Powiadomienia
Wyczyść wszystko

DIY: Bezprzewodowy czujnik temperatury oraz wilgotności za mniej niż 20zł  

Strona 4 / 4
  RSS
maniolxm
(@maniolxm)
Młodzik

@isom

Trochę się mylisz . Doczytałem to lecz nieco pózniej bo zasugerowałem się odpowiedzią że jest to 60 minut i już nawet nie szukałem . Dopiero pózniej przypadkowo przeglądając ustawienia zobaczyłem że można to zmienić . Nie zmienia to mojego zdania że to mi nie pasuje bo pomimo braku komunikacji odczyt zostaje . Ale to wina domoticza .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 19/09/2020 11:49 pm
maniolxm
(@maniolxm)
Młodzik
Dodane przez: @adrian

@maniolxm no nie sposób nie zgodzić się z @isom, jesteś w błędzie w szukaniu problemu w urządzeniu do pomiaru temperatury.

Pomyśl - odłączasz je od zasilania, zgniatasz butem - jak to urządzenie ma poinformować Domotoczi że nie żyje? Trup za grobu nie przemówi. Czujnik bez prąd nie wyśle informacji, że nie ma prądu.

Jak chcesz, żeby Domoticz miał 0, 100, czy jakąs inn wartość jeśli po X czasie nie ma nowych danych z czujnika to zrób sobie regułę w Domoticz, a nie oczekuj niemożliwego.

Twój problem dotyczy Domoticz, nie czujnika. Pisz na forum Domoticzowym, jak zrobić, żeby działało pod Twoje potrzeby.

Nie wiem dlaczego się tak unosisz . W żadnym miejscu w temacie nie napisałem że to wina programu . Może nie znam jeszcze dobrze domoticza i jego współpracy z urządzeniami bo mam go 4 dni zainstalowanego  lecz nie musisz robić ze mnie idioty pisząc pisząc że trup z grobu nie napisze . Chyba jasne jest że jak urządzenie nadawcze wyłączę z prądu to już nic nie prześle . I tak właśnie zrobiłem i napisałem że jest problem . A zapytałem tutaj tylko i wyłącznie dlatego że urządzenie z tego tematu podpiąłem i sądziłem że właściwe będzie napisać tu , niż zakładać nowy temat . Co do reguły co mam napisać . Gdybym wszystko potrafił to bym tu nie musiał o nic pytać .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/09/2020 12:07 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@maniolxm przepraszam, że się wzbudziłeś moimi słowami. Napisałeś, że to jak działa dyskwalifikuje to urządzenie. Urządzenie nie mam tu nic do rzeczy. Działa tak, jak powinno. Odczytuje temperaturę z określonym interwałem i wysyła do Domoticz. Problem jest w Domoticz w Twojej potrzebie, nie w urządzeniu.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/09/2020 12:44 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@maniolxm świetnie, że pogłębiasz wiedzę na temat systemu automatyki, a tu nikt nie chce się z Ciebie naigrawać tylko pomóc, w innym przypadku to forum straciło by sens istnienia.

Co do Twoich oczekiwań, powiedz mi kolego co oprócz waloru estetycznego ma wnieść zmiana wskazań tego czujnika na same zera ? 

Pytam, bo pomijając aspekt zdarzeń czy reguł które miały by się wykonywać na podstawie tych wskazań, dla mnie taka zmiana w przypadku sterowania piecem może tylko pogorszyć sytuację i takie zachowanie czujnika jak dla mnie było by gorsze niż zamrożony ostatni prawidłowy odczyt.

Gorsze no bo skoro czujnik pokazał 0 stopni a piec powinien grzać do 22 to zacznie grzać bez opamiętania.

To oczywiście teoria nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością a przekonasz się o tym jak jeszcze bardziej poznasz możliwości systemu automatyki , ale bardzo ciekawi mnie Twój tok myślenia i dlaczego przy wskazaniu samych zer ma być lepiej.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/09/2020 7:51 am
steel_rat
(@steel_rat)
Brygadzista

@maniolxm jak widzisz cz po rozłączeniu czujnika będą same zera cz ostatnie temperatura, czy krzyżyki to nie ma znaczenia. Problemem jest to, że domoticz nie wie np co ile odświeża się czujka i często może zbyt długi przerwy interpretować jako awarie.

Jak chcesz wiedzieć czy urządzenie jest online to najlepiej używać protokołu mqtt oraz softu który obsługuje "LWT" czyli Last will and testament. Wtedy np. dla AFE 2x tworzysz kontrolkę typu alert , w sofcie podajesz jego idx. Teraz wskazuje ci ona czy urządzenie jest online czy offline. Nie zaleznnie czy się zepsuło czy ktoś wyłączył wtyczkę.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/09/2020 9:04 am
maniolxm
(@maniolxm)
Młodzik

@adrian

Ojojoj Adrian i znowu trochę nie zrozumiałeś mojego rozumowania , lecz może to i moja wina . Pisząc że to dyskwalifikuje urządzenie nie miałem na myśli twojego projektu ogólnie , tylko tego twojego urządzenia które chciałem przystosować do swoich celów w których ważna byłaby natychmiastowa decyzja po zmianie warunków .

@isom

Akurat walory estetyczne nie mają tu nic do rzeczy . I nawet same zera też w niektórych sytuacjach nie miałyby racji bytu . Wolałbym aby po awarii czujnika domoticz raczej wyświetlał co w stylu - "eror' lub "brak komunikacji z czujnikiem" Wtedy monitorując temperaturę na piecu co , gdybym spojrzał na smartfona i tam widniałby " eror" wiedziałbym że coś nie tak z czujnikem . Wiem że mogę ustawić w domoticzu że po minucie ikonka robi się czerwona lecz w aplikacji te ikonki są tak podobne że trudno początkującemu się połapać że coś nie tak .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 21/09/2020 1:35 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@maniolxm Nie napisałeś jeszcze jaki masz problem do rozwiązania. Wiem tyle od Ciebie, że czujnik, soft -  nie będzie spełniał Twoich oczekiwań bo coś w Domoticz nie będzie się pokazywać.

Wg mnie nie szukamy rozwiązania problemu, jaki chcesz rozwiązać, tylko kręcimy się w kółko.

Napisz co chces zrobić? chcesz włączać piec, pompę itp od zadanej temperatury, czy ... ?  Jaką masz konfiguracje. Czy Domoticz Ci teraz steruje tym piecem i chcesz dołożyć czujnik ???

OdpowiedzCytuj
Dodane : 21/09/2020 2:26 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@maniolxm trochę rozumiem rozterki początkującego , ale automatyka tak strategicznych urządzeń jak piec CO nie może tak wyglądać, że co jakiś czas zerkniesz w aplikację z sprawdzisz czy jest error.

Od tego są skrypty , reguły,  możliwość ustawienia powiadomień itd. Napisałem zacznij nowy temat i napisz czego oczekujesz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 21/09/2020 3:00 pm
maniolxm
(@maniolxm)
Młodzik
Dodane przez: @isom

@maniolxm trochę rozumiem rozterki początkującego , ale automatyka tak strategicznych urządzeń jak piec CO nie może tak wyglądać, że co jakiś czas zerkniesz w aplikację z sprawdzisz czy jest error.

Od tego są skrypty , reguły,  możliwość ustawienia powiadomień itd. Napisałem zacznij nowy temat i napisz czego oczekujesz

Dobra . Ostatni wpis w tym temacie .

@isom

Powiem tak . Jestem początkujący w tym temacie , lecz elektroniką bawię się już(czysto hobbystycznie ) dobre kilkanaście lat . Niestety gdy byłem w waszym wieku nie było takich możliwości jak teraz . (przynajmniej po avatarze adriana myślę że jest jeszcze młody chłopak) . Niestety skryptów to już się chyba nigdy nie nauczę pisać , nawet tych prostych . Próbowałem z blockly i jedną prostą regułę , co działa udało mi się zrobić , na innych poległem . Może ktoś wie gdzie po polsku można by poczytać o tym blockly . Do czego sluży każdy klocek i jakie są reguły przy ich dokładaniu . Następna sprawa to bezpieczeństwo w piecu co , o którym wspomniałeś . Ja doskonale o tym wiem . Tylko jak zobaczyłem ten przykład adriana to od razu zaświtało mi w glowie aby wpierw wypróbować , a że miałem akurat dht22 pod ręką to spróbowałem na nim i po zobaczeniu że jak wyłączyłem układ odczyty zostały te same i wtedy się zaczęło pisanie . Do moich celów miałem zastosować przykład z DS18B20 .

A teraz jak mam obecnie . Mieszkam w starym budownictwie na pierwszym piętrze a piec co jest w piwnicy (różnica ok 10 metrów) .Przy piecu mam zamontowane arduino z wpiętymi czterema czujnikami DS18B20 . Jest tam także wyświetlacz na którym pokazują się cztery temperatury - na piecu , na wyjściu z pieca , na zaworze mieszającym i na powrocie do pieca . Z piwnicy do domu mam pociągniętą skrętkę a w domu też wyświetlacz który pokazuje też te cztery temperatury , dodatkowo koło wyświetlacza mam buzer który uruchamia się po przekroczeniu 80 stopni (już parę razy uratował mnie przed zagotowaniem wody ) . Jest jeszcze dodatkowy przycisk który po zadziałaniu buzzera jest go w stanie wyłączyć na parę minut (tak mam zaprogramowany) a gdy temperatura nie spadnie poniżej 80 stopni to buzer po ustalonym czasie znowu się załącza . Wszystko działa bardzo dobrze , lecz  tylko jeżeli jestem w domu . Chciałbym bezprzewodowo . A , przy piecu mam też zainstalowany elektroniczny miarkownik ciągu którym po przeróbce też by można sterować bezprzewodowo (obecnie działa na dwóch przyciskach +- . Każde naciśnięcie obniża lub podwyższa o 1 stopień zadaną temperaturę . Ot i cała moja historia .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 21/09/2020 9:55 pm
Strona 4 / 4
Udostępnij: