Forum Smart'ny Dom

[Przypięty] Gotowy obraz Domoticz z dodatkami  

Strona 1 / 6 Następna
  RSS
abulec
(@abulec)
Młodzik

Witam wszystkich forumowiczów,

Mam na imię Grzegorz, jestem nowy  i chciałbym się z wami podzielić czymś co może się okazać bardzo pomocne dla kogoś kto zaczyna przygodę z Domoticzem, kto nie ma czasu lub chęci wertowania po Internecie i dla tych co już opadli z sił J. Mam tu na myśli gotowy obraz systemu, który przygotowałem jakiś czas temu, który zawiera przede wszystkim Domoticza, ale poza nim można tu znaleźć kilka interesujących dodatków.

Obraz został stworzony na bazie gotowego obrazu Domoticz, które jeszcze kilka lat temu można było ściągać również z oficjalnej strony. Jak wiadomo teraz proces instalacji wygląda inaczej. Oczywiście jest stale ulepszany, ale jednocześnie poradniki, które można znaleźć w Internecie z czasem tracą na ważności, albo w którymś momencie instalacji dodatków coś zaczyna iść nie tak.

Dlaczego tak a nie po nowemu? Przede wszystkim z wygody. Przygotowanie całości zajęło mi sporo czasu i wiele godzin testów, a przy awarii nie chciałbym przechodzić przez to jeszcze raz. Niejednokrotnie mi się to już przydało. Wgranie na kartę nowego system zajmuje kilka minut i jest on gotowy do użytkowania, z całym dobrodziejstwem zainstalowanym już wcześniej wtyczek, bibliotek i serwisów. Taki plug & play.

Kolejną rzeczą, dla której zdecydowałem się to zrobić to chęć stworzenia gotowca dla nowicjuszy bez potrzeby przeszukiwania przez nich czeluści Internetu, czytania poradników i tutoriali. Wiem ile czasu to zajmuje komuś początkującymi i jeśli ktoś kiedykolwiek próbował cos robić od zera to wie, o czym mówię.

Ostatnią rzeczą i chyba najważniejsza z punktu widzenia laika to zniechęcenie, kiedy robimy coś krok po kroku wg poradnika a i tak coś nie działa. Przechodziłem przez to dziesiątki razy i wiem jak potrafi do zniechęcić do zabawy i dalszego próbowania.

Tyle tytułem przydługiego wstępu, a teraz co jest w środku:

Obraz poza głównym systemem, którym jest Domoticz w wersji 3.8153 4.9700 zawiera również:

 1. Homebridge - Serwis umożliwiający komunikację urządzeń, które nie są natywnie wspierane przez homekit, ze środowiskiem opartymi o system iOS. Działa to świetnie, I bardzo szybko, zainstalowane są pluginy do komunikacji z Domoticz i bezpośrednio z urządzeniami obsługującymi komunikację po http. AFE sprawuje się w tym przypadku rewelacyjnie.  Jeśli ktoś będzie chciał to u siebie uruchomić  w dalszej części wątku mogę opisać, co należy zrobić. Jest to wstępnie skonfigurowane, ale domyślnie wyłączone.
 2. MyDomoAtHome – serwer wymiany danych między domoticzem a ImperiHome. Jest już skonfigurowany pod Domoticz (port: 3002)
 3. MQTT broker - czyli serwer MQTT. Jest on uruchomiony i działa. Dodatkowo skonfigurowałem już klienta w Domoticz
 4. Motioneye – Czyli system monitoringu. To coś extra. To lekki serwis do monitoringu z duża ilością opcji. Daje naprawdę wiele możliwości konfiguracji. Można podłączyć kamerkę po USB (np. ps3eye) lub inną pracującą po sieci, bardzo fajnie to działa i może komuś się przyda, jako dodatek do automatyki domowej (port :8765 login: admin hasło: zostawić puste)
 5. Influxdb - baza danych, którą można łatwo połączyć z Domoticzem i za jej pomocą robić wykresy w Grafana. Dodana jest baza danych o nazwie domoticz. User i hasło do bazy to "domoticz"  Zainstalowałem właśnie z myślą o tym żeby za pomocą Grafany robić ładne wykresy, ale niestety poległem. Jedyne, co mi się udało zainstalować to bazę danych. Jeśli komuś się uda na tym obrazie zainstalować Grafanę dajcie znać. (Port do bazy: 8083)
 6. Grafana - Narzędzie do robienia wykresów z danych zawartych w bazie Influxdb. Wyglądają one dużo lepiej niż te standardowe w Domoticz. Wstępnie jest ona skonfigurowana i połączona z Domoticzem. Zawiera przykładowy wykres pracy i temperatury procka RPi. Tutaj duże podziękowania dla kolegi @isom który przyczynił się do ulepszenia obrazu o to narzędzie. (Port do Grafany :3000, user: admin haslo: admin)

 

Dodatkowo obraz został wyposażony w narzędzia ułatwiające zarządzanie RPi oraz instalację dodatkowych wtyczek czyli:

Python 3,4,2 + biblioteki, Midnight Commander, WiringPi, PiMonitor, serwer FTP (login i haslo jak do SSH), Motyw Aurora

Obraz oparty jest o dystrybucję jassie, był zrobiony na Rpi 1B+ oraz zaktualizowany. Teoretycznie nie powinno być problemu, aby ruszył na nowszych malinkach. Obraz rusza na nowszych wersjach Rpi za wyjątkiem RPi 3B+. Aby zainstalować obraz potrzebna jest karta 16Gb.

Obraz można ściągnąć  z:Link

W paczce znajdują się również:

PartitionWizard (Program do przygotowania karty SD),

ImageWritter (Program do wgrania obrazu na kartę),

Do łączenie się z RPi przez SSH służy Putty, można ściągnąć z oficjalnej strony https://www.putty.org/ (dane logowania SSH z obrazu - login:pi hasło:raspberry),

Dodam, że nie jestem specem od linuxa, wiec wszystko robiłem z podstawową wiedzą, być może nie tak jak trzeba, ale ostatecznie osiągnąłem to, co chciałem. Działa to u mnie dość długo wiec mogę powiedzieć, że jest przetestowane i stabilne. Czego nie zalecam, to aktualizacji systemu domoticz z poziomu przeglądarki. Najlepiej robić to z poziomu konsoli, w komentarzach poniżej jest opisane jak to zrobić.

W razie pytań piszcie, mam nadzieje, że będę umiał pomóc, liczę również na osoby, które są bardziej biegłe w linuxie niż ja 🙂

Aha, no i najważniejsze,  port na którym pracuje Domoticz to :8084

Pozdrawiam

Grzegorz

 

edit: 20.01.2019:

Obraz został uaktualniony o Grafanę, domoticza w wersji 4.9700  i kilka dodatkowych narzędzi opisanych powyżej. Tutaj duże podziękowania dla kolegi @isom który mocno się do tego przyczynił oraz wspiera na bieżąco rozwój obrazu i czuwa żeby wszystko działało na nim prawidłowo. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 06/01/2019 9:17 pm adrian polubień
Wenar
(@wenar)
Stażysta

A czy jest ktoś w stanie stworzyć taki obraz z OH tak aby mqtt było już skonfigurowane?

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2019 8:28 pm
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator

@abulec grafana na tym obrazie działa bez problemu 

Nie sprawdzałem ale Ty mi pewnie napiszesz tworzyłeś jakąś DB pod domoticza ? Nazwa , hasło ? Czy tylko zainstalowałeś    Influxa ? 
OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2019 9:30 pm adrian polubień
abulec
(@abulec)
Młodzik

Super że się udało. Ja pamietam jakieś podwaliny pod grafane robiłem ale nic z tego nie wyszło. Jak mi podeslesz jak to zrobiłeś ostatecznie to zaktualizuje obraz i wrzucę poprawioną wersję.

Bazę pod domoticz zrobiłem. Ale przed publikacją usunąłem bo miała jakieś wpisy. Trzeba na nowo założyć. 

Powiedz mi jeszcze na jakiej wersji RPi uruchomiłeś obraz ? Mam sygnały ze na RPi3b+ nie chce ruszyć. :/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2019 9:42 pm
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator

Jak posprawdzam wszystko włącznie z bazą i wykresami to dostaniesz komplet do uzupełnienia 

Testuję to na RBPi 3 model B ale bez +  

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/01/2019 9:49 pm
Wenar
(@wenar)
Stażysta

czy ta instrukcja pod bazę danych będzie dobra?
http://malinowepi.pl/post/162586860173/grafana-i-influxdb-czyli-wykresy-domoticz-na

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/01/2019 8:28 am
Wenar
(@wenar)
Stażysta

właśnie pobieram a wieczorem odpale (spróbuję) na Rpi3b+ - dam znać czy ruszy

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/01/2019 8:29 am
abulec
(@abulec)
Młodzik

Tak, ta instrukcja jest odpowiednia.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/01/2019 11:08 am
Wenar
(@wenar)
Stażysta

działa na RPi3b,
niestety na RPi3b+ już nie chce działać.
uruchamia się po pełnej aktualizacji i także po aktualizacji domoticza.

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/01/2019 9:02 pm
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator

Moje spostrzeżenia dotyczące obrazu, który udostepnił kolega @abulec
Co zrobiłem, żeby ukończyć instalację grafany na tym obrazie
dodałem plik bintray do klucza aplikacji apt

curl https://bintray.com/user/downloadSubjectPublicKey?username=bintray | sudo apt-key add -

potem aktualizacja

sudo apt-get update

i instalujemy

sudo apt-get install grafana

potem wykonujemy polecenia, które zasugeruje system czyli

sudo /bin/systemctl daemon-reload
sudo /bin/systemctl enable grafana-server

ja dla pewności po tym zrestartowałem system, ale nie wiem czy jest taka konieczność

po ponownym zalogowaniu do terminala można sprawdzić status serwera

sudo service grafana-server status

jeżeli wszystko jest ok to możemy przejść do przeglądarki i po wpisaniu

http://IP maliny:3000
pojawi sie pulpit z oknem do logowania gdzie wpisujemy domyślnego użytkownika - admin i hasło - admin

Jeżeli ktoś już pobrał ten obraz i chciałby tworzyć sobie ładne wykresy to musi w istniejącej instalacji Influxa utworzyć sobie Bazę Danych do której wysyłane bedą dane z czujników domoticza , a w samej Grafanie trzeba dodać żródło danych czyli utworzoną Baze w Influx.

Po takim ogólnym przejrzeniu tego systemu ( nie miałem zbyt wiele czasu, a i moja wiedza Linuxowa daleka jest od specjalistycznej) podoba mi się, że kolega zabezpieczył dostep do użytkownika root - bardziej obeznani sobie poradzą a nowicjusze nie narobią sobie kłopotów, o innych zaletach takiego zabezpieczenia nie będę się rozwodził.
Przydało by się zrobić trochę porządków ( łatwo zauważyć robiąc aktualizację)
Szkoda, że brakuje pakietów Pythona do obsługi wtyczek ( początkujący sobie nie poradzą)
Generalnie system działa stabilnie i przy większym obciązeniu nic złego się nie dzieje. Dołączam fotkę z wykresu jak to wygląda

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/01/2019 9:45 pm adrian polubień
abulec
(@abulec)
Młodzik

@isom Dzięki za sprawdzenie obrazu. Świetna robota. Cieszy mnie ze działa na RPi3b. Szkoda ze nie chce ruszyć na RPi 3b+. Ale to jest już poza moimi umiejętnościami. Jeśli uda się komuś uruchomić niech da znać. 

W wolnej chwili zaktualizuje obraz o grafane, dodam bazę danych i doinstaluje biblioteki pythona żeby było wszystko na gotowo. 

Co do roota to widocznie musiało tak już być na obrazie domoticza na którym bazowałem, nie jestem jego autorem. Ja tylko doinstalowałem całą resztę. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/01/2019 10:07 pm
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator

@abulec co do RBPi 3b+ to wydaje mi się, że ma to związek z partycją boot , na tych maszynkach można już ładować system bezpośrednio na dyski SSD czy HDD . Oczywiście nie mam jak sprawdzić i nie mam pewności . Pozdrawiam

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/01/2019 10:28 pm
Wenar
(@wenar)
Stażysta

Napisz jak to sprawdzić to sprawdzę.

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 09/01/2019 7:09 pm
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator

@wenar Napisz proszę jak zachowuje się RBPi3b+ jak włożysz mu kartę z tym obrazem . Zaczyna się uruchamiać i się wiesza czy wcale nie startuje ? 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 09/01/2019 7:52 pm
Wenar
(@wenar)
Stażysta

wg mnie nie startuje w ogóle. łącze się tylko wifi ssh, jedynie mogę podesłać filmik jak diody pokazują stan Rpi.
Rpi3b+ https://youtu.be/YZFRV5eKGeQ
Rpi3b https://youtu.be/BDfjN9tSavg
wezmę obie do pracy to mogę podłączyć pod monitor.

Edit: RPi3b+ z tym obrazem nie włącz się z siecią.

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 09/01/2019 8:26 pm
Wenar
(@wenar)
Stażysta

Ale chyba się domyślam że chodzi Ci o podmiane plików boot? 

Jeśli tak to czy pliki boot z openhabiana będą odpowiednie? Bo te mam na pendrive właśnie z OH. I mogę je na szybko podmienić. 

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 09/01/2019 8:50 pm
grzesiekkg
(@grzesiekkg)
Młodzik

Witam Wszystkich!
U mnie jest problem bo za chiny nie może połączyć się z siecią wifi, a niestety nie mam możliwości po lanie
korzystam z Rpi3B
Może ktoś mi pomoc?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 09/01/2019 10:09 pm
Wenar
(@wenar)
Stażysta

Karta pamięci do kompa. Do głównego katalogu plik: wpa_supplicant.conf który konfigurujesz zgodnie ze swoją siecia. A tematów z tym plikiem w google jest 100k.o

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/01/2019 5:09 am
Grzegorz Biernat
(@fb_-grzegorzbiernat)
Nowy

Witam

U mnie jest to samo - czyli na rpi3B nie można zalogować się do sieci wifi mimo prowidłowych ustawień
w pliku .conf ma ktoś jakąś radę?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/01/2019 9:14 am
Wenar
(@wenar)
Stażysta

Opcja 1. Plik nie zapisał się na partycji boot i nie miał jak się wgrać do systemu. Inaczej błąd kopiowania pliku.

Ponownie wgrać plik na partycje boot. 

Przy pierwszym uruchomieniu polecam odczekać nawet do 3 godzin. Do momentu gdy faktycznie pojawi się w routerze i lub będzie można polaczpo się przez SSH.

Prosze pamiętać o utworzeniu pliku SSH pustego na partycji boot.

Opcja 2. Router ustawiony na inny język niż podany w pliku .conf - raz tak miałem.

Opcja 3. Gdy testowałem domoticza robiłem kodowanie psk. Wg instrukcji.

https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/wireless/wireless-cli.md

Może zadziała.

Prosze pamiętać o utworzeniu pliku SSH pustego na partycji boot.

 

Wybieram AFE + Domoticz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/01/2019 3:57 pm
Strona 1 / 6 Następna
Udostępnij:Udostępnij
 • 1
  Share
  
Pracuję

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj