Nordic NRF905 z Ras...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Problem Nordic NRF905 z Raspberry Pi na OpenHABianie

1 Wpisów
1 Użytkownicy
0 Likes
1,278 Wyświetleń
(@lukasz2)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Z racji, że to mój pierwszy post to witam wszystkich serdecznie.

 

Przechodząc do tematu. Postanowiłem rozbudować swoją konfigurację, która składała się z Pilota/huba Logitech Harmony oraz przekaźników 868 Mhz podłączonych pod oświetlenie. Pilot/hub gadają z różnym sprzętem przez IR natomiast do obsługi przekaźników użyłem translatorów IR-->RF.

Ponieważ miałem zbędne Raspberry Pi 2 to postanowiłem powyższą konfigurację rozbudować o OpenHABa. Pierwsze co w nim zrobiłem to bindowanie do Harmony. Następnie w HabPanelu pododawałem sobie guziki, pod które podpiąłem różne polecenia z urządzeń, które są skonfigurowane w Harmony. Działa i w końcu w jednej aplikacji w telefonie mam wszystko czego potrzebuję.

Kolejna rzecz, którą sobie wymyśliłem to, dodanie do Raspberry transceivera radiowego. Po to żeby obsługiwać gniazdka bezprzewodowe 433 Mhz, sterownik wentylatora sufitowego 433 Mhz i jeśli się da to również wspomniane powyżej przekaźniki 868 Mhz. Znalazłem taki transceiver, który działa na 3 częstotliwościach. Mianowicie Nordic nRF905. Na Raspberry i Linuxie słabo się znam ale znalazłem taką instrukcję:

https://www.instructables.com/How-to-Use-the-Nordic-NRF905-Transceiver-With-a-Ra/

po drodze pojawiły się dwa problemy ale rozwiązałem je szukając odpowiedzi po forach. Generalnie odpalam poniższą komendę:

sudo dd if=/dev/nrf905 bs=32 count=1 2>/dev/null | hexdump -Cv

i czekam na sygnał. Niestety wciskanie guzików w pilocie nie generuje żadnych danych. Jedyne co przychodzi mi do głowy to błędna konfiguracja:

sudo sh -c "echo -n ABCD > /sys/bus/spi/devices/spi0.0/rx_address"
sudo sh -c "echo -n ABCD > /sys/bus/spi/devices/spi0.0/tx_address"
sudo sh -c "echo -n 434000 > /sys/bus/spi/devices/spi0.0/frequency"
sudo sh -c "echo -n 3 > /sys/bus/spi/devices/spi0.0/pa_pwr" 

Trzecia linijka to pewnie częstotliwość. Wstawiałem tam 434000, 433900, 868000 ale niczego to nie zmienia. Nie wiem co robią pozostałe linijki ale może to jest tak, że nasłuchuję wyłącznie sygnałów, które gdzieś w nagłówku mają "ABCD" a pozostałe odrzucam? Czy to dobry trop? Jeśli tak to nie wiem jak zmienić to na wszystkie sygnały.

Będę wdzięczny jeśli ktoś mi może pomóc z powyższym problemem.

Pozdrawiam,

Łukasz

 
Dodane : 16/12/2021 11:42 pm
Tagi tematu
Udostępnij: