Zasięg RF 433MHz - ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Zasięg RF 433MHz - dobór sprzętu

7 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
1,480 Wyświetleń
(@spamcop)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Czołem,

Jest potrzeba montażu w piwnicy czujnika otwarcia drzwi i zalewowego.

Pomieszczenie z centralą nie znajduje się w linii prostej nad piwnicą tylko pod kątem.
Pomierzyłem ściany i stropy. Po prostej sygnał przechodzi przez dwa stropy 25cm i 2-3 ściany ~25cm (w zależności od umiejscowienia mostu), czyli ma do pokonania około metra cegły i betonu.

Jaki sprzęt da radę (most, czujka zalewowa i otwarcia drzwi)?
Pewnie do czujek trzeba będzie dospawać anteny zewnętrzne? Myślałem o moście Sonoff RF 433MHz LR (zwiększony zasięg)

Macie jakieś sugestie, abym nie odkrywał niepotrzebnie Ameryki 😉

 
Dodane : 18/11/2021 11:19 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Jak jest zasięg WIFI to nie rób tego po radiu , po co niespodzianki typu sąsiad z RF-Linkiem , można to ogarnąć tak jak  tu https://youtu.be/PQPS4Xhl8ew

Jak musi być radio to pomyśl o czymś zmiennokodowym  np ELMES + repeater  http://www.elmes.pl/pl/produkty/przekaznik-radiowy-repeater

 
Dodane : 18/11/2021 11:36 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1192
Guru
 
Dodane przez: @spamcop

Najpierw sprawdziłbym na jakimś przykładowym zestawie czy radio przejdzie ci na taką odległość. Chyba, że jest tak jak kolega wcześniej napisał jest zasięg wi-fi. Nie wiem jakie czujki masz czy jakie chcesz użyć. Nie mając czujek poszedłbym w Satela (np. Micra) 433MHz, mają czujki zalania i kontaktrony + ewentualnie repeater. Niestety tanio nie będzie.

 

 

 
Dodane : 18/11/2021 1:29 pm
(@spamcop)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

No właśnie, gdyby było wifi to nie byłoby tematu 😉 W podziemiu, wifi zero. Za to GSM sygnał jest na 2 kreski, więc to 433 Hz mi przyszło do głowy. Nic to. Zrobię sugerowane testy. Przylutuje do sonoff dw2-rf antenkę 5db i to samo do bridga. A nóż widelec poleci. Niespodzianka z sąsiadem na tym samym kanale... Hmm. Zrobię testy, dam znać.

Thx. 

 
Dodane : 18/11/2021 2:32 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Kanał przy RFLink-u i prostym radiu takim jak w sonoff nie ma znaczenia , RFLink jest do tego żeby znalazł i dodał wszystko co nadaje w takim paśmie z jakim on pracuje , przekonał się o tym nie jeden użytkownik, ale co ja będę się wymądrzał :))

 
Dodane : 19/11/2021 10:42 am
(@spamcop)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom Niestey, poległem 🙁 Mimo założenia anten 4dB, zasięg się zwiększył, ale juz w miejscu montażu - zima. Jest za to zasięg GSM 1-2 kreski, więc chyba będzie trzeba przejść na technologię GSM. Jakieś arduino + czujki + moduł GSM. Inaczej nie pójdzie.

 
Dodane : 22/11/2021 4:39 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1192
Guru
Udostępnij: