Asystent AI
Sterownik PLC pod O...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sterownik PLC pod Openhab

7 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Reactions
2,532 Wyświetleń
(@kerad)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#1749]

Cześć

Przebudowuję kotłownię i chciałbym automatykę pomp zrobić na niedrogim sterowniku PLC. Muszę sterować pięcioma urządzeniami i odczytywać temperaturę z ośmiu czujników. Zależy mi również na integracji z Openhabem w celu wyświetlania statusów. Proszę o sugestię jaki PLC wykorzystać. Z góry odrzucam rozwiązania oparte na Arduino itp. 

 


 
Dodane : 31/05/2020 9:14 pm
Tagi tematu
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

ja osobiście używam PLC Fatek, natomiast nie korzystam z czujników temperatury przez PLC, Fatke integruje się dobrze z OH. 

Nie mam porównania z innymi PLC wiec nie jestem obiektywny. Cenowo chyba jeden z tańszych.


 
Dodane : 01/06/2020 12:10 am
mguc
 mguc
(@mguc)
Wpisów: 55
Kontrybutor Donator 2K23
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Chwilę upłynęło .. ale wrzucę coś od siebie.

W moim przypadku do sterowania kotłownią (kocioł zasypowy, bufor, obwody cwu, cc /podłogówka, grzejniki/) użyłem sterownika FRISKO MR210.

Dlaczego ? bo na pokładzie posiada bardzo duża ilość wejść analogowych (rezystancyjne). Dzięki czemu mam wszystko w jednym (sterowanie, pomiary). Dodatkowo ma gotowe bloczki np. regulatora pogodowego.

Minus - cena obecnie jest bardzo wysoka. Ale inną opcją jest znalezienie na serwisie aukcyjnym dowolnego innego sterownika tej firmy (MR65, MR208..) i przesłanie ich do producenta celem wymiany firmware. Wtedy można taki sterownik programować samemu. No i jest taniej 😉

A.. w temacie integracji - sterowniki MR mają dwa porty RS i automatycznie obsługują protokół ModbusRTU.. więc z integracją nie powinno być problemu.


 
Dodane : 18/06/2023 5:30 pm
adrian zareagował
(@ldywicki)
Wpisów: 78
Kontrybutor
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Ja ze swojej strony rozważam próbę migracji sterowani CO z ebus do sterownika swobodnie programowanego z  https://www.ta.co.at/en/. Są to sterowniki z interfejsem CAN, poznałem je przy okazji projektów które robiłem z poprzednim klientem. Mam napisany działający binding, który potrafi odczytać konfigurację (wejścia/wyjścia) sterownika oraz obsłużyć zapis/odczyt stanów wejść/wyjść.

Hydraulik/elektryk z którym pracowałem bardzo chwalił te urządzenia i robił na nich sterowanie do CO, basenów i PV. Można bardzo łatwo spiąć np. dwa lub więcej sterowniki aby wymieniały się stanami i robiły swoje.

Wydaje mi się, że PLC bez kolorowego wyświetlacza z TA cenowo wyjdzie podobnie jak ten z frisko. 


 
Dodane : 30/06/2023 9:51 am
mguc
 mguc
(@mguc)
Wpisów: 55
Kontrybutor Donator 2K23
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

W przypadku Frisko należy doliczyć jeszcze koszt zakupu oprogramowania narzędziowego (niestety..).

Fakt, że regulator PID działa rewelacyjnie, są bloczki regulatora pogodowego, kaskadowego, krokowego... No ale jest też trochę "dziwactw".. z losowym wieszaniem się programu np.

No ale polski produkt i nie ma problemu z serwisowaniem (przećwiczone osobiście). Tak jak pisałem - opcją jest zakup używki "firmowej" - ale wtedy trzeba wywysłać do producenta celem wymiany firmware (przy okazji robią tez porzegląd urządzenia).


 
Dodane : 30/06/2023 11:38 am
mguc
 mguc
(@mguc)
Wpisów: 55
Kontrybutor Donator 2K23
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

A.. jakby coś - mogę udostępnić binarkę mojego programu do kotłowni dla MR210 (2 źródła grzania, bufor, CWU+cyrkulacja, 2 obiegi c.o.).. manual (pdf). 😉

Do wgrania potrzebny jest tylko rs485.. i sterownik.

Wersja dla MR208 też jest, ale uboższa (ze wzgledu na ilość we/wy).


 
Dodane : 30/06/2023 11:43 am
(@ldywicki)
Wpisów: 78
Kontrybutor
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Spróbuję na razie z TA, trochę bliższa koszula ciału, bo robiłem w zeszłym roku przymiarki do programowania. Podobnie jak Ty, mam dwa obiegi, jeden z mieszaczem + CWU, cyrkulacja. Sterowniki frisko zdają się być w tym samym segmencie. Co ciekawe producent ma napisane coś w  javie (sugerują to ikonki w karcie katalogowej frisko online).

Na razie potrzebuję się dowiedzieć jak wysterować zawór trójdrożny w vaillancie żeby sterownik mógł przejąć kontrolę nad zasobnikiem CWU.Jak się nie uda to będę miał bardzo drogi sposób na sterowanie cyrkulacją. 😉


 
Dodane : 30/06/2023 11:56 am
Udostępnij: