3 minuty czytania

15 komentarzy

 1. Robert pisze:

  Powyższa procedura zadziałała u mnie w przypadku uruchomienia pierwszego urządzenia. Shelly PlugS działa bez zarzutu na oryginalnym firmware oraz pluginie ShellyMqtt. Problem pojawił się przy próbie integracji kolejnego urządzenia. Dodanie Shelly 1PM po kolei: hardware->ShellyMqtt, pojawiają się nowe devices o kolejnych IDx. Konfiguracja firmware w Shelly. Próba zasterowania z Domoticz i niestety problem. Nie można selektywnie sterować urządzeniami Shelly. Prawdopodobnie gdzieś problem z wymianą komunikatów mqtt. Tak się zastanawiam, że nigdzie nie widzę w pluginie konfiguracji IP urządzenia Shelly. W samym firmware Shelly też nie widzę możliwości skonfigurowania IDx. Jak to obejść?

 2. isom pisze:

  @ozzy z twojej „po kolei" wnioskuję , że dodajesz kolejny plugin zamiast w nowym module ustawić parametry pluginu, na którym działa już pierwszy moduł . Do poprawnej pracy urządzeń shelly wystarczy jeden plugin , który komunikuje się z urządzeniami za pomocą tematów mqtt , które zawierają indywidualne ID każdego urządzenia z oryginalnym softem shelly, a dodawanie urządzeń do domoticza odbywa się automatycznie po uzupełnieniu parametrów pluginu w odpowiednim oknie konfiguracyjnym urządzenia . 

 3. Robert pisze:

  @isom dzięki za szybką odpowiedź. Tak dodałem uprzednio po raz drugi plugin. Teraz go usunąłem. Nie bardzo rozumiem, jak to dalej skonfigurować. W oryginalnym sofcie Shelly podaję jedynie adres serwera oraz poświadczenia dla MQTT. W tym miesjcu utknąłem 🙁

 4. isom pisze:

  @ozzy adres serwera , port i poświadczenia wystarczą żeby moduł wysłał informacje o sobie do brokera i dalej do domoticza , możesz zaktualizować plugin do takich ustawień jak na foto 
   Plugin.JPG
  Przy module 1PM ma to znaczenie , bo doda urządzenia wskazujące pobór 
  Po uzupełnieniu danych w module urządzenia powinny pojawić się automatycznie , ewentualnie trzeba szukać w nieużywanych 

 5. Robert pisze:

  Mam ustawienia tak jak na screen’ie, który dołączyłeś. Czyli wychodzi na to, że się niecierpliwością wykazałem 😉 Zrestartowałem domoticz, shelly odłączyłem na chwilę od zasilania. Po restarcie i włączeniu Shelly urządzenia same się pozgłaszały w Domoticz. Wszystko ok. Jedyne co mi nie daje spokoju to fakt, iż switch dodał się podwójnie. Może to wynik moich poprzednich prób dodawania/kasowania pluginu i urządzeń. Odnoszę też wrażenie, że switch ma momenty jakby zawieszania się. 
   
   2020-04-13_153502.png

 6. isom pisze:

  @ozzy ja na twoim zrzucie nie widzę zdublowanego switcha , wszystko jest ok . Jest idx 16 switch , idx 17 to obsługa wejścia SW  czyli IN a nie OUT i cała reszta tak jak powinno to być. Zawieszanie może być spowodowane słabym zasięgiem wifi , sprawdz w oryginalnym sofcie modułu jakość połączenia .

 7. Robert pisze:

  @isom dzięki za wyjaśnienie i pomoc. WiFi rzeczywiście może być przyczyną. Przyjrzę się temu. Widzę, że jeszcze dużo nauki przede mną 🙂

 8. Siemanko, 
  nie mogę zestawić połączenia między shelly1 a domoticzem postawionym na dokerze. Ponizej screeny z logów dockera, oraz konfiguracji domoticza i shely. Jakieś sugestie?
  link do zdjęcia
  pełny  log domoticz
  ps. nie mogłem załączyć plików graficznych

 9. Cześć, odgrzeję kotleta – podpowiecie mi dlaczego nie mogę dodać Shelly 2,5 ?? Mam uruchomionego brokera Mosquitto, skonfigurowanego poprawnie, mogę publikować i subskrybować tematy, Shelly skonfigurowane poprawnie, w Domoticz plugin dodany i skonfigurowany w sekcji sprzęt poprawnie, a w urządzeniach nic mi się nie pojawia nowego. Nie mam pomysłu co mogę robić źle. Podpowiedzcie laikowi 🙂

  shelly

  domo

 10. isom pisze:

  Uruchom debugowanie wtyczki i zobacz co dostaniesz w logach 

  1
 11. Witajcie.
  Do domoticza dodałem kilka przełączników shelly 2,5 w trybie rolet.
  Wszystko udało się skonfigurować, domoticz widzi shelly, odczytuje jego status itd, jednak komunikacja w drugą strone, tj np próba zamknięcia/otwarcia rolety przełącznikiem wirtualnym kończy się bez reakcji. Dotyczy to każdego z przełączników. Nie mam pomysłu co może być nie tak, poproszę o jakąś radę.

  Screeny:
  https://ibb.co/mHYZkqj
  https://ibb.co/5WnwjRx
  https://ibb.co/zn4jYxX

 12. ja10hu pisze:

  witam próbowałem zrobić jak w opisie czysty system smarticz n
  zainstalowałem wtyczkę zgodnie z instrukcją schelly 1 ustawione restarty i nic kompletnie
  macie morze jakieś pomysły

 13. rzutnik pisze:

  Padł mi Domoticz więc przy reinstalacji zainstalowałm najnowszego Smarticza, dodałem plugin shelly, skonfigurowałem go i NIC – żaden moduł shelly się nie podłączył. Okombinowałem się i dalej nic. W konsekwencji zainstalowałem starszą wersję Smarticza, po dodaniu pluginu shelly i restarcie od razu są wszystkie moduły Shelly.
  Czy w nowym Smarticzu trzeba coś inaczej konfigurować aby moduły Shelly się dodały do Domoticza?

Dodaj komentarz