Stary budynek – now...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Szukam Stary budynek – nowa cyfrowa dusza. Potrzebuję wsparcia – niekoniecznie non-profit ;)))

46 Wpisów
5 Użytkownicy
13 Likes
934 Wyświetleń
 G P
(@gp)
Wpisów: 20
Profesjonalista
Autor tematu
 

Z ruin starego młyna – stworzyłem stylowe, wakacyjne apartamenty. Jestem pod koniec inwestycji i chcę wdrożyć automatykę smart-home.

Wyzwaniem, którego się boję, jest rozgraniczenie poziomów dostępu. Z jednej strony klient, który może ustawić sobie np. z poziomu „inteligentnego termostatu” dogodną temperaturę, a z drugiej – administrator który musi-móc ustawić parametry i „scenariusze” nadrzędne (np. widełki temperatury, czy też parametry ogrzewania gdy kończy się wynajem).

Zaplanowane scenariusze mam dość rozbudowane. Choćby w zakresie sterowania roletami przeciwsłonecznymi: o ile w zimie – fajnie gdy słońce wspiera się o duże przeszklenia dogrzewa pokoje – to w lecie jest całkiem odwrotnie… No i tu również pojawia się klient, który czasem chce opuścić rolety po prostu dla zachowania prywatności.

Myślę – choć nie wiem czy dobrze – aby poszczególne elementy automatyki w każdym apartamencie były połączone centralami ZibBee, a skomplikowane scenariusze były realizowane z poziomu IFTTT. Choć z drugiej strony obawiam się co się stanie gdy zwiesi się sieć, albo jakiś scenariusz IFTTT.

Czy dobrze kombinuję? A może tutaj znajdę kogoś, kto zgodziłby się mnie wesprzeć swoją wiedzą?

Pozdrawiam.

 
Dodane : 13/02/2023 10:43 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @gp

Zaplanowane scenariusze mam dość rozbudowane. Choćby w zakresie sterowania roletami

Gdybym miał takie wyzwanie, to oparł bym to na dwóch scenariuszach , "Klient" i drugi "Brak klienta". Coś na zasadzie zajętego stanowiska parkingowego. Wynajmuję lokal, wciskam przycisk lokal zajęty i wszystko przechodzi na sterowanie ręczne z uwzględnieniem temp max i min, czyli zabezpieczenie, żeby klient nie ugotował pomieszczeń, albo ich nie schłodził poniżej np 16 st . 

Z wiadomych względów wszystkim musi sterować jeden nadrzędny serwer, a nie kilka centralek.

Realizacja przycisku "Klient" na bazie kart zbliżeniowych z róznym terminem ważności np tydzień , dwa dni itd.. Klient dostaje klucz z kartą i jak aktywuje kartę przy drzwiach dostaje dostęp na wyznaczony okres, po tym czasie scenariusz wraca do trybu admin i ustawiane są parametry scenariusza Brak klienta. 

Można to oczywiscie zrobić na kilka sposobów np wpisanie szyfru 1234 ustawia aktywny tryb dla klienta na 3 dni a 1111 na tydzień. 

To już pełna dowolność, ale nadrzędny serwer jest elementem niezbędnym i bez niego nie wyobrażam sobie pewnego działania całości.

Zdecydowanie nie polecam opierać się na wszelkiego rodzaju chmurowych rozwiązaniach, to wszystko powinno być realizowane lokalnie, a jedynie nadzór i ewentualne korekty powinny być możliwe zdalnie.

 
Dodane : 13/02/2023 11:28 am
 G P
(@gp)
Wpisów: 20
Profesjonalista
Autor tematu
 

Mnie jednak stanowczo chodzi o rozwiązanie oparte na "wchodzących" właśnie technologiach - a nie tych "schyłkowych" :DDD 

Nikt nie będzie nigdzie wpisywał żadnego kodu. IFTTT dostanie info z systemu rezerwacyjnego: "apartament wynajęty od pn do śr", i z właściwym wyprzedzeniem zwiększy temperaturę do zadanej. 

A jeśli już miałbym zadać jakieś konkretne pytanie to:

1./ jak / na jakim poziomie, mogę ustawić nieprzekraczalne "widełki" temperatury w lokalu? Czy mogę to zrobić na poziomie sieci mesh ZigBee? 

2./  mamy urządzenie (np. termostat grzejnika) działające pod ZigBee, zgodne z  IFTTT. Jak ono zareaguje na sytuację gdy ktoś ręcznie ustawi je na 22 stopnie - a IFTTT powie: "wynajem się skończył, chcę aby było 16". Czy posłucha? 

 
Dodane : 13/02/2023 12:05 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@gp nie złapałeś idei, ale mniejsza o to, nikt nie musi nic wpisywać, a skoro założeniem jest wysłanie informacji z systemu rezerwacji tym bardziej. Jednak pamiętaj, że IFTTT jest tylko pośrednikiem pomiędzy różnymi usługami, więc nie ma szans, żeby działało tak sprawnie, jak w sytuacji, kiedy wszystkie urządzenia obsługiwane byłyby np. przez jeden serwer.
Dwa brak potwierdzenia wykonania polecenia, czyli tak naprawdę coś zostało wysłane przez IFTTT, ale akurat elektryk na 30 sek wyłączył zasilanie w lokalu i co ? Pół biedy, jeśli to było polecenie powtarzalne np z czujnika temp, ale jak to było zasłoń roletę o 10:00, to do nastepnego polecenia mamy brak działań w tym kierunku.

Powodzenia 

 

 
Dodane : 13/02/2023 12:49 pm
 G P
(@gp)
Wpisów: 20
Profesjonalista
Autor tematu
 

Dzięki. 

No to może ktoś jeszcze spróbuje odpowiedzieć na moje 2 konkretne pytania? 🙂

Jak coś - kupię i potestuję. Ale może ktoś ma z tym doświadczenie?  

 
Dodane : 13/02/2023 1:40 pm
Mariusz
(@mariusz-2)
Wpisów: 154
Ekspert Donator 2K23
 

Dodane przez: @gp

1./ jak / na jakim poziomie, mogę ustawić nieprzekraczalne "widełki" temperatury w lokalu? Czy mogę to zrobić na poziomie sieci mesh ZigBee?

Normalnie ustawiając temp. minimalną i maksymalną/z poziomu urządzenia lub aplikacji/Tak choć sądzę, że nie wiesz o czym piszesz lub Twój skrót  myślowy jest dla mnie za duży (Zigbee, Z-Wave, Wifi to pośrednik, jak dzwonisz z tel komórkowego to nie przekazujesz informacji z "poziomu" sieci telefonii kom. tylko za pomocą przy wykorzystaniu ...). Możesz ustawić nieprzekraczalne "widełki" temperatury w swoim lokalu poprzez wykorzystanie inteligentnego termostatu, który jest połączony z siecią mesh ZigBee. Wiele inteligentnych termostatów pozwala na ustawienie górnej i dolnej granicy temperatury, tak aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała określonych limitów, niektóre głowice mają możliwość blokady zmiany manualnej (blokada dziecięca) lub temperatura limitowana ustawiana jest na "sztywno" w automatyce.

2./  mamy urządzenie (np. termostat grzejnika) działające pod ZigBee, zgodne z  IFTTT. Jak ono zareaguje na sytuację gdy ktoś ręcznie ustawi je na 22 stopnie - a IFTTT powie: "wynajem się skończył, chcę aby było 16". Czy posłucha? 

Tutaj odpowiedział już @isom jeśli informacja dotrze to ją urządzenie wykona, jeśli zostało tak zaprogramowane.

Dodane przez: @isom

brak potwierdzenia wykonania polecenia, czyli tak naprawdę coś zostało wysłane przez IFTTT, ale akurat elektryk na 30 sek wyłączył zasilanie w lokalu i co ? Pół biedy, jeśli to było polecenie powtarzalne np z czujnika temp, ale jak to było zasłoń roletę o 10:00, to do nastepnego polecenia mamy brak działań w tym kierunku.

To zależy od konkretnego urządzenia i jego konfiguracji. Wiele urządzeń działających pod ZigBee i zgodnych z IFTTT posiada funkcję, która określa, które źródło kontroli ma pierwszeństwo w przypadku konfliktu. Jeśli urządzenie jest skonfigurowane tak, aby reagować na komendy z IFTTT, wówczas w momencie, gdy IFTTT wyda polecenie ustawienia temperatury na 16 stopni, urządzenie powinno zareagować i automatycznie dostosować temperaturę do pożądanej wartości. A jeśli urządzenie jest skonfigurowane tak, aby reagować na ręczne ustawienia, wówczas w momencie, gdy ustawiona zostanie temperatura na 22 stopnie, urządzenie pozostanie przy tej wartości, niezależnie od polecenia z IFTTT.

Dodane przez: @gp

Choć z drugiej strony obawiam się co się stanie gdy zwiesi się sieć, albo jakiś scenariusz IFTTT.

Przestanie działać. 

 

 

 
Dodane : 13/02/2023 2:55 pm
 G P
(@gp)
Wpisów: 20
Profesjonalista
Autor tematu
 

Dodane przez: @mariusz-2

To zależy od konkretnego urządzenia i jego konfiguracji. Wiele urządzeń działających pod ZigBee i zgodnych z IFTTT posiada funkcję, która określa, które źródło kontroli ma pierwszeństwo w przypadku konfliktu. 

Przepraszam za wszystkie moje skróty myślowe - które jak łatwo zauważyć wynikają z ignorancji, (od dwóch dni znam określenia takie jak ZigBee czy IFTTT :D)

Ale kumam co piszesz i bardzo dziękuję za ten konkret! Właśnie o to mi chodziło!

Nasuwają się więc 2 końcowe pytania:

1/ jak sprawdzić przed zakupem, które urządzenie posiada funkcję dookreślenia źródła pierwszeństwa komendy?

2/ I czy ta funkcja (gdy urządzenie ją posiada) zawsze jest konfigurowalna? Czy np. bywa ustawiona na stałe i wtedy "kaplica"?

 

 
Dodane : 13/02/2023 3:27 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3776
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@gp to co chcesz zrealizować jest dość proste w opisie - w realizacji (może) już nie tak bardzo.

Zgadując tylko po tym co napisałeś: ZigBee, IFTTT (czy inne WiFi, zWave, itd) - to raczej budżetowe/domowe rozwiązanie vs dedykowana automatyka

Wyciskając z tych technologii soki i robiąc pewne standardowe rzeczy w niestandardowy sposób, "coś" tam dałoby się tego zrobić, robiąc też sporo założeń, że o to Ci chodziło. Ja osobiście nie podjąłbym się takiego zadania, bo miałbym Ciebie na telefonie co kilka dni, a w którymś momencie, gdy wpadłbyś na jakiś pomysł, że chcę teraz "tak" to mógłbym Ci odpowiedzieć, że się nie da 😉 

U mnie w branży funkcjonuje taki obrazek. 

image

No dobra konstruktywniej:

 • Czy masz jakiś konkretny IFTTT na myśli, czy to chmurowe rozwiązanie o tej samej nazwie? (ono z tego co pamiętam nie daje możliwości na robienie zagnieżdżonych IF. Czyli jeśli coś i jeśli coś i jeśli (mogę się mylić)
 • Czy Twój system do rezerwacji jest w stanie dogadać się z IFTTT lub IFTTT z Twoim system do rezerwacji, np. będzie możliwe powiadomienie IFTTT i/lub odczytanie przez IFTTT z Twojego systemu do rezerwacji informacji pokój wolny/zajęty?
 • Czy masz już wypatrzony jakiś sprzęt zigbee?
 • Tymi sprzętami jaki rolety, temperatura w pokoju to jak konkretnie będą sterowali klienci - przycisk na ścianie, piloty, czy masz na myśli jakąś aplikację, tablet, smartfon? Masz jakiś sprzęt już w głowie?

 

1./ jak / na jakim poziomie, mogę ustawić nieprzekraczalne "widełki" temperatury w lokalu? Czy mogę to zrobić na poziomie sieci mesh ZigBee? 

z poziomu siec to nie. Ale w zależności, jaki konkretny sprzęt użyjesz to z poziomu aplikacji sterującej tym urządzeniem to raczej mógłbyś takie coś zrobić, na przykład regułami. 

mamy urządzenie (np. termostat grzejnika) działające pod ZigBee, zgodne z  IFTTT. Jak ono zareaguje na sytuację gdy ktoś ręcznie ustawi je na 22 stopnie - a IFTTT powie: "wynajem się skończył, chcę aby było 16".

zakładając, że IFTTT dostanie informacje lub będzie mógł odczytywać informację, że wynajem zakończony, to raczej robialne, przy czym w zależności od sprzętu, może będzie jeszcze potrzebny dodatkowy czujnik temperatury.

 

Gdybym miał coś takiego zrobić i nie mógłbym z jakiegoś powodu zrobić serwerka do reguł, o którym napisał @isom to wydusiłbym soki z takich rozwiązań jak Tuya, czy eWeLink. Osobiście testuje teraz to drugie - dość dojrzałe zrobiło się w ciągu kilku ostatnich lat jak obserwuję - natomiast to jest chmura. Zarządza mi testowo pustym domkiem, ogrzewanie itd. 

Nie wchodzę w temat niezawodności tych rozwiązań, bo to długi temat. 

Pzdr.a

 

 

 

 

 
Dodane : 13/02/2023 5:15 pm
Mariusz reacted
 G P
(@gp)
Wpisów: 20
Profesjonalista
Autor tematu
 

@adrian 

Dziękuję za klarownie przedstawione informacje. Zmobilizowały mnie do doprecyzowania konkretnych scenariuszy wg których powinno to działać (upraszczając je na ile mogłem). I wrzucę je poniżej szanując twoją niezgodę na konsultacje bezpośrednie / priv.

Bardzo bym chciał zrobić to (choćby częściowo) pod IFTTT - bo wierzę, że jest to system który ma duży potencjał rozwoju i doskonalenia. A przy tym nie wyobrażam sobie innej opcji gdy potrzebuję łatwo i samodzielnie połączyć w scenariusz fakty które dzieją się w internecie (np. wynajem apartamentu) z czujnikami i elementami wykonawczymi budynku. No chyba że się mylę?

Uważam również, że ze względu na wielkość obiektu (13 apartamentów), musi to działać pod siecią mesh i dobrze by było - w oparciu o zigbee ze względu na długowieczność zasilania. Mylę się?

Pytanie mam więc raz jeszcze: na czym to zrobić? oraz, czy ktoś by się zgodził na konsultacje przy zakupie hardware i pomoc w adaptacji software do moich celów?

 

Sterowanie roletami przecisłonecznymi.

Scenariusze

1/ gdy apartament jest pusty:

A/ Przy określonych parametrach temperatury zew., nasłonecznienia i pory roku – roleta się zamyka

B/ Przy zaniku określonego nasłonecznienia – roleta się otwiera się

2/ W dniach i godzinach gdy apartament jest wynajęty:

A/ Przy określonych parametrach temperatury zew., nasłonecznienia i pory roku – roleta się zamyka

B/ Przy zaniku określonego nasłonecznienia – roleta się otwiera się (ale wyłącznie gdy w holderze nie ma karty – czyli gdy osoby wynajmującej nie ma w apartamencie)

C/ W przypadku gdy w holderze jest karta – czyli osoba wynajmująca jest w apartamencie – roleta przy zaniku określonego nasłonecznienia nie otwiera się automatycznie (wymagane otwarcie z pomocą przełącznika ściennego).

D/ Po uzyskaniu informacji: „apartament znów jest pusty” – system przechodzi do trybu 1.

 

Sterowanie termostatami w grzejnikach oraz matami grzewczymi w łazienkach

Scenariusze

1/ gdy apartament jest pusty:

A/ realizacja określonej zadanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

2/ gdy następuje wynajem apartamentu:

A/ z ustalonym wyprzedzeniem (po uzyskaniu przez system informacji o wynajmie apartamentu) – następuje zwiększenie zadanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

B/ klient ma możliwość sterowania ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń* – ale nie może obniżyć temperatury poniżej minimalnej (np. tej która pozostaje w poszczególnych pomieszczeniach gdy apartament jest pusty) oraz nie może podwyższyć temperatury powyżej ustalonego w systemie limitu (można to łatwo zrealizować np. jeśli IFTTT będzie miało priorytet przed manualnymi nastawami – a może jakoś inaczej?).

* myślałem aby klient sterował ogrzewaniem z poziomu inteligentnych termostatów – bo to łatwiejsze do wdrożenia niż np. z poziomu jakiegoś dotykowego panelu... a w przypadku np Tuya - co byłoby fajne - trudnością byłoby automatyczne nadawanie klientowi uprawnień, potem ich wycofywanie gdy kończy się najem.

C/ Po uzyskaniu informacji: „apartament znów jest pusty” – system przechodzi do trybu 1.

 

3/ Scenariusz „otwarte okno”

A/ otwarcie okna* – wyłączenie grzejników w całym apartamencie (ogrzewanie łazienki – pozostaje). Ale z zachowaniem limitu temperatury, przy której ogrzewanie wejdzie w tryb ochrony przeciwzamarzeniowej.

*W oknach są zamontowane kontaktrony dające sygnał 0/1

B/ otwarcie okna łazienkowego – wyłączenie maty grzewczej w łazience

C/ w przypadku dłuższego niż określona wartość otwarcia okna (w połączeniu z określoną porą roku / temperaturą zewnętrzną) – administrator otrzymuje powiadomienie.

   

 

 
Dodane : 14/02/2023 11:43 am
Mariusz
(@mariusz-2)
Wpisów: 154
Ekspert Donator 2K23
 

Dodane przez: @gp

w oparciu o zigbee ze względu na długowieczność zasilania. Mylę się?

Jeśli masz na myśli urządzenia zasilane z sieci 230V to tak, jeśli zasilanie bateryjne to od kilku tygodni do kilku - kilkunastu miesięcy w zależności od rodzaju urządzenia i częstotliwości raportowania. Czujniki ze słabą baterią nie działają i wtedy cała automatyka się sypie.

Czujniki temperatury, wykrywania ruchu, kontaktrony (otwarcie drzwi/okien/lodówki/pralki itp.) najlepiej prowadzić przewodowo, a tam gdzie nie ma jak to w ostateczności wifi, zegbee, z-wave.

 
Dodane : 14/02/2023 11:54 am
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3776
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Hey @gp będzie ciężko, będzie ciężka po przeczytaniu tego 🤣 

 (od dwóch dni znam określenia takie jak ZigBee czy IFTTT :D)

Zróbmy krok po korku:

Czy masz system rezerwacji, gdzie będą przechowywane informacje, że trwa wynajem pokoju.

Jeśli masz system do rezerwacji.

Czy działa z IFTTT (i nie napisałeś, czy masz na myśli ifttt.com, czy coś innego. Zakładam, że ifttt.com i tak myślę w dalszej części tego co napisałem)

 • Jeśli Twój system do rezerwacji nie działa z IFTTT to nie zrealizujesz scenariuszy powyżej - bo uzależniłeś scenariusze od informacji pusty / niepusty.
 • IFTTT nie jest bazą danych i taka informacja musi do niego skądś trafić -> innego systemu, aplikacji itp
 • Jeśli Twój system do rezerwacji działa z IFTTT to dalej nie oznacza, że dasz radę zrealizować scenariusze bo pytanie na które trzeba odpowiedzieć to w jakiej części swoich funkcji działa z IFTTT.

Zakładam, że

 • albo nie wiesz, czy działa z IFTTT
 • albo nie masz systemu do rezerwacji
 • może zakładasz, że jakoś IFTTT zrealizuje Ci pusty/niepusty bez systemu do rezerwacji

Jeśli tak, to w każdym z 3 powyższych będziesz musiał zatrudnić programistę trochę z innym zakresem zadań w zależności, który punkt powyżej najbardziej opisuje z czym mamy do czynienia.

Programista/ka gdzieś wyszukany/a w Internecie poza dużymi ośrodkami, jak Wroc,Waw,Krak to 8-16tys miesięczny koszt.

Ja tutaj założyłbym właśnie miesiąc w przypadku pierwszego punktu. Czyli okazałoby się, że system do rezerwacji nie współpracuje z IFTTT, ale dałoby radę oprogramować braki, żeby współpracował - i tutaj programista/ka będzie taką współpracę między system do rezerwacji i IFTTT musiał/a wykonać

Jeśli punkt 2,3 to szacuje 3 miesiące pracy. Programista/ka będzie musiał/a napisać taki mini system do rezerwacji współpracujący z IFTTT.

Mini system do rezerwacji mam na myśli: baza danych przechowująca informacje o pokojach, rezerwacjach, powiązanie grzejników, rolet itp z każdym pokojem. Ten mini system będzie musiał być dostępna w Internecie, czyli do tego koszt za serwer wersja biedna za 20zl/miesięcznie dałaby radę - ale lecimy po kosztach maksymalnie (Server VPS współdzielony z innymi osobami) - no i jakaś praca admina przydałaby się przy tym serwerze 500-1000pln miesięcznie - zakładam 5-10 godzin pracy miesięcznie, no chyba że dasz radę sam - zarządzenie linux, kopie zapasowe, zabezpieczenia, monitorowanie itd.

No chyba że masz współpracujący z IFTTT system do rezerwacji - nie napisałeś - jeśli masz taki to pewnie działa już w chmurze więc masz te koszty w abonamencie.

Jest opcja (dobrego) studenta, może wyjdzie taniej.

Koszt licencji programistycznej na platformie IFTTT to 200$ ale już prawie nic w koszcie robocizny.

Ja nie wykorzystałbym do Twoich potrzeb IFTTT.com, ale jak to mówią kto bogatemu zabroni, albo klient nasz pan, albo klient ma zawsze rację 😉 oczywiście bez podtekstów 🤣 

Inne:

Pytałeś, czy IFTTT będzie mieć priorytet -> Nie będzie mieć priorytet.

 • IFTTT lub aplikacja do zarządzania grzejnikami, roletami itp (bo nie zawsze IFTTT) będą musiały za każdym razem reagować / korygować na każde zdarzenie / zmianę

Dam Ci przykład jak to zadziała 

Pokój pusty temperatura ma byc 16, ktoś daje 40 stopni na głowicy ręcznie

 • głowica przez bramkę zigbee wyśle -> przez router WiFi -> przez Internet informacje do chmury producenta głowicy, że temperatura została ustawiona na 40
 • IFTTT dostaje informacje z chmury producenta, że temperatura została ustawiona na 40
 • IFTTT w jakiś(?) sposób musi sprawdzić, czy pokój pusty, czy niepusty (jak już sprawdzi, że pusty)
 • IFTTT wyśle informację do chmury producenta ustaw na 16
 • Chmura producenta otrzyma informację z IFTTT -> ustaw temperaturę na 16
 • Chmura wyśle przez Internet do głowicy informację ustaw na 16
 • I powinna się ustawić na 16

Przy okazji, nie wiem, czy widzisz ile po drodze tutaj jest miejsce, gdzie cos może się sypnąć, ale o tym pisał @isom lokalne sterowanie vs chmura

----

Pigułka

 • ifttt.com
  • jest rozwiązaniem do automatyzacji - tylko. Ma z 700 gotowych integracji tzn integracji z dostępnymi na rynku sprzętami, aplikacjami itp
  • jest wg mnie do zastosowań domowych, prywatnych, prostych automatyzacji
  • IFTTT jako takie to skróty od Jeśli Coś (warunek) to zrób Coś
  • absolutnie każdy język programowania ma IFTTT
  • każdy system do automatyzacji to posiada z tą różnicą do ifttt.com - nic więcej nie potrafi a system do automatyki już hulaj dusza. 

 

Skupmy się na tym najpierw, zanim przejdziemy do sprzętów

 
Dodane : 14/02/2023 8:56 pm
Mariusz and isom reacted
 G P
(@gp)
Wpisów: 20
Profesjonalista
Autor tematu
 

@adrian 

1./ Zdarzało mi się zlecić napisanie paru skryptów powiązanych z bazami danych. I wyszły tanio. A algorytm „zczytujący” z systemu rezerwacji terminy zajętości pokoi nie wydaje się trudny… Problemem jaki widzę, są zmiany i upgrady systemu rezerwacji, po których na stówę będzie się sypał ://

2./ Chyba się nie mylę myśląc o ifttt.com jako o platformie umożliwiającej również tworzenie własnych, autorskich automatyzacji, a fakt że coś jest „ifttt – ready czy nie” – wcale nie oznacza, że nie może być impulsem, wyzwalaczem akcji IFTTT. Skoro miałbym więc skrypcik, który takie impulsy – na podstawie systemu rezerwacji – będzie generował, to ifttt.com powinno zareagować i zadziałać, bez niczyjej łaski. Ale to tylko akademickie rozważania, bo i tak algorytm wyłoży się to przy pierwszej aktualizacji systemu rezerwacyjnego, i wklepywać będzie trzeba „analogowo”.

3./ Przykład systemu? Booking.com jako zewnętrzny system rezerwacyjny oraz www.wordpress.org/plugins/motopress-hotel-booking-lite jako system na stronie obiektu. W przypadku booking.com – jestem pewien, że mają w sposób absolutnie doskonały rozwinięte możliwości integrowania się i przekazywania danych do indywidualnych systemamów rezerwacji hoteli. Działa to wręcz idealnie w każdym zakątku Ziemi.

4./ Oczywiście, ten wydłużony obieg „procedowania scenariuszy” pod ifttt mnie niepokoi i fajny nie jest. I jeśli dałoby się to zrobić łatwiej, lepiej i prościej – to wcale nie będę płakał. Np. aby informacja o „zajętości pokoju” tylko inicjowała scenariusze zapisane na poziomie automatyki budynku?

Kurcze, to przecież nie jest sterowanie statkiem kosmicznym tylko parę prostych komend i scenariuszy 😀   

 
Dodane : 15/02/2023 9:17 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3776
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Ad1) Jasne, to wszystko zależy ile pracy trzeba w to włożyć, jakich kompetencji potrzebujesz, ....

 • czy system rezerwacji lokalny; czy w chmurze; czy jest dostępny przez API; czy trzeba do bazy próbować się dostać; czy jest jakaś dokumentacja do tej bazu; czy trzeba samemu ją zanalizować;
 • w ifftt napisać Integration API
 • czy te "skrypty" mają się same uruchamiać, czy mogą ręcznie
 • czy w systemie rezerwacji możesz skonfigurować pokój od strony kontrolowanych sprzętów; czy gdzieś na boku trzeba będzie; lub w tym ifttt 
 • zrobienie tych automatyzacji

1-3 miesiące 

Ad2) Jak najbardziej, możesz napisać własne "skrypty". Masz za free dostępne 700 integracji, a resztę musisz sobie zrobić. Nie kupowałem abonamentu Pro+ żeby sprawdzić możliwości co się da zrobić ręczenie.

Ad3) Booking.com bardzo dobry przykład 🙂 Firma zatrudniająca ponad 25tys ludzi załóżmy że 1% ekipy to IT - 250 ludzi z IT pracuje nad tym, żeby działało. Mi się wydaje że tam jest dwucyfrowy procent ludzi z IT, którzy utrzymują booking.com. Otworzyłem stronę booking.com kogo szukają do pracy wybrałem programistów po zliczeniu 40 otwartych rekrutacji nie chciało mi się liczyć. To są milionowe budżety.

Jeśli rozważasz system rezerwacji na Wordpress + pluging ktory wymieniłeś, zainstalowałem go testowo tutaj - wersję darmową. 

 • potrzebujesz osoby z znajomością PHP + baza danych MySQL/Maria.DB, żeby dostać się do bazy danych tego pluging i odczytywać trwające rezerwacje
 • w takiej wersji minimum,minimum taka osoba musi napisać skrypt PHP który będzie uruchamiany np. co 1 godzinne przez Linux Cron. Skrypt będzie sprawdzać czy rezerwacja trwa, czy nie dla każdego z pokojów. Jeśli się zacznie lub skończy ten skrypt musi wysłać JSON do IFTTT (webhook) żeby coś się zadziało po stronie IFTTT np. IFTTT wysłał do chmury która zarządza termostatem zredukuj do N stopni.

Sprzęt który musisz wybrać to taki który obsługuje IFTTT - bo tutaj już sam nie napiszesz integracji z IFTTT np. od Itead ale nie wiem czy będą posiadali wszystko - nie pamiętam, żeby mieli głowice

 

pzdr.a

 
Dodane : 15/02/2023 1:18 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Robi się coraz ciekawiej, a gdzie w tym wszystkim jakieś powiadomienia do recepcjii, że pijany gość zostawił otwarte okno w środku zimy i poszedł na spacer ? Przecież rezerwacja trwa i system zmierza do utrzymania temperatury komfortowej. Przy współpracy z nadrzędnym serwerem, to on by wysłał takie powiadomienie i odpowiednio zareagował wyłączajac ogrzewanie do czasu zamknięcia tego okna.

Jak już robić jakieś automatyzacje to niech to ma sens, albo nie robić ich wcale i taką kontrolę powierzyć personelowi. 

 

 
Dodane : 15/02/2023 1:59 pm
pawell32 reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3776
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@isom

dolozymy czujnik audio żeby dostawać powiadomienia ze głośno - pijak spiewa

- dodamy czujnik temperatury ze jak spadnie mocno do minus to powiadomi obsługę 

- dodamy czujnik otwarcia okien

- schowamy zigbee gatey żeby pijak nie wyrwał kabli - i zawalił automatykę 

- dodamy UPS, żeby chodziły bramki i rutery wifi 

- no i dziesiątki IF’ow na każdy możliwy scenariusz. 

 
Dodane : 15/02/2023 2:19 pm
pawell32 reacted
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@adrian to dołóżmy jeszcze kłódki na głowice zigbee, bo jak pijak zabierze to Ifttt nie będzie o tym informowało a tym bardziej system rezerwacji.

 
Dodane : 15/02/2023 2:38 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3776
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@isom nie, nie - przykleimy NFC TAGi na głowice  i umieścimy w różnych częściach obiektu czytniki NFC. Jak zostaną wzbudzone, tj. Ktoś przeniósł głowice w inne miejsce pójdzie notyfikacja do obsługi.

Można jeszcze taki czytniki dać na wyjściu z obiektu, co oznaczałoby ze ktos wyniósł sprzęt poza obiekt np. w walizce. 

Lub można zastosować Apple air tag tylko mogą być za duże żeby nie zostały zauważone. z nimi to moglibyśmy namierzyć złodzieja i z milicja podjechać i odebrać głowice. 

 

 
Dodane : 15/02/2023 3:01 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

No dobra , a tak serio, to stawiamy serwer i tu celowo nie wymienię który, żeby niczego nie sugerować, integrujemy z nim kalendarz google w którym system rezerwacji zapisze wszystkie pokoje i terminy , na podstawie zdarzeń kalendarza robimy lokalne automatyzacje bazujace na sprzęcie, którego wybór robi się nam bardzo szeroki , zamiast kliku gateway zigbee mamy jedną usługę np zigbee2mqtt i całą plejadę obsługiwanego sprzętu. Bazę danych mamy w komplecie z serwerem, UPS nie zaszkodzi, urządzenia dobieramy tak żeby raportowały swój stan dość często i nie potrzeba wtedy NFC. I takiej dużej pigułce to by było na tyle. Jak ktoś chce uparcie brnąć w IFTTT to patrz wyżej.

 
Dodane : 15/02/2023 3:14 pm
pawell32 and adrian reacted
 G P
(@gp)
Wpisów: 20
Profesjonalista
Autor tematu
 

Hehe. To będę dość luksusowy obiekt, z ceną noclegu, która - wierzcie mi - wyklucza i skutecznie odsiewa 99% tych co z szybą wychodzą na dwór 😀

 
Dodane : 15/02/2023 4:52 pm
adrian reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 935
Mistrzu
 

@gp no to byś się zdziwił. Nie oceniaj ludzi po portfelu.

 
Dodane : 16/02/2023 7:52 am
Strona 1 / 3
Udostępnij: