Shelly + kontaktron...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pomoc Shelly + kontaktron na 220v

75 Wpisów
5 Użytkownicy
1 Likes
5,378 Wyświetleń
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Witajcie,

Bedę niedługo wymieniał okna. Chciałbym je wyposażyć w kontaktrony w okuciach i otrzymywać informację o stanie otwarcia poprzez moduły dopuszkowe podtynkowe np. do openhaba. Problem jest, że to starsze budownictwo i nie mam na razie centralki alarmu, nie mam też rozprowadzonej instalacji 24v i raczej nie mam tego w planach. Mam jedynie 220v i chciałbym te kontaktrony podłączyć jakoś do Shelly. W jaki sposób mogę to zrobić najtaniej bez kupowania masy komponentów i najsensowniej, najlepiej w jednej puszcze? Sonoff jest taki do kupienia na aukcjach ale on jest za duży do jednej puszki, natomiast z tego co doczytałem to Shelly 1 v3 by pasowało ale w wersji 24v. Czy jest jakaś możliwość podłączyć te Shelly na 220v, żeby działały z kontaktronami w oknie? albo jakie są inne możliwości rozwiązania tego problemu? Mam już kilka Shelly PM i jak dotąd jestem z nich zadowolnony. Jeśli to coś pomoże to dodatkowo przy większości okien będę też zakładał rolety zewnętrzne (zapewnie na Shelly2.5)

pozdrawiam

Marek

 
Dodane : 25/08/2021 3:01 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@marek9999 potrzebujesz taki adapter https://www.houseiq.pl/pl/p/Adapter-Shelly-11PM-Pomiar-temperatury/853

a  kontaktron podłączasz

1

tak 

 
Dodane : 25/08/2021 5:10 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Jak szukałem info to trafiłem na to rozwiązanie ale nie spali mi to Shelly i czy ta nakładka to jest tylko podłączenie do pinów GPIO czy w tym jest jakaś większa logika? Na allegro znalazłem takie coś: https://allegro.pl/oferta/shelly-1-v3-wifi-przelacznik-dopuszkowy-brama-no-7935263640 ale tam na aukcji jest wyraźnie napisane, że to na kontaktron jest wersja tylko na 24v.

Reasumując czy ta nakładka jest mi niezbędna czy mogę bezpośrednio się podłączyć do tych wyjściowych styków GPIO jakimiś dwoma wtykami? Jeśli tak to do których pinów? W przeciwnym razie trochę mi koszt rośnie - jedna nakładka ok 30 PLN a tych okien trochę jednak mam...

Pozdrawiam

Marek

 
Dodane : 26/08/2021 10:28 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@marek9999 przy zasilaniu z 230V nic nie wolno podłączać bezpośrednio do pinów bo na GND jest FAZA i w najlepszym wypadku grozi to spaleniem całego modułu, ta nakładka separuje 230V od tych cienkich kabelków i pozwala na podłączenie albo czujników temperatury albo kontaktronów  czy innych czujników stykowych.

Bez tej nakładki można podłączyć kontaktron jak zasilasz shelly niskim napięciem DC 

 
Dodane : 26/08/2021 11:11 am
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

aaaa OK teraz rozumiem. Tak właśnie coś przeczuwałem. A powiedz mi jeszcze czy na firmowym sofcie od Shelly będę wtedy w stanie wysłać informacje od kontaktronu gdy ten się 'otworzy' czy muszę mieć inny soft np. Tasmote? Bo reakcja na kontaktron wtedy będzie chyba na I/O Url actions w odnośniku Output Switchd ON/OFF? Czy to jakoś inaczej działa i ręcznie będę musiał odczytywać stan tych pinów GPIO? Jak to jest rozwiązywane?

Dotychczas używałem tylko Shelly PM do włączania/wyłączania gniazdek 220v oraz do odczytu mocy pobieranej a z tym stanem kontaktrona to bym chciał, żeby jakieś info było wysyłane np. na telefon i myślę jak to można zrobić... nie mam pomysłu narazie...

Pozdrawiam

Marek

 
Dodane : 26/08/2021 11:31 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Shelly z podłączonym kontaktronem oprócz zmiany stanu ikony w oryginalnym sofcie, publikuje topic mqtt o stanie tego czujnika, więc tak jak odczytujesz moc z PM1 tu podobnie będziesz mógł odczytać stan w OH czy innym systemie automatyki z zainstalowanym brokerem mqtt.

 
Dodane : 26/08/2021 11:57 am
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Wielkie dzięki. Na chwilę obecną to mi wystarczy. Jakby co wrócę z tematem 🙂

 
Dodane : 26/08/2021 12:02 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Hejka,

Wracam z tematem, bo wiem teraz trochę więcej i okazuje się, że kontaktron będzie miał 4 wyjścia (myślałem, że tylko 2) tj. dwa na otwarcie czujki i dwa na tamper czyli sabotażowe. Czy ktoś może wie jak taki sabotaż działa? Czy to jest na zasadzie jakiejś wibracji czy np tak jak w panelach furtkowych czyli jakby ktoś chciał wyjąc to wtedy działa? czujniki to MC340-M14. Czy ja dobrze kombinuje, że do Shelly 1 PM (lub Shelly 1) zasilanym na 24v DC mogę wszystkie 4 przewody podłączyć i będzie to działać? tzn. dwa do wejscia I/O i dwa poprzez nakładkę Shelly ADD-ON?

Kontaktrony montujecie u góry czy dołu okna? Tak myślę, że jak zamontuje do góry to będę miał status otwarte w razie uchylenia okna ale przy włamaniu nie zaalarmuje tak szybko jak taki co jest na dole okna, bo włamywacz zdąży już się podważyć i otworzyć klamkę. Z kolei jak zrobię na dole to nie będę miał statusu w razie gdy np. zapomnę zamknąć uchylone okno ale zaalarmuje szybciej przy próbie włamania... jakieś pomysły na to jak mieć ciastko i zje sc ciastko? )

Dodatkowo czy macie doświadczenia z czujnikiem wibracji (zwłaszcza pytam o Shelly Door Sensor 2)? Kupiłem 1 sztukę Shelly Door Sensor 2 testowo ale mam na razie mieszane uczucia - nie wiem jak długo pociągnie to na baterii - wiem, że producent pisze 2 lata ale... zgłasza mi wibracje co jakieś 15 minut albo jak zmniejszę czułość do np 1% to nawet dziś w nocy o 2:18 miałem alarm hmmmm trochę bez sensu czujnik, który mnie codziennie w środku nocy bęzie budził. Dodam tylko, że jest to okno, gdzie raczej nic nie powinno o tej godzinie wibrować poza momentem włamania. Sam czujnik jest świetny i ma masę opcji ale mi akurat najbardziej na tej wibracji zależało a tu widzę lipa...

Jak w ogóle sensownie mogę zabezpieczyć okno tarasowe czujnikami? Myślałem o zestawie kontaktron w ramie okiennej (estetyka) + shelly door 2 do wibracji (tu już niestety gorzej z estetyką bo go będzie widać) ale teraz nie wiem czy koncepcja jest słuszna ze względów na te fałszywe alarmy. No i chciałbym też mieć to wszystko w miarę w jednym miejscu typu Open Hab czy coś ale może mi coś podpowiecie bo nie wiem czy idę w dobrym kierunku...?

 
Dodane : 31/08/2021 10:26 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@marek9999 sabotaż w tych czujnikach to nic innego jak zwarte dwa przewody zatopione w obudowie. Ma to znaczenie jak podłączasz taki czujnik na długim przewodzie do centrali alarmowej i chcesz mieć kontrolę ciągłości instalacji (  uszkodzenie przecięcie przewodu).

Żeby zjeść i mieć ciastko trzeba zamontować dwa czujniki góra i dół , wtedy masz sygnalizację uchylenia i oddzielnie pełnego otwarcia.

Czujniki wifi na baterie to porażka i ja bym tą drogą nie szedł , jak już to zigbee albo radio RF szyfrowane . Popatrz na czujniki satel MXD-300 i kontroler MTX-300 albo coś z Aqara 

 
Dodane : 01/09/2021 8:30 am
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Czyli jeśli dobrze rozumiem taki sabotaż nie chroni przed tym jak ktoś będzie chciał oszukać mi czujnik magnezem? Jeśli tak to faktycznie taki obwód jest dla mnie bez sensu.

Zastanawiam się czy czujnik dolny jest mi potrzebny - to co chcę osiągnąć to sygnalizacja czy mam uchylone okno ale także czy ktoś chce się włamać. Czy jeśli zrobię czujnik tylko u góry okna to będzie spełniał obydwa te aspekty? To, że przy uchylonym oknie mi będzie sygnalizował alarm to jest dla mnie OK, pytanie tylko (bo nie miałem z nimi do czynienia) czy będzie on poprawnie działał jako czujnik włamaniowy przy zamkniętym oknie tzn. czy jest różnica wobec takiego co jest na dole... czy będzie gorzej się zachowywał np. wolniej sygnalizował włamanie?

Dlaczego WIFI na baterie to porażka? Jaka jest przewaga zigbee na WIFI? do zigbee potrzebuję centralkę ale mogę iść tą stroną, warunek niestety jest taki, że musi być to na baterie, bo dom już stoi i jestem trochę ograniczony jeśli chodzi o przewody i ściany i nie dam rady doprowadzić tego do każdej czujki.

Czy te czujniki co podałeś MXD-300 jestem jakoś w stanie spiąć we w miarę łatwy sposób w jakimś systemie automatyki - najlepiej w open hab'ie?

Pozdrawiam

Marek

 
Dodane : 01/09/2021 11:33 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 

@marek9999 sabotaż chroni przed zdjęciem czujnika i zazwyczaj działa na zasadzie przerwania obwodu. Co do czujnika to ulokowałbym w górnej części na ściance bocznej. Czujnik wykryje zarówno uchylenie jak i otwarcie okna. Mi tak czujniki sygnalizują co wykorzystuję do wyłączenia ogrzewania w danym pomieszczeniu. Dla alarmu nie wiem czy dobre, dopuszczam tylko na parterze.

Co do zasilania bateryjnego - owszem wi-fi nie sprawdzi się ze względu na pobór prądu i charakterystykę działania sieci. Nie chcesz wymieniać baterii co kilka dni. Zigbee to stworzony protokół do takich urządzeń jak czujniki itp. Pobór prądu jest mocno ograniczony przez wiele elementów, pasmo zostało mocno zawężone, a radio wysyła paczki w określonych interwałach czasowych. Podobne wyniki można uzyskać na z-wave. Prawda potrzebujesz bramkę, ale oszczędzasz miejsce i energię. Miejsce bo uradzenia są mniejsze (mniejsza bateria) i wymieniasz ją np. raz na rok. Jak zbudowałem czujnik na wi-fi to baterie (3 baterie alkaiczne) wystarczyły na kilka dni, nie pamiętam dokładnie. Czujniki na zigbee działają ponad rok.

 
Dodane : 01/09/2021 11:59 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 

@marek9999 jeszcze jak już Isom podpowiedział, możesz zastosować jakiś układ na 433MHz, też godne zainteresowania.

 
Dodane : 01/09/2021 12:10 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Rozumiem. Faktycznie zigbee byłoby ok, tym bardziej, ze planuje mieć łączniki do świateł na tuya, wiec może by mi to nawet grało. Co do baterii to nie jest aż tak źle - alkaiczne się nie sprawdzą bo są za słabe. Mam czujkę dymu NEST i on ma 6 baterii AA. Google pisze, że powinna na baterii wytrzymać 7 lat. Nie chciało mi się w to wierzyć. Kupiłem baterie alkaiczne varta i wytrzymały może 1 miesiąc a czujnik praktycznie nic nie robił (brak alarmów). Później kupiłem rekomendowane przez Google energizer ale litowe i... już 5 rok leci i jeszcze zapas jest. Tak więc na bateriach litowych te czujniki faktycznie wytrzymają dłużej - podejrzewam, że kilka miesięcy, może rok, a może nawet 2 lata jak podaje Shelly, problem z tym jest taki, że te baterie są dużo droższe od alkaicznych...

No dobra a jakie są możliwości podłączenia takich czujek MXD-300 i MTX-300 na OpenHab lub jakiś HA/Domoticz?

Pozdrawiam

Marek

 
Dodane : 01/09/2021 2:06 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 

@marek9999 to prawda, takie baterie rekomendują i taki czas można uzyskać. Pewnie następuje głębokie usypianie. Znalazłem też takie zwykłe czujki okienne na wi-fi, na zwykłe baterie i producent podaje 6000 zdarzeń. Z ciekawości kupie jedną na próbę, zobaczę czy da się ją wpiąć do Domoticz. 

 
Dodane : 01/09/2021 2:57 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@marek9999 pytania zaczynają odbiegać od tematu shelly , ale w szybkim skrócie czujniki radiowe satela trzeba spiąć z kontrolerem, który ma 8 wyjść programowalnych i te wyjścia przekaźnikowe mogą wysyłać sygnały do np arduino z  kodem mysensors  lub innego modułu z wejściami obsługiwanymi przez serwer , przy malinie mogą to być nawet GPIO samej maliny

 
Dodane : 02/09/2021 12:33 pm
(@marek9999)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

@isom - jeszcze tylko zapytam ponownie o 24v vs 230v dla shelly, bo się okazuje, ze będę potrzebował dwa wyjścia na kontaktron w kilku miejscach (okno 2 skrzydłowe) - czy da się zrobić to na jednym shelly? np jeden kontaktron pod wejścia I/O a drugi przez nakładkę i dodatkowe pytanie bo nie wiem czy zrozumiałem - przy 230v nie mogę podłączać nic pod GPIO ale czy mogę bezpośrednio na wejście I/O taki kontaktron podłączyć? Myślę w którą stronę iść bo w puszkach nie będzie za wiele miejsca a muszę to jakoś powkładać - włącznik rolet, shelly od kontaktronów, złączki wago, nakładkę na shelly i ewentualnie zasilacz 24v... ciasno się robi a chciałbym to mieć na dwie puszki. A może lepsze by tu było Shelly 2.5 takie jak do rolet? To ma dwa kanały ale czy to będzie działać z kontaktronami no i znowu czy da się uniknąć zasilacza 24v...??

 

pozdrawiam

Marek

 
Dodane : 03/09/2021 9:20 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 

@marek9999 trochę ciasno będziesz miał. Ogólnie shelly ma na zewnątrz masę. 3,3V, i teoretycznie 3 GPIO. Dwa są jako komunikacja RS, którą można zamienić na GPIO 1 i 3. Ja w pewnym rozwiązaniu miałem pod włącznikami shelly i podłączone bezpośrednio do pinów czujniki temperatury. Wszystko zasilone 230V. Możesz też połączyć dwa kontaktrony w jeden, po co dwa?

 
Dodane : 03/09/2021 9:42 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@marek9999 odnośnie tego co napisał @pawell32 i zasilania shelly napięciem AC 230V wstawię tylko to

1

 Jak widzisz nie mogę poprzeć pomysłu bezpośredniego podłączania czegokolwiek do GPIO przy zasilaniu 230V . Adapter opracowany przez producenta izoluje galwanicznie GPIO od wysokiego napięcia i dlatego można bezpiecznie podłączyć czujnik temp lub kontaktron.

Przy zasilaniu 230V nie można też wykorzystać zacisku SW do kontaktronu, bo zmiana stanu tego wejścia następuje przez podanie FAZY.

Jednym słowem chcesz dwa kontaktrony podłączyć do shelly1 musisz je zasilić napięciem 12 - 24V DC . Shelly 2,5 na oryginalnym sofcie nie obsłuży nic na dostępnych GPIO a po zmianie softu też musi być zasilone napięciem DC co będzie kolidowało z silnikami rolet zasilanymi z 230V.

Jak planujesz jakiś serwer automatyki to może zostawić shelly do rolet a kontaktrony zrobić na wemos D1 mini z małą przetwornicą 5V i softem AFE T4.

 
Dodane : 03/09/2021 12:08 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 
Dodane przez: @isom

@marek9999 odnośnie tego co napisał @pawell32 i zasilania shelly napięciem AC 230V wstawię tylko to

1

 

moduł posiada zasilacz beztransformatorowy i logiczne jest, że występuje faza. Podłączenie czujników do portów GPIO nie powoduje zakłóceń, co najwyżej grozi porażeniem.

 
Dodane : 03/09/2021 12:18 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 
Dodane przez: @isom

Jednym słowem chcesz dwa kontaktrony podłączyć do shelly1 musisz je zasilić napięciem 12 - 24V DC .

Jeśli użyje adapter i jak połączy kontaktrony w jeden to zaoszczędzi. Brak dodatkowego zasilacza i jeden moduł.

 

 
Dodane : 03/09/2021 12:23 pm
Strona 1 / 4
Udostępnij: