AFE Firmware Informacje podstawowe

Dokumentacja dla AFE Firmware w wersji 2.0


Tytułem wstępu…

AFE Firmware to alternatywne oprogramowanie dla urządzeń zbudowanych na chip’ie ESP8266 lub ESP8285 jak na przykład Sonoff. Wykorzystuję je w swoich instalacjach do różnych zastosowań.

Przełącznik Sonoff Basic

Dlaczego nie używam oryginalnego oprogramowania, które dostarczają producenci wraz z urządzeniami? Otóż w niektórych przypadkach urządzenie  + oryginalne oprogramowanie oznacza ograniczone możliwości lub konieczność używania jednej gamy produktów. Ktoś kto używał przykładowo oryginalnego oprogramowania dostarczonego z urządzeniem Sonoff wie, że z oryginalnej aplikacji można korzystać tylko z produktami Sonoff. Otrzymuje się  funkcjonalności tylko te, które dostarcza producent. Nie podłączy się do niej TV, „inteligentnej” żarówki innej firmy, kamery IP itp. Gdy nazbiera się w domu trochę tych sprzętów, okazuje się, że konieczne jest posiadanie X aplikacji do sterowania różnymi urządzeniami, a w dodatku urządzenia różnych producentów nie „gadają” ze sobą. Nie da się nimi wszystkimi sterować jako jedną całością.

Dlatego głównie korzystam z rozwiązań, które są na tyle otwarte, aby można było nimi sterować z jednego systemu, jednej aplikacji, aby każde urządzenie niezależnie od producenta mogło „porozumiewać” się z innymi urządzeniami. Oznacza to tyle, że oprogramowanie w tych urządzenia powinno udostępniać standardowy i łatwy w dostępie mechanizm sterowania nimi. To daje możliwość podłączania tych urządzeń do bardziej lub mniej zaawansowanych systemów automatyki, inteligentnych domów, biur, jak kto woli, a nie bycie skazanym na X aplikacji.

AFE Firmware jest takim oprogramowaniem. Urządzenie z zainstalowanym AFE Firmware może być sterowany przez systemy do automatyki np. openHAB, Domoticz, Domotiga, HomeAssistant i pewnie przez wiele innych systemów do automatyki. Napisane jest z myślą o układzie WiFi serii ESP, który coraz częściej spotykany jest w komercyjnych produktach. Dodatkowo jest bardzo tani i łatwy w konstruowaniu niemalże, jak z klocków własnych urządzeń.

Informacja dla początkujący z automatyką: AFE Firmware to tylko oprogramowanie dla urządzenia. Aby nim sterować musisz mieć dodatkowo system do automatyki w swoim domu / biurze np. openHAB, Domoticz itp. Jeśli wgrasz AFE Firmware do np. Sonoff’a to nie będzie możliwe jego sterowanie przy pomocy oryginalnej aplikacji eWelink.

AFE Firmware śmiało, można instalować do urządzeń z serii Sonoff i nie tylko. Przetestowałem je z

Nie jest kompatybilne z Sonoff Dual w pierwszej wersji.

Zanim zdecydujesz się zainstalować AFE Firmware przeczytaj dokumentację – spis treści jest po prawej stronie.

To jest jedyna rozwijana przeze mnie wersja oprogramowania. Nie zajmuje się już poprzednimi wersjami wymienionymi poniżej. Są one wciąż dostępne, ale zalecam używanie AFE Firmware, które ma wszystkie funkcjonalności z poprzedniej wersji.

AFE Firmware będzie powstawał w różnych wersjach funkcjonalnych. Nie będzie to jeden kombajn do wszystkiego, a będzie to zestaw różnych wersji tego firmware do różnych zastosowań.

Tutaj znajdziesz aktualne wersje AFE Firmware. Jeśli nie znajdziesz tego co potrzebujesz to daj znać, potrzebuję inspiracji i może coś zaradzimy


Poprzednie wersje Firmware – tylko dla urządzeń Sonoff; bez wsparcia z mojej strony.