Asystent AI
Sonoff+supla+gniazd...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sonoff+supla+gniazda schodowe i krzyzowe

21 Wpisów
4 Użytkownicy
3 Reactions
11.8 K Wyświetleń
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#436]

Hej,

Większość ludzi dzisiaj projektując instalację elektryczną zapewnia sobie komfort zapalania i gaszenia światła w więcej niż jednym miejscu. Ja w domu większość świateł zapalam w 3 lub nawet 4 miejscach. 

Szukam sposobu żeby podłączyć sonoffa basic (lub jakikolwiek inny moduł) z wgraną suplą i mieć możliwość fizycznego włączania światła wszystkimi wlacznikami plus przez aplikację.

jednym sposobem jest osobno zasilić wszystkie żarówki ale jako, że mój dom już jest ukończony 😉 nie mam możliwości doprowadzić dodatkowego zasilania do punktów świetlnych. Słyszałem, że wymiana przełączników na dzwonkowe mogłaby załatwić sprawę ale zakładamy, że nie chcemy włączników dzwonkowych i pytanie - czy komuś udało się coś takiego zbudować?


 
Dodane : 02/09/2018 12:05 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@wajszycki z tego jak zatytułowałeś swój wpis wnioskuję, że z elektrycznością masz niewiele wspólnego więc przypuszczam, że nie będzie to łatwa sprawa. Postaram się jednak wyjaśnić jak to zrobić, ale zalecam ostrożność.

Potrzebujesz jeden sonoff, jeden przekaźnik  przełączalny z cewką 230V.

Twoja instalacja jest nowa, więc na 90% wszystkie połączenia są realizowane w puszkach od włączników , trzeba odnaleźć ten schodowy , w którym będzie na stałe napięcie 230V ( faza i zero ) , jest to schodowy nr 1 na tym schemacie , który wstawiłem.

W tym schodowym na jednym zacisku będzie stała faza , z której zasilisz sonoffa , zero będzie na dwóch połączonych ze sobą przewodach nie wpiętych do zacisków włącznika ( przypuszczalnie dwa niebieskie ).Odłączasz przewody od schodowego i podłączasz do styków przekaźnika przewody tak jak były wpięte w schodowy ( faza na styk wspólny ) , cewkę przekaźnika do wyjścia 230V z sonoff, do ręcznego włączania sonoffa  na schemacie ( włącznik ) podłączasz stary schodowy ( tylko dwa przewody ) jeden przewód tam gdzie była faza , a drugi do dowolnego zacisku z dwóch pozostałych. 

Jak połączysz tak jak na schemacie wszystko powinno działać tak jak chcesz , czyli wszystkie włączniki + aplikacja 

 

 

układ schodowo krzyżowy

 
Dodane : 03/09/2018 10:47 am
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

Dziękuję i nie pomyliłeś się. Z elektrycznością mam bardzo niewiele wspólnego. Można powiedzieć, że samodzielna modyfikacja 2 sonoffow basic, przerobienie ich na kontroler światła i kontroler bramy garażowej z czujnikiem temperatury i kontaktronem to jest moje całe doświadczenie z elektroniką i elektryką.

zgadza się też, że nawet z Twoją instrukcją muszę przebrnąć przez barierę niewiedzy natomiast jestem dość uparty i mam sporo cierpliwości wiec powili i dojdę do celu 😉

Potwierdzam, że wszystkie połączenia są w puszkach włączników i mam szczegółowy opis całej instlacji bo poprosiłem o taką elektryka przy budowie domu. Zacznę od garażu gdzie fizycznie już sprawdziłem i znalazłem gniazdko z 230v

Tam mam 3 komplety po 6 kabli połączonych złączkami - brązowy, niebieski i żółty. Może to być dlatego, że wszystkie 3 gniazdka w garażu obsługują 2 włączniki. w sumie po czasie stwierdzam, że było to niepotrzebne ale mogę zapalić dwa światła w garażu indywidualnie - mój optymalny scenariusz to taki, w którym będę mógł wymienić włączniki podwójne na pojedyncze i sonoff zapali oba na raz. Narazie podłączę jeden do testów.

przekaznik przelaczalny z cewką - tutaj ewentualnie mam pytanie - czy taki będzie dobry?  https://www.elektrykasklep.pl/towar/40-52-7-024-0000-finder-przekaznik-miniaturowy/?gclid=CjwKCAjw2rjcBRBuEiwAheKeL5wdR7Y-eaOMdf3d4B34KhgrMGhMy433JX84KeLuatRZW104tmvMLxoCFqwQAvD_BwE

schemat rozumiem wiec mam punkt startowy 🙂 

Pytanie mam tylko co do włącznika? Bo ja na sonoffie basic włącznika nie mam tylko co najwyżej guzik reset dlatego pytanie czy trzeba go dorabiać? Jeśli tak to jaki i jak go wpiąć? A jeśli trzeba innego sonoffa to nie ma problemu - mogę kupić tylko ponownie musiałbym wiedzieć jaki :-). 

dam znać za pare dni/tygodni czy się udało.


 
Dodane : 04/09/2018 9:30 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@wajszycki

Skoro przecinałeś ścieżki w sonoff basic , żeby sterować bramą , to już bardziej optymistycznie to wygląda.

Opis twojej instalacji w garażu, po dłuższej chwili zrozumiałem mimo, że strasznie mieszasz nazewnictwem osprzętu elektrycznego.

Tak dla jasności  gniazdko to jest to gdzie podłączasz urządzenia typu pralka , odkurzacz, itp, natomiast oświetlenie włączamy różnego rodzaju włącznikami . 

Przekaźnik, do którego  wstawiłeś link  byłby dobry gdyby miał cewkę na 230V AC, kup np taki    https://www.elektrykasklep.pl/towar/604658-relpol-przekaznik-elektromagnetyczny-miniaturowy/

lub szukaj przekaźnika z cewką 230V i stykami 1P lub 2P .

Ostatnia sprawa to włącznik 🙂  Skoro wgrałeś suplę , to jaką wersję softu ? Dużo od tego zależy , bo albo można wykorzystać GPIO 14 ( ostani pin licząc od tego przycisku reset 🙂 ) , albo dolutować się pod ten właśnie reset , który działa jak włącznik.

Jedna uwaga ! Wgrany soft musi umożliwiać korzystanie z włączników bistabilnych ( dwustanowych ) wciskasz świeci , puszczasz gaśnie. 

 

 


 
Dodane : 04/09/2018 10:34 pm
adrian zareagował
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

ponownie dzięki za odpowiedź i pomysły. Sorry za mieszanie słownictwem - włącznik/gniazdo będę pamiętał 😉

tak sam przecinałem ścieżki, wlutowywalem piny i oporniki i jestem z tego bardzo dumny 😛

dzieki za sugestie co do przekaźnika.

mam już wlutowanie piny bo musiałem to zrobić żeby podłączyć programator wiec pin GPIO14 można spokojnie wykorzystać.

Czy wpinam go tylko w pin GPIO14? Na schemacie jest in/out zdaje się, co prawda łącza GPIO14 tez chyba są dwa na sonoffie basic ale wole dopytać. I od razu pytanie pomocnicze na wypadek gdyby okazało się poprawne - czy wymagany jest opornik między pinami (jeśli będę korzystał z 2)

no i sprawa samego włącznika - chyba nie do końca wiem jak odpowiedni włącznik wyglada, który należy użyć - czy byłbyś w stanie mi wskazać jaki kupić?

tak soft supli mam wgrany do obsługi włączników bistabilnych bo apka odczytuje mi dwa stany (żarówka swieci i nie swieci 🙂 )

jeszcze raz dzięki za wszystko - czuje ze jestem już prawie gotowy 🙂


 
Dodane : 05/09/2018 5:49 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@wajszycki

Obawiam się , że to co teraz napiszę będzie małym wiaderkiem zimnej wody , wylanym na twój optymizm 🙂

Zacznijmy od tego, że nie do końca rozumiesz schemat, dlatego przygotowałem taki obrazkowy 

schemat obrazkowy
mam nadzieję , że pomoże 
Co do włącznika i jego podłączenia mamy chyba już jasność , teraz dwa zdania o sofcie i obsłudze włącznika bistabilnego.
To, że w apce widzisz dwa stany żarówki ( świeci - nie świeci ) wcale nie oznacza, że soft obsługuje włącznik bistabilny , przy włączniku monostabilnym apka też pokaże dwa stany .
Teraz dla przykładu przycisk dzwonkowy, którego nie chcecie jest włącznikiem monostabilnym  działa tak jak reset chwilowo
Twoje włączniki schodowe są bistabilne , jak włączysz to tak zostaje aż do kolejnego przełączenia.
Soft wgrany do sonoffa musi pozwalać na obsługę twoich włączników.
Jeżeli będzie to soft do włącznika chwilowego dzwonkowego to jedno wciśnięcie i puszczenie włącznika włączy światło i kolejne wciśnięcie i puszczenie, to światło wyłączy, twój włącznik  sam nie wraca więc jego wciśnięcie wykona połowę cyklu włączania światła. Najprościej mówiąc , żeby twoim włącznikiem włączyć światło trzeba by włączyć i wyłączyć i tak samo , żeby wyłączyć światło trzeba by znów włączyć i wyłączyć.
Polecam poszukać softu w zasobach supli , albo zapytaj na forum supli
PS 
Ma to być soft dla sonoff switch mode  z obsługą przycisku na GPIO 14

 
Dodane : 05/09/2018 8:27 am
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

bardzo dziękuje za prace włożoną w pomoc mi - bardzo to doceniam. Zdecydowanie Twój schemat obrazkowy znacząco rozświetlił sprawę w kontekście samego sonoffa i włącznika 😉 - reszta była klarowna - dziekuje

co do softu do włączników bistabilnych nie ma problemu - sprawdziłem mam wgrany dobry 🙂

zabieram się do pracy w piątek - będę informował o wynikach

p.s

Czy się uda czy nie stawiam dobra whiskey 😉


 
Dodane : 05/09/2018 4:49 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

po przygotowaniu sonoffa, polaczeniu z przekaźnikiem, podekscytowany poszedłem do garazu by go podłączyć i wtedy .. zwątpiłem.

mam nadzieje, ze nie masz nic przeciwko temu, ze jednak powolam sie na Twoją ekspertyze jeszcze raz. Otóż napotkałem małą zagwozdkę w związku z moimi włącznikami w garazu. Pozwole sobie zrobić zdjęcia i je opisać.

Mój Włącznik 1szy (znajduje się przy wejściu do garażu zaraz przy skrzynce z bezpiecznikami i tutaj chciałem podłączyć sonoffa):

https://photos.app.goo.gl/XYZiQE9CtaS9Uo7V6

https://photos.app.goo.gl/1qwtZ9F53V2sWrzZ9

Tutaj są 4 włączniki

górny włącznik steruje dwoma zarówkami zaznaczonymi na zdjeciu ponizej

drugi włącznik od góry steruje oświetleniem na zewnątrz przed garażem

trzeci od góry steruje oświetleniem w kotłowni która graniczy z garazem

czwarty steruje brama garazowa

https://photos.app.goo.gl/pL5QbQ8u1h4fL32F7

 

Włącznik drugi znajduje się na przeciwległej ścianie zaraz koło drzwi na zdjeciu powyzej. Widać tam dwie podłączone żarówki i dwie "przyszłe" żarówki. Tutaj dwa górne włączniki zapalają po dwie żarówki każdy:

https://photos.app.goo.gl/nN1qUgt7uAXSpEpd9

I poniżej Włącznik 3:

https://photos.app.goo.gl/VLsUynS8Lg1xsDr56

tutaj włącznik przy bramie garażowej

No i pytanie za 100 pkt - gdzie mam podłączyć sonoffa. Ciągle obstawiam, że do Włącznika pierwszego bo to jest jedyny włącznik gdzie są niepodpięte kable. Są co prawda 4 a nie 2 jak pisałeś ale to pewnie wynika z faktu, ze w każdym włączniku mam nie jeden a dwa przyciski. 

No więc zakładam, że 

1. Mam dwie fazy (żółto-zielony) więc wkładam je w zacisk poczwórny i jeden kabel wkładam do sonoffa (IN) drugi do przekaźnika lub po prostu łącze je w pary

2. 4 niepodpiete niebieskie kable wkładam w zacisk popiątny i jeden podłączam do sonoffa (IN)

3. sam włacznik łączę z GND i GPIO14, a przekaźnik podłączam do niebieskich kabli, które orgyinalnie były wpięte w zaciski włącznika

4. Brązowe zostają wpięte z tyłu włącznika?

Czy dobrze zrozumiałem?


 
Dodane : 07/09/2018 5:59 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@wajszycki

Podejrzewałem, że przy podwójnych schodowych nie będzie to taka bułka z masłem, jednak elektryk chyba poszedł Ci na rękę i w tym pierwszym włączniku na 90% masz stałe napięcie do zasilenia sonoffa na tych połączonych kostkami wago ( złączkami ) przewodach , tzn połączone trzy brązowe to będzie faza L , a trzy niebieskie to zero czyli N.

Żeby się upewnić na 100% zamień te kostki na poczwórne , tak żebyś miał możliwość podłączenia dowolnej żarówki  z oprawką i żarówka powinna świecić, jeżeli tak będzie , to pstrykaj wszystkimi włącznikami w całym garażu obserwując żarówkę jak niczym jej nie zgasisz to masz zasilanie dla sonoffa.

To dopiero początek 🙂

Teraz wstawiam zdjęcie gdzie zaznaczony jest podział podwójnego schodowego na dwa pojedyncze 

schodowy podwójny
musisz wykorzystać tylko jeden z nich , tzn zastąpić go przekaźnikiem . Więc przewód który jest podłączony na środku ( brązowy)
dajesz do wspólnego styku przekaźnika ( zgodnie zresztą z moim schematem bo tam też narysowałem brązowy) , pozostałe dwa czyli niebieski i żółto-zielony do pozostałych styków przekaźnika.
Cewkę przekaźnika zasilasz z wyjścia sonoff
GPIO 14 podłączasz w miejsce gdzie był brązowy przewód w schodowym ( zacisk L ) a GND podłączasz do jednego z zacisków włącznika np 1 , zacisk 2 zostaje wolny.
Druga połowa - czyli drugi schodowy , na wszelki wypadek powinien zostać odłączony i przewody zaizolowane ( każdy oddzielnie)
i nie podłączone nigdzie.
Nie wiem czy dasz radę ale walcz.

 
Dodane : 07/09/2018 7:55 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

sorry ze musiałeś się cofnąć do podstawówki z terminologią żeby mi to wytłumaczyć ale dzięki temu mamy postępy 🙂

Za godzinę siadam do tego i zamierzam tak długo to robić aż się uda 🙂

zdam relację


 
Dodane : 08/09/2018 11:21 am
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

relacja z budowy. Chyba jestem blisko bo Sonoff się załączył i pokazuje niby status, podłączony. Niestety nie reaguje na zapalanie i gaszenie tzn aplikacją mogę zrobić swipe w lewo i w prawo ale żarówka nie reaguje. 

wlaczniki 2 i 3 działają poprawnie i nimi moge włączyć i wyłączyć żarówkę. Natomiast wyłączenie żarówki włącznikiem 2 lub 3 kończy się tym ze sonoff również się wyłącza.

dodam, że jak robiłem test żarówki, o którym pisałeś wyzej, po podłączeniu do złączki wago świeciła się niezależnie który wyłącznik włączyłem lub wyłączyłem. Tyle tylko ze teraz ten brązowy kabel, który był w tej poczwórnej złączce nigdzie nie jest podłączony bo używam brązowego, który odkręciłem od włącznika. To nie jest ten sam kabel wiec może tutaj jest błąd?

wlacznik 1 nie reaguje

zdjęcia z mojej roboczej „instalacji”

Zdjecia z budowy


 
Dodane : 08/09/2018 2:40 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

A możesz mi powiedzieć co cię skłoniło do zasilenia sonoffa z innego przewodu ?

Skoro po testach miałeś stałe napięcie na tych kostkach wago, to czemu taka zmiana ?

Zrób mi jeszcze wyraźną fotkę tylnej strony tego schodowego , są tam rozrysowane połączenia 

a sonoffa zasil tak 

IMG 2097

 
Dodane : 08/09/2018 4:18 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Heh chyba Twoja instrukcja ze brązowy kabel który odkręcę od włącznika mam podpiąć pod przekaźnik dlatego się zasugerowałem i podpiąłem ten konkretny. Już to zamieniłem - sonoff jest zasilony

tutaj link to zdjęcia tylu włącznika 

https://photos.app.goo.gl/acusu25wrKh896LX

Po dopięciu tego brązowego kabla i podpieciu tego z kostki sonoff faktycznie jest włączony cały czas ale wszystkie wlaczniki przestały działać a aplikacja żarówki nie włącza.

wlacznik 1 teraz nie działa wcale - nie zapala ani jednego ani drugiego światła 


 
Dodane : 08/09/2018 4:54 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Link z fotką nie działa. Ale  mniejsza z tym , odłącz od tego schodowego te kabelki od GPIO 14 i GND , bo nie odłączyłeś wszystkich przewodów od włącznika schodowego i szkoda żeby sonoff poszedł z dymem.

Wstaw jeszcze raz fotkę tego schodowego od tyłu i w między czasie sprawdz , czy jak zwierasz GPIO do GND włącza się przekaźnik w sonoff i ten dołożony.

Nie rób nic zbyt pochopnie i uważaj bo z prądem nie ma żartów


 
Dodane : 08/09/2018 5:05 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

link z fotką:  https://photos.app.goo.gl/Nsf1CjqfB6khBGNL8

GPIO i GND odłączone od sonoffa

obawiam się, że nie wiem w jaki sposób mam sprawdzić czy przekaźnik w sonoffie i ten dołożony się włącza po zwarciu. 🙁


 
Dodane : 08/09/2018 5:12 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Twój włącznik schodowy ma inny układ zacisków niż ten który wstawiłem z podziałem na dwa schodowe, u ciebie wygląda to tak

Podział Twojego schodowego
W związku z tym jeden schodowy to są dwa niebieskie przewody i jeden brązowy , a drugi schodowy to dwa żółto zielone i brązowy.
Wiesz jak na chwilę przywrócić połączenia do stanu pierwotnego ? Czy musimy dochodzić ?
A sprawdzić czy działają przekaźniki trzeba na słuch 🙂 jak zewrzesz GPIO14 do GND powinny pyknąć

 
Dodane : 08/09/2018 5:24 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Ok czyli niebieski kabel powinienem przenieść z tego zacisku gdzie jest teraz na zacisk koło żółtozielonego?

 


 
Dodane : 08/09/2018 5:35 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 543
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Wróć do stanu początkowego i podłącz w następujący sposób:

Odłączasz kable od włącznika i podłączasz do przekaźnika ( brązowy do środkowego pinu a niebieskie na zewnętrzne piny). Kable od gpio i gnd podłączasz do przełącznika do styków L2 i 4. Powinieneś na słuch usłyszeć załączenie przekaźników.

Aha i w pierwszej kolejności sprawdź samego sonoffa czy działa, jest z nim komunikacja. Bo patrząc na zdjęcia i podłączenia jest możliwość że upaliłeś sonoffa.


 
Dodane : 08/09/2018 9:01 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dziękuje @isom za anielską cierpliwość - tak jak mówiłem na PRV jak będę w okolicy stawiam dobrą whiskey 😉

wszem i wobec oznajmiam, że dzięki życzliwości i cierpliwości dobrych ludzi udało się! Oficjalnie nie tylko mogę sterować światłem z sonoffa ale tez wszystkimi trzema wlacznikami!

Jako, że to forum to warto podsumować tak żeby inni mogli skorzystać co robiłem nie tak

blad nr 1:

mylnie odczytałem rozkład kabli na wlaczniki. Tzn uznałem, że każdy schodowy ma jeden niebieski, jeden żółty i jeden brązowy - okazało się, że schodowy połączony był w Lke (dwa na gorze + brązowy na środku i dwa na dole + brązowy na środku) polecam czytać schematy z tylu włącznika 😉

blad nr 2:

przekaznik z cewka był złe podłączony. Porządne kable i najlepiej przewody wlutowac w piny przekaźnika i połączyć kostką z istniejącą instalacją.

Na koniec dodam, że jeśli ktoś ma tak znikomą wiedzę jak ja i chce się w to bawić to ... POLECAM! Satysfakcja niesamowita :-):-). Tylko cierpliwości i bez nerwów!

Jeszcze raz dziękuje za całe wsparcie tutaj i na pewno już niedługo zaczniemy następny wątek 😉


 
Dodane : 08/09/2018 10:50 pm
(@ksabi)
Wpisów: 5
Bywalec
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Ciekawy wątek i edukacyjny - zapewne jeszcze wielu osobom się przyda.

Jako, że jestem na etapie, na którym @wajszycki byłeś pisząc pierwszego posta 🙂 mam jedno pytanie i jedną wątpliwość, jeśli można:

- tej elektroniki i kabli na zewnątrz puszki włącznika jest na zdjęciach b. dużo - gdzie i jak to pochowałeś? 🙂  może ktoś ze "starszych" forumowiczów podpowie, jak to zrobić fachowo i najlepiej? (dodatkowa puszka?)

- na zdjęciach z budowy widać, że przekaźnik jest podłączony dość prowizorycznie i wydaje mi się, że pozostawienie połączeń w takiej postaci byłoby ryzykowne (że pojawi się jakieś zwarcie, a nie daj boże pożar); znalazłem w necie gniazda do takiego przekaźnika, ale przeznaczone do zamontowania na szynie din 35 -> pytanie, jak / w czym ten przekaźnik optymalnie zamontować? 


 
Dodane : 04/01/2019 5:15 pm
Strona 1 / 2
Udostępnij: