Notifications
Clear all

Xiaomi gateway2 i a urządzenia sonoff  

  RSS
sedini
(@sedini)
Stażysta

Witam

Zaczynam rozbudowę system smart w moim domu, Mam już światło z podpiętymi sonoff'ami i afe firmware (raspberry open home + włączniki dzwonkowe podlutowane pod gpio) Teraz mam zamiar zautomatyzować resztę i w tym celu zakupiłem xiaomi gateway v2 + kilka czujników. Mam zamiar podpiąć głowice pod grzejniki sterowaną 230V (normalnie zamknięte) i muszę tym sterować z gniazdka i tutaj pytanie.

Czy jest jakaś alternatywa do gniazdek od xiaomi ? żeby zrobić to w puszce lub za regipsem ? Musi współpracować z xiaomi home v2. Oglądałem sonoff mini ale nie jestem pewien czy uda się to wszystko ładnie podłączyć 🙁 Ma ktoś doświadczenia z takimi systemami ? Wiem mogę to wszystko zrobić w openhub'ie ale jest on dosc skomplikowany i chcę pomału integrować systemy w OH (w miarę jak będę miał czas)

Z góry dziękuje za wszelką pomoc

Pozdrawiam Kamil

Cytuj
Dodane : 21/11/2019 1:23 pm
lukas121
(@lukas121)
Ekspert Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Z bramką xiaomi współpracują tylko urządzenia xiaomi mi i aqara. Pełną listę obsługiwanych urządzeń masz w aplikacji.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 21/11/2019 7:37 pm
Wenar
(@wenar)
Brygadzista Moderator Zasłużony dla Forum

Jeśli zamierzasz postawić system OH, domoticz lub HA to nie baw się w Xiaomi gateway. Kup conbee2 które zrobi ci gateway w sieci lokalnej a nie w chińskiej chmurze. Jest to niezależność. I z takim conbee2 działają wszystkie czujniki wielu firm byle by hulały po zigbee.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 21/11/2019 8:11 pm
lukas121
(@lukas121)
Ekspert Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Jeśli chcesz z różnych firm czujniki to conbee a jak wystarcza ci urządzenia od xiaomi to bież bramkę. Jest tańsza masz lampkę, radio internetowe i wpinasz ją w dowolnym miejscu aby objąć cały dom zasięgiem.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 21/11/2019 10:00 pm
Wenar
(@wenar)
Brygadzista Moderator Zasłużony dla Forum

@lukas121

Tylko jest się zależnym od chińskiej chmury.

Są odpowiedniki conbee2 jak zigbee2mqtt o wiele tańsze. Ja tego nie mogę polecić ze względu na brak w moim domu. Używam conbee2 ponieważ jest to najbardziej przyjazne środowisko i praktycznie bez obsługowe.

Są też takie dongle na zwave (nie posiadam) ale jak ma się bodajże fibaro to jest to bramka nie zależna od chmury producenta i działa lokalnie.

@sedini uważam że jak idzie się w stronę systemu zarządzania domem OH czy inny to lepiej być nie zależnym od chmur innych producentów. Z doświadczenia wiem że potrafią się wyłożyć. Np przez pół dnia kiedyś sonoff prowadził pracę serwisowe i nikt nie miał możliwości zdalnego zarządzania swoimi urządzeniami. Nie wspomnę już jak by taka firma padła czy zmieniła się jej polityka - plac za chmurę.

Do tej pory mam jednego sonoffa (Basic) który został z oryginalnym softem ze względu na moje lenistwo i brak czasu aby zmienić w nim oprogramowania. Podłączony jest do farelki 2000W także jego dni są policzone ze względu na duży prąd rozruchowy. Czas reakcji jest o pół sekundy dłuższy niż przy tych które zostały przeze mnie sflashowane.

Sonoff mini nie mam i raczej mieć nie będę. Z tego co czytałem to pomietam że pod tym względem supla-zamel robi lepsze albo nawet shelly. Z sonofami (tzn uczciwość sprzedawcow ) jest jeden problem jeśli kupuje się na alixpres to można dostać podróbkę szybciej padają. Zutylizowalem już kilka sztuk.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/11/2019 6:26 am
lukas121
(@lukas121)
Ekspert Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@Wenar masz rację lepiej nie być zależnym ale xiaomi mogę polecić. Znajomy ma tylko ekosystem xiaomi i nigdy nie było problemów. I najważniejsza rzecz jeśli posiadasz własny system np HA to internet do bramki potrzebny jest ci tylko do dodawania urządzeń a przez resztę czasu blokujesz bramce net i wszystko działa lokalnie (nic nie leci na chińskie serwery)

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/11/2019 8:20 am
Udostępnij: