Shelly + kontaktron...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pomoc Shelly + kontaktron na 220v

75 Wpisów
5 Użytkownicy
1 Likes
5,488 Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5086
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 
Dodane przez: @pawell32
moduł posiada zasilacz beztransformatorowy i logiczne jest, że występuje faza. Podłączenie czujników do portów GPIO nie powoduje zakłóceń, co najwyżej grozi porażeniem.

  

Wytłumaczysz to koledze @marek9999 gdy jego żona będzie myła te okna i coś się stanie ? Woda + mokre ręce + kontaktron którego przewody mają znikomy stopień izolacji + faza na tych przewodach.

Najchętniej ten post o czujniku podłączonym do modułu shelly zasilanego 230V wywaliłbym do kosza, ale może niech zostanie dla potomnych.

 

 
Dodane : 03/09/2021 1:12 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

@isom czytasz ze zrozumieniem? napisałem do kontaktronie podpiętym poprzez adapter. Przewody czujnika, o którym pisałem nie wychodzą poza puszkę!

 
Dodane : 03/09/2021 1:30 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

zaraz zaraz - albo się nie rozumiemy albo ja coś przegapiłem. Nie pisałem o podłączaniu do GPIO bo to już ustaliliśmy, że tylko na 24v. Shelly 1 ma natomiast zaciski wyjściowe: O I SW L N i mi chodzi o to, zeby kontaktron podłączyć do O I zacisków. Czy ja coś żle rozumiem czy to jest to samo co GPIO? Ja rozumiem, że GPIO to są te piny co wychodzą z Shelly po zdjęciu tej zaślepki na obudowie. Czy jak zewre zacisk O oraz I to tam będzie 220v?

Do SW też nie chcę podłączać, bo to jest na przycisk wejście. Ja bym chciał mieć SW odłączone, kontaktron pod O oraz I oraz 220v pod L i N. Czy w takim wypadku na O oraz I będzie 220v?

Czy ja źle rozumiem, że zaciski I oraz O na Shelly to są wyjścia i tam nie ma napięcia?

 
Dodane : 03/09/2021 3:12 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

@marek9999 chyba ja się troszkę rozpędziłem. Jeśli robisz to na 24V to pomiń część. Zarówno zacisk SW jak i piny "serwisowe" to jakieś porty GPIO. Zacisk SW zwierasz z L i tym samym wyzwalasz zmianę. SW to GPIO4.

O (output) to styk przekaźnika. I - input

 
Dodane : 03/09/2021 3:20 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Hmmmm chyba jednak źle coś rozumiem. Myślałem, że to będize działało tak: Shelly żeby działać potrzebuje zasilanie a więc zasilam go 220v na zaciski L oraz N. Na wyjścia O oraz I podłączam kontaktron. Jak jest okno zamknięte to on jest zwarty i Shelly mi to sygnalizuje jakoś bo obwód I oraz O jest zwarty. Jak okno się otwiera to obwód kontaktrona się rozwiera i tak samo styki O oraz I mają brak połączenia i shelly mi sygnalizuje, że okno jest otwarte.

Ale rozumiem, ze żeby tak było na tym obwodzie O oraz I musi płynąc prąd? No to wtedy by trzeba było podłączyć gdzieś fazę - prawdopodobnie do styku oznaczonego jako 'I' (lub ewentualnie 'O'), co faktycznie by dyskwalifikowało to rozwiązanie bo by groziło porażeniem... czy ja dobrze myślę teraz? bo jeśli w takim połączeniu na O oraz I nie trzeba podawać napięcia a shelly będzie sygnalizował zwarcie tego obwodu to nie rozumiem o co chodzi z tym podawaniem 220v bo mi by było tylko potrzebne do zasilania shelly...

 
Dodane : 03/09/2021 3:28 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

@marek9999 I oraz O to styki przekaźnika, które zwierając zamykają jakiś obwód np. zapalając światło. Jeśli na I podasz fazę to po załączeniu tez będzie 230 V na O. Ty pitrzebujesz włączyć kontraktoron pomiędzy stykiem SW a minus.

 
Dodane : 03/09/2021 3:41 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Ja myślałem, że to mogę zrobić tak:

obraz

 

ale z tego co rozumiem to nie zadziała i nie będzie mi sygnalizowało stanu otwarcia/zamknięcia kontaktronu?

 
Dodane : 03/09/2021 3:44 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

@marek9999 na zacisk N i L podajesz 24V jak deklarowałeś zmieniając zworki, a kontraktron między ŚW i L

 
Dodane : 03/09/2021 3:51 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

ok to już chyba wiem i rozumiem wszystko. Będę więc musiał użyć dwóch 2.5 - jeden do rolet na 220v a drugi do kontaktronów na 24v, do tego zasilacz to może się zmieszczę w dwóch puszkach... to będzie chyba też najtańsze rozwiązanie. Zastanowie się czy zepnę kontaktrony w jeden obwód czy dwa. Tak czy inaczej lepiej dla mnie chyba będzie trochę dołożyć i kupić drugi 2.5 i mieć zapasowe jedno wyjście niż kupić shelly 1 i mieć tylko jedno wyjście na 24v...

 
Dodane : 03/09/2021 3:58 pm
(@przemas82)
Wpisów: 22
Praktykant
 

Witam

Właśnie wpadł mi ten post do ręki, ale zdążyłem już o podobną sprawę zapytać tutaj:

https://www.smartnydom.pl/forum/postid/20397/

@Admin - może warto tego mojego posta przenieść tutaj, ponieważ będzie bardziej pasował chyba do całego tematu. 

Prosiłbym, żeby ktoś tam zerknął do tego drugiego wątku i rozwiał moje wątpliwości.... Chociaż po przeczytaniu całego tego wątku wydaje mi się, że już wiem, że nie mogę zrobić tak jak chciałem (kontaktron przez SW)... więc bez adaptera się nie obejdzie pewnie... Chyba, że zmienię swoje 24 VAC na 24VDC i wtedy podepnę wszystko normalnie bez problemów...

 
Dodane : 03/09/2021 4:20 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5086
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 
Dodane przez: @pawell32

@isom czytasz ze zrozumieniem? napisałem do kontaktronie podpiętym poprzez adapter. Przewody czujnika, o którym pisałem nie wychodzą poza puszkę!

Staram się czytać i dalej twierdzę, że podłączanie jakichkolwiek czujników do shelly1 przy 230V to proszenie się o kłopoty , ale zostawmy to szkoda bić piany a wolność tomku w swoim domku.

@marek9999 zamiast pakować dwa razy shelly 2,5 to wystarczy 1 do rolety i taki moduł https://www.houseiq.pl/pl/p/Shelly-UNI-Uniwersalny-modul-WiFi/1139

Masz wszystko a nawet więcej i na 100% zmieści się w puszce

 
Dodane : 03/09/2021 5:08 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5086
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@przemas82 z tego co wyczytałem w twoim wpisie to masz podłączone do 230V AC więc potrzebujesz adapter , Shelly nie działa na 24VAC tylko na DC więc potrzebujesz albo adapter albo moduł prostownika żeby z 24VAC zrobić DC

 
Dodane : 03/09/2021 5:15 pm
(@przemas82)
Wpisów: 22
Praktykant
 

@isom dzięki. To właśnie chciałem wiedzieć. Czyli muszę przez adapter który już mam. Moduł prostownika akurat nie mam ale pewnie finalnie skończy się tak że to w ten sposób zrobię bo zawsze lepiej tam operować na mniejszych napięciach. 

 
Dodane : 03/09/2021 7:14 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 
Dodane przez: @isom

@marek9999 przy zasilaniu z 230V nic nie wolno podłączać bezpośrednio do pinów bo na GND jest FAZA i w najlepszym wypadku grozi to spaleniem całego modułu, ta nakładka separuje 230V od tych cienkich kabelków i pozwala na podłączenie albo czujników temperatury albo kontaktronów  czy innych czujników stykowych.

Bez tej nakładki można podłączyć kontaktron jak zasilasz shelly niskim napięciem DC 

Prawdą jest ,że na pinach jest FAZA , ale nie zgodzę się ,że podłączać nie wolno ( z tego powodu). Trzeba wiedzieć co się robi ( i np. mieć kontaktron z izolacją na 500V) ,i zadbać o bezpieczeństwo , a nie ,że nie wolno. 

Mam w Shelly 1PM  bezpośrednio podłączony zewnętrzny włącznik do załączania grzałki do tych pinów ( tym na zaciskach steruje pompa ciepła) , i działa bez problemu od dłuższego czasu.

 
Dodane : 05/09/2021 5:14 pm
(@przemas82)
Wpisów: 22
Praktykant
 

@isom - chciałem tylko dać znać, że podłączyłem to normalnie przez tego addona od czujnika temperatury i działa idealnie 🙂 dzięki jeszcze raz.

Dodatkowe pytanie- gdybym jednak chciał podłączyć wszystko na 24v (DC) i podłączyć to bez tego addona, to wtedy w które piny muszę się wpiąć kontaktronem, żeby działał tak samo jak teraz?

 

EDITED:

jeszcze jedno. czego najlepiej użyć żeby się do tych pinów dostać i łatwo do nich podłączać?

 
Dodane : 06/09/2021 12:08 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

@przemas82 przy zasilaniu 24V nie musisz rezygnować z adaptera. Piny są pod zaślepką i wystarczą dłuższe szpilki,

szelly1

 wykorzystujesz GPIO0. Jak podłączasz czujnik to masz zasilanie 3,3V

 
Dodane : 06/09/2021 1:22 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 
Dodane przez: @przemas82

Dodatkowe pytanie- gdybym jednak chciał podłączyć wszystko na 24v (DC) i podłączyć to bez tego addona, to wtedy w które piny muszę się wpiąć kontaktronem, żeby działał tak samo jak teraz?

 

Wykorzystujesz  GND i GPIO03   ,( przy zasilaniu 230v oba na potencjale fazy ).

 

EDIT: @pawell32 , z orginalnym softem Shelly GPIO0 nie zadziała jako kontaktron , tylko GPIO03. Wykorzystując inne , np. AFE czy tasmotę , możesz wszystkie z nich , ale GPIO0 jest niebezpieczne , po przy załączaniu zasilania jeśli będzie zwarte z GND ,to ESP8266 pzejdzie w tryb flashowania ( nie uruchomi się).

 
Dodane : 06/09/2021 3:12 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 
Dodane przez: @isom
Dodane przez: @pawell32

@isom czytasz ze zrozumieniem? napisałem do kontaktronie podpiętym poprzez adapter. Przewody czujnika, o którym pisałem nie wychodzą poza puszkę!

Staram się czytać i dalej twierdzę, że podłączanie jakichkolwiek czujników do shelly1 przy 230V to proszenie się o kłopoty , ale zostawmy to szkoda bić piany a wolność tomku w swoim domku.

@marek9999 zamiast pakować dwa razy shelly 2,5 to wystarczy 1 do rolety i taki moduł https://www.houseiq.pl/pl/p/Shelly-UNI-Uniwersalny-modul-WiFi/1139

Masz wszystko a nawet więcej i na 100% zmieści się w puszce

 

bardzo fajny pomysł  - z tego co widzę po wymiarach na oko to jest właśnie to czego szukam.

Jakbym dał ten układ i zasilacz na 12v to się powinienem zmieścić w jednej puszcze. W drugiej 2.5 do rolet i by wszystko mi się mieściło...

Jest gdzieś do znalezienia jak to podłączyć z kontaktronem albo najlepiej dwoma?

 

 
Dodane : 06/09/2021 7:07 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5086
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@marek9999 masz na stronie tego sklepu schemat podłączenia wszystkich możliwych czujników  obsługiwanych przez ten moduł a kontaktrony można podłączyć na kilka sposobów , zaznaczyłem na czerwono

1

 

 
Dodane : 06/09/2021 8:07 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5086
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 
Dodane przez: @marcingajda
Prawdą jest ,że na pinach jest FAZA , ale nie zgodzę się ,że podłączać nie wolno ( z tego powodu). Trzeba wiedzieć co się robi ( i np. mieć kontaktron z izolacją na 500V) ,i zadbać o bezpieczeństwo , a nie ,że nie wolno. 

Mam w Shelly 1PM  bezpośrednio podłączony zewnętrzny włącznik do załączania grzałki do tych pinów ( tym na zaciskach steruje pompa ciepła) , i działa bez problemu od dłuższego czasu.

Czujniki magnetyczne z izolacją do 500V ? Nikt takich nie produkuje bo sam kontaktron nie jest przystosowany do takich napięć, a o bezpieczeństwo to się dba stosując to co zaleca producent . W adapterze jest zastosowany cyfrowy izolator dwukanałowy nie bez kozery , a jak ktoś sobie robi takie bomby zegarowe to najlepiej się tym nie chwalić.

Ciekawe czy ubezpieczyciel będzie też taki tolerancyjny jak dojdzie do jakiegoś nieszczęścia.

 
Dodane : 06/09/2021 8:15 pm
Strona 2 / 4
Udostępnij: