Forum Smart'ny Dom

Ogrzewanie podłogow...
 

Ogrzewanie podłogowe  

  RSS
Masteratom
(@masteratom)
Młodzik

Witam

Jestem początkujący w dziedzinie automatyki domowej.

Wymyśliłem sobie że będę sterować ogrzewaniem podłogowym za pomocą Domoticz przez tableta. Jeśli chodzi o urządzenia to w każdym pokoju będzie shelly H&T i chcę to sprzęgnąć z zaworami na listwie ogrzewania podłogowego oraz stycznikiem włączającym pompę ogrzewania gdy jeden z zaworów jest otwarty.

Chciałbym się dowiedzieć czy jest taka możliwość i jakie zawory wybrać. Czy normalne przewodowe czy już bezprzewodowe. Jeśli do przewodowych sterować nimi za pośrednictwem shelly 1 ? Jeżeli podam napięcie na zawór on się otworzy czy jest możliwość otworzenia go np na 40% by uzyskać lepsze wyniki grzania ? Jest jakaś płytka która działa jak shelly 1 a ma np 8 wyjść którymi mogę sterować za pomocą domoticz ? I ostatnie pytanie czy za pośrednictwem skryptów w Pythonie jestem wstanie takie coś opanować ?

Czy jest może jakiś inny bardzo elastyczny i mocno funkcjonalny z dużą ilością urządzeń do podłączenia oraz możliwością pisania swoich skryptów na w domoticz system ? Dodam że chcę zautomatyzować za pomocą jednego systemu większość mojego domu.

Cytuj
Dodane : 14/09/2019 10:48 am
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@masteratom zawory termoelektryczne nie otwierają się procentowo więc dobrze jest mieć regulację temperatury czynnika grzewczego ( wody) np zaworem 3D . Znacznie lepiej i taniej wybrać zawory przewodowe ( pewne działanie i nie trzeba pamiętać o bateriach ) o cenie nie wspomnę. 

jak nie chcesz sam sobie składać takiego zestawu z przekaźnikami to możesz zastosować dwie szt sonoff 4ch pro z wgranym AFE T0 .

Do zautomatyzowania tego ogrzewania wystarczą skrypty Blockly , Python to do tego trochę przerost formy nad treścią . Bardzo łatwe do ogarnięcia i mocno uniwersalne są skrypty dzVents ( LUA) z ich pomocą praktycznie nie ma ograniczeń w automatyzacji .

W temacie Domoticz masz dwa albo trzy gotowe skrypty do sterowania ogrzewaniem wystarczy rozbudować czyli dodać więcej czujników i przełączników . Można też dla każdego pokoju wykorzystać oddzielny skrypt, popatrz sobie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/09/2019 10:56 pm
Masteratom
(@masteratom)
Młodzik

Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂

Czytałem trochę forum i zauważyłem że wszyscy z czasem przesiadają się na openHAB. Jest on faktycznie leszy od i elastyczniejszy od Domoticza ? I czy faktycznie jest więcej urządzeń dodatków do OpenHAB ?

Pytam bo chciałbym dobrze wybrać. Chce coś w domu zainstalować konkretnego co z czasem nie będę musiał wymieniać na coś lepszego. Jednym słowem raz a porządnie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/09/2019 10:52 am
isom
 isom
(@isom)
Szef Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@masteratom nie wszyscy się przesiadają , ja jestem tego żywym przykładem 🙂 Domoticz jest lekki , łatwo konfigurowalny i raz dobrze skonfigurowany działa stabilnie , openHAB jest znacznie trudniej ogarnąć . Który jest lepszy to już musisz sam ocenić bo ja powiem że dla mnie domoticz a np @adrian powie że OH , ktoś inny powie że HA . Radzę najpierw poczytać o różnicach między tymi systemami i wybrać ten z którym będziesz się lepiej czuł . 

https://www.smarthomeblog.net/openhab-home-assistant-domoticz/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/09/2019 11:10 am
Udostępnij:Udostępnij
  • 1
    Share

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj