adrian

Zawodowo związany z IT, w przeszłości programista, aktualnie kodujący jedynie hobbistycznie. Pasjonata nowych technologii szczególnie tych, które ułatwiają życie lub wspierają "zielone" środowisko

Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Maciek

Dzięki za bardzo rozbudowany opis. Właśnie szukam coś do puszki aby użyć z obecnym włącznikiem lub cały smart włącznik (celem jest aby współpracował z AFE i dobrze wyglądał). Możesz podać skąd go kupowałeś? Na oficjalnej stronie nie nalicza mi kosztu wysyłki w koszyku. Nie jestem pewien czy tak ma być i faktycznie cena ostateczna to 9,90€.Edit. Ten temat jest też na forum i obok jest opis z testów. Widzę, że źródło to samo – prosto od producenta.

Maciek

Cześć,Mam instalację położoną z L,N,PE dochodzącymi do puszki podtynkowej z włącznikiem. Sam tak robiłem 15 lat temu i wszystko działa.W zeszłym roku chciałem zmienić na Sonoff Touch ale niezbyt podoba mi się wykonanie tej płytki od sonoffa, niebieskie kolory, czarna ramka przy ścianie. No i wolę mechaniczne klawisze niż dotykowe.Wykonanie podoba mi się ale kwadratowa puszka i tu nie wgram AFE:Może trzeba jeszcze poczekać na jakąś alternatywę albo próbować wciskać shelly. Niestety wszędzie dałem płytkie puszki i z obecną ilością kabli i ich sztywnością jest ciężko coś dodać.

Gerwazy

W oczekiwaniu na dostawę czytam ich grupę na FB.Jest ostrzeżenie, że wersję V2 należy podłączać zgodnie z poniższym schematem, a nie jak w załączonej instrukcji.Równie niepokojące są inne wpisy nowych nabywców, którzy pytają się co dostali, ponieważ moduły są nieoznakowane…Oby to były przejściowe problemy…[EDIT]chodzi o moduły wysłane między 21-30 września.  V2.jpg

isom

Ja zamawiałem już dwa razy i obie partie przyszły w wersji 1 , trzy szt już działają produkcyjnie zamknięte w puszkach pod włącznikami, jeden moduł obsługuje dwa schodowe i dwa zwykłe włączniki , ustawiając czułość przycisku na 80 ms , praktycznie nie ma opóźnień . Ja jestem zadowolony. Jeden włącznik zdemontowałem po 4 godzinach pracy, żeby sprawdzić temp samego modułu i był ledwo ciepły , więc spoko. 

yavorr

Hej! Mam 6 włączników w rzędzie, w tym podwojne. Ale do żadnego elektryk nie doprowadził mi N. N są już tylko przy zarowkach.Czy uruchomi się to bez tego? Czy tak jak w sonoff touch musi być? Nie mam nawet gniazdka obok żeby podciągnac :-\Dzięki za odpowiedź.

lukas121

Jeśli nie wykorzystujesz wszystkich przewodów to możesz wrócić N z lampy.

isom

Dokładnie tak jak napisał @lukas121, mając 6 lamp , któraś nie ma metalowej konstrukcji i można wykorzystać trzecią żyłę żółtozieloną żeby nią wrócić od lampy z N do tych puszek . Warunek to trzy żyłowa instalacja.

yavorr

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Instalację mam w sumie dobrze zrobioną – za wyjątkiem właśnie tego miejsca. Same przełączniki, kombinowane łączenia, nie ma nawet zielono-żółtego przewodu, więc nie mam czym wrócić lampy. Dużo przycisków, każdy do czegoś innego i elektrykowi się „poleciało”.
No nic, będę musiał grzebać za jakimiś puszkami (szkoda, że są pod tynkiem:):).

lukas121

Do lampy mogą iść dwa przewody (obwody ) przez podwójny przełącznik, jak nie potrzebujesz lampy z dwoma obwodami to możesz wrócić jednym przewodem.

yavorr

Też o tym myślałem, jednak w mojej sytuacji chodzi o wyłączniki do elewacji, wiatrołapu i lampy przed wejściem i nad garażem, więc jest to rozdzielone na przyciski w podwójnych przełącznikach – czyli wszystko wykorzystane. Muszę do tego ustawić jakieś sceny, bo za dużo klikania. Bez doprowadzenia się raczej nie obejdzie, bo N mam przy żarówkach, no ale one idą tylko do puszki/ albo już szafy rozdzielczej, bo to niedaleko 🙂 Mam peszle, więc może coś uda się przepchnąć.Szkoda, że yeelight nie robią w wersji na GU10 🙂

yavorr

Jeszcze jedno pytanko – na oficjalnym sofcie nie ma szans na wysyłanie stanu do domoticza? Bo to tylko w sumie curl..Czy po wgraniu AFE – mam aktualny stan w domoticz? 🙂

yavorr

Ok, nieaktualne, już doczytałem.

isom

Jeżeli ktoś chce sobie zamówić Shelly 1 , to radzę  trochę poczekać !Pojawiła się nowsza wersja tego modułu, ale chyba jeszcze jej nie ma w sprzedaży Ta wersja to V3 i sporo różni się od V1 -2Po pierwsze ma dużo lepiej odseparowany obwód wysokiego napięcia od obwodów niskonapięciowych  tu foty obu płytekshelly1v3-platinen.pngKolejną ważną i cenną dla nas rzeczą jest fakt , że zrobili wreszcie wersję, w której nie trzeba sztywno trzymać się podłączeń Li NMożna dowolnie podpinać fazę i neutralny ( zero) co daje szansę na możliwość podłączenia dodatkowych czujników na pinach 🙂47095645_10217086053926042_1544786164550991872_o.jpgOstatnia z ważnych zmian to grubość ścieżek obciążenia (… Czytaj więcej »

kadasz

Dodane przez: isomJeżeli ktoś chce sobie zamówić Shelly 1 , to radzę  trochę poczekać 

@isom masz jakieś precyzyjniejsze info? chciałem zamówić i teraz nie wiem, ile czekać, czy w ogóle czekać…

lukas121

Ścieżki przy przekaźniku na plus. Trochę pozmieniali, ale nadal nie ma galwanicznej separacji od sieci.

isom

Niestety nie mam i raczej nie dowiem się , podobno na Niemcy już wysyłają tylko V3 , ale może mają zapas laminatów i muszą to wyrobić .  

helmut55

Witam, jestem nowy, więc ogólne Dzień Dobry (-:. Zamówiłem shelly 1 i otrzymałem. Trwało to dosyć długo, bo z trzy tygodnie. Sądzę, że jest to V.3, gdyż na spodzie widnieje taki napis, duży i czerwony. Na naklejce jest jednak „shelly 1 v2

kadasz

Ok, kto zamawiał ostatnio shelly? Jaka wersja przyszła 

isom

@helmut55 będziesz rozbierał obudowę , żeby się upewnić , czy raczej nie ?

helmut55

Raczej o tym na razie nie myślałem. Chyba że go uszkodzę  w czasie złego podłączenia  . Dziwi mnie tylko, że z jednej strony przy złączach jest V.2, a z tyłu na dużej okrągłej białej naklejce V.3. Gdzieś na forum jednak widziałem podobna naklejkę z V.3. 

Bartek_08

Witam
Mieszkam w starym bloku gdzie nie ma przewodu PE w gniazdkach. , jest tylko L i N czy Shelly 1 da się podłaczyć do takiej instalacji?

isom

@Bartek_08 Jeśli chodzi o gniazda 230V to instalacja nie ma znaczenia, bo Shelly i tak nie wykorzystuje PE , potrzebuje tylko zasilania i tyle . 

Minion

Czy Shelly da się sterować jakimś bezprzewodowym włącznikiem klawiszowy bądź dotykowym?Chciałbym dodać włącznik do przedpokoju bo mam tylko jeden, a sterowanie telefonem nie sprawdzi się do szybkiego sterowania światłem w przechodnim przedpokoju.  

isom

@Minion większość bezprzewodowych włączników działa na zasadzie radia 433Mhz , shelly nie ma wbudowanego odbiornika więc bez kombinowania nie da rady . Zostają  scenariusze z poziomu serwera .

Minion

Dzięki za odpowiedź. A co z włącznikami które działają po wifi? Przykładowo Aqara Xiaomi lub Sonoff Touch?

isom

Sonoff Touch z RF da radę 

31
0
Cenimy Twoje opinie, proszę o komentarz.x