Czy plugin DOMOTICZ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Czy plugin DOMOTICZ OPENTHERM zadziała Termet Ecocondens Gold Plus

53 Wpisów
5 Użytkownicy
1 Likes
1,245 Wyświetleń
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Czy ten plugin Domoticz OpenTherm zadziała mi z każdą bramką OpenTherm czy jedynie z tą od kolegów z Ukrainy. Przez pewne swoje niedopatrzenie zakupiłem bramkę z nodoshop z modułem ethernet. Czy wystarczy wywalić moduł ethernet i wlutować na płytkę Wemosa (płytka jest przystosowana do takiej podmianki) z wgranym odpowiednim softem i plugin będzie hulał?

 
Dodane : 16/02/2023 12:02 am
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

Jakim kotłem będzie sterować bramka ? (producent, model, typ).

Dlaczego nie chcesz skorzystać z tego rozwiązania, które podałeś ? ( https://otgw.tclcode.com), na stronie masz listę kotłów które są wspierane, jest wtyczka do Domoticza. Rozwiązanie jest cały czas wspierane.

Na szybko, według mnie można wykorzystać, wejście opentherm z separacją opto z płytki zostało skopiowane w bramce DIYLESS, opiera się na tym schemacie.

 https://otgw.tclcode.com/schematic.html#schematic 

Sygnały opentherm dla ESP są na pinach 2 i 18 układu IC1 (PIC). Ale zasilanie musi zostać obniżone do 3,3v, dla logiki ESP.

 
Dodane : 19/02/2023 2:01 pm
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

Choć wersja płytki, która masz powinna mieć zasilanie ESP 3,3v, bo ma możliwość dołożenia modułu, ale tego nie ma na schemacie - stara wersja.

 
Dodane : 19/02/2023 8:17 pm
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Kocioł to Termet Ecocondens Gold Plus. Korzystam z rozwiązania, które podałeś, ale jest ono dla mnie niewystarczające. Nie posiadam obecnie sterownika i termostatu pokojowego co wiąże się z tym, że kocioł nie widzi temperatury w pomieszczeniu. Jedyne czym mogę sterować to temperaturą wody na zasilaniu grzejników oraz CWU. Z tego co się zdążyłem zorientować to do wtyczki Domoticz Thermostate Plugin mogę podłączyć dowolny czujnik temperatury zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej z Domoticza (posiadam już takowe) i na podstawie ich wskazań sterować kotłem. Aby jednak wtyczka działała potrzeba ESP z odpowiednim softem, stąd też moje pytanie.

 
Dodane : 20/02/2023 1:55 pm
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

Jeśli nie czytałeś, przeczytaj  temat. Na pierwszej stronie wątku są informacje o githubie autora pluginu i firmware ESP.

Nie aktualizuj Domoticza do najnowszej wersji, nie działają w nim czujniki temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. To może być problem z nowymi ustawieniami bezpieczeństwa, ale nie przetestowałem tego jeszcze.

Czujniki temperatury nie mogą być wspólne - temperatura z wilgotnością itd., wynika to z Domoticza.

Ja mam Termet Slim, nasze kotły różnią się płytą sterującą, u Ciebie jest Tech, a u mnie Honeywell, nie wiem jak Tech zaimplementował Opentherm, jeśli zgodnie ze specyfikacją to nie powinno być problemów.

Patrząc na temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3488911.html

że mogą być sterowane różnymi termostatami opentherm i też Honeywell nie powinno być problemu.

 

 

 
Dodane : 20/02/2023 11:36 pm
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Temat oczywiście przeczytałem już, choć jest on, niepotrzebnie zupełnie, strasznie rozwleczony. Domoticza już zaktualizowałem i z kwestiami bezpieczeństwa doszedłem już do ładu, chociaż akurat z czujnikami temperatury nie miałem żadnego problemu. Rozumiem, że w takim razie plugin powinien śmigać w połączeniu z moim Termetem, na płytce z nodoshop po dołożeniu wemosa?

 
Dodane : 21/02/2023 1:42 am
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

Dodane przez: @maciek90

Rozumiem, że w takim razie plugin powinien śmigać w połączeniu z moim Termetem, na płytce z nodoshop po dołożeniu wemosa?

Powinno działać, ale bez IC1 PIC... , tak jak napisałem wyżej

Dodane przez: @jusik

Sygnały opentherm dla ESP są na pinach 2 i 18 układu IC1 (PIC). Ale zasilanie musi zostać obniżone do 3,3v, dla logiki ESP.

Jeśli masz na płytce PIC16LF... to jest zasilany 3,6v i logika powinna się zgadzać, ale jak jest to musisz Ty stwierdzić, niestety musisz mieć jakieś pojęcie o elektrotechnice/elektronice ja tego zdalnie nie rozwiążę.

Instrukcję do płytki dostałeś / ściągnąłeś i zapoznałeś się ?

 https://www.nodo-shop.nl/en/content/10-downloads 

Proszę nie limituj mi informacji jak poprzednik, nie będę tracił czasu na szukanie informacji, które Ty masz - otrzymałeś (instrukcja).

 

 
Dodane : 24/02/2023 2:26 pm
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Oczywiście przeczytałem całą dokumentację z nodoshop i wygląda na to, że powinno wszystko śmigać. Utknąłem jednak gdzie indziej. Czy działa Wam ten sketch: https://github.com/akamming/esp_domoticz_opentherm_handler ?
U mnie niestety próba kompilacji kończy się całą litanią zgłaszanych błędów. Oczywiście wszystkie biblioteki zainstalowane

 
Dodane : 03/03/2023 1:43 am
kniazio
(@kniazio)
Wpisów: 208
Ekspert Donator 2K21
 

Jaka iblioteke opentherm masz zainstalowana? Powinienes pobrac biblioteke podana przez @jusik z tego watku.

 
Dodane : 03/03/2023 6:05 am
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Pobrałem wcześniej z githuba, teraz podmieniłem na tą od @jusik i dalej to samo. Poniżej wycinek błędów które wyrzuca mi Arduino

obraz
 
Dodane : 03/03/2023 12:14 pm
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

Źle wkleiłeś sketch, ja siedzę na linuxie, w katalogu głównym Arduino mam folder esp_domoticz_opentherm_handler akaming, a w nim folder esp_domoticz_opentherm_handler, w środku folder data i pliki config.h, esp_domoticz_opentherm_handler.ino oraz readme.

Jak uruchomisz sketch powinieneś mieć dwie zakładki: esp_domoticz_opentherm_handler oraz config.h.

Odkomentuj linię:

#include <SPIFFS.h>

i zmień na FS.h, niczego więcej nie zmieniaj, no może poza linią 37 - float dhw_SetPoint = 35, ona ustawia temperaturę CWU przy starcie / po restarcie ESP. Oczywiście zapisz zmiany.

W Arduino, zakładka Narzędzia powinieneś mieć ESP8266 Sketch Data Upload, on wrzuci pliki z katalogu Data do ESP.
Powodzenia

 
Dodane : 03/03/2023 1:37 pm
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Dzięki za pomoc, udało się wrzucić sketcha. Mam jednak kolejny problem, tym razem już z moją bramką. PIC wywalony z płytki, piny 2 i 18 podłączone do odpowiednich GPIO w ESP i niestety nie mam łączności z kotłem. W GetSensors dostaję info o braku połączenia:

obraz
 
Dodane : 06/03/2023 4:52 pm
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

Przeczytałeś instrukcję kotła, fragment o podłączeniu OT?

Wyciągnąłeś zworki?

OT wystawia napięcie 18V, jeśli masz czym zmierz (pomiar DC wskazuje ok 7V).

A jakbyś był taki uprzejmy i podzielił się info którego Golda masz...

 
Dodane : 06/03/2023 6:33 pm
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Tak przeczytałem, zworka również wyjęta. Działało mi to wcześniej na bramce którą posiadam i wpiętym PIC, także problemem nie jest połączenie bramki z kotłem tylko bramki z ESP. Na stykach OT z kotła mam ok. 17 V. Co masz na myśli pisząc, że pomiar DC wskazuje ok. 7 V. Gdzie dokładnie masz te 7 V?
Mam Termeta Ecocondens Gold Plus 24

 
Dodane : 06/03/2023 10:55 pm
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

Dodane przez: @maciek90

Gdzie dokładnie masz te 7 V?

Na wejściu przewodu OT do bramki, na działającej bramce (bez komunikacji to napięcie może być takie jak podałeś).

Kolejność przewodów bramka - ESP nie jest obojętna, to port szeregowy, zamień przewody jeśli nie próbowałeś.

Jakie jest napięcie na nóżce 6 PC827 (transoptora).

Wstaw zdjęcie jak to połączyłeś.

 
Dodane : 06/03/2023 11:17 pm
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Zamianę przewodów już próbowałem, nie pomogło. Na nóżce 6 mam napięcie 3,3 także prawidłowo. Na razie ESP zasiliłem z zewnętrznego zasilacza, ale to chyba nieistotne. Może głupie pytanie, ale dlaczego ciągle świeci mi się niebieska dioda na Wemosie (widać ją na fotkach poniżej)? Czy tak powinno być?

20230307 000811
20230307 001135
20230307 001117
 
Dodane : 07/03/2023 12:43 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4979
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @maciek90

ESP zasiliłem z zewnętrznego zasilacza, ale to chyba nieistotne.

Przy tym jak to połączyłeś, to bardzo istotne. Nie ma prawa tak działać, bo dwa moduły nie mają ze sobą połaczenia, te dwa przewody między RX i TX nie wystarczą . Podłącz GND do GND, albo wlutuj tego wemosa na swoje miejsce jak powinno być.

 
Dodane : 07/03/2023 8:33 am
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Kolega @isom jak zwykle w punkt. Ruszyło od strzała po spełnieniu Twojego zalecenia. Dzięki Waszej pomocy Panowie jestem kolejny kroczek dalej, ale niestety napotkałem kolejne problemy. Kociołek się załączył, podgrzał mi CWU do zadanej temperatury, którą mogę zmieniać w Domoticzu. Potem jednak uruchomił się dosłownie na chwilę w trybie grzania kaloryferów i zaraz się wyłączył. Każda próba załączenia go w Domoticzu kończy się tak samo, tzn. załącza się na chwilę i wyłącza. Nie mogę również sterować zadaną temperaturą na zasilaniu w Domoticzu. Jedynym sposobem na uruchomienie w obecnej sytuacji kotła jest przejście w panel ESP, załączenie Take Control i wtedy mogę sterować załączaniem kotła i zadaną temperaturą. Nie mam również odczytów temperatur wewnętrznej i zewnętrznej mimo, że ustawiłem w opcjach pluginu idx czujników DS podłączonych do innych ESP. Może właśnie brak odczytu temperatur powoduje problemy ze sterowaniem kotła w Domoticzu? Dlaczego w takim razie nie widzę ich ani w Domoticzu, ani w panelu ESP? Poniżej screeny które być może lepiej zobrazują mój problem.

obraz
obraz
obraz
obraz

 

 
Dodane : 07/03/2023 2:50 pm
(@jusik)
Wpisów: 66
Senior
 

W Domoticzu w logach niema błędów?

Przeczytaj jeszcze raz readme do obydwu projektów i wyciągnij wnioski...

"git clone https://github.com/akamming/Domoticz_Thermostate_Plugin/ "

do katalogu domoticz/plugins.

Tam będzie więcej idx do wpisania, zachowaj kolejność i upewnij się 2 razy że to właściwe idx, bo opis nie jest najlepszy.

Patrząc że masz różne podsieci, obydwie są dodane w ustawieniach bezpieczeństwa Domoticza ?

 
Dodane : 07/03/2023 3:44 pm
(@maciek90)
Wpisów: 44
Senior
Autor tematu
 

Obydwie podsieci są dodane w ustawieniach bezpieczeństwa. Zaktualizowałem plugin poprzez git pull i wygląd jego ustawień się zmienił. Teraz faktycznie mam do wpisania więcej idx, ale za to zniknęło okienko gdzie wpisywało się ip ESP. Do uzupełnienia jest jeszcze okienko zaznaczone poniżej, które nigdzie w readme nie jest opisane.

obraz

W logach otrzymuję aktualnie taką litanię

obraz
 
Dodane : 07/03/2023 4:26 pm
Strona 1 / 3
Udostępnij: