Osprzęt do sterowan...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Uwaga: Muszę przeprowadzić modernizację oprogramowania na serwerze, a w czarnym scenariuszu oznacza przeinstalowanie całego serwera na co muszę się przygotować.

Planuję to zrobić w ten weekend (25-26 Wrzesień). Prace będa wyglądały tak, że

- musze przygotować drugi zapasowy serwer i przenieść na niego strony: Smart'ny Dom, Forum, AFE

- przeprowadzić modernizację, która zajmie kilka godzin

- przenieść ponownie strony na modernizowany serwer

W tym czasie mogą występować braki w dostępie do strony lub mogą występować problemy z działaniem strony (wydajność, błędy) itp za co z góry przepraszam

Pozdrawiam, Admin

Pytanie Osprzęt do sterowania ogrzewaniem podłogowym z regulatorami pokojowymi

laren0
(@laren0)
Początkujący

Na początek przedstawię koncepcje jaka mi się marzy:)

jako że mam na budowie ogrzewanie podłogowe (100% całej powierzchni domu) + możliwość dołożenia 7 grzejników ( 1 na pewno będzie w łazience) chciałbym móc nim sterować przez Openhaba. Chciałbym w każdym pokoju mieć regulator pokojowy (bezprzewodowy) w ładnym designie (np coś jak tech R-8b - https://www.techsterowniki.pl/p/r-8-b ) na którym można tylko ustawiać w górę lub w dół oczekiwaną temperaturę - oczywiście to co się na nim ustawi chce widzieć w openhabie - mało tego to co ustawie w openhabie aby wyświetlało się na regulatorze. Regulator z czujnikiem temperatury (idealnie z czujnikiem wilgotności) na baterie - aby móc idealnie dobrać jego pozycje w pomieszczeniu.

Wszystko trafia do openhaba - chodź można by dopuścić aby działało też niezależnie od pracy serwera - idealna sprawa.

Zaś urządzenia wykonawcze to najzwyklejsze głowice termostatyczne za około 50-60 pln zamontowane na rozdzielaczach i podpięte do takiego sterownika który podpięty jest przez wifi do openhaba i do regulatorów i oczywiście podpięty do normalnego gniazdka 230V - w każdej skrzynce mam takowe po 2 szt.

Poszukuje takich regulatorów i sterownika do skrzynki aby mogły działać jak w powyższym opisie.

Na rynku jest kilka rozwiązań np ten Tech - tylko chyba nie da się ich produktów zintegrować z openhabem.

Myślałem też na rozwiązaniem że w każdym pokoju jest czujnik np tuya gadający po zigbee model TS0201, to daje informacje serwerowi jakie panują warunki w pomieszczeniu, zaś serwer wysyła informacje do głowic termostatycznych na baterie też po zigbee np 4V-TRV2. To wiem że będzie działać tylko cenowo jest to 15szt. głowic (+7 na grzejniki) to już się robi 2600pln do tego 9 czujników - kolejne 540 pln - Wady tego rozwiązania to wymiana baterii prawdopodobnie raz na rok i brak możliwości ustawiania temperatury w danym pomieszczeniu bez brak takiego urządzenia - jedynie sterowanie z openhaba.

Zastanawiałem się nad jakimiś chińskimi rozwiązaniami aby dopasować do koncepcji marzenie ale nic szczególnego nie znalazłem. Co do urządzenia sterującego głowicami to myślałem czy nie dało by rady do płytki np, z 8 przekaźnikami wstawić jakąs płytkę Eps8266 + zasilacz 5V + Soft i to wykorzystać do sterowania głowicami a EPS były łącznikiem do openhaba.

 

Jestem też w stanie iść drogą urządzeń przewodowych jeszcze można trochę powkuwać w ściany ale aby to gadało z openhabem.

 

Rozwiązania producenta pieca nie wchodzą w rachubę bo to są niebotyczne pieniądze które prawdopodobnie nigby nie przyniosą takiego zysku z oszczędności energii aby się to zwróciło.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 13/02/2021 1:13 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@laren0 polecam wersję przewodową jak jeszcze jest możliwość . https://pl.aliexpress.com/item/4000203519786.html

Jak nie chcesz ciągnąć przewodów to https://pl.aliexpress.com/item/4000221789143.html

regulatory - termostaty można integrować przez mqtt , wykorzystując https://github.com/ralphm2004/broadlink-thermostat

tu masz opis https://community.openhab.org/t/electronic-heating-thermostat-reverse-engineering-beok-floureon-decdeal/39251/5

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/02/2021 10:45 am
adrian polubień
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

cześć @laren0 

napiszę Ci jak u mnie podobnie cos zrealizowałem na istniejącej już instalacji - wersja DIY

na rozdzielaczu mam głowice: 

 • 2x Normalnie Otwarte  - łazienka
 • 3x Normalnie Zamknięte - pokoje
 • Zasilane 24v -> stały lub zmienny
 • ok 22 PLN jedna zakupione w Chinach
IMG 2197

Głowice sterowane są modułem przekaźników

 • W moim przypadku wszystko 24v: zasilanie modułu i sterowanie przekaźnikami
IMG 2198

Na grzejnikach nie mam w ogóle zaworów. Nie mam bo nie kupiłem - nie potrzebuje przy tym rozwiązaniu. Te miedziane na zdjęciu to pozostałości z rozdzielacza, które przykręciłem do grzejnika w miejsce tradycyjny zaworów.

IMG 2196

W każdym pokoju mam czujnik mierzący kilka parametrów, między innymi temperaturę

 • czujnik jest w ścianie
 • w ukrytym w miarę miejscu
 • mi akurat zależy, żeby było prosto i nie wisiało pierdyliat rzeczy na ścianach 
 • czujnik na bazie ESP8266 + BME680
 • wymaga u mnie poprawki, już nad tym pracuję. Więcej info

W zasadzie wszystkie te elementy są przewodowe

 • za wyjątkiem transferu danych, które idą z czujników temperatury

Steruje openHAB

 • na bazie temperatury z każdego pomieszczenia
 • mam dwa tryby sterowania powiedzmy dla uproszczenia: dzienny i nocny
  • każdy z trybów ma inny zakres włącz / wyłącz
  • generalnie inne są temperatury w pokojach, gdy jest dzień i jesteśmy w domu, a inny w pozostałych sytuacjach
 • ustawienia robione na panelu, wisi na ścianie w jednym centralnym miejscu w domy
 • To sterowanie nie jest moim majstersztykiem, bo takie naciapane na ekranie, ale generalnie jak zrobiłem ustawienia, które nam odpowiadają to tego już nie dotykam
IMG 2193
ogrzewanie ustawienia
 • oczywiście mogę zmieniać parametry smartfonem lub przez kompa - dlatego nie potrzebuje dodatkowego osobnego sterowania per pokuj. Telefon na ogół nie odkleja mi się od kieszeni przy dup...e
 • mam możliwość oprócz sterowania automatycznego (na podstawie temperatury w pomieszczeniach) wymusić włącz/wyłącz konkretny kaloryfer. Zarysowałem markerem przyciski, które robią wł/wył i pokazują kolorem, czy aktualnie grzeje czy nie. Pisząc to u córki grzeje (zielone) - ona to lubi piekło w swoim pokoju 🤣  
ogrzewanie kaloryfery

Wg mnie jeśli myślisz o automatyce

 • to raczej nie jest konieczne  instalować jakiegoś dodatkowego sterowania w każdym pokoju no chyba, że
  • chcesz ciągle ustawiać ręcznie - tylko to już nie automaty lub
  • mieć jakieś kombo temperatura + nastawy - chyba to co załączyłeś takie coś umożliwia
  • lub tak bo tak - nie kwestionuję 
 • Jak nie masz kabli to znajdziesz zamienniki WiFi np. zamiast modułu sterowania zaworami to jakiś WiFi: Sonoff 4Ch. Geekcreit 4ch ze zmienionym softem pod OH: tasmota, afe, itd

To co napisałem to doposażenie istniejącej instalacji CO nie wszystko jest pewnie wg sztuki, np. nie mam w instalacji zbiornika buforowego

Pozdrawiam, a.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/02/2021 11:06 am
MiG41
(@marcingajda)
Brygadzista

Pociągając dalej to co @adrian napisał , nie każde źródło ciepła można podpiąć pod system , gdzie może być przypadek ,że grzeje tylko jedną pętlę / pomieszczenie.

Takim przykładem jest powietrzna pompa ciepła , która:

-przy małym odbiorze ciepła nie zdoła się zmodulować i się wyłączy

- od czasu do czasu robi takie coś jak odszranianie , i do tego potrzebny jest jej duży zład wody ,żeby to dobrze zrobić. ( dokładanie mikrobuforka 50l to dużo zamało w takim wypadku).

 

Generalnie jeśli ktoś robił projekt podłogówki , to rozpisał przepływy jakie powinny być w każdej pętli. Ustawienie ich naprawdę gwarantuje , że temperatury będą identyczne w każdym pomieszczeniu ( a w łazienkach wyższą , bo podłogówka jest gęściej) , i wystarczy sterować centralnie z jednego (głównego pomieszczenia) .

Też podchodziłem do tego sceptycznie i profilaktycznie mam pociągane kabelki do sterowania osobnego , ale mogę potwierdzić ,że to naprawdę działa i nie trzeba sterować osobno w każdym pokoju.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/02/2021 3:45 pm
laren0
(@laren0)
Początkujący

Słuchajcie siedzę już kolejny dzień na izolacji przeglądam co producent mojego kotła przewiduje do sterowania, co konkurenci (firmy z kotłami) proponują, co oferują firmy typowo od sterowania. I doszłem do przekonania że wszyscy chcą sprzedać proste rzeczy za duże pieniądze i przy tym mówią że inaczej się nie da. Rzecz w tym że prawdopodobnie popełniłem błąd przy doborze podzespołów i poprowadzenia instalacji CO - jak ktoś chce wiedzieć tak wszystko wykonałem sam - bez firm instalacyjnych. Jednak nie boję się tego że jeśli wyjdzie że trzeba coś przerobić to to przerobie.

Obecnie mam piec który ma swoją automatykę Bosch GC9000iw do tego sterownik pogodowy CW400 z czujnikiem zew. z tego źródła ciepła woda idzie przez sprzęgło rozdzielacz na 2 grupy pompowe ( 1 z zaworem mieszającym i pompką obiegową, 2 tylko z pompką obiegową). 1 grupa z zaworem mieszającym rozdziela się na górę i dół jako ogrzewanie podłogowe. 2 grupa jest rozdzielona jest na 3 grzejniki na dole i 4 grzejniki na górze. Nie kupowałem żadnych sterowników do sterowania grupami pompowymi. Obecnie jest jeszcze faza budowy i ogrzewanie na budowie realizowane jest tylko za pomocą ogrzewania podłogowego i jednej grupy pompowej. 100% domu mam w podłogówce i wszystkie sypialnie, garaż, pom. techniczne i kotłownia przygotowane są że mogę założyć grzejniki. Wykonałem wygrzewanie jastrychu wyszło że w domu mogę zrobić temp. rzędu 26 stopni przy wpuszczaniu w podłogę temp nie większej jak 36 stopni. Oczywiście wygrzewanie nie miało nic wspólnego z ekonomią.

Szukam rozwiązania idealnego - taniego, które pozwoli mi ekonomicznie podejść do komfortu cieplnego w całym domu. Powyżej @isom odpowiedział mi na moje pytanie a @adrian dał do myślenia. I wymarzyłem sobie teraz tak że w OH3 do każdego pomieszczenia chce mieć wirtualny termostat w którym ustawiam żądaną temperaturę w zakresie od 16 do 24 stopni, skok co 0,5stopnia. Temperatury w pokojach będą mierzone czujnikami WSDCGQ11LM. a za sterowanie głowicami na listwach chciałbym Sonoffa 4ch z odpowiednim softem tutaj myślę że których z AFE firmware przyjdzie z pomocą. Głowice T30Nc. te wszystkie komponenty mają zaletę cenę bo sonoff kosztuje około 70pln/szt. czujnik temp około 60pln a głowica 35/szt.

Aby to wykonać potrzebuje kilku porad jak coś wykonać:

1. Jak w OH3 wykonać taki wirtualny item aby wyświetlić go jako termostat - że nie jest podpięty do żadnego fizycznego urządzenia mam coś takiego ale to nie działa:

Group gKuchniaTermtest   "Kuchania termostat"    <heat> (gKuchnia) ["RadiatorControl"]
Number:Temperature Kuchniatermostat "Termostat" <heat> (gKuchniaTermtest) ["Setpoint", "Temperature"] {listWiget="oh-stepper-item"[min=16,max=24,step=0.5], widget="oh-stepper-card"[min=16,max=24,step=0.5]}

i w aplikacji widzę takie coś:

image

 

A chciałbym mieć coś takiego w tym miejscu:

image

2. Czym można sterować zaworem mieszającym oraz pracą pompki na 1 grupie pompowej.

3 Czym sterować pompką na 2 grupie pompowej - ta zastosowana w zestawie jest elektroniczna i sama dobiera swoje obroty do sytuacji ale chyba się na 0 sama nie wyłącza,

4. Rozumie że jeśli wszystko mi się pozamyka na siłownikach i na grupach pompowych przestana pracować pompy to ciepłą woda przez sprzęgło się przeleje i wróci do kotła i ten z różnicy a raczej jej braku się wyłączy.

5. Czy ekonomicznej jest szybko nagrzewać tzn. w piecu wyłączyć pogodynkę i na stałe ustawić np. 35 stopni zasilania i aby wszystko szybko się wyłączało po osiągnieciu wszędzie odpowiednich temperatur w pomieszczeniach - przewiduje że piec będzie chodził wtedy na modulacjach rzędu 50-100 procent mocy w krótkich odcinkach czasu

6. Czy ekonomiczniej wyjdzie aby kocioł ustawiał sobie temp z krzywej grzewczej (sterowanie tylko temp zewnętrzną) i ustawiał sobie te np 24 stopnie zasilania i pracował długo na 14-50% swojej mocy ale w którymś momencie dojdzie to tego że wszystko nagrzeje.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 12/03/2021 1:07 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@laren0 jak po taniości to 

Ad 2 zawór musi mieć siłownik , sterowany podaniem fazy dla dwóch kierunków (zamknij/otwórz) wystarczą dwa przekaźniki i np DS18B20 na rurce za zaworem . Reguła w OH , która będzie na podstawie temp za zaworem bardziej go otwierać załączając przekaźnik na np 3 sek i czekając 30 sek i jeśli temp  nie uzyska zadanej znów przekaźnik On na 3 sek , analiza i tak aż do uzyskania zadanej . To samo w drugim kierunku drugi przekaźnik i ten sam czujnik.

Można  też zastosować gotowca za około 200 zł który będzie tym siłownikiem mieszał ,a sterować tylko pompami i siłownikami  na pętlach ( tak bym zrobił ).

Pompą żeby była autonomia można sterować podłączając 5 przekaźnik do sonoff 4ch tak żeby zasilał pompę jak zadziała dowolny przekaźnik sonoff a wyłączenie wszystkich 4 przekaźników sonoff odłącza pompę. Tylko do tego potrzebny sonoff4chPro z przekaźnikami przełączalnymi, więc nie wiem czy nie lepiej zastosować gotową listwę do której link podałem wcześniej. Masz tam dodatkowe wyjście do sterowania.

Ad 3 Pompą w drugiej grupie możesz sterować sygnałem z kotła jak kocioł stop pompa stop 

Ad 4 Kocioł raczej nie ma swojej pompy więc nic się nie przeleje tylko jak wykryje brak przepływu ( pompy stop) to się wyłączy.

Ad 5 Wszystko zależy od bezwładności budynku i trzeba to sobie empirycznie wypróbować co bardziej ekonomiczne . Np w konstrukcji szkieletowej zawsze ekonomiczniej wychodzi szybko zagrzać i wyłączyć .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/03/2021 8:11 am
laren0
(@laren0)
Początkujący

@isom

Ad 2 siłownik na zaworze posiadam. mógłbyś podać link do tego gotowca za ~200pln.

Ad 4 Piec ma swoją pompę wewnętrzną. w moim układzie są 3 pompy. i gdy przetestowałem zamknięcie zaworu 3 drożnego to piec wyłączył się w przeciągu 15 sekund. bo temp powrotu w tym momencie = temperaturze zasilania.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 12/03/2021 12:26 pm
laren0
(@laren0)
Początkujący

@isom

Ad 2 siłownik na zaworze posiadam. mógłbyś podać link do tego gotowca za ~200pln.

Ad 4 Piec ma swoją pompę wewnętrzną. w moim układzie są 3 pompy. i gdy przetestowałem zamknięcie zaworu 3 drożnego to piec wyłączył się w przeciągu 15 sekund. bo temp powrotu w tym momencie = temperaturze zasilania.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 12/03/2021 12:27 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@laren0 takie niezbędne minimum za 150 zł 

https://allegro.pl/oferta/auraton-s10-sterownik-zaworu-mieszajacego-652-9844781784

Dużo lepszy bo możesz zdalnie obniżyć lub podnieść zakres temp i dodatkowo awaryjnie zamknąć zawór 

https://allegro.pl/oferta/sterownik-zaworu-mieszajacego-silownika-pompa-co-7120213028

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/03/2021 1:02 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Dodane przez: @laren0

 

1. Jak w OH3 wykonać taki wirtualny item aby wyświetlić go jako termostat - że nie jest podpięty do żadnego fizycznego urządzenia mam coś takiego ale to nie działa:

Group gKuchniaTermtest   "Kuchania termostat"    <heat> (gKuchnia) ["RadiatorControl"]
Number:Temperature Kuchniatermostat "Termostat" <heat> (gKuchniaTermtest) ["Setpoint", "Temperature"] {listWiget="oh-stepper-item"[min=16,max=24,step=0.5], widget="oh-stepper-card"[min=16,max=24,step=0.5]}

i w aplikacji widzę takie coś:

image

 

A chciałbym mieć coś takiego w tym miejscu:

image

 

To na dole powinien zrobić Setpoint item

Setpoint item=<itemname> [label="<labelname>"] [icon="<iconname>"] minValue=<min value> maxValue=<max value> step=<step value>

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/03/2021 6:40 pm
laren0
(@laren0)
Początkujący

@adrian

to co podałeś odnosi się gdybym chciał w sitemapie zrobić taki przycisk do ustawiania temperatury.

Do sementic model OH3 pobiera wszystko to co jest opisane w plikach items to co podałem podejrzałem u jednego z gości z YT w którego jest ten wycinek z podkreśleniem. tylko że ten jego items opisywał konkretne urządzenie które ma na ścianie czyli w nawiasie było

{channel="mqtt..........., listWiget="oh-stepper-item"[min=16,max=24,step=0.5], widget="oh-stepper-card"[min=16,max=24,step=0.5]}

 

Tylko że ja chce mieć coś takiego tylko bez fizycznego urządzenia.

 

 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 12/03/2021 8:36 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@laren0 oki, rozumiem. To na białym tle wygląda jak na sitemap'ie - dlatego to mi przyszło do głowy. W tym nowym UI OH3 to jeszcze za dużo nie siedziałem - jak znajdziesz rozwiązanie to daj znać. Ja wieczorkiem, jutro zobaczę również.

pzdr.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/03/2021 10:24 am
laren0
(@laren0)
Początkujący

bardzo dziwna ta sprawa że to sią tak wyświetla ponieważ w ustawieniach+model i wybraniu z listy kuchni to tak to wygląda:

image

ale już podczas przeglądania w lokalizacji nie mam tego paska -22+ tylko samą wartość 22 w którą jak kliknę to przechodzi do wykresu.

image

 

a założenie jest całkiem proste chce taki przyciski wstawić w każdym pokoju, w każdym mam czujnik temperatury po zigbee - widać na screenie jakie wartości temp. i wilgotności podaje i aby OH za sterował wszystkim. Na przyciskach ustawiam 22,5 stopnia ogrzewanie podłogowe sobie działa i kiedy to czujnik temperatury poda że osiągnęło się te 22,5, OH wysyła komendę do sonoffa (który jest w skrzynce z listwą rozdzielaczową) "OFF" do siłownika przestaje płynąć prąd i sprężyna zamyka zawór - pomieszczenie przestaje grzać. OH ciągle widzi jak się zmienia temperatura w pokoju i gdy spadnie np. o 0.2-0,5 stopnia ma wysłać informacje do sonoffa "ON" siłownik się otwiera i podłoga zaczyna grzać.

Tak chciałbym to rozwiązać i wydaje mi się to najlepszą opcją ponieważ z termostatami najgorzej że nie wiadomo gdzie je powiesić aby ich potem nie zastawić meblami, lub aby miały odpowiedni pomiar. a taki czujnik zigbee może sobie leżeć lub wisieć wszędzie i można go przestawiać. A aby tylko na telefonie lub tablecie były przycisk do ustawiania żądanej temp - tak jak zaproponował @adrian w 3 poście

Pytanie jak tu zrobić taką regułę aby sprawdzała przy każdej zmianie temperatury z czujnika sprawdzała jaka temperatura jest ustawiona tym przycisku -"wartość"+ i jeśli jest wyższa lub równa ma wysłać komendę do sonoffa "OFF" i aby w obrębie tej jednej reguły zrobić zapis że gdy wartość temperatury zmierzonej jest niższa od ustawionej o te 0,2 stopnia to wyślij komendę  "ON"

Chodź jeszcze by się przydał przycisk włączania/wyłączania ogrzewania który by uruchamiał powyższą regułę albo czynił ją nieaktywną.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 13/03/2021 2:21 pm
Udostępnij: