Powiadomienia
Wyczyść wszystko

mqtt - pole host jak to działa ?

18 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
534 Wyświetleń
Jacek Kaczmarczyk
Wpisów: 52
Autor tematu
(@jacekkaczmarczyk)
Senior
Dołączył: 1 rok temu

Wracam z tematem bo niestety jest trochę boleści z tym niestety 🙁 Muszę znaleźć rozwiązanie, które działa tak jak w windowsie. 

1/ jak ustawię na stacji roboczej przyłączanej do gw (routera z serverem dhcp) HOST to wszystkie windowsy potrafią go rozwiązać i np. mogę dostać się do raspberry/innych za pomocą http:/host, no i ogólnie każda usługa działa. 

2/ AFE i linux w domyślnej konfiguracji tego nie rozwiązują (załóżmy, że do routera nie ma się dostępu)

Może możliwość interpretacji mdns by się przydała ? Mój host z serwerem mqqt rozgłasza po mdns swoją usługę, w afe można w mqtt zdefiniować rodzaj usługi typu z ahavi-browse: 
wlan0 IPv4 openHAB _hap._tcp local

wpisuję w konfigu "openHAB" _hap._tcp w resolvie zawsze jest address = [x.x.x.x] i ten adres jest wtedy w mqqt ip wbijany. 

Z rozgłoszeniem spod linuxa sobie poradzę, ale z odczytaniem na firmware. Wiem, że to pewnie corner case ale ułatwiłoby to setupy serwerów mqtt z AFE i było odporne na zmiany sieciowe

 

esp32 z mdns 

https://github.com/espressif/esp-idf/issues/2593

Odpowiedz
3 Odpowiedzi
pawell32
(@pawell32)
Dołączył: 3 lata temu

Dyrektor
Wpisów: 831

@jacekkaczmarczyk może jak odpowiedział Adrian, szukasz nie tam gdzie trzeba. Napisz jak masz zrobioną sieć, jakie urządzenia, może masz przełączniki zarządzalne, generalnie jak ,asz to podłączone.

Odpowiedz
Jacek Kaczmarczyk
(@jacekkaczmarczyk)
Dołączył: 1 rok temu

Senior
Wpisów: 52

@pawell32 dziękuję, że chcesz pomóc doceniam. Kierunek, który sugerujesz nie ma dla mnie sensu ja dokładnie wiem czego szukam. To nie chodzi o jedną konkretną sieć w "swoim domu", nad którą masz pełną kontrolę. Ja nie potrzebuję pomocy w skonfigurowaniu sieci - jednej sieci. Robię setup, w którym ma działać plug&play w każdej sieci. jak wtykasz komputer w gniazdko LAN to działa. Cały świat iot działa na zeroconf. Ty mi sugerujesz kierunek archaiczny, mimo to dzięki

Odpowiedz
pawell32
(@pawell32)
Dołączył: 3 lata temu

Dyrektor
Wpisów: 831

@jacekkaczmarczyk nie. spoko, działaj

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3679
Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 9 lat temu

Hey, ja nie będę miał czasu tutaj inwestować w temat. Kiedyś w AFE wersji 0.x miałem zaimplementowane mdms ale performance był bardzo słaby wiec porzuciłem temat. Ze względu na brak czasu i ilość tematów na stole nie bede tego otwierał. jeśli nie ma możliwości wykorzystać router itp. to może taki IP Hole da rade ? Czyli przydzielać nazwy z wykorzystaniem MAC adres. Nie mam jak sprawdzić do końca tygodnia czy dałby rade jako taki workaround 
pzdr

 

Odpowiedz
Jacek Kaczmarczyk
Wpisów: 52
Autor tematu
(@jacekkaczmarczyk)
Senior
Dołączył: 1 rok temu

Jasne rozumiem, temat niszowy. Jakoś przeżyję bez niego. Otworze inny wątek bo zauważyłem coś dziwnego w AFE 4

Odpowiedz
Strona 2 / 2
Udostępnij: