Firmware Sonoff Basic Informacje podstawowe

English version here

Dokumentacja do wersji firmware do Sonoff 0.8

Spis treści


Uwaga:

Ta wersja oprogramowania nie jest już przeze mnie rozwijana. Jedyną wersją oprogramowania, którą zajmuję się i która również jest przeznaczona do urządzeń Sonoff jest AFE Firmware tutaj.


Wstęp: firmware do Sonoff

Przełącznik dostarczany jest z własnym oprogramowaniem, jednak oryginalne oprogramowanie przełącznika Sonoff jest zamknięte.  Oznacza to, że nie daje możliwości podpięcia się do przełącznika innymi systemami do sterowania automatyką, niż to dostarczone przez producenta. Aby ten problem (jeśli to jest dla kogoś problem) rozwiązać dostępne są alternatywne oprogramowania przełącznika. Przykładem może być Supla. Jeśli ktoś zdecydował się skorzystać z Supla, jako systemu do sterowania automatyką w swoim domu, czy biurze może kupić przełącznik Sonoff i przeprogramować go. Zysk jest taki, że zamiast korzystać z dodatkowej oryginalnej aplikacji Ewelink, korzysta tylko z jednej aplikacji Supla i steruje nią przełącznik Sonoff i inne urządzenia w domu, czy np. w biurze.

Trzeba wziąć pod uwagę, że Supla też jest oprogramowaniem zamkniętym, czyli wgranie do przełącznik oprogramowanie Supla, powoduje, że możemy korzystać tylko z systemu Supla.

Istnieją systemy do sterowania automatyką, które są [ang.] hardware agnostic – systemy takie skupiają się na sposobach integracji się z urządzeniami bez konieczności ingerencji w ich oryginalne oprogramowanie.  Tutaj przykładowo openHAB bije na głowę rozwiązania, jak Supla. Innymi słowy programiści Supla rozwijają oprogramowanie do sterowania automatyką oraz muszą pisać dedykowane oprogramowania do każdego urządzeniami, po to, aby te urządzenia „gadały”  z Supla. To powoduje, że jako użytkownicy Supla możemy skorzystać z niewielu dostępnych urządzeń, bo dla niewielu urządzeń mamy dostępne oprogramowanie Supla. Przykładowo nie ma dostępnego oprogramowania Supla do TV Samsung, czy Panasonic i nie możemy kontrolować ich z Supla.

W openHAB programiści rozwijają oprogramowanie do sterowania automatyką oraz piszą interfejsy do łączenia się z urządzeniami, które umożliwiają komunikację z nimi. Bardzo wielu producentów urządzeń wystawia ogólnie dostępne API – możliwość komunikowania się z nimi, a nieliczni trzymają swoje urządzenia zamknięte – przykładem jest Sonoff z oryginalnym oprogramowaniem lub Suplą. TV Samsung, Panasonic i inne udostępniają API z czego korzystają rozwiązanie jak openHAB, DomotiGa, Domoticz.

Nie chce jakoś demotywować użytkowników Supla, ale wcześniej, czy później traficie na problem, że czegoś nie zrobicie w Supla, np. wyłączenia TV w domu, włączenia kamery, sprawdzenia kto jest w domu, włączenia automatycznie ulubionej muzyki, gdy przekraczacie próg swojego domu itp. Mam nadzieję, że Supla pójdzie w kierunku hardware agnostic, chyba, że ograniczy się do kilku produktów lub  pójdzie w komercję.

Brakowało mi firmware’a do przełącznika Sonoff, które dawałby możliwość komunikowanie się z nim w otwarty i bezpieczny sposób dlatego zdecydowałem się napisać własny. Firmware do Sonoff umożliwia sterowanie przełącznikiem Sonoff poprzez protokół HTTP oraz MQTT, który jest jednym ze standardów wymiany informacji między urządzeniami, a jednocześnie nie jest bardzo wymagający, obciążający, a co ważne jest bardzo szybki.

Podstawowe funkcjonalności, firmware do Sonoff:

 • Obsługa przekaźnika przez wbudowany przycisk
 • Obsługa przekaźnika przez protokół HTTP
 • Obsługa przekaźnika przez wiadomości MQTT
 • Możliwość ustawienia tematu wiadomości MQTT
 • Możliwości ustawienia nazwy przełącznika: nazwa jest identyfikatorem w lokalnej sieci WiFi oraz nazwą Access Pointa przełącznika
 • Ustawianie wartości domyślnej przekaźnika przy przywróceniu zasilania lub połączenia z ruterem WiFI
 • Możliwość podłączenia czujnika temperatury DS18B20
  • Możliwości ustawienia częstotliwości z jaką temperatura jest odczytywana
  • Publikowanie temperatury do MQTT Brokera
  • Możliwość dokonywania automatycznej korekty temperatury przed publikacją do MQTT
 • Obsługa  zewnętrznego przełącznika np. ściennego przełącznika do światła
 • Dioda LED informuje o stanie przełącznika np. łączy się, jest w trybie konfiguracji, itp.
 • Możliwość włączenia debugger’a i śledzenia zachowania się przełącznika przez port szeregowy
 • Możliwość wyłączenia sterowania przez HTTP lub MQTT, czyli włączenie sterowania tylko ręcznego
 • Konfiguracja Sonoff przez przeglądarkę w języku polski i angielskim
 • Aktualizacja oprogramowania przez przeglądarkę

 

> Przejdź teraz do instalacji