Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Kiedy umrę....

5 Wpisów
4 Użytkownicy
5 Likes
312 Wyświetleń
(@szpila86)
Wpisów: 233
Geek Donator 2K22
Autor tematu
 

Panowie/Panie

Napotkałem taki post na forum OH

podchodząc z dystansem do problemu czy zabezpieczyliście się na taką ewentualność? Jeśli tak to jak?

Czy jest ktoś poza wami kto da radę serwisować nasze systemy i instalacje, czy ktoś da radę w prosty sposób zlokalizować usterkę i ją usunąć?

Czy z naszych wymarzonych domów/mieszkań zrobiliśmy przyszłe piekło dla innych?

 
Dodane : 26/02/2023 10:30 am
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3776
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

🙂 dobre pytania.

Gdybym chciał sprzedać chałupę to musiałbym odłączyć praktycznie wszystko i przywrócić do stanu zero-smart bo nowi nie ogarną.

Może PLC zostawiłbym bo to działa samodzielnie, ale nie byłoby "smart" 

Jak walnę kitę  to będzie familia miała problem. Trochę mam udokumentowane tu i tam, ale też chętnie posłucham innych, jaki mają, czy mają pomysł na ewentualność 😉

 

 
Dodane : 26/02/2023 1:47 pm
(@szpila86)
Wpisów: 233
Geek Donator 2K22
Autor tematu
 

@adrian 

Wychodzi na to że na forum sami nieśmiertelni 😆 a idąc dalej prawdziwe imię Adriana to Dorian Gray 🤣 

 

 
Dodane : 01/03/2023 12:52 pm
adrian reacted
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 4617
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Myślę, że nie ma zbyt wielu chętnych, bo każdy system niekomercyjny ma taką przypadłość, że najlepiej zna go tylko autor. Ja w swoim staram się żeby, to co możliwe działało autonomicznie, więc gdy mnie zabraknie i padnie serwer, to padnie wygoda, czyli automatyzacje.

Większość sprzętów będzie można dalej użytkować manualnie i w tej kwestii nie będzie to "piekło" dla innych.

Całe oświetlenie mam oparte na modułach dopuszkowych ,albo gotowych włącznikach WIFI, więc nawet średnio ogarnięty elektryk, będzie umiał wywalić taki moduł z puszki, albo zdemontować szklany włacznik i założyć zwykły.

Instalacja jest w 90% tradycyjna, więc tu też tragedii nie ma. Oczywiscie pewne rzeczy przestaną działać , ale nie mają one strategicznego znaczenia.

Na koniec , czy zostawiłbym całą instalację nowemu właścicielowi? Nie ! Czy wybrałbym dziś komercyjny system automatyki? Nie 

Widziałem instalacje komercyjne robione przez firmy "Krzak" i wolę swoją. Tam też nikt tego nie ogarnie bez rwania wszystkiego. 

 
Dodane : 01/03/2023 8:54 pm
adrian and Mariusz reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 935
Mistrzu
 

Dodane przez: @isom

Widziałem instalacje komercyjne robione przez firmy "Krzak" i wolę swoją. Tam też nikt tego nie ogarnie bez rwania wszystkiego. 

Poza dwoma mieszkaniami wyposażonymi w "inteligentną instalację" widuję tylko domowe rozwiązania nie ingerujące w instniącą instalację elektryczną. Tj. kilka przełączników np. Tuya, głowice termostatyczne na Zigbee, żarówki z dodatkowymi włącznikami / ściemniaczami itp. 

Te dwie instalacje to Grenton wykonane przez ich instalatorów, cała dokumentacja jest u nich, zmiany też dokonywane przez nich. To wszystko oczywiście za opłatą. Jak przyjdzie nowy właściciel to ogarną za odpowiednią opłatą.

U mnie jest nie tak jak chciałem, bo jak 5 lat temu kupiłem mieszkanie to stwierdziłem, że to bzdura nie będę zmieniał instalacji dla tych celów. Oczywiście ściany były pocięte i w większości instalacja jest zmieniona, wiadomo to co chciał deweloper nie zawsze pokrywa się z naszymi potrzebami. Staram się jednak notować wszystko robiąc szkice i zapiski, a wszystko wraz z dokumentacją zdjęciową umieszczam w teczce. Chociaż tyle.

Też nie zostawiłbym kolejnemu właścicielowi tak jak jest.

 
Dodane : 02/03/2023 11:30 am
adrian reacted
Udostępnij: