Naścienny regulator...
 
Notifications
Clear all

Naścienny regulator temperatury  

  RSS
sirnef
(@sirnef)
Młodzik

Hej,

wkrótce będę miał montowany system ogrzewania w domu itd. W pokojach mam mieć na ścianach regulatory temperatury. Zaproponowano mi takie ręczne, najprostsze, a ja docelowo chciałbym sterować temperaturą przez Domoticz lub Home Assistant i szukam lepszego rozwiązania. Pytanie czy znacie i możecie polecić jakieś regulatory, które można podpiąć pod te systemy? Najlepiej radiowo.

 

EDIT: Albo czy można zastosować inne podejście. Mając ręczny regulator na ścianie można dodatkowo sterować np. przez Sonoffa siłownikami na rozdzielaczu? Tylko nie mam pomysłu jak rozdzielić te dwie ścieżki sterowania :/ a chciałbym mieć tę ręczną opcję w razie jakby coś w domowym serwerze.

Cytuj
Dodane : 28/02/2020 2:07 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@sirnef nie pakuj się w najtańsze ręczne regulatory , bo to wyrzucone pieniądze . Takie urządzenia najczęściej nie mają histerezy załączenia ogrzewania , nie ma możliwości obniżania temperatury ( harmonogramy ) przed każdym wyjazdem będziesz musiał odwiedzić każdy z tych regulatorów żeby ustawić niższą temperaturę a po powrocie znów to przestawiać. Jak musi być radiowo to wybieraj urządzenia pracujące na 868 MHz np takie SALUS 091FL RF  albo coś z Auratona  Częstotliwość 868 MHz jest bardziej odporna na zakłócenia i znacznie mniej  zaśmiecona.  Żeby tym sterować z automatykii można odbiornikiem załączać  np zwykłego sonoff a sonoff dopiero steruje ogrzewaniem. 

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/02/2020 10:33 pm
sirnef
(@sirnef)
Młodzik

Z tym radiem to nie jest wymaganie konieczne, w nowym domu mogę puścić kable w pomieszczeniach. Tylko właśnie jakie kable? Nie wiem jaki regulator wstawić, by można go było spiąć z domoticzem, więc nie wiem jaki kabel położyć.

Myślałem o radiu dowolnym, czyli też WiFi mogłoby być i chyba byłoby najwygodniejsze, ponieważ przy okazji rozważałem zmodernizowanie regulatorów w domu, w którym aktualnie mieszkam, a tutaj mam mniejsze możliwości, bo nie chcę kuć ścian. Tutaj mam na ścianach w pokojach Viessmann RTR-E 6124, czyli skrzyneczka z pokrętłem do regulacji temperatury (wg manuali ma histerezę 0,5 K). Marzy mi się by móc ustawić uruchomienie grzania np. 2h przed powrotem do domu, bo w tej chwili to jest tak, że mam na stałe ustawione 23 stopnie, nawet jak dom pusty stoi (i przy okazji rachunki po 600 zł za prąd). Niestety w sieci nie potrafię znaleźć informacji czym tak na prawdę te sterowniki sterują, ale pewnie są w jakiś sposób spięte z siłownikami na rozdzielaczu podłogówki. Na rozdzielaczu z kolei siłowniki to Honneywell MT4-230-NC. Też nie jest dla mnie jasne jaki sygnał nimi steruje. Czy to jest tak, że w regulatorze na ścianie jest przekaźnik, który włącza/wyłącza zasilanie siłownika? Może się orientujecie i podpowiecie, mimo że te pytania bardziej chyba nadają się na forum instalacji grzewczych 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 02/03/2020 6:28 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@sirnef poczytaj sobie to https://www.smartnydom.pl/forum/dla-poczatkujacych/ogrzewanie-podlogowe/

może to trochę rozjaśni sytuację 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 02/03/2020 8:29 pm
Udostępnij: