Sonoff basic TH _1....
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sonoff basic TH _1.1 z 2017-5-5 z softem AFE T2 3 godziny prob.

29 Wpisów
5 Użytkownicy
2 Likes
3,496 Wyświetleń
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Dzis probowalem uruchomic sonoff basic z czujnikiem temp i wilgot DH11.  Zajelo 3 godz. 

1 proba

wgrania softu ESP8285 T 2 .Zawsze przed wgraniem nowego softu czyszcze plikiem  1MB

pierwsze ustawienie z pozycji 192.168.5.1

w pierszym panelu narazie bez zaznaczenia czujnika  

w drugim panelu konfiguracyjnym ustawilem wifi,zaznaczylem bez DHCP, wpisalem adresy jakie chcialbym ,zmiana jezyka i umarl nie reaguje na nic.

2proba

wgrywam jeszcze raz soft ,ustawilem jak wczesniej bez czujnika, wifi , zakonczylem konfiguracje. Nie chce wejsc w ip jakie ustawilem z pozycji telefonu. Dopiero po wcisnieciu 6sek przycisku na sonofie ,wchodze w panel konf.Upgrejtowalem wersje ESP8266 przez przegladarke i Zakonczylem konfig i znow zdechl. Wyl od zasilania nic nie daje.

3 proba 

wgrywam wersje ESP8266. Po wgraniu  softu ustawiam bez czujnika, wifi i zakanczam konf  . Nie moge wejsc z pozycji http na ip sonofa  z pozycji telefonu. Moge przelanczac przyciskiem na sonoffie Slychac to . Po wcisnieciu 6 sek na sonofie mam panel konfiguracyjny .Zaznaczam w panelu DHCP , koncze konfiguracje i caly czas swieci dioda na sonofie.Ale moge przelanczac przyciskiem na sonofie , slychac przekaznik i zgadla dioda.Po zaznaczeniu DHCP wczesniej znalazlo mi inne IP sonofa. Widze to w ruterze. Ale nie chce mi wejsc z pozycji http . Naciskam 6 sek na sonofie  i mam panel konf. Odznaczam DHCP i wpisuje taki sam adres w panelu jaki mi przydzielilo . Po zakonczeniu konf , znow nie moge wejsc w panel konf na ip sonofa z poz telefonu . Naciskam przycisk sonofa , dziala przelanczanie przekaznikiem.Po wcisnieciu 6 sek , moge wejsc w panel sonofa . Zakanczam konf.Dziala on off przez http. Wchodze jeszcze raz zmieniam jezyk, koncze konf .Dziala on off przez http i moge i moge wejsc w panel konfig. Drugi raz wejscie w panel konf i wyjscie. Dzialo on off pprzyciskie i znow nie moge wejsc w panel konf http.Przyciskam przycisk 6 sek , z telef nie moge wejsc  ALE z Rasbery Pi wchodze.Wychodze z konf . Na telefonie  teraz tez moge wejsc w panel. Ok wylanczam z pradu sonofa i podlanczam czujnik dh11 z 10 kOm do 3.3v  

Wlanczam do pradu. Moge wlanczac przyciskiem  na sonofie on off. Czyli zyje. Z telefonu znow nie moge wejsc w panel. ALE z RPI wchodze. Dziwne.   Wiec wylanczam przegladarke na telefonie i wlanczam ja ponownie . Mam panel konf na telefonie ale w niego nie moge wejsc . Wiec wchodze z RPI , wlanczam czujnik DH11 na gpio14 , koncze konf . 

Dziala on off przez przegladarke, dziala daj mi temperature , wilgotnosc , temp+wilg przez przegladarke  . Poustawialem domoticza i wszystko dziala. Na ESP8266 .

Opisywalem to dla Adriana glownie ,zeby z tego wyciagnal wnioski. Bo probowalem wgrywac ESP8285 i mialem problemy ze mi umieral sonoff i to nie raz.  . Przez przegladarke upgrejtowalem do ESP8266 tez mi zdechl. Wiec wgralem od nowa ESP8266 i dziala tylko dlaczego nie moglem wejsc z pozycji telefonu a z przegladarki RPI wszedlem . Ide spac . 

 

 

 

CA9F656B 070E 43A9 AD9D B1046E2E867B
 
Dodane : 02/10/2018 1:17 am
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Tylko jeszcze problem czasami daje mi temp nul i wilgoc zero. Po odswierzaniu co 60 sek. 

 
Dodane : 02/10/2018 1:44 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 
  • czesc trudno będzie zdiagnozować Twój problem z samego opisu, jest wiele potencjalnych powodów
  • jak konfigurujesz stały IP, Bramke, Maskę
  • czy Twój router dopuszcza urządzenia ze stałymi IP
  • czy nie ustawiasz jakiegos IP, który jest zarezerwowany dla innego urządzenia w routerze
  • telefon w tej samej sieci WiFi, spróbuj z innego?
    • czy nie konfigurujesz przypadkiem dostepu do sieci 5GHz zamiast 2.4Ghz - jesli masz możliwość ustawiania sici osobno w routerze
  • jak daleko jest sonoff od routera
  • screenshoty z konfiguracji WiFI, Led, Przekaźnika przydałyby się
 
Dodane : 02/10/2018 9:50 am
(@_marss_)
Wpisów: 173
Pomocny Donator 2K21 Donator 2K18
 

Moim zdaniem, tak z opisu, problem z połączeniem z telefonu wynikał z problemów WiFi.

Co do wartości NULL z DHT11, to mam takie obserwacje po swoich (w niebieskiej obudowie, kupione na Ali po 60 centów), że ona bardzo wolno przetwarzają. Niby powinny przetwarzać do 15 sekund, ale to chyba przy 5V, a na tych naszych 3,3V schodzi im się dłużej. Dlatego ja odczytuję stan co 3 minuty i jest OK.

Jeśli chcesz często odczytywać temperaturę, to lepiej wybrać 1820, a gdy zależy Ci też na wilgotności to DHT21, dodatkowo zyskasz na dokładności, bo te DHT11 to taka zabawka. Sam żałuję, że nakupiłem tych 11 jak głupi, a za te same pieniądze miałbym 2 sztuki porządnych DHT21.

 
Dodane : 02/10/2018 10:00 am
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Adrian tak zgadzam sie z toba. Nie tak latwo zdiagnozowac. Z tym czujnikiem T2 to drugie podejscie. Pol roku temu z tego zrezygnowalem. Teraz znow podejmuje probe. Chce jeszcze dodac ze z softem T1 nie mam problemu wszystko smiga nie wiesza sie. Robilem to z 30 razy. Co do stalego IP to probowalem na kilku innych. 

 

I rano zrobilem zdiecie choc juz wczoraj przed snem to zauwazylem. Z czujnikiem  DH11 co jest powodem.? Niby wszystko teraz dziala. 

0D5F1C62 1B6B 4F2E 8996 CB582AC9C2AE
 
Dodane : 02/10/2018 1:11 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Ja tez mysle ze chwilowe problemy z telefonem wynikaly z polaczenia wifi ale sprawdzalem np fb i fb pobieral wyamtym czasie nowe strony.wiec?  Ale zostawiam to na inny czas. Najwazniejsze ze sonof chodzi choc  ten czujnik mi sie nie podoba. Tez zakupilem ich chyba z 20 i wyrzucilem pieniadze w bloto. Moze je zastosuje gdzies gdzie odswierzanie nie bedzie takie wazne. A wieksza ilosc pozwoli mi na czesc wymienna jakby padl czujnik. Miedzy czasie zamowilem DH22. I jaka jest roznica miedzy DH22 aDH21?

wczoraj jak odswierzalem czujnik za pomoca przegadarki to pokazywal mi za kazdym razem inna wartosc wilgoci mieszcaa sie w zakresie 48% do 51% , tak podobnie z temp bylo i co jakis czas nul albo zero. Sprubuje nastawic wieczorem odswierzanie na dluzszy czas np co 3 min

B3F5721C 72D6 490B B7DD E1DAA610E0F6
 
Dodane : 02/10/2018 1:32 pm
(@_marss_)
Wpisów: 173
Pomocny Donator 2K21 Donator 2K18
 

DHT22 to praktycznie to samo co DHT21 tylko w innej obudowie, ale w środku jest AM2302 zamiast AM2301.

Natomiast DHT11 to zabawka i w ogóle nie ma startu do powyższych.

          Zakres temp.  Dokładność Powtarzalność   Zakres wilg.    Dokładność   Powtarzalność Przetwarzanie
DHT11 od 0°C do 50°C ± 2°C ± 1°C od 20 do 90% ± 5% ± 2% <30 sekund
DHT21 od -40°C do 80°C ± 0,3°C ± 0,2°C od 0 do 99,9% ± 3% ± 1% <6 sekund
DHT22 od -40°C do 80°C ± 0,5°C ± 0,2°C od 0 do 99,9% ± 2% ± 0,3% <10 sekund

 

 
Dodane : 02/10/2018 2:20 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Dzieki MarSs . Za info. Dobrze ze zamowilem teraz DH22 . Jak przyjdzie to zobacze roznice. 

 
Dodane : 02/10/2018 3:38 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

ja używam tylko DH22. Ale na nich też od czasu do czasu odczyt mam Null'a 

Nie wiem czy te czujniki tak mają, czy co. Jak wyrobię się z innymi tematami to spróbuje inych bibliotek pod te czujniki użyć. 

 
Dodane : 02/10/2018 3:43 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

No dobrze a jaki czujnik wilgoci  jest w orginalnym welink ktory tam dziala ok. Czyli musi byc jakis sposob. 

 
Dodane : 02/10/2018 4:03 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

hey, ja tam nie wiem, czy działa dobrze bo nie mam jak monitorować w ewelink, czy nie przychodza null.

Mógłbym zrobić w soft, ze jak odczyta z czujnika null'a to wyśle poprzednio odczytałą wartość - i jakby działa 😉

Jak zobaczysz sobie ten wątek to mnóstwo ludzi mam problem z odczytem danych z tego czujnika, rozwiązania gdzieś krążą w obaszarze wymiany zasialania (osobne do czujnika) poprzez zmianę GPIO na inne, itp. ale nie ma jednego konkretnego rozwiązania. 

https://github.com/adafruit/DHT-sensor-library/issues/57

potestuję alternatywne biblioteki 

 

 
Dodane : 02/10/2018 5:05 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Adrian po przeanalizowaniu choc jeszcze brakuje mi tu wiedzy mysle ze najlepszym rozwiazaniem by bylo to ktore ty zaproponowales. Z mozliwoscia wlaczenia tej opcji lub nie. Jak sie da. 

Gdy pokazuje null lub to zero zeby pokazalo poprzednia wartosc. Dobrze by bylo zrobic to z temperatura jak i z wilgocia. Co ty na to? 

Chodzi o ten wykres i oczywiscie sterowanie tymi wartosciami 

 
Dodane : 02/10/2018 10:28 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Zrobię tak 

 
Dodane : 02/10/2018 11:06 pm
Krzysztofch reacted
(@_marss_)
Wpisów: 173
Pomocny Donator 2K21 Donator 2K18
 

Rzeczywiście musi być jakiś problem z biblioteką obsługi tych czujników, bo w nocie katalogowej jest zapis, że jeśli czujnik nadal dokonuje obliczeń poprzedniego żądania, a dostanie kolejne, to zwraca wartość ostatniego pomiaru. Czyli od strony samego czujnika nie ma możliwości, że zwróci NULL jeśli od podniesienia zasilania zdążył zrobić choćby 1 pomiar. A może w bibliotece obsługi jest okresowo wysyłany jakiś reset do czujnika?

 
Dodane : 03/10/2018 9:25 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Możliwe. Używam tej bibliotek. Mogą też występować zakłócenia od zasilania, może występować za niskie napięcie powodowane jakimś obciążeniem - np. wysyłaniem informacji po WiFi i czujnik "coś tam" nie daje radę. Nie jestem elektronikiem, żeby jakoś sensownie spojrzeć od strony sprżętowej.

Ja mam podłczone DH22 do 5V, ale czasami również mam Null 

Jak będe miał chwilkę to poparzę w inne biblioteki. 

W międzyczasie, jak skończę modyfikacje T3 i T5, które mam teraz rozgrzebane, to wyeliminuje nulle w T2 programowo.

 
Dodane : 03/10/2018 9:49 am
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Hej caly weekend walczylem z tym T2 i sonofem. Podlanczajac poczatkowo DH11 co temperatura byla przerywana a wilgoc czasami leciala na wykresie do zera. Czyli z przegladarki jak wysylalem komende, to  po 5,10 czy trzydziestym razem dawalo wynik „nann”.

w tym czasie dotarl do mnie czujnik DH 22 , podlaczylem z sonofa zasilanie do nich zamiast 3.3v dalem5v. Zmienialem rezystor 10kOm na 4.7kOm , podlaczalem kondensator na zasilaniu czujnika 100 nano. Probowalem w panelu AFE wylanczac czujnik np temperatury i sprawdzalem wilgoc. Odlamczalem tez czujnik w czasie pracy. Nic z tych rzeczy nie spowodowalo ze wykresy beda rysowac sie tak dobrze jak w T1.

wszystko fajnie dziala w domoticzu tylko ten problem. Wiem Adrian ze teraz jestes pochloniety innym czyjnikiem ale to trzeba jakos rozwiazac. Na programowaniu sie nie znam (jeszcze). 

Rozmawialem z kolega mowil mi ze na esp easy wszystko smiga jak nalezy. 

Nigdy nie uzywalem tego softu ale sprobuje. I tak bede chcial go poznac. Radzono mi abym sobie kupil Bms280 co zamowilem ale to na dalszy plan. Zdradze ze przez was, zartuje ze przez was kupilem dwa te  Bulgarskie chyba shelly1 czy jak tam one. Czekam na nie. 

Ale wracajac do tematu DH11i 22 musi byc na to jakis sposob. Albo tak jak Adrian wspominales jesli da nan to odczytaj poprzednia wartosc. Trzeba choc tak poprawic ten soft. Docelowo trzeba szukac dlaczego tak dziala. Bo wlasciwie w specyfikacji producenta powinien dzialac zawsze. Wiec co wy ma to?  

Nie moge tym cokolwiek sterowac jesli ten odbior odczytow nie zawsze jest  poprawny. Jesli nie znajdziemy rozwiazanie to musze przyznac ze z tego softu T2  zrezygnuje a tylko bede go uzywal do dalszych prob. 

Wydaje mi sie ze to moze byc wina softu nie samego czujnika. 

Nie probowalem jedynie osobnego zasilania. Nawet znienialem odswierzanie. Nic to nie dawalo ,dobrego rezultatu. 

49C6C5FD 0B24 4B1D A754 31020F7A6F54
 
Dodane : 08/10/2018 12:40 am
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Drugi wykres . Wspomne jeszcze Adrian ze ta wartosc nan nie daje co jakis czas tylko dosyc czesto  zobacz te wykresy

477D5872 1475 4C2E BF2B 931733815933
 
Dodane : 08/10/2018 12:40 am
(@_marss_)
Wpisów: 173
Pomocny Donator 2K21 Donator 2K18
 

Dziwne te wykresy. A czy sprawdziłeś, może to wynika z zaznaczenia opcji wysyłania tylko gdy zmieni się odczyt?

U mnie soft T2 działa normalnie z wyjątkiem tego, że temperaturę odczuwalną wysyłka zawsze 2 razy.

 
Dodane : 08/10/2018 6:50 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@marss_ musze sprawdzić w kodzie, ale chyba tak miało być z temp. odczuwalną. Temp. odczuwalna jest obliczana na podstawie temperatury i wilgotności. A że temp i wilgotnośc jest osobnym odczytem, to każda ich zmiana powoduję ze zmienia się temp. odczuwalna.

 
Dodane : 08/10/2018 3:18 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

MarSs probowalem zmieniac 

 
Dodane : 08/10/2018 6:17 pm
Strona 1 / 2
Udostępnij: