Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Jakimi komendami mogę załączać poszczególne piny w MCP23017

17 Wpisów
2 Użytkownicy
3 Likes
633 Wyświetleń
Wpisów: 443
Autor tematu
(@muchac35)
Ekspert
Dołączył: 5 lat temu

@isom 

Jakimi komendami mogę załączać poszczególne piny w MCP23017 aby działały kilka jako in a reszta jako out (kilka czujników otwarcia i reszta sterowanie przekaźnikami) MCP23017 podłączone będzie do esp z AFE firmware T4?

16 Odpowiedzi
adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

@muchac35 w AFE T4

  • wejście możesz skonfigurować jako przycisk lub czujnik binarny
  • wyjście jako przekaźnik 

AFE będzie Ci to wysyłało do Twojego systemu automatyki, a z niego będziesz mógł sterować MCP przez AFE (nie wiem co tam masz: domoticz, HA, OH)

Nie wiem co masz do końca na myśli przez komendy

Odpowiedz
11 Odpowiedzi
(@muchac35)
Dołączył: 5 lat temu

Ekspert
Wpisów: 443

@adrian 

mam Domoticza na RPI3
esp będzie się komunikowało przez mqtt z domoticzem
pisząc komendy mam na myśli jaką komendą będę mógł włączyć lub wyłączyć np przekaźnik podłączony do MCP23017 komenda typu 
 ( http://192.168.2.117/control?cmd=GPIO,4,1)
podłączyłem MCP do ESP (WeMos D1 Mini Pro)
w I2C Adres wybrałem 0x20 MCP23017
MCP23017 GPIO wybrałem A0  (jest do wyboru  A0 B0 A1 B1 C0 C1..... )  na płytce MCP są te oznaczenia ale nie rozumię jak to podłączyć i jak się wybiera czy dany port ma działać jako wejście lub wyjście
w necie znalazłem shemat podłączenia i nie wiem dlaczego jest że zasilanie 3,3 daje się na VCC oraz pin RESET

 

 

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@muchac35 ok, czytaj co napisałeś to wnioskuje, że nie korzystałeś z AFE Firmware, które jak rozumiem w pierwszy poście zamierzasz użyć. Jak będziesz korzystać z MQTT no to nie ma potrzeby, żeby do sterowania przekaźnikami czy odczytywaniem wejść wykorzystywać jeszcze integracje przez HTTP czy np, takie komendy jak napisałeś. Wszystko będzie chodzić po MQTT. 

Sugeruje oglądnij to moje wideo najpierw a później, jak nie będzie wiedział co dalej to pogadamy dalej

https://www.youtube.com/watch?v=oSCH2M0LPPM

https://www.youtube.com/watch?v=C1V9h4XffxM

Odpowiedz
(@muchac35)
Dołączył: 5 lat temu

Ekspert
Wpisów: 443

 

podł

@adrian 

Wcześniej oglądałem super wyjaśnione ale ja potrzebuję informacji jak podłączyć ESP z MCP123017 
podłączyłem wg załączonego schematu ale nie działa
wpisałem dane MQTT w AFE w czujnik1 wybrałem 0x20 oraz poniżej A0 dopisałem IDX taki jaki jest w przycisku w domoticzu i nie załącza się dioda gdy włączę w domoticz 
dodam że dopisałem LWT idx innego przycisku w domoticzu i gdy włączę wemos mini to w domoticzu jest ON więc mqtt działa 
co robię źle?

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@muchac35 okay, to jak potrzebujesz, jak podłączyć led to pisz, jak podłączyć led, a nie komendy sterujące, bo wiesz to, jak zadać pytanie jak wbijać biegi w samochodzie, a w odpowiedzi chcesz usłyszeć, jak wlać benzynę do baku 🤣 

  • ten fioletowy co idzie do LED podłącz w MCP do GND
  • czerwony co idzie od LED do 3.3v podłącz w miejsce fioletowego w MCP A0 - czyli czerwony w LED tak jak jest ale idzie np. do A0

pzdr.a

Odpowiedz
(@muchac35)
Dołączył: 5 lat temu

Ekspert
Wpisów: 443

@adrian

podł+

 

czy tak? pytam bo nie chcę czegoś spalić 🙂

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@muchac35 tak może być: ja podłączyłbym do tego GND w lewym górnym rogu, ale to jest to samo GND

Odpowiedz
(@muchac35)
Dołączył: 5 lat temu

Ekspert
Wpisów: 443

@adrian 

podłaczyłem tak jak mi podpowiedziałeś i dioda nie zaświecała się przy właczeniu przycisku w domoticzu

Teraz podłączyłem miernik ustawiłem pomiar V

podł++

 w domoticzu i w ustawieniach czujnika1 jest taki sam IDX
mimo że włączam przycisk w domoticz na mierniku brak napięcia
takie ustawienia mam w AFE

ust1

Może już uszkodziłem MCP?

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@muchac35 czujnik binarny to urządzenie wejściowe, jak kontaktron, czujnik magnetyczny, czujnik PIR - nie może czują sterować.

skonfiguruj ten LED jako przekaźnik w AFE jeśli chcesz nim sterować z Domoticz

Odpowiedz
(@muchac35)
Dołączył: 5 lat temu

Ekspert
Wpisów: 443

@adrian 

dopiero zatrybiłem ze w afe wybiera się najpierw co i ile będzie się podłączało zmieniłem z czujnik na przekaźnik i już steruję diodą z domoticza

Bardzo dziękuję @adrian jesteś mega 

jeszcze pytanie

wg jakiego schematu podłączyć  np kontrakton? i czy tak samo podłącza się przycisk?

 

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@muchac35 opisz co chcesz zrobić bo trudno się domyśleć. 

Napisałeś w pierwszym poście, że chcesz mieć kilka czujników otwarcia oraz sterować z MCP + AFE przekaźnikami. Tego się trzymam.

Ten LED do czego chcesz użyć? do zasymulowania przekaźnika ??? no bo nie czujnika otwarcia chyba.

Skonfigurowałeś w AFE czujnik binarny (urządzenie wejściowe) a podłączyłeś do niego LED a później miernik - to nie mam sensu - LED i miernik to nie są urządzenia wejściowe

Konfigurując AFE nie myśl mikrokontrolery tylko urządzenia 

- Przycisk w AFE = to podłączony do ESP+AFE fizyczny przycisk jak na ścianie

- czujnik binarny = połączony do ESP+AFE czujnik ruchi

- przekaźnik = podłączony do ESP+AFE fizyczny przekaźnik

W AFE T4:

  • przycisk oraz czujnik binarny to są urządzenia wejściowe
  • przekaźnik to urządzenie wyjściowe

W tym układzie na rysunku masz zero czujników binarnych, wiec tak ustaw Brak czujników binarnych - ustawiłeś, że masz ich 16, a nie masz ani jednego.

Ten led jeśli ma symulować przekaźnik, którym się steruje ON/OFF to w AFE ustaw, że masz 1 przekaźnik wprowadź mu MCP, MCP GPIO, IDX

Jeśli ten LED co podłączyłeś nie mam symulować przekaźnika lub innego urządzenia które się steruje włącz/wyłącz to napisz jakie jest zadanie tego LED

 

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

@muchac35 

  • kontaktron, przycisk podłącza się tak sam: GND <- kontaktron/przycisk -> jeden z GPIO MCP Ax, Bx
  • w AFE konfigurujesz jako przycisk, albo czujnik binarny
  • logicznie byłoby skonfigurować przycisk w AFE jako przycisk, kontaktron jako czujnik binarny
  • generalnie działa to tak samo. 

pzdr.

Odpowiedz
Wpisów: 443
Autor tematu
(@muchac35)
Ekspert
Dołączył: 5 lat temu

@adrian

podł++

 

podaczyłem diode tak jak podpowiedziałeś ale nie działało teraz podłączam miernik tak jak na kolejnym rysunku ustawiłem na mierniku pomiar Voltów  i dalej mimo włączenia w domoticzu przycisku z IDX takim jak wpisałem w AFE przy czujnik1 na mierniku nie pokazuje się napięcie

co robię źle?

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

przy okazji zaktualizuj sobie do najnowszej wersji to AFE T4 - wejdź w aktualizację i na dole aktualizacja przez Internet

Odpowiedz
2 Odpowiedzi
(@muchac35)
Dołączył: 5 lat temu

Ekspert
Wpisów: 443

@adrian 

Aktualizowałem przez neta dziś i myślałem ze zaktualizowało

A co do diody led to ona była tylko taka testowa zamiast przekaźnika tylko do nauki

Wtedy gdy zrobilem.screna konfiguracji to jeszcze nie wiedziałem tyle co teraz wiem

Zdaję sobie sprawę że bez sensu wiele rzeczy robilem i pisałem

Bardzo dziękuję sporo się nauczyłem

 

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981
Dodane przez: @muchac35

@adrian 

Aktualizowałem przez neta dziś i myślałem ze zaktualizowało 

Pewnie się zaktualizowało, ale nowszą wersje 3.5.0 wypuściłem ok 20-21-szej

pozdrawiam

Odpowiedz
Udostępnij: