Odczyt stanu bramy ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Odczyt stanu bramy - Tousek Pull T5

6 Wpisów
3 Użytkownicy
1 Likes
380 Wyświetleń
Quanteekay
(@quanteekay)
Wpisów: 17
Praktykant
Autor tematu
 

Postanowiłem dodać do napędu Tousek Pull T5 moduł wifi do sterowania oraz odczytu stanu bramy. Całość chcę oprzeć o wemos d1 mini i esphome.


Otwieranie i zamykanie bramy

Samo otwieranie/zamykanie bramy mam gotowe, a wygląda to w następujący sposób. Pod pin D3 (GPIO0) na wemos mam wpięty jednokanałowy moduł z przekaźnikiem, natomiast pin COM z tego modułu wpięty do gniazda nr 30 w sterowniku napędu, a NO do 32.

 

image

Odczyt stanu bramy

Jeżeli chodzi o odczyt stanu bramy to znalazłem: moduł stan bramy z kontaktem "zakłócenie" do napędów TOUSEK PULL T
Moduł ten sygnalizuje pozycje: otwarte, zamknięte, w ruchu, stoi poza pozycjami krańcowymi. Nie wiem jednak do końca jak podłączyć moduł ten do wemosa oraz jak odczytać stan ten przez esphome. Pytanie więc moje w jaki sposób mogę to osiągnąć? 

image
image

Zasilanie

Chciałbym też wszystko zasilić wykorzystując napięcie na płytce sterownika napędu. Gniazda 43 i 40 to umożliwiają, natomiast 43 podaje według opisu 24v ac, a wemos potrzebuje 3,3v dc. Tutaj moje drugie pytanie, a mianowicie jak mogę zasilić wemosa wykorzystując te gniazda?


Aktualny kod esphome

switch:
  - platform: gpio
    pin: GPIO0
    id: relay
    name: "Open/Close"
    icon: "mdi:gate"
    on_turn_on:
    - delay: 500ms
    - switch.turn_off: relay
 
Dodane : 23/09/2023 7:21 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @quanteekay

Jeżeli chodzi o odczyt stanu bramy to znalazłem: moduł

Skoro za kawałek laminatu z dwoma przekaźnikami, chcesz zapłacić około 200 zł to znaczy, że albo masz za dużo kasy, albo nie masz zbytnio pojęcia o tym jak to zrobić. Bez urazy, ale dla mnie to zdzierstwo w biały dzień. Taki moduł jest wart max 50 zł i tyle może bym za niego dał, ale od początku. zasilanie wemosa proponuję zrobić na niezależnej przetwornicy 230V/ 3.3V np https://elty.pl/pl/p/Zasilacz-240V-3.3V-1000mA-HLK-PM03-wersja-do-druku/2083

będzie łatwiej i pewniej, bo nie obciążysz tego mało wydajnego wyjścia AC 24V , a 230V masz dostępne bez problemu.

Co do stanu bramy i tego "zaawansowanego" modułu, to zaciski 90 i 92 do GND wemosa, a zaciski 91 i 93 do dwóch GPIO np 13 i 14.

Do tego kod 

binary_sensor:
   -  platform: gpio 
       pin: GPIO14 
       name: "Brama otwarta" 
       id: open 
       filters: 
         -  invert:
         -  delayed_on: 20ms
    -  platform: gpio 
        pin: GPIO13 
        name: "Barama zamknięta" 
        id: closed 
        filters: 
          -  invert:
          -  delayed_on: 20ms 
		  
text_sensor:
    -  platform: template
        name: "Brama status"
        lambda: |-
            if((id(open).state)==(id(closed).state)){
                return {"stan pośredni"};
             }else if((!id(open).state)&&(id(closed).state)){
                return {"zamknięta"};
             } else {
                return {"otwarta"};
             }
         update_interval: 5s 		 

To oczywiście tylko przykład i w zależności jakie masz wymagania, możesz sobie dosotosować sensor tekstowy.

Osobiście bym to zrobił na dwóch czujnikach magnetycznych po 20 zł każdy, podłączonych do wemosa i dał sobie spokój z tym super modułem za grubą kasę.

 
Dodane : 24/09/2023 9:13 am
Quanteekay reacted
Quanteekay
(@quanteekay)
Wpisów: 17
Praktykant
Autor tematu
 

Dziękuję @isom za odpowiedź i jednocześnie sprowadzenie mnie na ziemię. Zastanawiałem się nad zwykłymi czujnikami aczkolwiek pomyślałem że skoro jest taki moduł dostępny to będę w stanie odczytywać  dokładnie to co wyświetla się na wyświetlaczu sterownika. Zmieniam zdanie, faktycznie 200 zł to duża przesada. Kupię 2x Kontaktron boczny Satel B-3A.Myślisz że bez problemu się nada? To samo jestem w stanie osiągnąć, a cena 3x mniejsza. 

 
Dodane : 24/09/2023 10:19 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @quanteekay

Myślisz że bez problemu się nada

Oczywiście, że się nada 🙂 Montujac dwa kontaktrony ( część z przewodem) jeden nad drugim tak żeby wszystko było blisko wemosa + dwa magnesy po obu stronach skrzydła bramy, masz dokładnie wszystko czego trzeba. Np górny kontakrton może sygnalizować zamkniętą bramę , dolny otwartą , naruszone oba , stan pośredni. Połączenie z wemosem jest banalne po jednym przewodzie od kontaktronów do GND wemosa a te które zostały do dwóch GPIO 

 
Dodane : 24/09/2023 11:59 am
(@krzysztoflewandowski1)
Wpisów: 4
Świeżak
 

@isom mozesz podać przykładowy config w eaphome jak wrzucić takie kontraktonu

 
Dodane : 29/09/2023 9:02 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @krzysztoflewandowski1

mozesz podać przykładowy config

Ten co podałem wcześniej będzie ok

 
Dodane : 29/09/2023 11:16 am
Udostępnij: