Rolety na przekaźni...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Rolety na przekaźnikach

9 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Likes
379 Wyświetleń
 voyo
(@voyo)
Wpisów: 4
Aktywny
Autor tematu
 

Witam,

Mam w domu rolety które chcę obsłużyć domoticzem i przekaźnikami. Sprzęt jaki do tego mam to moduł z 32 przekaźnikami, sterowany przez modbus, ale to detal chyba mniej istotny.

Moje pytanie brzmi - czy znacie jakieś gotowe pluginy które pomogą w tym zadaniu ? Każda z moich rolet wymaga dwóch przekaźników - "do góry" , "na dół".

Generyczne urządzenie w domoticzu umożliwia dodanie takich rolet, więc w ostateczności napisze swój plugin, ale jeśli jest coś gotowego to chętnie skorzystam. Docelowo chce uzyskać pełną funkcjonalność - gór/dół/procent otwarcia.

Jakieś sugestie ?

 

 
Dodane : 17/03/2023 11:52 pm
(@mig41)
Wpisów: 483
Kierownik
 

Ale to kable od silników masz sprowadzone w jedno miejsce ?  Nie chcesz sterować nimi obok okna ?

 

 
Dodane : 18/03/2023 9:26 am
 voyo
(@voyo)
Wpisów: 4
Aktywny
Autor tematu
 

Kable od silników - wszystkie w rozdzielnicy (inteligentny dom, kiedys może opisze co, jak i dlaczego zrobiłem 😉 ) oraz kable które będą (pózniej) do sterowania przyciskami (obok okien).

Do tych przycisków mam osobny moduł "wejść" , tez sterowany modbusem. (ale to juz wiem ze mi sie nie sprawdzi raczej.. musze "odpytywac" go recznie, z tego co wiem to domoticz nie zrobi tego czesciej niz raz na sekunde, a to znaczy ze bedzie dosc duza bezwladnosc i czas reakcji na przycisk).

Wiem ze sa dedykowane sterowniki do rolet... ale uparlem sie to zrobic (przynamniej narazie) na tych przekaźnikach. Koszt tego modułu z 32 przekaźnikami to około 200zł, załatwie tym 16 rolet. Koszt jednego 2 lub 4 kanałowego sterownika do rolet to ze 100-200 zł, i do tego bedzie to cos sterowane po wifi - czego tez nie chce (nowy dom - wszystko okablowane).

 

 

 

 

 

 
Dodane : 18/03/2023 2:27 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@voyo podziwiam za upór, chociaż koncepcja ogólnie mocno do bani. Oddzielny moduł wejść to brak możliwości obsługi bez udziału serwera, a to już dyskwalifikuje taki projekt ( jak dla mnie). Gdybym miał to robić po taniości to wybrałbym gotowca np Kincony A8. Oprócz modułu ESP32 ma na pokladzie kartę LAN, więc połączenie buforowo rozwiązuje wiele problemów.

Firmware Tasmota +malutki prosty skrypt Berry sprawdza czy moduł ma połączenie przez LAN i jak tak, odłącza wifi, w przypadku problemów po stronie LAN uruchamia WIFI.

Za 350 zł  mam sterowanie 4 roletami, ale wszystkie funkcje realizuję bez udziału serwera, przekaźniki przełączalne pozwalają na podłączenie silników tak, że oprócz zabezieczenia softowo mam zabezpieczenie elektryczne przed załączeniem dwóch kierunków na raz. Tasmota bez problemu pozwala na obsługę procentowego otwarcia, kalibracja itp w samym firmware.

Piszę to tak informacyjne, bo pewnie będziesz dalej brnął w ten utopijny pomysł z dwoma niezależnymi modułami 🙂

 
Dodane : 18/03/2023 4:00 pm
 voyo
(@voyo)
Wpisów: 4
Aktywny
Autor tematu
 

Kincony znam, uzywam KC868 do obsługi świateł w całym domu. Ale to tez drogo. Poprostu założenie mam takie, że ogarnę te rolety sprzętem który już mam w domu, przynajmniej narazie... Domu jeszcze nie wykończyłem, mam tyle innych wydatków, że kupowanie czegoś dodatkowego dedykowanego do obsługi tych rolet narazie nie wchodzi w gre. 

Przyciski - pewnie i tak by nikt z domowników nie używał, jest apka w telefonie i laptppy, rano/w nocy - będą się odpalały same (domoticz). Ale zdaje sobie sprawe że te dwa osobne moduły i konieczność serwera - to złe założenia, po prostu narazie to akceptuje.
(a dodatkowo jara mnie możliwość ogarnięcia 16 rolet za 200zł , czego nie umożliwi mi nic dostępnego na rynku 😉 )

A wracając do tematu - rozumiem że nie znacie gotowego pluginu który by to wspomógł ? Napiszę coś swojego, i podziele sie 😉

Zastanawia mnie jeszcze jak jest ogarnięte te procentowe otwieranie w modułach sprzętowych (czy to będzie oparte na czasie otwierania/zamykania który trzeba podać ? bo nie ma chyba mozliwosci sprawdzenia pozycji krańcówek? ). Może pomiar prądu ? 

[po chwili] - a te Kincony A8 to nie znałem, używam innych, starszych modułów (H32L, chyba juz nie sprzedawane),
ciekawe... rozumieją 'double click' ?

 

 

 

 
Dodane : 18/03/2023 9:30 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @voyo

Zastanawia mnie jeszcze jak jest ogarnięte te procentowe otwieranie w modułach sprzętowych (

Większość opiera to na czasach otwarcia i zamknięcia ( są różne)

Dodane przez: @voyo

jara mnie możliwość ogarnięcia 16 rolet za 200zł

 Za 200 nie ogarniesz, bo ten moduł wejść też coś kosztował 🙂 Na arduino mega i tanich przekaźnikach zrobisz to lepiej bo masz wejscia/wyjścia i autonomię, a cenowo chyba taniej niż te dwa moduły.

A8 ogranie na wejściach to co mu zapodasz, mogą być bistabilne lub mono , w drugim przypadku można się bawić klikami lub czasem przytrzymania przycisku.

 

 
Dodane : 18/03/2023 9:53 pm
 voyo
(@voyo)
Wpisów: 4
Aktywny
Autor tematu
 

Zainteresuje sie pozniej tym A32, widzialem wczesniej tylko KC868-H32BS  - następce H32L które mam, ale o wiele droższe i nie o wiele lepsze (funkcjonalnie).

Ale narazie - zrobiłem plugin do obsługi rolet na przekaźnikach na modbusie (bez sterowania przyciskami, sterowanie z automatu i aplikacji), rodzinka była zachwycona jak wszystkie rolety w całym domu zamkneły się 30 minut po zachodzie słońca 😉

W pluginie tylko funkcjonalność zamknij/otwórz, nie mam pomysłu jak przekazać czas zamykania rolety (mam kilka wielkości okien, musze to sparametryzować), a nie chce hardcodować bo to słabe.

 

 
Dodane : 19/03/2023 7:38 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

No to teraz wypada zadbać o stabine działanie serwera, jakiś ups , monit, częste kopie zapasowe, itp, bo znając złośliwość rzeczy martwych, ktoregoś dnia te rolety się zamkną i rano nie otworzą, a ręcznie nie ma jak ich podnieść.

Albo chociaż zwykłe przyciski roletowe do puszek przy oknach.

 
Dodane : 19/03/2023 8:15 pm
pawell32 reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 935
Mistrzu
 

Dodane przez: @voyo

Ale narazie - zrobiłem plugin do obsługi rolet na przekaźnikach na modbusie (bez sterowania przyciskami, sterowanie z automatu i aplikacji), rodzinka była zachwycona jak wszystkie rolety w całym domu zamkneły się 30 minut po zachodzie słońca 😉

dziś jest zachwycona, pomyśl jaka może być frustracja jak coś się posypie i w upalny dzień nie będzie można zamknąć rolet, bo nie ma przycisków przy oknach.

 
Dodane : 20/03/2023 8:35 am
Udostępnij: