Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE T-4 ale z dodaną obsługą mcp23017  

RSS
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Taka cisza się zrobiła w świecie AFE , a taki soft jak w temacie rozwiązał by nie jeden problem . Co Ty na to @adrian ? Dalej walczysz ze swoim projektem ESP-32 + dodatki ?

Dodane : 13/11/2020 7:06 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

hey, po tym jak przerobię T2 (DHxx) do wersji 2 😉 gdzieś Q1 2021

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/11/2020 10:43 pm
Krzysztofch polubień
isom
 isom
(@isom)

Widzę że pandemia ma też wpływ na rozwój projektu AFE , dzięki za info

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/11/2020 7:59 pm
adrian
(@adrian)

@isom - pyt. ten expadner miałby rozszerzyć ilośc dostępnych GPIO na przyciski, przekaźniki, coś jeszcze myślałeś, tak żebym sobie już zwizualizował ilość elementów do dotknięcia w kodzie

- bo tu pewnie można iść na całość i wszędzie gdzie wykorzystywane jest GPIO - LED, czujniki wykorzystać expander (chyba)

No i jeszcze pytanie/prośba, mam te dwa expandery w domu. Będę używał w pracach jednego z nich, więc gdybyś mógł mi póżniej pomóc w testowaniu to powiedz, którego z nich masz, będziesz używał to je będę po swojej strone kodował / testował ten drugi, żeby wyłapać potnecjalne (mam nadzieję, że nie ma) różnice.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/11/2020 11:35 am
isom
 isom
(@isom)

@adrian

Celowo napisałem T-4 myśląc o wersji o maksymalnej ilości GPIO dla przycisków, przekaźników , czujników PIR, kontaktronów.
Takie połączenie T-3 z T-4, a T-3 bym zarezerwował na termopary MAX6675 i MAX31855, albo wedle Twojego uznania.
Można oczywiście dołożyć obsługę czujników I2C bo i tak jest potrzebna, ale jeżeli miałoby to spowodować ograniczenia ( brak miejsca) to nie jest to niezbędne, tym bardziej, że taki moduł najprawdopodobniej znajdzie miejsce w jakiejś skrzynce- rozdzielni z doprowadzonym okablowaniem a magistrala I2C nie pozwala na długie przewody do czujników.
Mój ideał to obsługa przekaźników w takich konfiguracjach
RELAY_TRIGGER_LOW
RELAY_TRIGGER_HIGH
RELAY_STARTUP_ON
RELAY_STARTUP_OFF
RELAY_IMPULSE - 0 - 300 s
RELAY_STARTUP_MASK RELAY_STARTUP_ON RELAY_STARTUP_OFF
RELAY_STARTUP_MASK - ostatnia znana pozycja

Przyciski

MONO_STABLE
BI_STABLE
DING_DONG - HIGH state immediatly after push, LOW state after 0- 60 s
PIR - HIGH = Open , LOW = Closed
PIR reverse

Co do wykorzystania dostępnych Pinów w expanderze to mam mieszane uczucia jeśli chodzi o przyciski (chodzi generalnie o przerwania), testowałem to na mysensors i o ile monostabilne , PIR , są ok to już bistabilne stwarzają problemy .

Jako wyjścia ( przekaźniki) działają w dowolnej konfiguracji bez problemu.

Co do modułu to mam te czarne , ale do czasu wersji testowej mogę mieć również te większe zielone.

Reszta jak łączenie przycisków z przekaźnikami w pary , czy załączanie Przekaźnika czujnikiem na takiej samej zasadzie jak w wersjach 1.4
To oczywiście moje wyobrażenie, ale bardzo proszę WSZYSTKICH o wrzucanie swoich pomysłów

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/11/2020 12:56 pm
adrian
(@adrian)

@isom dzięki za sugestię - próbuje rozszyfrować

RELAY_TRIGGER_LOW - wyzwalany niskim stanem
RELAY_TRIGGER_HIGH - wyzwalany wysokim stanem
RELAY_STARTUP_ON - włączony po uruchomieniu (jest w AFE)
RELAY_STARTUP_OFF - wyłączony po uruchomieniu  (jest w AFE)
RELAY_IMPULSE - 0 - 300 s - automatyczne wyłączenie 0-300x (jest w AFE)
RELAY_STARTUP_MASK RELAY_STARTUP_ON RELAY_STARTUP_OFF - nie rozumiem?
RELAY_STARTUP_MASK - po uruchomieniu ustawa, ostatnia znana pozycja (jest w AFE)

Potwierdź mi czy dobrze rozumiem

• jeśli dobrze rozumiem pierwszą i drugą linijkę to może dodam teraz w AFE T0 - siedze nad tą wersja
  • przed ostatnie nie rozumiem

Który z tych czujników kupić MAX6675 i MAX31855 - sugeruję lepszy, daj znac który to zamówię 

Możesz mi wytłumaczyć tego

• DING_DONG - HIGH state immediatly after push, LOW state after 0- 60 s

wydaje mi się że wiem o co chodzi, ale jakie to ma miec zastosowanie?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/11/2020 6:59 pm
isom
 isom
(@isom)

@adrian pierwsze dwie linijki to dokładnie tak jak przetłumaczyłeś  czyli włączony podaje masę albo włączony podaje 3V.

To czego nie rozumiesz jest w AFE chciałem być nadgorliwy, a wytłumaczyłem to w linijce niżej - chodzi o pamięć stanu przy restarcie modułu.

MAX 31855 ma lepszą rozdzielczość i większy zakres temp , ja mam oba więc możemy robić na dowolnej wersji

Ding Dong to opcja gdzie przycisk działa jak bistabilny, ale nie trzyma do zmiany stanu tylko przez ustawiany czas .

Ponieważ uważam że soft może być wgrany do dowolnego modułu i wcale nie musi pracować z expanderem to taka opcja pozwala np wysterować inny moduł ze zwykłym przekaźnikiem przez najprostszą regułę (Jeśli  przycisk On to relay On )

Dzwonek bezprzewodowy z regulowanym czasem dzwonienia dla mniej zaawansowanych . Jak uważasz to za fanaberię to można tego nie robić

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/11/2020 8:15 pm
adrian
(@adrian)

@isom ok - wszystko teraz rozumiem

Przy okazji zrobiłem pierwsze "dwie linijki" w najnowszym T0 (wyzwalanie HIGH lub LOW). Ten kod oczywiście przeniosę do każdej kolejnej wersji AFE

Wersja: AFE T0-2.3.0.B1 - jakbyś kiedyś miał chwilę. Tę wersję testuje - ona zawiera kilka zmian i poprawnionych błędów w 2.3.0 np. automatyczne wyjście z panelu konfiguracyjnego

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/11/2020 9:49 pm
Krzysztofch i isom polubień
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Ekspert Donator 2K20 Zarejestrowany, Zasłużony dla Forum, Donator 2019

@adrian witaj. Ostatnio pochlonely mnie przygotowania listw z przekaznikami  ktore to maja po 6 przekaznikow. Przygotowuje je kilka. One akurat bede sterowane stanem hight , ale dobrze by bylo dla innych tez sterowac low. Bo takie tez sa goyowe plytki z przekaznikami

Mysle ze te listwy niedlugo skoncze i tak sie zastanawiam co robic dalej. Jestem zadowolony z poprzedniej wersji gdzie dodales wiecej przekaznikow i wlacznikow . Daje mi to juz wieksze mozliwosci.

Tymbardziej ze mozna tam dodac ds18b20.

Ale tam sa pewne ograniczenia. Co prawda dziala mi to na przyciskach typu mono stable ale na przyciskach typu bistabilne to juz nie zabardzo poniewaz nie wszystkie pozostale gpio zachowuja sie stabilnie dla esp

Ci prawda moge niektore uzyc jako bi stabilne ale musialbym mieszac w jednym esp te ktore nie da rady uzyc jako bi stabilne uzywam jako mono stabilne. A lepiej by bylo zachowac ten sam standart dla wszystkich przyciskow w jednym esp  albo mono albo bi stabilne

A niekiedy potrzebowakbym te bi stabilne

wiem ze moze byc z tym problem i poczekam na ta wersje i tez ja chetnie potestuje.

Co do xpandetow mam oba. Ale mysle ze te czarne daja wieksze mozliwosci.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 16/11/2020 1:18 am
isom
 isom
(@isom)

@adrian firmware T0 B1 bardzo elegancko działa 😊 . Super jest ta zmiana wyzwalania przekaźnika . Wdrażaj to do pozostałych wersji , Ta wersja jest dla mnie skończona i nic jej nie brakuje.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 16/11/2020 8:07 pm
adrian polubień
Udostępnij: