połączenie Wemos D1...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Informacja połączenie Wemos D1 mini - Arduino UNO - działa i nie działa

2 Wpisów
1 Użytkownicy
0 Likes
285 Wyświetleń
 zibi
(@zibi)
Wpisów: 159
Pomocny
Autor tematu
 

Witam

Jest to waga wg mojego projektu która dokonuje całodobowo pomiar, który następnie jest przekazywany do układu ESP Wemos D1 mini i poprzez WiFi odczytywany w Domoticzu lub Home Asistant. Dodatkowo układ jest wyposażony w czujniki do pomiaru temperatury i wilgotności za pomocą dwóch układów SHT3X. To tak w skrócie łącznie z uproszczonym schematem poglądowym.

schemat

 

Wykonałem swój projekt w wersji testowego egzemplarza który działa prawidłowo zgodnie z moimi założeniami. Problem pojawił się jak zrobiłem kolejny egzemplarz docelowy, który jest dokładną kopią zamieszczonego schematu egzemplarza testowego i niestety nie działa, a dokładnie problem jest z prezentacją pomiaru w samym układzie ESP Wemos D1 który to pomiar wagi tam się nie pojawia. W samym arduino UNO działa poprawnie i z niego wychodzi, bo sprawdzałem tą część układu również na wersji testowej i jest ok. W monitorze Arduino pomiar leci, natomiast w logu ESP Wemosa już nie, lecą tylko odczyty z zerowymi wartościami

- oprogramowanie zarówno do ESP Wemosa D1 jak i do Arduino UNO jest wgrane identyczne jak w wersji testowej, czyli sprawdzonej i działającej

- układ elektroniczy i połączenia również są wykonane identycznie jak w wersji testowej działającej

Jedynym problemem jest sam układ ESP Wemos D1 który nie odczytuje danej o wadze na pinie RX wysyłanej z Arduino UNO z pinu TX (6) (zmieniony programowo). Taki sam układ w wersji testowej działa poprawnie i odczyt w Wemosie jest prezentowany.

Próby robiłem jeszcze na kilku innych układach ESP Wemos D1 z tej samej serii i od tego samego dostawcy co Wemos działający i również pomiar się nie pojawia, ten sam ESP Wemos D1 (z tej serii i dostawy) tylko ten jeden, w wersji testowej działa, natomiast podpięcie każdego innego już nie działa. Wemosy nie są też uszkodzone bo pomiary temp + wilg działają. Te inne Wemosy podłączone pod układ testowy działający też nie działają.

Historycznie jak prowadziłem prace nad wersją testową również miałem długo problemy żeby pomiar pojawił się w ESP Wemosie D1 ale ostatecznie udało się uruchomić i działa on już prawie 8 miesięcy testowo w tamtej konfiguracji, natomiast nie do końca jest jasne co spowodowało pojawienie się odczytu pomiaru, wydaje się że odpięcie na chwilę czujników SHT3X spowodowało zadziałanie i od tego czasu działa już poprawnie jednak nie udało mi się wrócić i sprawdzić czy faktycznie to było powodem, bo już cały czas działa poprawnie, podpięcie ponowne czujników już nie spowodowało wcześniejszych problemów. Jest to trochę niewytłumaczalne. Wydawało się że jest ok i problem został rozwiązany, a teraz przy próbie uruchomienia kolejnego egzemplarza sytuacja się powtórzyła i układ znowu nie działa w pełni, czyli pomiar nie jest przekazywany przez układ Wemos D1 oraz nie jest w nim samym prezentowany.

 

Ewidentnie problem jest na linii TX z Arduino i RX w Wemos D1 a dokładnie odczyt danych przez Wemos na tym pinie RX. W Wemosie te dane są kierowane na Generic Dummy Device.

Wcześniej temat był prowadzony w wątku:

https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/domoticz-wykresy-w-jednostkach-kg/

Sprawdziłem kilkakrotnie połączenia czy nie ma błędu, jest ok wszystko jest wykonane i zaprogramowane identycznie jak w wersji testowej działającej i zaczyna mi brakować pomysłów co może być nie tak dlatego zwracam się o pomoc lub jakieś niakierowanie przez bardziej doświadczonych forumowiczów.

 

 
Dodane : 20/10/2023 11:21 am
 zibi
(@zibi)
Wpisów: 159
Pomocny
Autor tematu
 

nikt nic ?

żadnego pomysłu co może być problemem ?

może jest jakiś bug o którym nie wiem, skoro jeden układ działa poprawnie (a były z nim wcześniej takie same problemy) a drugi identyczny nie działa bo wychodzi mi na to że to Wemosy mają jakiś problem z prawidłowym odczytem danych kierowanych na we RX.

Może problem jest w nieprawidłowym skierowaniu danych do Wemosa, a może zupełnie gdzieś indziej, niestety na ten moment brak mi pomysłów co może być nie tak ? 

 

 
Dodane : 23/10/2023 1:22 pm
Udostępnij: