Domoticz integracja z Broadlink RM mini 3

Temat Broadlink-ów  był już poruszany na tym forum, ale nie znalazłem nic na temat integracji z Domoticzem, więc postaram się opisać jak to zrobiłem u siebie. Kupiłem najmniejszy, najtańszy i zarazem obsługujący tylko piloty IR model RM Mini3

Link do AliExpress

Zacząłem jak chyba większość od pobrania apki na smartfona i dodaniu urządzenia.

Zmapowanie kilku pilotów poszło gładko i tu raczej nie ma co opisywać, więc skupię się na integracji z serwerem.

Po pierwsze wersja Domoticza musi być co najmniej 3,9xx lub wyższa, niektóre źródła mówią o wersjach Beta, ale na mojej stabilnej wersji 4,10001 poszło bez problemów.

Pobieramy sobie komplet plików Broadlink z dropboxa poniżej link

W katalogu domoticz/plugins tworzymy sobie folder BroadlinkRM2

Do tego folderu z pobranych plików kopiujemy:

  • plugin .py    
  • plugin_send.py
  • plugin_http.py 
  • plugin_http.sh 

Nadajemy folderowi uprawnienia

potem instalujemy :

Teraz najlepiej ponownie uruchomić system i powinno wszystko być ok.

Wchodzimy w Konfiguracja, Sprzęt i na liście dostępnych powinniśmy zobaczyć „Broadlink RM2 with Kodi” tak jak na foto poniżej

Wpisujemy sobie swoją nazwę, adres IP Bramki i  jej Mac adres. Ja adres bramki i Maca odczytałem za pomocą Wireless Network Watcher ( bardzo przydatna aplikacja).

Konfiguracja mojej Bramki na foto poniżej

Jak wszystko pójdzie bez problemów to po dodaniu sprzętu w zakładce przełączników powinny pojawić się nowe przełączniki, a wśród nich jeden najbardziej potrzebny ( zaznaczony na żółto na foto poniżej)

Teraz bierzemy pilota, którego chcemy dodać, klikamy na przycisk Learn w przełączniku i kierując pilota w kierunku Broadlinka wciskamy jeden przycisk pilota, który chcemy dodać.

Po krótkiej chwili powinien podświetlić się przycisk „TEST” w przełączniku domoticza, klikając na ten przycisk Urządzenie sterowane tym przyciskiem pilota powinno reagować. Jeżeli tak jest klikamy przycisk „Save” i mamy dodany jeden przycisk pilota.

Wchodzimy w Konfiguracja, Urządzenia i na liście urządzeń powinien pojawić się nowy przełącznik, który należy dodać klikając na zieloną strzałkę.

Zmieniamy jego nazwę na odpowiednią dla przycisku pilota, który dodawaliśmy i gotowe.

Taką procedurę trzeba wykonać dla wszystkich przycisków, które chcemy obsługiwać z poziomu domoticza.

Można teoretycznie skopiować wszystkie przyciski z aplikacji e-control bezpośrednio do domoticza, ale ja tego nie robiłem, gdyż nie potrzebuję wszystkim sterować z domoticza.

Potrzebowałem, żeby przy włączaniu TV uruchamiał się amplituner kina, żeby dźwięk był w lepszej jakości, kilka przełączników programów dekodera NC+ żeby o określonej godzinie konkretnego dnia przełączył kanał i tyle.

Udostępnij
  • 4
    Shares

Może Ci się również spodoba

17
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
9 Wątek skomentowany
8 Odpowiedzi w wątku
2 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
5 Liczba komentowanych autorów
lolekanabolekmarlonmarasisomadrian Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adrian
Admin
adrian

Dzieki @isom. Zainspirowany Twoją instrukcją zamówiłem sobie takiego Broadlink’a i jak przyjdzie to będę go integrował z openHab. Od dłuższego czasu mam niezrealizowaną potrzebę sterowania urządzeniami, którymi z racji wieku mogę tylko kontrolować za pomocą IR. Urządzenia mimo, że są wiekowe (audio) to nie chce wymieniać. Dodatkowo TV nie jestem w stanie uruchomić automatycznie. Mogę przełączać kanały, dawać głośniej/ciszej z systemu do automatyki, ale włączyć nie mogę. Z Broadlinkiem, zakładam, że to zrobię.

maras
Użytkownik
maras

Super Tutorial z niecierpliwością czekam na taki pod openhab.Sam jestem na etapie kupowania Broadlinka. Czekam na dobrą promocję. Pewnie na 11.11 lub blackfriday coś wskoczy na gearbest. 

adrian
Admin
adrian

@maras, ja mam juz w koszyku 34 rzeczy na Ali i czekam na 11.11

maras
Użytkownik
maras

Ktoś coś ruszył z Openhab’em? U mnie za chiny nie działa wg. tej instrukcji https://goo.gl/NNR16o

adrian
Admin
adrian

Powalczę jak dojdzie do mnie z ChRL

marlon
Użytkownik
marlon

Witajcie , @adrian czy twój Broadlink już dopłynął czy jeszcze na statku? Ile płaciliście za swoje urządzenia na Ali?
Na ebayu Broadlink RM Mini 3 jakieś 58zl z przesyłka. Co do producenta to pisze unbranded. Mam nadzieje ze Mini3 będzie się spisywał. Podobnie jak u Adriana, w tej chwili nie mogę włączyć TV bo mój producent wyłącza ŁAN port po wyłączenie odbiornika. Gdy odbiornik jest włączony sterowanie jest Ok ale nie zawsze 100%.
Czekam na wieści o testach z openhab.
Pozdrawiam

adrian
Admin
adrian

11.85$ i jeszcze płynie

lolekanabolek
Użytkownik
lolekanabolek

witammi niestety nie pojawiło się nic w zakładce „przełączniki”. Mój model to Broadlink RM PRO+ RM33. Nie wiem czy to tym jest spowodowane??

maras
Użytkownik
maras

Spróbuj dodać ręcznie jeśli macie taką możliwość w domoticzu. Z tymi pro+ chyba coś jest bo w internecie dużo ludzi ma z tym problem. Mi tez automatycznie nie wykrywa na openhabie.

lolekanabolek
Użytkownik
lolekanabolek

co masz na myśli „ręcznie dodać”?? Też właśnie się doczytałem, że ten model to jakiś wykastrowany jest, szkoda, tylko, że ta wiedza po zakupie przyszła ;-)))