Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Moduł ACS ESP8266 NodeMcu V3 CH340

26 Wpisów
4 Użytkownicy
4 Likes
1,583 Wyświetleń
Wpisów: 110
Autor tematu
(@jacekkaczmarczyk)
Pomocny
Dołączył: 3 lata temu

czy można wgrać AFE do tego modułu i jak obsłużyć więcej niż 4 GPIO celem kontroli podłączonego relaya ? 

Tagi tematu
25 Odpowiedzi
1 Reply
pawell32
(@pawell32)
Dołączył: 4 lata temu

Guru
Wpisów: 1200
Dodane przez: @jacekkaczmarczyk

jakbyś chciał to tu masz gotowce:

https://s.click.aliexpress.com/e/_DcHPgT1

więcej przekaźników na esp32

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5085
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@jacekkaczmarczyk możesz wgrać dowolną wersję do tego ESP , np T4 i wtedy albo GPIO do oporu , albo MCP23017 i tu już całkiem spory kombajn

Odpowiedz
Wpisów: 110
Autor tematu
(@jacekkaczmarczyk)
Pomocny
Dołączył: 3 lata temu

@isom czyli 10 GPIO płytka daje i AFE firmware obsłuży 10 w gui TAK ?

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

Tak możesz do tego NodeMCU wgrac AFE T0 i obsłuży 4szt lub T4 z MCP23017 do 32 przekaźników (najlepiej tę już wersję), konfigurowalne z GUI

Jeśli będziesz te przekaźniki łączył z GPIO to nie każdy GPIO jest odpowiedni do tego celu

Pozdrawiam, a.

 

Odpowiedz
3 Odpowiedzi
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@adrian dzięki - czyli firmware T4 nie obsłuży samodzielnego nodeMCU z 10 GPIO ? bo w gruncie rzeczy szukam najtanszego w obsłuldze relay z 8-16 przekażnikami i takiego potwora chcę zbudować. Wiadomo relay już bez znaczenia ssr czy tradycyjny, ale nie rozumiem dlaczego nodeMCU nie wystarcza do 10 gpio

ps stany gpio podczas bootu mogą wariować chwilowe trigerrowanie releya akurat w tym use-casie nie jest problemem

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@jacekkaczmarczyk

tak, z pkty widzenia tylko software, AFE Firmware, obsłuży 32 przekaźniki.

Jak je skonfigurujesz, tzn czy bezpośrednio do GPIO ESP, czy przez MCP to już od Ciebie zależy, AFE będzie sterowało tymi wyjściami z ESP.

Od strony sprzętu, podobnie, od Ciebie zależy jak to złożysz, ale jak napisałeś musisz mieć świadomość, jak działają te GPIO w zależności od ESP, jedne mają zmianę stanu przy boot, inne nie mogą być np, podłączone do G lub 3.3v bo nie wstaną, niektóre wykorzystywane są do komunikacji z pamięcią itp. 

Nie wiem jak podłączysz te przekaźniki z ESP, bo tak bezpośrednio to raczej nie pójdą,  nawet jak będą wyzwalane cewką 3.3v to przy tej ilości raczej może zabraknąć prądu z ESP,  ale okay ja się na elektronice tak nie znam więc nie będę mądrował 😋 

Pozdrawiam, a.

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@adrian popróbuję, zamierzam relaya zasilić niezależnie rozpiąć jd-vcc także nie będzie ciągnął prądu z esp tylko z jakiegoś zasilacza. Dzięki za info, wgram T4 i spróbuję na T0 już sprawdziłem i wygląda ok

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5085
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu
Dodane przez: @jacekkaczmarczyk

popróbuję, zamierzam relaya zasilić niezależnie rozpiąć jd-vcc także nie będzie ciągnął prądu z esp tylko z jakiegoś zasilacza. Dzięki za info, wgram T4 i spróbuję na T0 już sprawdziłem i wygląda ok

na samym  ESP ,7 szt tych przekaźników zrobisz bez problemu , przy 9 szt trzeba już uważać bo moduł może nie wstać po zaniku prądu lub restarcie , 10 szt to raczej mało realne żeby działało. Nie rozumiem czemu nie chcesz dołożyć MCP23017 i zrobić to przyzwoicie, tym bardziej że i tak planujesz niezależne zasilanie tych przekaźników. Albo tani klon ESP32 i wtedy 

Odpowiedz
12 Odpowiedzi
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

wspierając prostotę napisaną przez @isom to poniżej zdjęcie ESP+MCP, na którym robię AFE Firmware T4

  • WemosMini + 4 kabelki z ESP: I2C + Zasilanie
  • z MCP w moim przypadku wyjścia na płytkę z LED'ami, ale czy LED, czy relay nie mam znaczenia większego
  • luźny szary kabelek testują jako przycisk lub czujnik binarny typu magnetyczny, kontaktron itp.

no i na pewno nie mam niespodzianek z ESP, że coś się zawiesza, nie uruchamia.

image

Pozdrawiam, a.

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@adrian dasz namiar na tą płytkę z MCP, której używasz?

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@isom no 7 już rozwiązuje większość moich problemów, a jaką płytkę MCP23017 polecasz bo zakres cenowy jest spory - szukam czegoś bez lutowania

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@jacekkaczmarczyk

używam tego  https://s.click.aliexpress.com/e/_DnETmmn

image

oraz tego https://s.click.aliexpress.com/e/_DdHKVHD

image

przy czym jak zobaczyłem teraz ceny to przecierałem oczy 😳 😱 W zeszłym roku kupowałem za mniej niż 10zł z wysyłką

image

a w 2019 za 2 płaciłem 3 dolary

image

w jednym sklepie w PL widze za 38pln - nie znam modułu, ale pewnie będzie działał. Nie napiszę tutaj nazwy tego sklepu, bo mnie oszukali wygooglujesz jak poszukasz po MCP23017

pzdr.a

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@adrian daj na priva nazwę sklepu, bo ja niestety oprócz wysyłki z chin via allegro nie mogę znaleźć

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@isom hej, faktycznie 7 znalazłem: 
D0/D1/D2/D5/D6/D7/RX/

na innych niestety przy pulldown/up czasem nie wstaje a nie mogę sobie na to pozwolić. Chyba, że coś mi umyka i można obsłużyć jeszcze dodatkowe 2 przy jakichś warunkach skrajnych. 

Na tych niestety miałem nieprzewidziane problemy z bootowaniem

IN D8/gpio15/D3/D4 GPIO0, TX

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@isom hej, jednak mam wrażenie, ze przekaźnik podpięty pod RX ( GPIO3) wyzwalany trybem HIGH nie działa. rzuciłbyś okiem na pinout esp8266 mcu i dał znać gdzie Ty widzisz możliwość sterowania 7 przekaźnikami? Teraz używam jak wyżej D0,D1,D2,D5,D6,D7.... no i RX, ale na nim niestety dioda reaguje, ale cewka nie klika (nie zwiera). 

Posługuję się tym źródłem

https://randomnerdtutorials.com/esp8266-pinout-reference-gpios/  

z którego wynika,ze RX-GPIO3 powinien zachowywać się tak samo jak D0-GPIO16

Odpowiedz
isom
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Dołączył: 6 lat temu

Szef wszystkich szefów
Wpisów: 5085

@jacekkaczmarczyk pewnie działające D1, D2, D3, D4, D5, D6, D7 , jak bardzo chcesz to 8 na TX a nie na RX

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@isom dzięki - a to ma znaczenie czy przekaźnik low czy high wybierając PINY ? 

D3 GPIO0 pulled up OK

connected to FLASH button, boot fails if pulled LOW

 

czy to znaczy, ze tego pinu z przekaźnikami HIGH mogę użyć, ale już z LOW nie ? 

Odpowiedz
isom
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Dołączył: 6 lat temu

Szef wszystkich szefów
Wpisów: 5085

@jacekkaczmarczyk dokładnie znaczy to, że gdy GPIO 0 jest zwarte do masy to ESP wchodzi w tryb boot . Ma to znaczenie przy IN czyli wejściu gdzie np przełącznik zwarty do masy by go wprowadził w tryb boot , przy OUT albo podaje 3.3V albo wisi w powietrzu , prawda ? Oczywiście nie w sensie dosłownym , ale nie jest bezpośrednio zwarte do masy

Odpowiedz
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 3 lata temu

Pomocny
Wpisów: 110

@isom Reasumując- w afe ustawiając gpio na przekaźniku, to zawsze jest ustawiany out (mam doświadczenie z obsługą gpio w raspberrym - tam zawsze ustawiało się gpio in/out. W use casie esterowania releyem zawsze out. Niezależnie od tego jest ustawienie triggera low lub high (odpowiednie dla typu przekaźnika). 

Zatem piny od D0 do D8 powinny działać prawidłowo (pomijając to, że mogą samoistnie przy restarcie dawać high. Dlaczego pominąłeś D0? celowo? 

Wybacz wnikliwość, ale próbuję doprowadzić do w miarę prostej sytuacji ESP skonfigurowane tak samo w zakresie 1-8 relay vs gpio niezależnie czy relay jest HIGH czy LOW. 

 

 

Odpowiedz
isom
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Dołączył: 6 lat temu

Szef wszystkich szefów
Wpisów: 5085

@jacekkaczmarczyk pominąłem D0 dlatego, że służy między innymi do usypiania ESP więc nie jest bezpiecznym GPIO.

Odpowiedz
Strona 1 / 2
Udostępnij: