Domoticz integracja z Broadlink RM mini 3

Temat Broadlink-ów  był już poruszany na tym forum, ale nie znalazłem nic na temat integracji z Domoticzem, więc postaram się opisać jak to zrobiłem u siebie. Kupiłem najmniejszy, najtańszy i zarazem obsługujący tylko piloty IR model RM Mini3

Link do AliExpress

Zacząłem jak chyba większość od pobrania apki na smartfona i dodaniu urządzenia.

Zmapowanie kilku pilotów poszło gładko i tu raczej nie ma co opisywać, więc skupię się na integracji z serwerem.

Po pierwsze wersja Domoticza musi być co najmniej 3,9xx lub wyższa, niektóre źródła mówią o wersjach Beta, ale na mojej stabilnej wersji 4,10001 poszło bez problemów.

Pobieramy sobie komplet plików Broadlink z dropboxa poniżej link

W katalogu domoticz/plugins tworzymy sobie folder BroadlinkRM2

Do tego folderu z pobranych plików kopiujemy:

  • plugin .py    
  • plugin_send.py
  • plugin_http.py 
  • plugin_http.sh 
  • bug-fix in Timeout

Logujemy się przez terminal i przechodzimy do

Nadajemy folderowi uprawnienia

potem instalujemy :

Teraz najlepiej ponownie uruchomić system i powinno wszystko być ok.

Wchodzimy w Konfiguracja, Sprzęt i na liście dostępnych powinniśmy zobaczyć „Broadlink RM2 with Kodi” tak jak na foto poniżej

Wpisujemy sobie swoją nazwę, adres IP Bramki i  jej Mac adres. Ja adres bramki i Maca odczytałem za pomocą Wireless Network Watcher ( bardzo przydatna aplikacja).

Konfiguracja mojej Bramki na foto poniżej

Jak wszystko pójdzie bez problemów to po dodaniu sprzętu w zakładce przełączników powinny pojawić się nowe przełączniki, a wśród nich jeden najbardziej potrzebny ( zaznaczony na żółto na foto poniżej)

Teraz bierzemy pilota, którego chcemy dodać, klikamy na przycisk Learn w przełączniku i kierując pilota w kierunku Broadlinka wciskamy jeden przycisk pilota, który chcemy dodać.

Po krótkiej chwili powinien podświetlić się przycisk „TEST” w przełączniku domoticza, klikając na ten przycisk Urządzenie sterowane tym przyciskiem pilota powinno reagować. Jeżeli tak jest klikamy przycisk „Save” i mamy dodany jeden przycisk pilota.

Wchodzimy w Konfiguracja, Urządzenia i na liście urządzeń powinien pojawić się nowy przełącznik, który należy dodać klikając na zieloną strzałkę.

Zmieniamy jego nazwę na odpowiednią dla przycisku pilota, który dodawaliśmy i gotowe.

Taką procedurę trzeba wykonać dla wszystkich przycisków, które chcemy obsługiwać z poziomu domoticza.

Można teoretycznie skopiować wszystkie przyciski z aplikacji e-control bezpośrednio do domoticza, ale ja tego nie robiłem, gdyż nie potrzebuję wszystkim sterować z domoticza.

Potrzebowałem, żeby przy włączaniu TV uruchamiał się amplituner kina, żeby dźwięk był w lepszej jakości, kilka przełączników programów dekodera NC+ żeby o określonej godzinie konkretnego dnia przełączył kanał i tyle.


Instrukcja opracowana przez @isom

Udostępnij
  • 23
    Shares

Może Ci się również spodoba

57
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
35 Wątek skomentowany
22 Odpowiedzi w wątku
5 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
10 Liczba komentowanych autorów
piotras78wojtek_gtxmajcher99Daro1003tuvok Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adrian
Admin
adrian

Dzieki @isom. Zainspirowany Twoją instrukcją zamówiłem sobie takiego Broadlink’a i jak przyjdzie to będę go integrował z openHab. Od dłuższego czasu mam niezrealizowaną potrzebę sterowania urządzeniami, którymi z racji wieku mogę tylko kontrolować za pomocą IR. Urządzenia mimo, że są wiekowe (audio) to nie chce wymieniać. Dodatkowo TV nie jestem w stanie uruchomić automatycznie. Mogę przełączać kanały, dawać głośniej/ciszej z systemu do automatyki, ale włączyć nie mogę. Z Broadlinkiem, zakładam, że to zrobię.

maras
Użytkownik
maras

Super Tutorial z niecierpliwością czekam na taki pod openhab.Sam jestem na etapie kupowania Broadlinka. Czekam na dobrą promocję. Pewnie na 11.11 lub blackfriday coś wskoczy na gearbest. 

adrian
Admin
adrian

@maras, ja mam juz w koszyku 34 rzeczy na Ali i czekam na 11.11

maras
Użytkownik
maras

Ktoś coś ruszył z Openhab’em? U mnie za chiny nie działa wg. tej instrukcji https://goo.gl/NNR16o

adrian
Admin
adrian

Powalczę jak dojdzie do mnie z ChRL

marlon
Użytkownik
marlon

Witajcie , @adrian czy twój Broadlink już dopłynął czy jeszcze na statku? Ile płaciliście za swoje urządzenia na Ali?
Na ebayu Broadlink RM Mini 3 jakieś 58zl z przesyłka. Co do producenta to pisze unbranded. Mam nadzieje ze Mini3 będzie się spisywał. Podobnie jak u Adriana, w tej chwili nie mogę włączyć TV bo mój producent wyłącza ŁAN port po wyłączenie odbiornika. Gdy odbiornik jest włączony sterowanie jest Ok ale nie zawsze 100%.
Czekam na wieści o testach z openhab.
Pozdrawiam

adrian
Admin
adrian

11.85$ i jeszcze płynie

lolekanabolek
Użytkownik
lolekanabolek

witammi niestety nie pojawiło się nic w zakładce „przełączniki”. Mój model to Broadlink RM PRO+ RM33. Nie wiem czy to tym jest spowodowane??

maras
Użytkownik
maras

Spróbuj dodać ręcznie jeśli macie taką możliwość w domoticzu. Z tymi pro+ chyba coś jest bo w internecie dużo ludzi ma z tym problem. Mi tez automatycznie nie wykrywa na openhabie.

lolekanabolek
Użytkownik
lolekanabolek

co masz na myśli „ręcznie dodać”?? Też właśnie się doczytałem, że ten model to jakiś wykastrowany jest, szkoda, tylko, że ta wiedza po zakupie przyszła ;-)))

maras
Użytkownik
maras

Gdyby ktoś potrzebowałBroadlink za 9.99$ z kodem „DJQXD” https://goo.gl/sSGX58 

Daro1003
Użytkownik
Daro1003

Witam1. Utworzyłem folder przez filezille i wgrałem pliki:Wygląda to tak:wgrane-pliki.pngNastępnie chcąc nadać uprawnienia otrzymałem odpowiedz w konsoli że niema takiego katalogu więc połączyłem się przez VNS Viewer z malina i dodałem uprawnienia w menu graficznym.2. Instalacja przebiegła pomyślnie.

Niechcący dodałem sobie dwa razy BroadLink-a teraz jeśli chcę go sunąć to się mi wiesza Domoticz w takim momencie:Domotisz-wisi.pngPomaga tylko restart maliny. W przełącznikach nic się nie pojawiło. Zrobiłem aktualizacje systemu i wszystko poszło ok ale i tak mam taki problem: 
image19.jpeg

lolekanabolek
Użytkownik
lolekanabolek

też tak miałem, najpierw wyłącz go, pewnie się wtedy zawiesi system, zrestartuj domoticza, po ponownym uruchomieniu braodlink powinien być widoczny jako wyłączony, wtedy spróbuj go usunąć.

Daro1003
Użytkownik
Daro1003

Tak @isom ustawienia w obydwóch takie same. Coś musiało pójść nie tak podczas całej operacji dodawania. Sprecyzowałem wyżej jak to wszystko robiłem i mam jakiś problem z domoticzem.Wyłączenie Broadlink-a nic nie pomaga system się zawiesza przy próbie usunięcia. 

Daro1003
Użytkownik
Daro1003

Ok dzięki @isom po usunięciu wtyczki jak pisałeś udało się normalnie usunąć w Domoticz-u Broadlink na liście w zakładce sprzęt.Skopiowałem pliki ponownie i dodałem Broadilnk-a dodał się na liście lecz brak nowych przełączników.W zakładce Urządzenia również nic się nie pojawiło ;/No i logi błąd tylko ponieważ MiLoght jest wyłączony.Logi.pngUstawienia:Ustawienia.pngNa liście:Lista.png

Daro1003
Użytkownik
Daro1003

Ok dzięki jak najbardziej spróbuje.A podeślij link do aukcji co kupowałeś swojego.

Daro1003
Użytkownik
Daro1003

Tak to jest link do listy z aukcjami i ja zakupiłem z tej aukcji.No niestety nie łączy się zmiany nic nie dają a za każdym razem gdy chcę coś zmienić Domoticz się wiesza. Coś źle na niego wpływa ta wtyczka.Zastanawia mnie dlaczego w folderze Broad Link mam jeszcze inny folder.W folderze tak to wygląda:wgrane-pliki.pngCzy możesz kolego @isom sprawdzić czy u Ciebie jest tak samo ?

Daro1003
Użytkownik
Daro1003

Niestety nie udało się, dalej nie działa.Jeśli tylko skopiuje pliki do folderu plugins -> BroadlinkRM2 to Domoticz podczas zmian w zakładce sprzęt wiesza się.Na grupie FB Domoticz Polska uzyskałem informację że MAC adres powinien być wpisany bez myślników lecz tez to nie pomogło. Uzyskałem również tam link do instrukcji jednak ona również nie okazała się pomocna.

majcher99
Użytkownik
majcher99

Witam. czy może mi ktoś podpowiedzieć z czym może być związany błąd w logach domoticza
2019-03-29 22:12:00.636 Error: PluginList: Parsing ‚/home/pi/domoticz/plugins/BroadlinkRM3/’, ‚Error document empty.’ at line 0 column 0 in XML ”.
wszystko zrobione z instrukcja ale plugin nie wstaje 🙁

wojtek_gtx
Użytkownik
wojtek_gtx

A u mnie cały czas wali takimi błędamizrobiłem upgrade dystrybucji i nic nie pomogło … <span class="logstatus">2019-04-25 20:54:02.075 Status: (Broadlink-IR) Started.</span> <span class="logerror">2019-04-25 20:54:02.118 Error: (BroadlinkRM2) failed to load 'plugin.py', Python Path used was '/home/zaber/domoticz/plugins/BroadlinkRM2/:/usr/lib/python35.zip:/usr/lib/python3.5/:/usr/lib/python3.5/plat-x86_64-linux-gnu:/usr/lib/python3.5/lib-dynload:/usr/local/lib/python3.5/dist-packages:/usr/lib/python3/dist-packages:/usr/lib/python3.5/dist-packages'.</span> <span class="logerror">2019-04-25 20:54:02.118 Error: (Broadlink-IR) Module Import failed, exception: 'ImportError'</span> <span class="logerror">2019-04-25 20:54:02.118 Error: (Broadlink-IR) Module Import failed: ' Name: broadlink'</span> <span class="logerror">2019-04-25 20:54:02.118 Error: (Broadlink-IR) Error Line details not available.</span> <span class="logerror">2019-04-25 20:55:16.923 Error: Broadlink-IR hardware (13) thread seems to have ended unexpectedly</span> <span class="logerror">2019-04-25 20:55:30.926 Error: Broadlink-IR hardware (13) thread seems to have ended unexpectedly</span> <span class="logerror">2019-04-25 20:55:44.929 Error: Broadlink-IR hardware (13) thread… Czytaj więcej »

piotras78
Użytkownik
piotras78

WitamMam u siebie podłączone dwa broadlinki – rm2 i rm mini3. Wszystkie są widoczne w domoticzu jednak jest problem z nauką kodów IR na rm mini3 – nie chce wejśc w tryb nauki. RM2 działa bez problemu. Zrobiłem już wszystkie kombinacje z tego tematu i nic nie pomaga. Czy ktoś spotkał się z takim problemem i zna rozwiązanie ? 

wojtek_gtx
Użytkownik
wojtek_gtx

@piotras78Spróbuj nauczyć pilota oryginalną aplikacją Broadlinka kodów pilota a później importuj je z poziomu Domoticz, można aktywować nie aktywny przycisk importu konfiguracji z broadlink.

piotras78
Użytkownik
piotras78

Jest gdzieś do tego jakas instrukcja ? Rozumiem że trzeba włączyć imort device w ustawieniach i wtedy pojawia mi się dodatkowa funkcją ale jak ja klikam to ciagle jest szara i wył.Edit:Instrukcje znalazłem ale jest jakiś sajgon z tymi pilotamiZaczne od aplikacji e-control – na note 9 nie da się wyszukac niczego. Na Galaxy s5 ze starym androidem znajduje własicwa siec wifi ale wyszukuje tylko RM2. Mini 3 znajduje dopiero w inne aplikacji – BroadLink ale z niej nie da się eksportowac kodów (nie moge ich odszukac w plikach). Generalnie ten RM2 działa znacznie lepiej a tego mini chyba nie… Czytaj więcej »

piotras78
Użytkownik
piotras78

Jest jakaś możliwość wykonania backupu kodów pilotów i przerzucenia ich do nowej instalacji domoticz? Mam na karcie folder c: (ten który jest wskazany w zakładce konfigurującej broadlinka) ale nie mogę się do niej dostać – brak uprawnień. Może jest też opcja przerzucenia ich z RM2 (ten daje się uczyć) do rm3 (brak możliwości wejścia w tryb nauki)? Kod IR jest taki sam a to tylko urządzenie wykonawcze 

wojtek_gtx
Użytkownik
wojtek_gtx

@piotras78Ja mam u siebie RM3 mini Ustawienia mam takie i import oraz learn działa. Wiadomo IP i MAC twojego RM Screenshot_20191019-080427_Chrome.png   Screenshot_20191019-080357_Chrome.png 

piotras78
Użytkownik
piotras78

Może to kwestia firmwaru wgranago w mini3 – mój jest w miarę świeży – może coś pozmieniali bo nie widzi go też e-control (ta na androida) a jak wgrałem inna nowsza aplikację do ustawienia braodlinków to go znalazło i puściło update firmwaru.
Generalnie jak dla mnie to najgorsza sprawa w domoticzu to brak standaryzacji jeżeli chodzi o wtyczki. Każdy pisze co chce i jak chce i na dowolnych bibliotekach. Jak chodzi Broadlink to nie chodzi airly jak airly śmiga to broadlink pada i tak zawsze coś

piotras78
Użytkownik
piotras78

Czy ktoś sprawdzał czy ta instalacja broadlinkahttps://github.com/Whilser/Broadlink-RM2-Universal-IR-Remote-Controller-Domoticz-pluginto jest to sama co opisana na forum ? Nie widzę tam potrzeby kopiowania plików jak w opisie na forum