Sterownik PLC pod O...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sterownik PLC pod Openhab

7 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Reactions
1,381 Wyświetleń
(@kerad)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

Cześć

Przebudowuję kotłownię i chciałbym automatykę pomp zrobić na niedrogim sterowniku PLC. Muszę sterować pięcioma urządzeniami i odczytywać temperaturę z ośmiu czujników. Zależy mi również na integracji z Openhabem w celu wyświetlania statusów. Proszę o sugestię jaki PLC wykorzystać. Z góry odrzucam rozwiązania oparte na Arduino itp. 

 

 
Dodane : 31/05/2020 9:14 pm
Tagi tematu
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3998
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

ja osobiście używam PLC Fatek, natomiast nie korzystam z czujników temperatury przez PLC, Fatke integruje się dobrze z OH. 

Nie mam porównania z innymi PLC wiec nie jestem obiektywny. Cenowo chyba jeden z tańszych.

 
Dodane : 01/06/2020 12:10 am
mguc
 mguc
(@mguc)
Wpisów: 55
Kontrybutor Donator 2K23
 

Chwilę upłynęło .. ale wrzucę coś od siebie.

W moim przypadku do sterowania kotłownią (kocioł zasypowy, bufor, obwody cwu, cc /podłogówka, grzejniki/) użyłem sterownika FRISKO MR210.

Dlaczego ? bo na pokładzie posiada bardzo duża ilość wejść analogowych (rezystancyjne). Dzięki czemu mam wszystko w jednym (sterowanie, pomiary). Dodatkowo ma gotowe bloczki np. regulatora pogodowego.

Minus - cena obecnie jest bardzo wysoka. Ale inną opcją jest znalezienie na serwisie aukcyjnym dowolnego innego sterownika tej firmy (MR65, MR208..) i przesłanie ich do producenta celem wymiany firmware. Wtedy można taki sterownik programować samemu. No i jest taniej 😉

A.. w temacie integracji - sterowniki MR mają dwa porty RS i automatycznie obsługują protokół ModbusRTU.. więc z integracją nie powinno być problemu.

 
Dodane : 18/06/2023 5:30 pm
adrian reacted
(@ldywicki)
Wpisów: 78
Kontrybutor
 

Ja ze swojej strony rozważam próbę migracji sterowani CO z ebus do sterownika swobodnie programowanego z  https://www.ta.co.at/en/. Są to sterowniki z interfejsem CAN, poznałem je przy okazji projektów które robiłem z poprzednim klientem. Mam napisany działający binding, który potrafi odczytać konfigurację (wejścia/wyjścia) sterownika oraz obsłużyć zapis/odczyt stanów wejść/wyjść.

Hydraulik/elektryk z którym pracowałem bardzo chwalił te urządzenia i robił na nich sterowanie do CO, basenów i PV. Można bardzo łatwo spiąć np. dwa lub więcej sterowniki aby wymieniały się stanami i robiły swoje.

Wydaje mi się, że PLC bez kolorowego wyświetlacza z TA cenowo wyjdzie podobnie jak ten z frisko. 

 
Dodane : 30/06/2023 9:51 am
mguc
 mguc
(@mguc)
Wpisów: 55
Kontrybutor Donator 2K23
 

W przypadku Frisko należy doliczyć jeszcze koszt zakupu oprogramowania narzędziowego (niestety..).

Fakt, że regulator PID działa rewelacyjnie, są bloczki regulatora pogodowego, kaskadowego, krokowego... No ale jest też trochę "dziwactw".. z losowym wieszaniem się programu np.

No ale polski produkt i nie ma problemu z serwisowaniem (przećwiczone osobiście). Tak jak pisałem - opcją jest zakup używki "firmowej" - ale wtedy trzeba wywysłać do producenta celem wymiany firmware (przy okazji robią tez porzegląd urządzenia).

 
Dodane : 30/06/2023 11:38 am
mguc
 mguc
(@mguc)
Wpisów: 55
Kontrybutor Donator 2K23
 

A.. jakby coś - mogę udostępnić binarkę mojego programu do kotłowni dla MR210 (2 źródła grzania, bufor, CWU+cyrkulacja, 2 obiegi c.o.).. manual (pdf). 😉

Do wgrania potrzebny jest tylko rs485.. i sterownik.

Wersja dla MR208 też jest, ale uboższa (ze wzgledu na ilość we/wy).

 
Dodane : 30/06/2023 11:43 am
(@ldywicki)
Wpisów: 78
Kontrybutor
 

Spróbuję na razie z TA, trochę bliższa koszula ciału, bo robiłem w zeszłym roku przymiarki do programowania. Podobnie jak Ty, mam dwa obiegi, jeden z mieszaczem + CWU, cyrkulacja. Sterowniki frisko zdają się być w tym samym segmencie. Co ciekawe producent ma napisane coś w  javie (sugerują to ikonki w karcie katalogowej frisko online).

Na razie potrzebuję się dowiedzieć jak wysterować zawór trójdrożny w vaillancie żeby sterownik mógł przejąć kontrolę nad zasobnikiem CWU.Jak się nie uda to będę miał bardzo drogi sposób na sterowanie cyrkulacją. 😉

 
Dodane : 30/06/2023 11:56 am
Udostępnij: