Sterowanie roletami...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pomoc Sterowanie roletami wewnętrznymi przy pomocy ESP8266

11 Wpisów
3 Użytkownicy
2 Likes
1,166 Wyświetleń
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Po pomiarze energii czas na sterowanie roletami.

I tak wygląda system sterowania na chwilę obecną.

1

Zmiana kierunku opuszczanie/zasłanianie

2
3

ESP8266

4
5
6

Do ESP podłączony jest pakiet 4 przekaźników dla dwóch rolet.. Dodatkowo wykorzystuję 4 GPIO jako krańcówki bez IDX-a .

I tak jeśli załączę dany kierunek krańcówka rozłącza silnik. Identycznie jest w przeciwnym kierunku.

Mam pytanie na którym utknąłem.

Jak wykonać blokadę ruchu przy aktywnej krańcówce, by nie było możliwości uruchomienia ponownie kierunku z aktywną krańcówką.Dodam iż sygnały docierają z krańcówek do Domoticza.

 
Dodane : 17/08/2021 11:19 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@jartech rozumiem, że nie chcesz ruchu do góry gdy górna krańcówka pokazuje górne położenie i to samo z dołem ?

Można to rozwiązać skryptem w domoticz , jak coś to pisz w dziale domoticz- reguły

 
Dodane : 18/08/2021 11:29 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 
Dodane przez: @jartech

 

Jak wykonać blokadę ruchu przy aktywnej krańcówce, by nie było możliwości uruchomienia ponownie kierunku z aktywną krańcówką.Dodam iż sygnały docierają z krańcówek do Domoticza.

nie prościej to zrobić elektrycznie? cewka przekaźnika zasilana przez krańcówkę ? 

 
Dodane : 18/08/2021 12:07 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 
Dodane przez: @pawell32
Dodane przez: @jartech

 

Jak wykonać blokadę ruchu przy aktywnej krańcówce, by nie było możliwości uruchomienia ponownie kierunku z aktywną krańcówką.Dodam iż sygnały docierają z krańcówek do Domoticza.

nie prościej to zrobić elektrycznie? cewka przekaźnika zasilana przez krańcówkę ? 

Witam.

Żeby rozwiać zbędne wątpliwości z wykształcenia jestem inż. elektronikiem oraz inż. automatykiem z wieloletnim stażem.

Można wszystko wykonać logiką tzw. przekaźnikową ale to na 100% nie będzie ładnie wyglądać wizualnie.

Mam zastosowane kontaktrony miniaturowe ukryte w listwie przyokiennej. Wymieniłem listwy prowadzące roletki na półokrągłe i tam ukryte są kontaktrony "NO" plus neodyna na dolnej listwie obciążnikowej.

To ma być wykonane programowo blokada ruchu po osiągnięciu skrajnej pozycji.

 

@isom tak zrobię opiszę problem w odpowiednim dziale bo nie do końca rozumiem na tą chwilę logikę skryptu. Gdyby to był Siemens to co innego.

 

 
Dodane : 18/08/2021 12:24 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 

@jartech nie tylko Ty.

Pamiętaj o jednym - jeśli uruchomisz skrypt na domoticz, a stracisz połączenie z esp to krańcówka nie zadziała. Lepiej zrobić to regułą w espeasy

 
Dodane : 18/08/2021 12:30 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 
Dodane przez: @pawell32

@jartech nie tylko Ty.

Pamiętaj o jednym - jeśli uruchomisz skrypt na domoticz, a stracisz połączenie z esp to krańcówka nie zadziała. Lepiej zrobić to regułą w espeasy

Mam tego świadomość. Dlatego testuję komunikację i jej jakość na innych rozwiązaniach.

Dodatkowo chcę wykonać blokadę mechaniczną przed nadmiernym rozwinięciem jak i zwinięciem. Nad całością będzie czuwał impulsator. Podobne rozwiązanie mam wykorzystane w sterowaniu głowicami termostatycznymi przy grzejnikach. Z tą tylko różnicą, że tam czuwa PLC Siemens 1200 no i przewodowo to działa.

 

@pawell32 dzięki za sugestię.

 

 
Dodane : 18/08/2021 1:29 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1190
Guru
 

@jartech dopytam tylko, rolety nie mają wyłącznika przeciążeniowego ?

 
Dodane : 18/08/2021 2:10 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Może byłem mało precyzyjny w opisie sytuacyjnym. Naprawiam już ten bład.

Wymyśliłem sobie rolety wewnętrzne 100% zaciemniające na oknach i na drzwiach zewnętrznych wejściowych do biura.

Często mam klientów którym wyświetlam prezentacje na projektorze a słońce docierające do biura w tym mi nie pomaga.

Zaprojektowałem obudowy do mechanizmów napędowych, wydrukowałem i bedę montował na skrzydle okna i drzwiach. Rolety maja tylko i wyłącznie mechanizm ręczny - sznurkowy. Napędem będą silniki modelarskie (servo 15KG) już przerobione na pełen obrót.

 
Dodane : 18/08/2021 4:26 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@jartech pochwalisz się obudową ? Co do zabezpieczeń to warto pomyśleć o zdublowaniu reguły + skrypt , druga sprawa to myślę, że komunikacja mqtt będzie pewniejsza niż http .

 
Dodane : 18/08/2021 8:12 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 
Dodane przez: @isom

@jartech pochwalisz się obudową ? Co do zabezpieczeń to warto pomyśleć o zdublowaniu reguły + skrypt , druga sprawa to myślę, że komunikacja mqtt będzie pewniejsza niż http .

No i tu tkwi problem. Wykonałem próbę instalacji mqtt ale z mizernym efektem coś poszło nie tak nie pamiętam jakie błędy wystąpiły.

 

 
Dodane : 18/08/2021 9:17 pm
Jarson
(@jartech)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

@isom spełniam Twoją prośbę

No to jedziem:

korpus

Korpus

Dekiel zwany pokrywą

Dekiel
Dekiel 2

Wał napędowy

Wał napędowy

A tak wygląda już po wydruku i szybkim montażu (włożeniu servo)

1
2
3

Identyczne są na drzwi z dwoma szybami lecz w kolorze brązu bo taki kolor posiadają.

 

 
Dodane : 18/08/2021 9:56 pm
isom and adrian reacted
Udostępnij: