Domoticz – gotowy obraz z dodatkami

Chciałbym się z wami podzielić czymś co może się okazać bardzo pomocne dla kogoś kto zaczyna przygodę z Domoticzem, kto nie ma czasu lub chęci wertowania po Internecie i dla tych co już opadli z sił. Mam tu na myśli gotowy obraz systemu Domoticz, który poza systemem automatyki, zawiera również kilka interesujących dodatków.

Dlaczego akurat gotowy system, a nie instalacja wszystkiego od nowa? Przede wszystkim z wygody. Przygotowanie całości zajmuje sporo czasu i wiele godzin testów, a przy awarii przez wszystko trzeba przejść jeszcze raz. Niejednokrotnie mi się to już przydarzyło. Wgranie na kartę nowego system zajmuje kilka minut i jest on gotowy do użytkowania, z całym dobrodziejstwem zainstalowanym już wcześniej wtyczek, bibliotek i serwisów. Taki plug & play.

Kolejną rzeczą, dla której powstał obraz to chęć stworzenia gotowca dla nowicjuszy bez potrzeby przeszukiwania przez nich czeluści Internetu, czytania poradników i tutoriali. Wiem ile czasu to zajmuje komuś początkującemu i jeśli ktoś kiedykolwiek próbował coś robić od zera to wie, o czym mówię.

Ostatnią rzeczą i chyba najważniejsza z punktu widzenia laika to zniechęcenie, kiedy robimy coś krok po kroku wg poradnika a i tak coś nie działa. Przechodziłem przez to wiele razy i wiem jak potrafi do zniechęcić do zabawy i dalszego próbowania.

Tyle tytułem przydługiego wstępu, a teraz co jest w środku:

Obraz poza głównym systemem, którym jest Domoticz w wersji 4.9700 zawiera również:

  1. Homebridge – Serwis umożliwiający komunikację urządzeń, które nie są natywnie wspierane przez homekit, ze środowiskiem opartymi o system iOS. Działa to świetnie, I bardzo szybko, zainstalowane są pluginy do komunikacji z Domoticz i bezpośrednio z urządzeniami obsługującymi komunikację po http. AFE sprawuje się w tym przypadku rewelacyjnie.  Jeśli ktoś będzie chciał to u siebie uruchomić  w dalszej części wątku mogę opisać, co należy zrobić. Jest to wstępnie skonfigurowane, ale domyślnie wyłączone.
  2. MyDomoAtHome – serwer wymiany danych między domoticzem a ImperiHome. Jest już skonfigurowany pod Domoticz (port: 3002)
  3. MQTT broker – czyli serwer MQTT. Jest on uruchomiony i działa. Dodatkowo skonfigurowany jest już klient w Domoticz
  4. Motioneye – Czyli system monitoringu. To coś extra. To lekki serwis do monitoringu z duża ilością opcji. Daje naprawdę wiele możliwości konfiguracji. Można podłączyć kamerkę po USB (np. ps3eye) lub inną pracującą po sieci, bardzo fajnie to działa i może komuś się przyda, jako dodatek do automatyki domowej (port :8765 login: admin hasło: zostawić puste)
  5. Influxdb – baza danych, którą można łatwo połączyć z Domoticzem i za jej pomocą robić wykresy w Grafana. Dodana jest baza danych o nazwie domoticz. User i hasło do bazy to „domoticz” (Port do bazy: 8083)
  6. Grafana – Narzędzie do robienia wykresów z danych zawartych w bazie Influxdb. Wyglądają one dużo lepiej niż te standardowe w Domoticz. Wstępnie jest ona skonfigurowana i połączona z Domoticzem. Tutaj duże podziękowania dla kolegi @isom który przyczynił się do ulepszenia obrazu o to narzędzie. (Port do Grafany :3000, user: admin haslo: admin).

 

Dodatkowo obraz został wyposażony w narzędzia ułatwiające zarządzanie RPi oraz instalację dodatkowych wtyczek czyli:

Python 3.5.3 + biblioteki, Midnight Commander, WiringPi, serwer FTP (login i haslo jak do SSH), Motyw Aurora, wtyczki: Domoticz – airlyShelly- MQTT, PiMonitor

Obraz działa na wszystkich modelach RPi. Aby zainstalować obraz potrzebna jest minimum karta 8Gb. System po zainstalowaniu będzie zajmował na karcie ok 7Gb, a reszta karty nie będzie przypisana do systemu. Chcąc wykorzystać całą powierzchnię karty należy z poziomu konsoli odpalić sudo raspi-config, następnie w advanced option wybrać expand filesystem.

Obraz można ściągnąć  zTego linku

W paczce znajdują się również:

PartitionWizard (Program do przygotowania karty SD),

ImageWritter (Program do wgrania obrazu na kartę),

Do łączenie się z RPi przez SSH służy Putty, można ściągnąć z oficjalnej strony https://www.putty.org/ (dane logowania SSH z obrazu – login:pi hasło:raspberry),

Obraz jest przetestowany i stabilny. Wszystkie dodatki działają prawidłowo. Czego nie zalecam, to aktualizacji systemu domoticz z poziomu przeglądarki. Najlepiej robić to z poziomu konsoli, w kometarzach poniżej jest opisane jak to zrobić

W razie pytań piszcie, mam nadzieje, że ja albo pozostali koledzy będę umieli pomóc.

Aha, no i najważniejsze,  port na którym pracuje Domoticz to :8084

Pozdrawiam

@abulec


Krótkie video, jak stworzyć obraz Domoticz na karcie, przygotowane przez jednego z naszych użytkowników

Pierwsze uruchomienie


Dedykowane forum na pytania i problemy związane z tym obrazem

Udostępnij
  • 68
    Shares

Może Ci się również spodoba

204
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
137 Wątek skomentowany
67 Odpowiedzi w wątku
14 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
25 Liczba komentowanych autorów
abulecToommsRafMyszWenarskom Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wenar
Użytkownik
Wenar

A czy jest ktoś w stanie stworzyć taki obraz z OH tak aby mqtt było już skonfigurowane?

isom
Użytkownik
isom

@abulec grafana na tym obrazie działa bez problemu grafana-na-wersji-SD.JPGNie sprawdzałem ale Ty mi pewnie napiszesz tworzyłeś jakąś DB pod domoticza ? Nazwa , hasło ? Czy tylko zainstalowałeś    Influxa ? 

isom
Użytkownik
isom

Jak posprawdzam wszystko włącznie z bazą i wykresami to dostaniesz komplet do uzupełnienia Testuję to na RBPi 3 model B ale bez +   

Wenar
Użytkownik
Wenar
Wenar
Użytkownik
Wenar

działa na RPi3b,
niestety na RPi3b+ już nie chce działać.
uruchamia się po pełnej aktualizacji i także po aktualizacji domoticza.

isom
Użytkownik
isom

Moje spostrzeżenia dotyczące obrazu, który udostepnił kolega @abulecCo zrobiłem, żeby ukończyć instalację grafany na tym obraziedodałem plik bintray do klucza aplikacji apt curl https://bintray.com/user/downloadSubjectPublicKey?username=bintray | sudo apt-key add - 123  curl https://bintray.com/user/downloadSubjectPublicKey?username=bintray | sudo apt-key add -  potem aktualizacja sudo apt-get update 123  sudo apt-get update  i instalujemy sudo apt-get install grafana 123  sudo apt-get install grafana  potem wykonujemy polecenia, które zasugeruje system czyli sudo /bin/systemctl daemon-reload sudo /bin/systemctl enable grafana-server 1234  sudo /bin/systemctl daemon-reloadsudo /bin/systemctl enable grafana-server  ja dla pewności po tym zrestartowałem system, ale nie wiem czy jest taka koniecznośćpo ponownym zalogowaniu do terminala można sprawdzić status serwera sudo… Czytaj więcej »

isom
Użytkownik
isom

@abulec co do RBPi 3b+ to wydaje mi się, że ma to związek z partycją boot , na tych maszynkach można już ładować system bezpośrednio na dyski SSD czy HDD . Oczywiście nie mam jak sprawdzić i nie mam pewności . Pozdrawiam

Wenar
Użytkownik
Wenar

Napisz jak to sprawdzić to sprawdzę.

isom
Użytkownik
isom

@wenar Napisz proszę jak zachowuje się RBPi3b+ jak włożysz mu kartę z tym obrazem . Zaczyna się uruchamiać i się wiesza czy wcale nie startuje ? 

Wenar
Użytkownik
Wenar

wg mnie nie startuje w ogóle. łącze się tylko wifi ssh, jedynie mogę podesłać filmik jak diody pokazują stan Rpi.Rpi3b+ https://youtu.be/YZFRV5eKGeQRpi3b https://youtu.be/BDfjN9tSavgwezmę obie do pracy to mogę podłączyć pod monitor.Edit: RPi3b+ z tym obrazem nie włącz się z siecią.

Wenar
Użytkownik
Wenar

Ale chyba się domyślam że chodzi Ci o podmiane plików boot? Jeśli tak to czy pliki boot z openhabiana będą odpowiednie? Bo te mam na pendrive właśnie z OH. I mogę je na szybko podmienić. 

Wenar
Użytkownik
Wenar

Dodane przez: isom@wenar Napisz proszę jak zachowuje się RBPi3b+ jak włożysz mu kartę z tym obrazem . Zaczyna się uruchamiać i się wiesza czy wcale nie startuje ? 

@isom niestety.Rpi 3b+ nie startuje. Czarny ekran.

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

Witam Wszystkich!
U mnie jest problem bo za chiny nie może połączyć się z siecią wifi, a niestety nie mam możliwości po lanie
korzystam z Rpi3B
Może ktoś mi pomoc?

Wenar
Użytkownik
Wenar

Karta pamięci do kompa. Do głównego katalogu plik: wpa_supplicant.conf który konfigurujesz zgodnie ze swoją siecia. A tematów z tym plikiem w google jest 100k.o

Grzegorz Biernat
Użytkownik
Grzegorz Biernat

Witam

U mnie jest to samo – czyli na rpi3B nie można zalogować się do sieci wifi mimo prowidłowych ustawień
w pliku .conf ma ktoś jakąś radę?

Wenar
Użytkownik
Wenar

Opcja 1. Plik nie zapisał się na partycji boot i nie miał jak się wgrać do systemu. Inaczej błąd kopiowania pliku.Ponownie wgrać plik na partycje boot. Przy pierwszym uruchomieniu polecam odczekać nawet do 3 godzin. Do momentu gdy faktycznie pojawi się w routerze i lub będzie można polaczpo się przez SSH.Prosze pamiętać o utworzeniu pliku SSH pustego na partycji boot.Opcja 2. Router ustawiony na inny język niż podany w pliku .conf – raz tak miałem.Opcja 3. Gdy testowałem domoticza robiłem kodowanie psk. Wg instrukcji.https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/wireless/wireless-cli.mdMoże zadziała.Prosze pamiętać o utworzeniu pliku SSH pustego na partycji boot. 

isom
Użytkownik
isom

@wenar dzięki, że sprawdziłeś . Jeżeli tak jest , to już partycja startowa nie pasuje nowej malinie, można by próbować kombinować z podmianą, ale trzeba by wgrać obraz czystego raspiana na kartę , odpalić na malinie i sprawdzić czy startuje i dopiero podmienić partycje na karcie tego obrazu . Gwarancji nie ma żadnej oczywiście . Przy czystym systemie takie roszady są bezproblemowe robiłem je jak chciałem żeby RBPI 3b startował z SSD bez przestawiania OTP boot USB ale jak się zachowa ten obraz nie wiadomo.

Wenar
Użytkownik
Wenar

@isom jeśli dobrze rozumiem to:1. Instalacja czysta rasbiana na karcie i uruchomić system. +Update +upgrade2. Skopiować pliki boot na dysk komputera. 3. Wyczyścić kartę i wgrać ten obraz.4. Podmienić zawartość boot.5.Uruchom malinę gotowym obrazem????

isom
Użytkownik
isom

@abulec dokładnie tak podłączałem po LAN , nie sądziłem że mogą być jakieś problemy z połączeniem po WIFI , a testową malinę mam podpiętą pod switcha . Zresztą domowy serwer również u mnie działa po LAN-ie , nie jestem zwolennikiem podłączania strategicznego sprzętu po WIFI.

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

problem połączenia z wifi na malinie 3b rozwiązany
okazało się że co bym nie zrobił w pliku wpa_supplicant to i tak nic nie dawało
pomogło dopiero podłączenie monitora i klawiatury i:
sudo raspi-config
w ustawieniach lokalizacji zmienilem kraj na PL
potem
sudo nano /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
i tu o dziwo wyświetliło mi się zupełnie inne ustawienie sieci niż ja to zrobiłem
zapewne sieć autora obrazu
nazwa sieci była wire…..
a hasło Ka……
po zmianie na swoje dane sieci od razu się zalogował
teraz będę dalej testował….. :))

sp5mbx
Użytkownik
sp5mbx

Wystartował, resztę zobaczymy po aktualizacji. Bez WiFi tylko Lan.  
IMG_20190110_224705.jpg

Wenar
Użytkownik
Wenar

@isom oraz @abulec
niestety podmiana plików nie daje rezultatu.
podejrzewam, ze pliki konfigurują się pod RPi3b a te nie są w 100% spójne z RPi3b+
innego wytłumaczenia nie widzę.

DjPiotrus
Użytkownik
DjPiotrus

odpalił ktoś może ten obraz na najnowszej malinie ?

isom
Użytkownik
isom

Dzięki @wenar, że to sprawdziłeś . Zaoszczędziłeś czas innym , którzy chcieli by próbować odpalać to na najnowszej malinie.

aroonio
Użytkownik
aroonio

witam
nie moge ściągnąć obrazu czy moge prosić o dostep?

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

Witam
Może mi ktoś pomóc jak zaktualizować domoticz z tego obrazu? Nie działa w nim parę rzeczy więc pasuje to zaktualozowac

Wenar
Użytkownik
Wenar

Domoticz aktualizacja.W terminalu

Potem.

Wcześniej polecam.https://webinsider.pl/raspberry-pi-aktualizacja/

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

Dzięki za szybkie info
Niestety u mnie nie może połączyć się że strona domoticz
Błąd polaczenia
Dołączył bym zdjęcie panela ale niewiem jak je tu dodać

Grzesiek

Wenar
Użytkownik
Wenar

Polecenia aktualizacji wykonujesz przez terminal. W zależności jak łączysz się z malina. Jeśli masz podłączony ekran i klawiaturę to musisz wpisać te komendy aby zaktualizować. 

isom
Użytkownik
isom

@grzesiekkg od początku nie może się połączyć , czy coś zmieniałeś i po zmianie nie może się połączyć ? Rozumiem, że w przeglądarce wpisujesz adres IP maliny :8084 .Do połączenia SSH o którym pisze kolega @wenar potrzebujesz programu np PUTTY , albo z podłączonym monitorem i klawiaturą do maliny po uruchomieniu  musisz kliknąć na okno Terminal i tam wpisujesz komendy.

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

Tak na początku nie chciał się łączyć z wifi ale to już rozwiązane w tej chwili wyjście na świat jest i chciałem zaktualizować domoticz do nowej wersjiTeraz łącze się z nim przez terminal
20190117_010149.jpg

Wenar
Użytkownik
Wenar

Dodane przez: grzesiekkgTak na początku nie chciał się łączyć z wifi ale to już rozwiązane w tej chwili wyjście na świat jest i chciałem zaktualizować domoticz do nowej wersjiTeraz łącze się z nim przez terminal20190117_010149.jpg

przed wykonaj aktualizacje systemu operacyjnego.wg instrukcji: https://webinsider.pl/raspberry-pi-aktualizacja/ 

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

Też nicChyba nic z tego nie będzie 
20190118_010944.jpg

isom
Użytkownik
isom

@grzesiekkg na tej twojej fotce z aktualizacji to wygląda jakby malina nie miała wyjścia na świat , może warto spróbować ustawić malinie stałe IP czyli  sudo nano /etc/dhcpcd.conf 123  sudo nano /etc/dhcpcd.conf  I na końcu tego pliku wpisujesz  interface eth0 static ip_address=xxx.xxx.xxx.xxx/24 static routers=192.168.x.x static domain_name_servers=192.168.x.x 8.8.8.8 123456  interface eth0static ip_address=xxx.xxx.xxx.xxx/24static routers=192.168.x.xstatic domain_name_servers=192.168.x.x 8.8.8.8    interface wlan0 static ip_address=xxx.xxx.xxx.xxx/24    static routers=192.168.x.x     static domain_name_servers=192.168.x.x 8.8.8.8 123456  interface wlan0static ip_address=xxx.xxx.xxx.xxx/24   static routers=192.168.x.x    static domain_name_servers=192.168.x.x 8.8.8.8   uzupełnij te pola adresem maliny, adresem bramy ( u Ciebie chyba 192.168.1.1)potem restart maliny i spróbuj Jeśli chcesz zaktualizować swoją lokalizację w domoticzu to uzyskaj swoje… Czytaj więcej »

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

Wyjście na świat ma bo łącze się z nią bez problemów z np pracy i poprzez www i przez aplikacje domoticz z telefonu.

isom
Użytkownik
isom

Nie wiem co się u was dzieje . Godzinę temu  jeszcze raz wziąłem na tapetę ten obraz i tak: Aktualizacja systemu  , aktualizacja Domoticza do stabilnej wersji 4.9700 , utworzyłem bazę danych Influx dla domoticza, doinstalowałem Grafanę , zainstalowany serwer FTP, obsługa GPIO ( idealne dla początkujących) , zostało doinstalować Python 3 i niezbedne biblioteki do obsługi wtyczek, jakąś wtyczkę na próbę np PIMonitor i to z czego bardzo często korzystam czyli menadżer Midnight Commander. Jak ktoś zainteresowany  tak uzupełnionym obrazem to piszcie .

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

No ja jestem bardzo zainteresowany:)

Wenar
Użytkownik
Wenar

Stara wersja niestety nie współpracuje z rpi3b+

isom
Użytkownik
isom

@grzesiekkg wieczorem dostaniesz link do pobrania . Wszystko tak jak pisałem wcześniej + motyw Aurora – z takim odpali się domoticz. Potrzebujesz kartę minimum 16GB , może być większa nie miałem wolnej karty 8GB dlatego obraz jest 16GB .  Grafana startuje na porcie 3000 z user- admin hasło- adminW domoticz musisz wejść w Konfiguracja – Więcej opcji – Wysyłanie danych – InfluxDB i w ustawieniach ogólnych zmienić adres IP na swój, po tej zmianie i zapisaniu przejdz do Grafany znajdziesz tam przykładowy wykres , który powinien się już aktualizować. Midnight Commander uruchamiasz z poziomu terminala wpisując po prostu mcInstalacja wtyczek działa… Czytaj więcej »

sp5mbx
Użytkownik
sp5mbx

Witam,  jak sygnalizowałem wcześniej  wszystko ruszyło na mojej malinie, grafiana też, można się zalogować i popróbować swoich sił. Pytanie praktyczne – czy dalej ustawiać się z kartą 16GB a pozniej kombinować z docelową 32GB czy wgrywać to na 32 ? Rozumiem, że 32GB docelowo starczy na kilka lat? Pozdrawiam.

Wenar
Użytkownik
Wenar

Dodane przez: sp5mbxWitam,  jak sygnalizowałem wcześniej  wszystko ruszyło na mojej malinie, grafiana też, można się zalogować i popróbować swoich sił. Pytanie praktyczne – czy dalej ustawiać się z kartą 16GB a pozniej kombinować z docelową 32GB czy wgrywać to na 32 ? Rozumiem, że 32GB docelowo starczy na kilka lat? Pozdrawiam.

Spokojnie możesz od razu na 32 GB Na jakim modelu Raspberry będziesz instalował?

sp5mbx
Użytkownik
sp5mbx

Na Pi B v1.2  co prawda stare Pi ale „wygrzane”. 
MojePi.jpg

isom
Użytkownik
isom

@sp5mbx fajnie , że też odpaliłeś Grafanę , miłej zabawy z tym obrazem 

sp5mbx
Użytkownik
sp5mbx

Grafana ruszyła – aktualizacja z małymi błędami ale poszła i można się zalogować. Teraz jak już coś jest to dopiero problem bo trza czytać dokumentację, a propo jakiś link do czytelnej wersji czy na githubie?
Grafiana.jpg

mirusn
Użytkownik
mirusn

Pobieralem ten plik co jest na poczatku tego tematu, ale R3B+ nie chcial ruszyc

mirusn
Użytkownik
mirusn

Witam serdecznie, czy moge prosic o link do pobrania tego poprawionego obrazu ?

isom
Użytkownik
isom

@mirusn nie widzę problemu z udostępnieniem linku dla Ciebie , tylko musisz mieć świadomość że na RBPi3B+ ten poprawiony też nie odpali . Chyba że masz RBPI 3B to nie będzie problemu .

mirusn
Użytkownik
mirusn

Tak mam R3B, tamta wersja startowala mi na R3B tylko sie mi pozniej wieszala, dziekuje serdecznie

isom
Użytkownik
isom

@mirusn link masz na PW , a to dlatego że autor tego tematu ma w planie zaktualizować link czyli wstawić uzupełniony obraz wraz z opisem więc nie chcę mieszać 

mirusn
Użytkownik
mirusn

Oki bardzo dziekuje pozdrawiam 

isom
Użytkownik
isom

Gorąca prośba do kolegów, którzy pobrali i wgrali ten obraz . Podzielcie się informacją czy wszystko działa. A jeżeli komuś czegoś brakuje w tym obrazie to też proszę pisać postaramy się z kolegą @abulec w miarę naszych umiejętności aktualizować zawartość paczki .  

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

U mnie jak narazie wszystko okCały czas testuje

DjPiotrus
Użytkownik
DjPiotrus

Czy jest jakaś szansa aktualizacji dla najnowszej malinki ? Mam takie dwie

isom
Użytkownik
isom

@g_piotrzawlocki tego konkretnego obrazu raczej nie uda się dostosować do najnowszej maliny , można by stworzyć podobny od podstaw , ale do tego potrzebny jest ktoś kto ma taki sprzęt i umie to ogarnąć , ja nie posiadam najnowszej maliny więc nie pomogę.

DjPiotrus
Użytkownik
DjPiotrus

Ok , mogę pomóc tylko potrzebuję pomocy co mam konkretnie zainstalować na malinie by obrazy były identyczneCzysty system już postawiłem (ubuntu64b) oraz Domoticz-a . Moja wersja produkcyjna z której korzystam do smartdomu  jest rozbudowana i rekonfigurowana tyle razy że sam nie pamiętam co tam instalowałem.Podpięte mam 10 nodemcu z czujnikami temp/wilg , 2 dzwonki bezprzewodowe , stację pogodową , 11 sonoff touch , rolety ,  3 szt. rgbw dimmer , PMS 7003 , oraz kilka przekaźników SSR w szafie sterującej głównie do gniazd 230V, bramę wjazdową

isom
Użytkownik
isom

@g_piotrzawlocki Bardzo dziekuję za zaangażowanie 🙂 Dwie sprawy są jak myślę istotne.Pierwsza to wypadało by najpierw sprawdzić czy taki system utworzony na najnowszej malinie wystartuje na starszych sprzętach,  jeżeli nie  to średnio widzę sens takiego projektu.Druga sprawa  jeżeli system ruszy na starszych malinach to kontakt z autorem tego tematu , ja nie zamierzam modyfikować opisu , który został opublikowany również na stronie ” Smartny Dom” 

DjPiotrus
Użytkownik
DjPiotrus

Nie widzę problemu przygotować obraz na nowej malinie i udostępnić obraz do testów dla tych co mają starszą wersję

Wenar
Użytkownik
Wenar

Wieczorkiem siądę i przetestuje czy system z Rpi3b+ działa na Rpi3b. Te dwie maliny posiadam. Jak będzie dobrze jutro udostępnienie.

mirusn
Użytkownik
mirusn

Sorry ze tak dlugo sie nie odzywalem, ja tej wersji co dostalem od Isoma nie wyprobowalem, bo moja malinka P3B odmowila posluszenstwa nie wiem czemu, ale nawet raspian nie chce wystartowac, jestem zmuszony poczekac na wersje P3B+

isom
Użytkownik
isom

@mirusn dziwne jest to co piszesz , bo kolega @grzesiekkg ma ten obraz działający i z tego co pamiętam to własnie na RBPi3B.Na pewno sformatowałeś kartę przed wgraniem ? Rozpakowałeś zawartość paczki ? Jesteś pewny że twoja maszyna to 3B bez +? 

mirusn
Użytkownik
mirusn

Tak na 100%, bo P3B+ mam rowniez. Nie raz wgrywalem raspbiana i wszystko smigalo, a teraz nawet razpbian nie chce wystartowac

isom
Użytkownik
isom

To jakieś czary 🙂 u mnie działa, sam pobierałem od siebie z google drive , żeby sprawdzić czy po rozpakowaniu wszystko będzie ok  zanim wystawię link dla innych, u  @grzesiekkg działa – osobiście widziałem jego działający system bo mnie o to poprosił .  Może coś poszło nie tak przy pobieraniu ? Nie mam innych pomysłów.

mirusn
Użytkownik
mirusn

Nie ja nie mam zadnych pretensji do ciebie, bede mial chwile to sprobuje cos innego wgrac, przed twoim linkiem wgrywalem raspbiana i juz nie chcial startowac przy wgrywaniu 

grzesiekkg
Użytkownik
grzesiekkg

Udało mi się rozwiązać problem lokalizacjiBo nie dawało mi to spokoju.Z poziomu przeglądarki ie  w konfiguracji -ustawienia zaznaczyłem opcję sprawdzaj aktualizację  i zmieniłem kanał aktualizacji na Beta. Następnie w konfiguracji-  sprawdź aktualizację wyszukał nową i zaktualizowałem ją.Teraz już lokalizacja działa  -Może tylko na wersjach beta?.Zrobiłem to na ryzyko i się  udało.    

isom
Użytkownik
isom

To wszystko wyjaśnia . Dzięki  

isom
Użytkownik
isom

@wenar to nie to co u ciebie, u kolegi @mirusn malina nie czyta karty i nie ważne co na niej jest . 

Wenar
Użytkownik
Wenar

objawy takie same miałem z tą diodą.rozwiązaniem jest poprawne formatowanie karty pamięci.

mirusn
Użytkownik
mirusn

Ta sama karta pamieci na RPi3B+ smiga za kazdym razem

mirusn
Użytkownik
mirusn

Poprosze link do pobrania

Wenar
Użytkownik
Wenar

@isom @abulecwersja, która zainstalowana została na Rpi3B+ uruchamia się na RPi3b (bez plusa)w jaki sposób udostępnić wam go do testu?posiada domoticz, mqtt w najnowszych wersjach, a sam rasbian aktualizowany dziś o 19:45

isom
Użytkownik
isom

@wenar najlepiej jak masz google dysk to wrzuć tam paczke i na PW podaj link do pobrania 

Wenar
Użytkownik
Wenar

nie jestem w stanie ani winrarem ani 7zipem skompresować bardziej niż do 7.5gb z 14,5gbjakies rady?

prychol
Użytkownik
prychol

WitamMożna prosić o link do pobrania obrazu?Ten plik po pobraniu i próbie wypakowania daje komunikat, że ma niewłaściwy format lub jest uszkodzony:(

isom
Użytkownik
isom

@prychol powiedz mi proszę kiedy pobierałeś ten plik ? Pobiorę go do siebie i sprawdzę to , a tym czasem dostaniesz na PW link z mojego google drive , nie powinno być problemu bo już u jednego z kolegów śmiga.PSPobrałem plik z początku tematu i wszystko się normalnie rozpakowuje Win RAR v.5.50

prychol
Użytkownik
prychol

Pobierałem kilka godzin temu. Po pobraniu plik ma 3.38 GB. Rozpakowywałem Winrarem 3.93Pobiorę jeszcze raz z linku na PW i dam znać.edit:Wszystko OK. Winna była wersja WinRaraDziękuję i pozdrawiam:)

isom
Użytkownik
isom

Potrzebuję testerów z najnowszą maliną tzn Raspberry 3B+ mających dostęp do wolnej karty pamieci minimum 16GB , mam przygotowaną testową wersję obrazu , ale nie mam na czym sprawdzić .Dodatkowo pytanie do wszystkich, którzy chcą korzystać z takiego gotowego obrazu , czy chcecie żeby dołożyć do domoticza taki oto frontpage  serwer-1.JPGserwer-2.JPGDziała niezależnie od domoticza , ale tylko wewnątrz sieci , czyli nie ma wyjścia na świat , ale jeżeli ktoś chce mieć panel na ścianie , to można fajnie sobie posegregować urządzenia . Jak będą chętni to zrobię do tego dokładniejszy opis.

Wenar
Użytkownik
Wenar

@isom jestem w trakcie testowania ostatniej wersji obrazu.  Tego z wiadomości priv. Wcześniej nie miałem czasu.Nie zmieściła mi się na 3 różnych nośnikach 16gb ale na 32gb już weszla a od 15 minut uruchamiam router bo coś zdechło wifi.

mirusn
Użytkownik
mirusn

Witam moge prosic o linka to przetestuje mam 3b+ i wolna karte 32gb

isom
Użytkownik
isom

Dzieki za odzew , czekam na wieści , dziwne jest ze nie zmieściłeś tego na 16GB , obraz po rozpakowaniu ma 14,8 GB 

Wenar
Użytkownik
Wenar

Dodane przez: isomDzieki za odzew , czekam na wieści , dziwne jest ze nie zmieściłeś tego na 16GB , obraz po rozpakowaniu ma 14,8 GB  Ja się nie dziwię. 16gb karta w rzeczywistości ma ok 14.4gb w zależności od producenta +/- 0.2gb i właśnie na tym braklo mi 0.05gbCo mogę polecić przed tworzeniem pliku.img aby wyłączyć część pamięci z uzytku. Gdyż pliki na karcie zajmują ok 9gb można utworzyć dodatkowa partycje przy pomocy magic partycion (lub podobnego) i jej nie włączać. Utworzony obraz będzie miał dużo mniej niż cała karta pamięci. EDIT:Bez-tytułu.pngdziała i na RPI3b i RPI3b+screen z RPI3b+jedynie 404 na… Czytaj więcej »

isom
Użytkownik
isom

@mirusn testuj , czekam na wieści bo trzeba jeszcze doinstalować kilka rzeczy a nie chcę tego robić bez sprawdzenia . Na tej wersji jest 90% tego co w obrazie , który jest ogólnodostępny. Link na PW  PS Najlepiej do rozpakowania obrazu używać najnowszej wersji Win RAR-a 

isom
Użytkownik
isom

@wenar dzięki za pomysł z partycjonowaniem karty , chyba już stary się robię skoro na to nie wpadłem :)Co do portu 8086 to wszystko jest w najlepszym porządku , od dłuższego czasu żeby zalogować sie do graficznej wersji InfluxBD korzystamy z portu 8083.Fajnie że działa . mam do Ciebie jeszcze pytanie , masz jakiegoś sprząta z ios , ja nie mam więc nie będę w stanie przetestować  Homebridge. jak masz to spróbuj swoich sił z instalacją i testowaniem , ja dokończę resztę i złożymy to w całość .

Wenar
Użytkownik
Wenar

@isom niestety port 8083 nie działa – brak odpowiedz.Jestem wrogiem Apple także nie posiadam nic związanego z tą firmą, albo przynajmniej nic o tym nie wiem.Daj znać jak będzie następna część do testowania. Tylko w moim przypadku trzeba brać pod uwagę że lata mi po domu dwulatka i zabiera 99% czasu. Jak mam siły w tym 1% to mogę coś działać. Dlatego takie opóźnienia. Zacząłem pracować nad gotowym obrazem hasio. Ale wolno mi to idzie. Założę temat z tym związany i zobaczymy co i jak będzie szlo. A chce porządnie przetestować hasio bo podobno najlepiej gada to z Google home.Można to… Czytaj więcej »

isom
Użytkownik
isom

 @isom niestety port 8083 nie działa – brak odpowiedz.

 Wstawiam zrzut ekranu z testowej maliny influx.JPG@wenar spróbuj zrestartować Influxa 

a jak to nie pomoże, to sprawdź plik konfiguracyjny

odkomentowane powinno być w [admin]enabled = truebind-addres = „:8083”a w [http]enabled = truebind-addres = „:8086”auth-enabled = falsejak coś zmienisz to zapisz i zrestartuj Influxa @mirusn dzięki , ale mi bardziej chodzi o Homebridge  czyli most między aplikacją Apple a urządzeniami smart domu.jak ktoś czuje się na siłach żeby to zainstalować, wstępnie skonfigurować i sprawdzić to zapraszam  

mirusn
Użytkownik
mirusn

Witam mam iphona, ogarne imperihome, nie ma problemu

isom
Użytkownik
isom

Po wstępnych testach , które wypadły pozytywnie, a zbliża się weekend więc chcę żeby zainteresowane osoby miały czas na testy u siebiewstawiam link do utworzonego obrazu systemu, przy tworzeniu którego aktywnie uczestniczył kolega @wenar – DZIĘKI.Obraz systemu, działający na wszystkich wersjach Raspberry włącznie z najnowszszą maliną, zawiera:Domoticz w ostatniej stabilnej wersji 4.9700 MyDomoAtHome – serwer wymiany danych między domoticzem a ImperiHome. Jest już skonfigurowany pod Domoticz (port: 3002)MQTT broker – czyli serwer MQTT.Wtyczka Shelly- MQTT – pozwala na podłączenie modułów Shelly z oryginalnym softem ( opis na tym forum ) Motioneye – Czyli system monitoringu.(port :8765 login: admin hasło: zostawić puste)Influxdb… Czytaj więcej »

mirusn
Użytkownik
mirusn

Isom i @wenar dzieki, Wielki Szacun, zainstalowalem uruchomilem na Pi 3B+,wszystko dziala, jutro sie pobawie.Jeszcze raz dzieki 

prychol
Użytkownik
prychol

WitamMam problem z wgraniem obrazu na kartę.Posiadam 2 karty 16GB i na obu jest komunikat, że jest za mało miejsca (w załączniku zrzut ekranu z komunikatem).Da się coś z tym zrobić, czy pozostaje kupno większej karty, np. 32GB?
Schowek01.jpg

isom
Użytkownik
isom

Widzę , że jednak z tymi kartami to naprawdę różnie jest , u mnie na karcie 16GB SANDISK ten obraz się mieści , ale już @wenar sygnalizował podobny problem.Trzeba kupić kartę 32 GB, a ja zmienię w opisie żeby inni już się z tym nie zderzali 

prychol
Użytkownik
prychol

Tego się obawiałem:)Dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam

Wenar
Użytkownik
Wenar

Jak znajdę chwilę to okroje ten obraz tak, aby mieścił się na 16gb. Ale nic nie obiecuje.

prychol
Użytkownik
prychol

Nooo, byłoby super:)Bo później ewentualny backup z karty 32 GB, mógłby znów nie zmieścić się na inną kartę o takiej pojemności i trzeba by 64 GB zakupić;)

gregaicha
Użytkownik
gregaicha

Witam świetna robota :)Jak w tym cudzie zmienić hasło do domoticza.Jak robię to z ustawień to później nie wpuszcza mnie.Wgrałem to już 2 raz na kartę bo myślałem że za pierwszym razem coś źle napisałem w haślewyskakuje mi tez komunikat na monitorze podłączonym do razbery co jakiś czas [53679.021409] Under-voltage detected! (0x000500005)

isom
Użytkownik
isom

@gregaicha jak się pomylisz lub zapomnisz hasła to nie trzeba od nowa wgrywać obrazu na kartę , po zmianie hasła z poziomu przeglądarki najlepiej po tym wyczyścić pamieć podręczną przeglądarki zanim się będziesz próbował logować.Jeżeli jednak pójdzie coś nie tak,to logujemy się do maliny przez SSH ( PUTTY) przechodzimy do katalogu domoticza cd domoticz 123  cd domoticz  zatrzymujemy usługę domoticz  sudo service domoticz.sh stop 123  sudo service domoticz.sh stop  czekamy kilkanaście sekund i sprawdzamy status  sudo service domoticz.sh status 123  sudo service domoticz.sh status  Uruchamiamy komendą  sudo ./domoticz -nowwwpwd 123  sudo ./domoticz -nowwwpwd  Łączymy się przez www i zmieniamy hasło… Czytaj więcej »

Toomms
Użytkownik
Toomms

Mam problem z połączeniem się z moim Rpi przez Putty. Mam taki błąd: @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@    WARNING: REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED!     @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@IT IS POSSIBLE THAT SOMEONE IS DOING SOMETHING NASTY!Someone could be eavesdropping on you right now (man-in-the-middle attack)!It is also possible that a host key has just been changed.The fingerprint for the ECDSA key sent by the remote host isSHA256:djkshakjhdajkhdjkasbcsjakbckajsbckjasbckjsa.Please contact your system administrator.Add correct host key in /Users/toomms/.ssh/known_hosts to get rid of this message.Offending ECDSA key in /Users/toomms/.ssh/known_hosts:2ECDSA host key for 192.168.0.01 has changed and you have requested strict checking.Host key verification failed.[Proces zakończony]

gregaicha
Użytkownik
gregaicha

Dodane przez: ToommsMam problem z połączeniem się z moim Rpi przez Putty. Mam taki błąd: @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@    WARNING: REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED!     @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@IT IS POSSIBLE THAT SOMEONE IS DOING SOMETHING NASTY!Someone could be eavesdropping on you right now (man-in-the-middle attack)!It is also possible that a host key has just been changed.The fingerprint for the ECDSA key sent by the remote host isSHA256:djkshakjhdajkhdjkasbcsjakbckajsbckjasbckjsa.Please contact your system administrator.Add correct host key in /Users/toomms/.ssh/known_hosts to get rid of this message.Offending ECDSA key in /Users/toomms/.ssh/known_hosts:2ECDSA host key for 192.168.0.01 has changed and you have requested strict checking.Host key verification failed.[Proces zakończony] Wydaje… Czytaj więcej »

Toomms
Użytkownik
Toomms

Dziękuję za pomoc. Udało się, mam dostęp.

maciekk
Użytkownik
maciekk

Witam,U mnie przy próbie zmiany hasła (niestety nie zadziałało wyczyszczenie cache), przy wykonywaniu instrukcji powyżej – kiedy ponownie uruchamiałem usługę domoticz posypały się jakieś błędy. W tej chwili na konsoli widzę takie:Error: (Monitoring RBPi) ‚onStart’ failed ‚KeyError’Error: (Monitoring RBPi) —-> Line 235 in /home/pi/domoticz/plugins/PiMonitor-Plugin/plugin.py, function onStartError: (Monitoring RBPi) —-> Line 84 in /home/pi/domoticz/plugins/PiMonitor-Plugin/plugin.py, function onStartError: SQL Query(„UPDATE DeviceStatus SET SignalLevel=12, BatteryLevel=255, nValue=1, sValue=’1.39′, LastUpdate=’2019-02-12 20:55:00’ WHERE (ID = 13)”) : database is lockedi co kilka linijek tekstu, taką informującą o problemie z zapisem do bazy:Error: InfluxLink: Error sending data to InfluxDB server (check address/ port/ database)Kurcze, nigdzie nie zmieniałem portów… Czytaj więcej »

gregaicha
Użytkownik
gregaicha

Podczas restartowanie hasła też widziałem ten błąd. ale teraz go nie wyświetla (może nie wiem gdzie sprawdzić)

isom
Użytkownik
isom

Error: (Monitoring RBPi) ‚onStart’ failed ‚KeyError’Error: (Monitoring RBPi) —-> Line 235 in /home/pi/domoticz/plugins/PiMonitor-Plugin/plugin.py, function onStartError: (Monitoring RBPi) —-> Line 84 in /home/pi/domoticz/plugins/PiMonitor-Plugin/plugin.py, function onStartTe błędy mogą się pojawić raz przy starcie systemu i nie należy się nimi przejmować Error: InfluxLink: Error sending data to InfluxDB server (check address/ port/ database)Ten błąd wynika z tego że nie zmieniony został adres IP w ustawieniach wysyłania danych do bazy .Panowie zanim zaczniecie zmieniać hasła proponuję na początek ustawić sobie możliwość logowania bez hasła w sieci lokalnej i dopiero kombinować z hasłem , to uchroni was przed brakiem możliwości zalogowania po wyczyszczeniu pamięci podręcznej.W Konfiguracja… Czytaj więcej »

maciekk
Użytkownik
maciekk

@isom – wielkie dzięki za pomoc. Na razie wszystko działa pięknie (i chciałbym aby tak zostało ). Domyślam się, że czasami bierze Cię irytacja na takich noobasów jak ja – ale, jak większość początkujących muszę najpierw coś zepsuć, aby się tego nauczyć.Dzięki.

isom
Użytkownik
isom

Do wszystkich , którzy pobrali obraz i nie mają doświadczenia Wchodzimy w Ustawienia i tak jak na foto poniżej wpisujemy początek adresu waszego routera , jest tam podany przykład dla routera , który przydziela adresy w postaci 192.168.0 123…….., a na czerwono wpisałem dla routera z 1.123……Wy wpisujecie tak jak przydziela wasz router Pozwoli to na logowanie do domoticza w sieci lokalnej bez konieczności podawania hasła , nawet jak je utworzycie .Jeżeli ktoś ma obawy, i mimo wszystko chce się logować za każdym razem z hasłem , to najpierw go poprawnie zmienić , sprawdzić łącząc się z zewnątrz np z komórki z… Czytaj więcej »

isom
Użytkownik
isom

@maciekk lepiej zepsuć na początku niż po stworzeniu sobie rozbudowanego systemu nie robiąc sobie kopi , teraz co najwyżej wgrasz obraz jeszcze raz a potem to już gorzej .Też kiedyś dużo zepsułem 

gregaicha
Użytkownik
gregaicha

a ja mam dalej błąd 2019-02-12 23:14:48.045 Error: InfluxLink: Error sending data to InfluxDB server! (check address/port/database)nie wiem tylko czy one nie jest tylko na starcie maliny bo pojawia mi się raz.Nie do końca wiem tez który port powinienem ustawić w Konfiguracja->wiecej opcji -> wysylanie danych ->InfluxDBbo tam był port 192.x.x.x :8085 a wydaje mi sie ze w obrazie jest porty 8083tak wiec trzeba i IP i port zmienić.Troszkę już eksperymentowałem z domotczem ale InfluxDB nigdy nie dotykalem nie wiem jak sprawdzic czy tam cos zapisuje czy nie 

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

Co powiecie aby przy nastepnej aktualizacji obrazu dodac team viewer. Ja tego uzywam aby czasami wejsc w maline. Oczywiscie mozna to zainstalowac samemu ale gdyby to bylo gotowe to by bylo przydatne. Ja narazie wgralem porzednia wersje na ssd 32 gb uruchomilem maline ale nie mam czasu aby sie tym pobawic. Ale chcialem powiedziec ze odpalilem na 3b+

isom
Użytkownik
isom

Szkoda że tak późno to zgłaszasz bo właśnie się skończyły prace nad aktualną wersją 

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

Isom no problem a noz w przyszlosci bedzie potrzebna jeszcze aktualizacja. Abdulec masz racje ale ja jeszcze nie tak zaawansowany z konsoli czasami mi szybciej przez team wiever podgladnac.  Czyli jak bym chcial sprawdzic to porzucic tamten obraz i wgrac na nowo aktualny?

Toomms
Użytkownik
Toomms

Czym różni się wersja 1.4 od 1.3?

isom
Użytkownik
isom

Generalnie jest to ta sama wersja tylko z poprawkami . Nic nie doszło natomiast wszystkie wtyczki trzeba sobie samemu dodać i skonfigurować i działa MyDomoAtHome   czyli można korzystać z aplikacji mobilnej ImperiHome 

Toomms
Użytkownik
Toomms

Witam. W jaki sposób włączyć Homebridge i jak prawidłowo skonfigurować?

isom
Użytkownik
isom

@toomms doinstalowanie GUI nie ułatwi konfiguracji Homebridge , ale skoro chcesz to wystarczy duża kawa i jedziesz

potem trzeba włączyć ( aktywować serwer VNC ) 

Opcja 5 Interfacing OptionsP3 –> ENTERna koniec uruchom ponownie system 

Potrzebujesz jeszcze klienta VNC na kompie i już Co do Homebridge to zobacz sobie to http://malinowepi.pl/post/167420480093/instalacja-homebridge-na-raspberry-pi-pierwszyPomiń opis instalacji , po nim masz opis konfiguracji i uruchomienia 

Toomms
Użytkownik
Toomms

Dziekuję, za informację.Co do kawy, to należy się ona dla pomysłodawców, bo to co robicie jest rewelacyjne.

waldi_r
Użytkownik
waldi_r

Czy instalował ktoś obraz na dysku SSD? Czy system „ruszał” bez karty pamięci na 3b+?  

Wenar
Użytkownik
Wenar

Dodane przez: waldi_rCzy instalował ktoś obraz na dysku SSD? Czy system „ruszał” bez karty pamięci na 3b+? 

Oczywiście działa po USB.

waldi_r
Użytkownik
waldi_r

Jak najlepiej sformatować dysk przed wgraniem obrazu. Posiadam dysk GOODRAM 120 GB oraz przejściówkę widoczną na zdjęciu.

Wenar
Użytkownik
Wenar

W trakcie wgrywania obrazu na dysk program do wgrywania sam poinformuje że dane zostaną utracone poprzez formatowanie.

isom
Użytkownik
isom

@waldi_r a ja bym zaproponował najpierw podzielić ten dysk na dwie partycje np 20 GB i druga pozostałe GB , sformatować te 20GB i na nie wgrać system , resztę sobie wykorzystasz na swoje pliki np muzykę , filmy, zdjęcia . Można do tego użyć narzędzia , które pobrałeś razem z obrazem Partition Wizard 

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

Hej sciagnolem obraz domoticza z pierwsej strony po rozpakowaniu juz kolejny raz zaden program go nie widzi ani disk imager ani  etcher a poprzednia wersje wgralem na dysk ssd ale bez jeszcze prob usunolem go. 

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

Hej abdulec Jak zrobic te partycje , przed czy po wgraniu mam 32 ssd

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

Zalogowalem sie jsko pi login raspberry. Mam pytanie czy ta wersja jest gdzie wszystko odbywa sie z poziomu konsoli? Czy moge widziec foldery jsk yo jest w pelnej wersji?

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

A powiedzcie mi dlaczego taka wersje wybraliscie? Dla mnie to nie takie latwe. Wolalbym jak to jest w pelnej wersji.Nie jestem za tak zaawansowany w linuksie a ucze sie powoli. 

isom
Użytkownik
isom

@krzysztofch taka wersja pozbawiona jest niepotrzebnych śmieci , które wpływają na stabilność całego systemu, ale w czym masz problem ? masz opis jak doinstalować GUI czyli cześć graficzną , robisz komenda po komendzie i tyle ( poprzednia strona mój wpis)

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

To patrz co dalej
image.jpg

isom
Użytkownik
isom

To mój błąd, skopiuj komendy jeszcze raz ! Poprawiłem to 

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

To zglupialem nie moge przejsc tego image.jpg

isom
Użytkownik
isom

wpisz tylko trzecią komendę zostaw ten update i upgrade zrobi się to później 

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

Trzecia komende mam potem co sudo reboot czy musze wlaczyc jeszcze w opcji 5 ? Jak zrobic zeby widziec tak jak to jest w pelnej wersji. Nie kumam tego z tego poziomu. Czasami posilkowalem sie z pulpitu pelnej wersji. Po tym wszystkim mam tskie cos. image.jpg jeszcze wchodze w E7217820-1FF2-48E6-9FC0-7813320441C0.jpegnastepnie  4A63D007-A868-45DA-89D1-BA98134412D8.jpeg 3AF11C54-CE18-4708-9D15-D28FAEBEA614.jpeg83D817A2-8BD4-4096-B424-D698E8E25CFC.jpeg34260299-1271-465F-8246-CAFE330AB218.jpegtaj mialo byc? Co zrobic zeby widziec pulpit?

isom
Użytkownik
isom

Opcja 5 to włączenie serwera VNC  a to co zrobiłeś wystarczy żeby ruszyć z grafiką , tylko zrób restart 

Krzysztofch
Użytkownik
Krzysztofch

Po tym czyli po sudo reboot dalej mam jakby console. Nie mam pulpitu. Zibacz na wczesniejsze zrzuty po nie poszlo chyba cos 

isom
Użytkownik
isom

W raspi config ustaw auto login GUI czyli B4Pobrałem ten obraz jutro sprawdzę co jest z update i upgrade i dam znać teraz już  nie dam rady 

wasilek
Użytkownik
wasilek

Witam. Na wstępie chciałem podziękować za kawał dobrej roboty!
W związku z tym, że będę miał malinkę na zewnętrznym IP chciałem się dowiedzieć co oprócz: oczywiście rb PI, samego domoticza, MQTT Brokera, Grafany, Influxbd mam zabezpieczyć hasłami, abym nie miał niespodzianki? Z góry dziękuję za pomoc.

isom
Użytkownik
isom

@wasilek Bardzo dobre pytanie 🙂 Moim zdaniem to przede wszystkim powinno się zabezpieczyć dostęp do samej maliny po SSH czyli zmiana portu , domyślnie jest port 22 i każdy kto próbuje się dostać od tego zaczyna. Dodatkowo silne hasło dla Pi .Oczywiście zabezpieczenie serwisów o których wspomniałeś i zainstalowanych na tej malinie też wypada zrobić . Ja mam tak wystawioną malinę i nigdy ( jeszcze 🙂 ) nic się nie podziało .

wasilek
Użytkownik
wasilek

Jeżeli chodzi o ssh to zawsze zmieniam port, bo wszystkie ataki lecą na właśnie na 22 😉 Ale moje pytanie bardziej jest skierowane pod kątem konkretnych portów, nie znam się aż tak na malinie i wszystkim co jest w tym obrazie…. Dlatego moje pytanie jest dokładnie takie: „co mam pozabezpieczać z tego obrazu aby ktoś mi nie naszkodził” 😉 Chyba, że jakoś mogę sprawdzić przez co ktoś może wejść??? To co u góry wymieniłem to wiem i już sobie zabezpieczyłem, oczywiście ssh też, ale czy jest coś jeszcze w tym konkretnym obrazie o czym zapomniałem? Pozdrawiam

isom
Użytkownik
isom

Listę serwisów zainstalowanych na tym obrazie wraz z portami znajdziesz w pliku tekstowym , do którego lokalizacja jest podana na ekranie powitalnym zaraz po zalogowaniu, myślę jednak , że wszystkiego na zewnątrz nie musisz wystawiać , a jeżeli z czegoś nie korzystasz to najlepiej zatrzymać usługę . Ja osobiście nie przekierowuję wszystkich portów więc dostęp do większości serwisów jest tylko po LAN .   

maciekk
Użytkownik
maciekk

Witajcie,Mam pytanie odnośnie GUI (na razie u mnie wszystko działa 🙂 ) Postanowiłem doinstalować sobie GUI, aby ewentualnie popracować trochę w środowisku graficznym. Więc prost w raspi-config uruchomiłem  VNC i Rpi doinstalował mi ok 180 MB danych. Niestety próba wejścia zakończyła się niepowodzeniem (komunikat, że podgląd jest niedostępny). Skoro nie było mi to tak bardzo potrzebne, to ponownie wyłączyłem GUI w  raspi-config i spokojnie korzystam z SSH (albo WinSCP). Ale zastanawiam się jak ewentualnie odinstalować pliki, które Rpi mi dołożyło (to ok 180 MB, więc trochę szkoda mi miejsca i dodatkowo obciążania pamięci, której malina nie ma zbyt dużo.Możecie poradzić… Czytaj więcej »

isom
Użytkownik
isom

@maciekk instalowałeś środowisko graficzne, czy tylko aktywowałeś serwer VNC ? Samo włączenie VNC w raspi-config nie wystarczy do uruchomienia podglądu.

maciekk
Użytkownik
maciekk

@isom – włączyłem tylko obsługę serwera VNC w raspi-config. I masz rację – nie wystarczyło. Wróciłem więc do obsługi konsoli. Samo tylko włączenie VNC dodało mi ok 180 MB (może to jeszcze nie jest problem, ale zapewne absorbuje pamięć malinki).

isom
Użytkownik
isom

Jak zajrzysz na 6 stronę tego tematu to znajdziesz instrukcję jak doinstalować GUI , tą pamięcią to się tak nie przejmuj malina spokojnie sobie radzi ze znacznie większą ilością danych, a Raspbian w pełnej wersji ma taką ilość zbędnych gadżetów że te 180 MB to kropla w morzu. 

maciekk
Użytkownik
maciekk

Instrukcja wykonana (doinstalował kolejne 480 MB ). VNC pięknie działa. Jak piszesz to pamięcią się na razie nie przejmuję. Teraz w sumie to chciałbym zrobić tylko jeszcze jedna rzecz – system odpala mi się SD a potem cała resztę mam na HDD. I jest to spory dysk, na którym mam tylko jedną partycję, chciałbym podzielić go na partycje i zapisać tam trochę multimediów. Rozumiem, że w czasie formatu powinienem zrobić numer partycji 2 i zapisać ją jako primary czy extended? (przepraszam za off topic).

isom
Użytkownik
isom

@maciekk chyba nie pomogę, bo ja zawsze zanim przekopiuję system z karty na dysk najpierw podłączam czysty dysk , robię format , podział na partycje a dopiero potem na jedną z partycji kopiuję system z karty . 

maciekk
Użytkownik
maciekk

@isom, dzięki za info. Chyba chwilę się wstrzymam z tą operacją – zamówiłem dysk SSD na znanej dalekowschodniej aukcji i poczekam, aż przybędzie. A potem spróbuję z nim powalczyć. 🙂

sebikolo
Użytkownik
sebikolo

Super robota – Gratuluję :-). Sam dopiero wgryzam się w temat Domoticza, więc taki obraz bardzo mi się przyda.A czy mógłbyś w kolejnej wersji obrazu dodać Tuya-SmartPlug-Plugin? Sam doinstalowałem ten plugin, wyciągnąłem ID i LOCALKEY, dopisałem w zakładce „Sprzęt” dwa gniazda NEO COOLCAM. Niestety gniazda nie pojawiły się w zakładce „Urządzenia” :-(. Gdzieś pewnie popełniłem błąd. https://github.com/tixi/Domoticz-Tuya-SmartPlug-Plugin/blob/master/README.md

sebikolo
Użytkownik
sebikolo

Dwie wtyczki od NEO połączone z domoticzem działają od tygodnia poprawnie. Innych urządzeń od NEO nie mam. PIR’y i kontaktrony mam od Xiaomi. Nie ma z nimi problemu.

korzeniewski36
Użytkownik
korzeniewski36

Czy da rade zainstalowac obraz na dysku hdd? Obecnie korzystam z della fx180 i domoticza na windowsie?

isom
Użytkownik
isom

Jeżeli sprawisz że twój system będzie widział twój dysk jako wolny nośnik to nic nie stoi na przeszkodzie   

korzeniewski36
Użytkownik
korzeniewski36

I zaczely sie schody. Wypakowany plik z obrazem nie ma zadnego rozszerzenia. Ma byc .img czy .iso? Probowalem tak i tak, program nagrywa obraz na dysk lecz nie formatuje go to formatu ext4 pozostaje cały czas NTSF w zwiazku z tym nie chce sie uruchomić system. Po ręcznym sformatowaniu do ext4 program do nagrywania obrazu nie widzi dysku. Próbowałem programem Universal USB Installer, jak i tym zawartym w paczce z obrazem domoticza. Dodam ze przez program Universal USB Installer ani ten drugi nie chce sie zainstalowac nawet zwykly ubuntu. Objaw taki sam jak wyżej. W każdym razie na dysku coś… Czytaj więcej »

maciej.krezlewicz
Użytkownik
maciej.krezlewicz

Witam. Dzięki za obraz. Ułatwia życie. Chciałem skorzystać z grafany i przy pierwszym zalogowaniu zminiłęm hasło. Teraz nie pamiętam na jakie. Jak można zrsttować hasło lub zainstalować grafanę na nowo?

isom
Użytkownik
isom
maciej.krezlewicz
Użytkownik
maciej.krezlewicz

Diękuję bardzo. Działa

Wenar
Użytkownik
Wenar

Kilka prostych kroków.1. Wkładasz kartę do komputera (jeśli używasz windowsa) formatuj kartę tak aby po ponownym podłączeniu wskazana była cała pojemność karty. Np 16gb. Tu jeśli karta po formatowaniu nie ma tylu ile GB powinna mieć należy wejść w opcje komputera i usunąć partycje powstałe na karcie.2. Uruchom disc imagera jako administrator (prawy przycisk myszy i wybierz odpowiednią opcje.3. W disc-imagerze wskaż kartę pamięci i wybierz plik z obrazem. Kliknij 4. Załaduj obraz. A jak wyskoczą nowe partycje, jedna „boot” drugą liniowa której windows nie odczyta. Klikamy anuluj zamykamy okno z partycja boot i odłączamy kartę pamięci poprzez opcję wysuń kartę… Czytaj więcej »

grafikus
Użytkownik
grafikus

bardzo dziękuję za odpowiedź, wieczorkiem sprawdzę i dam znać.rozumiem że formatuję Fat32 ?nie bardzo rozumiem pkt 4, po załadowaniu obrazu (rozpakowałem z linka do samego „spodu” tzn. ostatecznie jest ok kolo 7,7gb, i jest to  plik 1.img – ten łąduję ?po załadowaniu mam mi wyskoczyć w komputerze na karcie partycje boot i jakaś druga – nic nie robimy tylko odpinamy kartę.Potem wkładam do RPi i muszę mieć aktywne łacze internetowe z routera.Rozumiem że spokojnie czekam. Obecnie czekałem dłuższą chwilę i paliła się tylko czerwona lampka, zielona – cisza.

wielkim
Użytkownik
wielkim

Cześć,Do wykonania pkt 4 potrzebujesz programu typu balenaEtcher, który zrobi format kartę i wgra obraz.Zerknij na ten film: https://www.youtube.com/watch?v=ybwyG3Fk2w4&t=1s(Szmal ściąga czysty obraz ze strony, Ty zamiast tego wgrywasz obraz ze Smartnego Domu)Albo ten kurs: https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-4-instalacja-systemu-rpi-jako-pc-id21047(nie pamiętam która lekcja jest z wgraniem obrazu)

grafikus
Użytkownik
grafikus

ok wielkie dzięki zadziałało. trzeba tylko w disc-imagerze włączyć wszystkie pliki i załadować 

Wenar
Użytkownik
Wenar

dla tych, którzy pytają zawsze znajdzie się odpowiedz.
nagranie jak zainstalować gotowy obraz Domoticza jest już podpięte pod artykuł.

poproszono mnie o nagranie jak zaktualizować Domoticza.
zapraszam do obejrzenia: https://youtu.be/t-dEU5JTgJU
w razie problemów proszę pisać.

panabobomix
Użytkownik
panabobomix

Cześć,

Mam takie głupie pytanie, jak uruchomić system w wersji graficznej aby nie była to konsola lecz normalne okienka? System zainstalowany prawidłowo, domoticz skonfigurwany, lecz nie wiem jak uruchomić ten system na raspberry..

Wenar
Użytkownik
Wenar

nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.Ta wersja obrazu nie posiada środowiska graficznego.Trzeba je doinstalować poprzez terminal.https://pl.wikibooks.org/wiki/Debian_-_uniwersalna_instalacja/Wyb%C3%B3r_%C5%9Brodowiska_graficznegoi polecam RPD, XFCE lub LXDE pozostałe środowiska graficzne mogą działaś wolno.po instalacji komenda:

RafMysz
Użytkownik
RafMysz

Dzięki za sugestię w kwestii środowiska graficznego.
Ja zainstalowałem sobie „KDE – wersja podstawowa” (apt-get install kde-standard), tylko teraz mam pytanie w kwestii hasła dla roota, bo KDE żąda hasła dla doinstalowania oprogramowania.

Wenar
Użytkownik
Wenar

@rafmyszKde jest bardzo ciężkim środowiskiem i może mocno obciążać malinę. Przed wszystkim wpisz

RafMysz
Użytkownik
RafMysz

@wenarDzięki za szybką odpowiedź, polecenie „sudo su” to ja znam, tylko tyle iż nakładka KDE prosi mnie o hasło do użytkownika root, np: gdy chcę „upgrade” system w środowisku graficznym.

skom
Użytkownik
skom

Czy istnieje możliwość połączenia się Domoticza z ImperiHomem (który dzieli kilka NAT-ów). W sieci lokalnej nie ma problemu, natomiast nie wiem jak mogę się połączyć z moim Domoticzem będąc „w świecie” :(. Próbowałem łączyć się z Domoticzem poprzez Dataplicity i nginx (niestety nie przebrnąłem przez port 8084 – przy tym ustawieniu na domoticzu po wejściu na urządzenie w dataplicity i wormhole cały czas mam screen z „welcome to nginx!” Po zmnienie portu domoticza na 80 ten ekran pokazuje mi się już w przeglądarce otwierając stronę domoticza lokalnie 🙁 Co robę żle, poproszę o wskazówki jak mogę się połączy z domoticzem… Czytaj więcej »

wielkim
Użytkownik
wielkim

@skom, co prawda nie łączę się przez ImperiHome, ale za to łączę się z Domoticzem zdalnie. Korzystam z ZeroTier. Może spróbuj przez ZeroTier.Po połączeniu, trzeba korzystać z adresów IP, które ustawiasz w panelu Zero i tyle.

skom
Użytkownik
skom

Dzięki za poradę z ZeroTier :)Mam jeszcze inny problem z Domoticzem, przy wyłączeniu RPi i ponownym włączeniu domoticz nie uruchamia się 🙂 (status: exited) przy „service domoticz.sh restart” wszystko działa OK. Działa też kiedy nie wyłącze RPi a zrobię reboot. W załacznkiu log (jako pierwszy Poweroff i ponowne podłączenie zasilania po pewnym czasie) a następnie po reboocie. Może jakieś wskazówki… Z góry dzięki
 domoticz.txt

isom
Użytkownik
isom

@skom piszesz w temacie gotowego obrazu a znim nie ma takiego problemu , ale mniejsza o to skoro sam instalowałeś to warto zobaczyć wiki  https://www.domoticz.com/wiki/Linux#Starting_Domoticz_automatically_when_the_system_boots

skom
Użytkownik
skom

Zainstalowałem z tego obrazu i po pewnym czasie to „się zrobiło”

isom
Użytkownik
isom

@skom to coś kolego namieszałeś , dużo masz urządzeń w domoticzu ? Jak trochę to zrób kopię bazy danych na dysk komputera a potem wgraj obraz od nowa , zaktualizuj wszystko i załaduj bazę danych . No chyba że robiłeś update beta domoticza to może nie zadziałać ale jeśli nie to ruszy

maciekk
Użytkownik
maciekk

@skom, albo zrób jak napisał @isom – będziesz miał pewność, że nic się nie wysypało podczas użytkowania, albo jeżeli zależy ci na aktualnej wersji to zainstaluj sobie monit – wtedy monit będzie pilnował czy domoticz działahttps://cezarowy.blogspot.com/2018/02/monit-abysmy-byli-pewni-ze-domoticz.html 

skom
Użytkownik
skom

Dziękuję za wskazówki i rady, będę sprawdzał 🙂

Toomms
Użytkownik
Toomms

 Dziękuję bardzo, udało się. Yupi.Jeszcze raz dziękuję