Ogrzewanie podłogow...
 
Notifications
Clear all

Ogrzewanie podłogowe  

  RSS
Masteratom
(@masteratom)
Młodzik

Witam

Jestem początkujący w dziedzinie automatyki domowej.

Wymyśliłem sobie że będę sterować ogrzewaniem podłogowym za pomocą Domoticz przez tableta. Jeśli chodzi o urządzenia to w każdym pokoju będzie shelly H&T i chcę to sprzęgnąć z zaworami na listwie ogrzewania podłogowego oraz stycznikiem włączającym pompę ogrzewania gdy jeden z zaworów jest otwarty.

Chciałbym się dowiedzieć czy jest taka możliwość i jakie zawory wybrać. Czy normalne przewodowe czy już bezprzewodowe. Jeśli do przewodowych sterować nimi za pośrednictwem shelly 1 ? Jeżeli podam napięcie na zawór on się otworzy czy jest możliwość otworzenia go np na 40% by uzyskać lepsze wyniki grzania ? Jest jakaś płytka która działa jak shelly 1 a ma np 8 wyjść którymi mogę sterować za pomocą domoticz ? I ostatnie pytanie czy za pośrednictwem skryptów w Pythonie jestem wstanie takie coś opanować ?

Czy jest może jakiś inny bardzo elastyczny i mocno funkcjonalny z dużą ilością urządzeń do podłączenia oraz możliwością pisania swoich skryptów na w domoticz system ? Dodam że chcę zautomatyzować za pomocą jednego systemu większość mojego domu.

Cytuj
Dodane : 14/09/2019 10:48 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@masteratom zawory termoelektryczne nie otwierają się procentowo więc dobrze jest mieć regulację temperatury czynnika grzewczego ( wody) np zaworem 3D . Znacznie lepiej i taniej wybrać zawory przewodowe ( pewne działanie i nie trzeba pamiętać o bateriach ) o cenie nie wspomnę. 

jak nie chcesz sam sobie składać takiego zestawu z przekaźnikami to możesz zastosować dwie szt sonoff 4ch pro z wgranym AFE T0 .

Do zautomatyzowania tego ogrzewania wystarczą skrypty Blockly , Python to do tego trochę przerost formy nad treścią . Bardzo łatwe do ogarnięcia i mocno uniwersalne są skrypty dzVents ( LUA) z ich pomocą praktycznie nie ma ograniczeń w automatyzacji .

W temacie Domoticz masz dwa albo trzy gotowe skrypty do sterowania ogrzewaniem wystarczy rozbudować czyli dodać więcej czujników i przełączników . Można też dla każdego pokoju wykorzystać oddzielny skrypt, popatrz sobie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/09/2019 10:56 pm
Masteratom
(@masteratom)
Młodzik

Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂

Czytałem trochę forum i zauważyłem że wszyscy z czasem przesiadają się na openHAB. Jest on faktycznie leszy od i elastyczniejszy od Domoticza ? I czy faktycznie jest więcej urządzeń dodatków do OpenHAB ?

Pytam bo chciałbym dobrze wybrać. Chce coś w domu zainstalować konkretnego co z czasem nie będę musiał wymieniać na coś lepszego. Jednym słowem raz a porządnie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/09/2019 10:52 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@masteratom nie wszyscy się przesiadają , ja jestem tego żywym przykładem 🙂 Domoticz jest lekki , łatwo konfigurowalny i raz dobrze skonfigurowany działa stabilnie , openHAB jest znacznie trudniej ogarnąć . Który jest lepszy to już musisz sam ocenić bo ja powiem że dla mnie domoticz a np @adrian powie że OH , ktoś inny powie że HA . Radzę najpierw poczytać o różnicach między tymi systemami i wybrać ten z którym będziesz się lepiej czuł . 

https://www.smarthomeblog.net/openhab-home-assistant-domoticz/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/09/2019 11:10 am
bartolomeo
(@bartolomeo)
Majster

Cześć wszystkim,

 

Wstęp:

Jestem nowy na forum. Szukam w sieci gotowego rozwiązania dla mojego ogrzewania podłogowego. Są gotowe, dedykowane zestawy do tego. Sterowanie radiowe wychodzi ok. 1800-2500zł, sterowanie wifi około 3000 zł i zastanawiam się czy można to zrobić taniej.

 

Stan aktualny:

Generalnie mam dwa rozdzielacze ogrzewania (po jednym na kondygnację). Pierwszy ma 8 pętli ogrzewania, drugi 7. Na pierwszej kondygnacji potrzebuję minimum 5 regulatorów na drugiej 6. Nie mam poprowadzonych żadnych kabli do sterowania. Planuję doprowadzić tylko zasilanie do rozdzielaczy celem obsługi siłowników do zaworów. Regulatory lub czujniki temperatury też mogę zaopatrzyć w zasilanie. Komunikacja między regulatorem a zaworem musi odbywać się bezprzewodowo.

Nie planuję sterować kotłem ani pompą z tego systemu (no…może kiedyś, nie na początku).

 

Planowany efekt:

Zdalne, strefowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym z możliwością zaprogramowania zadanej temperatury (mile widziane harmonogramy tygodniowe). Sterowanie najlepiej NC, czyli jeżeli temp. w strefie spada poniżej zadanej, to podaj zasilanie na siłownik(i) celem jego/ich otwarcia. Jeżeli temperatura przekroczyła zadaną, to wyłącz zasilanie siłownika celem zamknięcia. [Tak to rozumuję…]

 

Pytanie:

Czy ktoś z forumowiczów byłby w stanie mi jak „krowie na rowie” odpowiedzieć czy i jak można to fajnie sterować online przy odrobinie pomysłowości tak by nie korzystać z drogich rozwiązań? Wiem, że są tutaj specjaliści, którzy zrealizowali takie sterowanie u siebie i będę wdzięczny za wszelkie informacje/schematy/porady.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/11/2019 12:41 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@bartolomeo masz jakiś zarys na czym chcesz to oprzeć ? Jaki serwer ? Ogólny zarys  jak to można zrobić masz dwa posty wyżej , w rozdzielaczach takie zawory https://allegro.pl/oferta/salus-silownik-termoelektryczny-t30nc-230v-m30x1-5-7490900769

sterowane np takimi modułami https://allegro.pl/oferta/sonoff-4ch-pro-r2-przelacznik-wifi-rf-4-kanalowy-8037315662

do tego w każdym pomieszczeniu z pętlą czujnik temperatury , który będzie decydował czy włączyć daną pętlę .

Możesz też zastosować najtańsze gotowe regulatory pokojowe i dołożyć do każdego moduł wifi np Wemos , który da sygnał do modułu wykonawczego że ma włączyć grzanie

Z gotowych skryptów pod domoticz masz np taki https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/uniwersalny-termostat-z-histereza-na-bazie-domoticza/

albo bardziej rozbudowany https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/jeszcze-jeden-termostat-z-histereza-i-roznymi-trybami-pracy/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 05/11/2019 6:09 pm
bartolomeo
(@bartolomeo)
Majster

Dzięki wielkie za podpowiedź z tymi modułami sonoff-4ch. Super sprawa. W tym kierunku pójdę. Trochę mi się rozjaśnia wizja.

Nie mam pojęcia na jakiej platformie/serwerze chciałbym to oprzeć. Będę musiał zdać się na Wasze zdanie/szczęśliwy traf. Podobają mi się interfejsy graficzne Supli lub HomeKit... sensowne wydają się Domoticz czy OpenHab, ale jeszcze nie zapoznałem się z żadnym dokładnie...

Najbardziej w tym momencie nurtuje mnie wybór czujników temperatury. Propozycja Masteratom by zrobić to na podstawie Shelly H&T podoba mi się o tyle, ze jest to gotowe, bateryjne i estetyczne rozwiązanie.

Znalazłem jeszcze np. takie od XIAOMI - jeszcze ładniejsze i tańsze, ale nie mam pojęcia czy byłyby kompatybilne (raczej  nie?): https://allegro.pl/oferta/aqara-zigbee-temp-czujnika-wilgotnosc-cisnienie-8412452079

https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-xiaomi-8475603842

Czujniki sonoff są z tego wszystkiego najbardziej ekonomiczne (chyba), ale musiałbym je gdzieś ukrywać w puszkach/meblach... Lutowanie modułów wifi gdzieś do standardowych termostatów wolałbym sobie odpuścić, bo bez porządnego tutoriala nie podołam.

I takie dodatkowe pytanie na koniec. Czy aby sterować tymi urządzeniami ze smartfona muszę być w zasięgu tej samej sieci WiFi i/lub mieć jakieś "maliny" etc., czy po prostu instaluję i z całego świata steruję?

 

 

 

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/11/2019 11:12 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@bartolomeo Zaczynając od końca , to sama idea sterowania ogrzewaniem moim zdaniem nie może opierać się na serwisach typu chmura np ewelink , czy serwery udostępniane przez SUPLA. org . W jednym zdaniu napiszę dlaczego, Brak Internetu w domu i koniec kontroli nad ogrzewaniem i albo będzie wtedy grzać bez kontroli , albo nie włączy się wcale.

Żeby taki system miał sens musisz mieć własny serwer w domu, wtedy nawet przy braku Netu system będzie się kontrolował po WLAN. Osobiście na start proponował bym zakup Raspberry 3B+ , lub 4 , pobranie sobie gotowego obrazu " Smarticz" czyli gotowy serwer Domoticz . 

Wtedy czujniki , do których linki wstawiłeś można zintegrować , albo za pomocą bramki Xiaomi Aqara , albo takiego modułu

https://allegro.pl/oferta/cc2531-zigbee2mqtt-openhab-homeasistant-domoticz-8030599540

oczywiście Shelly , również będzie można podpiąć , wystarczy zainstalować wtyczkę.

Takie rozwiązanie pozwoli sterować w domu przez WIFI a po odpowiedniej konfiguracji z całego świata .

Przy serwerze Domoticz masz do wyboru kilka aplikacji na telefony , np taka https://prntscr.com/nkekp0

albo nawet przez dowolną przeglądarkę.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/11/2019 1:24 pm
bartolomeo
(@bartolomeo)
Majster

Hej,

trochę pooglądałem, poczytałem i generalnie wszyscy piszecie o tym wszystkim jak o wyjściu do sklepu po bułki 🙂 Ale dla mnie brzmi to jak całkiem duże wyzwanie. Jeśli kupię to wszystko (Raspberry, zawory, czujniki Xiaomi, ten moduł CC2531 i Sonoffy), to czy to wszystko razem zadziała i czy w razie ewentualnych problemów ktoś mi pomoże? Wolałbym uniknąć sytuacji, gdzie wydam blisko 2k na elektronikę, której nie będę w stanie uruchomić/skonfigurować. 😉

Czy może dla bezpieczeństwa kupić na początek 1xSonoff, 1x zawór, 1x czujnik , 1x moduł a serwer postawić na domowym laptopie i testować czy to zadziała...?

Zastanawiam się nad sensem tego serwera w ogóle. W razie braku internetu (zdarza się u mnie 2-3 x rok i trwa max. kilka godzin) mógłbym przecież zawsze otworzyć skrzynkę z rozdzielaczem i poprzez zintegrowane przyciski włączyć wybrane sekcje (teraz i tak robię to ręcznie). Nie chodzi tu o pieniądze na raspberry a raczej o jego poprawną konfigurację.

Będę wdzięczny za dalsze wskazówki.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 19/11/2019 3:20 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@bartolomeo zacząć możesz od minimum i zobaczyć czy ogarniesz temat , natomiast co się tyczy własnego serwera lub korzystania z chmury to przy chmurze oprócz tego o czym już była mowa , jest jeszcze fakt że np czujniki xiaomi muszą się łączyć z dedykowaną bramką , a bramka z serwerem w Chinach zarządzanym niezależnie od Ciebie , na dodatek taka bramka wysyła do serwera różne dane dotyczące twojego systemu, ja bym raczej tak nie chciał . Kolejna rzecz to nawet jak u Ciebie będzie dostęp do Internetu to może przestać działać serwer na który nie masz wpływu. Proponowałem raspberry bo jest gotowy obraz całego skonfigurowanego systemu i wystarczy tylko wgrać podłączyć malinę do sieci i dodać swoje urządzenia . Jak chcesz na laptopie to musisz wszystko instalować sam .

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 19/11/2019 5:56 pm
bartolomeo
(@bartolomeo)
Majster

Fakt. Ten wątek o chińskim serwerze przewinął mi się wielokrotnie 🙂 Ok. Kupię zatem od razu wszystko (sonoffy i zawory na pewno się nie zmarnują) i będę próbował z tym działać. Te sonoffy rozumiem, że najlepiej nabyć z wgranym od razu AFE T4 ( https://www.smartnydom.pl/dwukierunkowe-wsparcie-dla-domoticz-w-afe-t4/ )...

Pewnie za kilka tyg. uderzę tutaj z jakimś pytankiem lub pochwalę się efektem.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/11/2019 10:35 am
Udostępnij: