Obsługa modułów She...
 
Notifications
Clear all

Obsługa modułów Shelly z oryginalnym softem dzięki MQTT Shelly w Domoticzu  

  RSS
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Tak jak w tytule, mając moduły Shelly  i serwer Domoticz  z zainstalowanym pluginem Shelly MQTT, możemy w łatwy sposób  zintegrować naszego Domoticza z modułami Shelly, bez konieczności zmiany oprogramowania.

Wtyczka z powodzeniem obsługuje następujące moduły :

  • Shelly 1 Open Source (przekaźnik)
  • Shelly Plug (raportowanie przekaźnika i zużycia energii)
  • Przełącznik Shelly2 (tryb przekaźnika i rolety, pozycjonowanie)
  • Shelly4 Pro (raportowanie przekazywania i zużycia energii)
  • Shelly H&T

Ponieważ z modułów Shelly z oryginalnym softem posiadam tylko wersję 1, więc swój opis ograniczę do tego modułu.

Pierwsza rzecz jaką musimy zrobić to sprawdzenie jaką wersję oprogramowania układowego posiada nasz moduł i w razie czego zrobić aktualizację do najnowszej.

W najnowszej wersji tak jak na foto poniżej mamy bardzo fajną funkcjonalność, której na pewno nie było  w wersjach 1.3, mianowicie Advanced- Developer Settings.

Tam właśnie trzeba skonfigurować dostęp do wtyczki i tak naprawdę na tym kończy się konfiguracja natywnego softu Shelly.
Do poprawnej współpracy  wtyczki z naszym Domoticzem, potrzebujemy tak jak w przypadku wszystkich wtyczek,  Pythona  minimum  3.4, niezbędnych bibliotek i brokera MQTT np. Mosquitto.
Dla tych, którzy zaczynają przygodę z Domoticzem, lub jeżeli ktoś ma obawy, że sobie nie poradzi z instalacją potrzebnych komponentów mogę polecić gotowy obraz Domoticza, który ma już wszystko zainstalowane i wystarczy doinstalować samą wtyczkę. Obraz do pobrania znajdziecie na początku tego tematu  https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/domoticz-obraz/
 
Instalacja samej wtyczki to znów raptem trzy rzeczy do zrobienia : Logujemy się do naszego serwera, z poziomu Terminala ( PUTTY) przechodzimy do folderu wtyczek  komenda
cd domoticz/plugins

i z github-a klonujemy całą zawartość

git clone  https://github.com/enesbcs/Shelly_MQTT.git 

Restartujemy domoticza komendą

sudo /etc/init.d/domoticz.sh restart

Teraz łączymy się z domoticzem przez przeglądarkę, wchodzimy w Konfiguracja – Sprzęt i na liście sprzętu szukamy „Shelly MQTT” Dodajemy wtyczke nadając jej własną nazwę i wszystkie ustawienia jak na foto poniżej

Teraz musimy przejść do oprogramowania naszego modułu i w ustawieniach Advanced-Developer Settings wypełnić pola jak na foto poniżej
 
Zapisujemy zmiany i wracamy do domoticza.
Jeżeli wszystko zrobiliśmy jak należy to w zakładce Przełączniki znajdziemy w przypadku Shelly 1 dwa nowe urządzenia tak jak na foto poniżej.
 
 
Jedno z nich to nasz przekaźnik Shelly, drugie to status wejścia SW. O ile przekaźnika raczej opisywać nie trzeba, to postaram się opisać ten status SW myślę że się przyda.
Co robi i po co w ogóle jest ten status, w przypadku gdy mamy skonfigurowane wejście SW jako monostabilne, można ten dodatkowy przełącznik wyłączyć, bo jest zbędny, tylko nie usuwać a wyłączyć, zresztą jak usuniecie to nic się nie stanie, bo wtyczka sama go znowu doda automatycznie.
Jak wyłączycie to będzie sobie w nieużywanych urządzeniach a wtyczka nie doda niepotrzebnie kolejnego. W przypadku wykorzystania wejścia SW w pozostałych trzech trybach ten dodatkowy przełącznik najbardziej przydatny jest w ostatnim trybie „Detached” W tym trybie wejście SW działa niezależnie od przekaźnika, czyli robi za czujnik.
Podanie fazy na to wejście aktywuje tylko wejście SW / zabranie –dezaktywuje, sterowanie przekaźnikiem realizujemy tylko z domoticza.
W trybie Edge ( bistabilny ) ten dodatkowy przełącznik naśladuje przekaźnik, natomiast w trybie Toggle naśladuje przycisk podłączony do wejścia SW
Jak komuś to nie jest potrzebne, to można go wyłączyć.
Trochę o samej współpracy softu z domoticzem, każda zmiana stanu z poziomu oprogramowania Shelly jest aktualizowana w Domoticzu. Można korzystać z wszystkich funkcjonalności jakie oferuje oryginalny soft i mieć aktualny stan przekaźnika w Domoticzu.  
Cytuj
Dodane : 31/01/2019 7:15 pm
Udostępnij: