Licznik impulsów - ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz Licznik impulsów - ESP8266 - Domoticz -konfiguracja

4 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Likes
948 Wyświetleń
(@rafal_sz)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

Witam,

   Mam trójfazowy licznik energii i zamontowany czujnik impulsów (LM393), podłączony do ESP8266. Pomóżcie jak to skonfigurować, aby wskazywał poprawne wyniki i wysyłał je do Domoticza. Zależy mi na mocy chwilowej i zużyciu. Przeszukałem różne fora i żadne ustawienia nie przybliżają mnie do poprawnej pracy, z Domoticzem to raczej dam sobie radę (konfiguracja). ESP8266 posiada firmware: 20221224 - Mega.

Przesyłam "screen" ustawień jakie mam obecnie. Jakie powinny być parametry dla: counter type i mode type? Dodam że licznik energii jest trójfazowy (800impulsów/1kWh).Dzięki za wskazówki.

ESP1
 
Dodane : 10/02/2023 8:40 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

Nie wiem jak z ilości impulsów chcesz odczytać moc chwilową. Bo po impulsach możesz tylko odczytać zużycie całkowite. No chyba że ktoś potrafi zrobić to na podstawie częstotliwości impulsów. Tylko nie wiem czy to będzie proste. Ja mam co prawda jedną fazę ale już kupiłem licznik z RS485, konwerter RS485 do TTL oraz ESP i mam zamiar odczytywać bezpośrednio z mojego dodatkowego licznika.

 
Dodane : 10/02/2023 9:11 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Dokładnie tak to się robi , z tym ,że dokładność bardzo przybliżona...

800 impulsów na kWh oznacza ,że jeśli jest ich 800 w godzinie ( czyli jak dobrze liczę jeden impuls co 4,5s) to moc jest 1kW.  Teraz trzeba liczyć co ile sekund jest impuls i z odwrotnej proporcji przeliczać....

W projekcie HeishaMon autor postawił sobie za punkt honoru takie pomiary ( bo takie liczniki miał) , i być może nawet mu to dobrze idzie.

Sam projekt jest do komunikacji z pompami ciepła Panasonica , ale będzie działało odczytywanie liczników: https://github.com/Egyras/HeishaMon

 

No i tak , licznik z modbusem ( a teraz już chyba nawet chińczycy dają od razu z wifi) jest lepszym rozwiązaniem , bo można zaczytywać więcej rzeczy ( choćby napięcie).

 
Dodane : 11/02/2023 12:12 pm
(@paweld)
Wpisów: 17
Praktykant
 

Wrócę w domu to sprawdzę (mam gdzieś plik excel). Liczysz co minutę, więc %value% trzeba podnieść do godziny(3600s/60s=60) bo kWh i z 800imp zrobić 1000W(800*1.25=1000), po mojemu %value%*60*1.25, drugi wiersz total, %value%*1.25 (espeasy widzi "."nie "," jako wartości dziesiętne).

 
Dodane : 10/03/2023 3:45 pm
Udostępnij: