DIY: Czujnik temper...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

DIY: Czujnik temperatury, wilgotności z ESP8266 - AFE T6 Mini

18 Wpisów
6 Użytkownicy
2 Likes
1,722 Wyświetleń
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

Wczoraj przysiadłem i zaprojektowałem sobie układzik, o który będę rozszerzał swoją automatykę w domu. 

W tym roku robiłem remont w połowie domu i w każdym pokoju w dyskretnym miejscu przewidziałem miejsce na czujnik mierzący parametry powietrza. W tych miejscach założyłem niewielkie puszeczki . Dokładnie te.

Puszki są malutkie obrazek nie daje wyobrażenia ich rozmiaru. Średnica wnętrza do 32mm

 

Do tych puszek doprowadziłem przewód, który będzie mi zasilał układzik, który amatorsko wczoraj narysowałem. 

Nie jestem elektronikiem i nie wiem, czy to na 100% zadziała, ale .... 

Układ oczywiście na 

  • ESP8266 - wybrałem wersję F12
  • Zasilanie: prąd stały od 7 do 40v  - planuje zasilać napięcie 24v. 
    • kable zasilające idą mi po -naście metrów
    • poza tym mam wiele innych urządzeń na 24v w domu dlatego dla spójności całości tak sobie wymyśliłem
  • Do układu będzie podpięty czujnik, prawdopodobnie BME680 (temperatura. wilgotność, ciśnienie, gazy, itp) lub tańszy BME280, chodzący po szynie I2C
  • Na płytce jest złącze TX/RX do wgrania soft oraz dwa przyciski: Reset i Flash (GPIO0)
  • Nic więcej na płytce nie ma
  • Oprogramowanie oczywiście AFE Firmware T6 

Rozmiar płytki to 3cm na 3cm, aby zmieścił się do puszki.

Czujnik będzie wystawiony na zewnątrz puszki. 

Zamierzam wydrukować nowe pokrywki na puszki z małą obudową na czujnik z dziurkami, żeby to jakiś lepiej jeszcze wyglądało - coś a'la obudowa jaką można spotkać na czujnikach DH22

Tak jak napisałem nie wiem, czy to będzie banglać, ale dam znać jak płytki do mnie dotrą z fabryki.

Tak wygląda PCB

YouTube player

To co już zauważyłem to zapomniałem oznaczyć, gdzie + gdzie - od zasilania oraz opisać  gniazd I2C

No, ale nie zapomniałem nadać mu nazwę AFE T6 Mini 😉

 
Dodane : 14/04/2020 10:00 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
 

Ładnie wygląda. Jaki układ tam zastosowałeś ? LM 

 
Dodane : 14/04/2020 10:55 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@adrian puszeczki są bardzo ok znam je bardzo dobrze, na PCB masz regulator napięcia 5V to nie pomyłka ? 

 
Dodane : 14/04/2020 10:56 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

@lukas121 @isom 

regulator 3.3v - LM2576S-3.3

tak wygląda tylko na wizualizacji 

 
Dodane : 14/04/2020 11:00 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Pewnie temperatura tego LM trochę będzie przekłamywać wskazania , masz pomysł jak odseparować termicznie tego BME ?

 
Dodane : 14/04/2020 11:06 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

@isom układ będzie w puszce - BME na zewnątrz puszki za pokrywką. Izolacja na razie sama pokrywka. Nie wiem czy wystarczy, empirycznie doświadczę. 

Mam suchą zabudowę więc w extremalnej sytuacji mogę w puszcze zrobić dziurki i odprowadzić ciepło za karton-gips. Zobaczę.

 
Dodane : 14/04/2020 11:11 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Hej, ja mam pod jeden przekaźnik dwukanałowy w puszce podpięty DS18B20. Właściwie to czujnik jest również poza puszką - pod ramką od włącznika. Czyli jest odseparowany metalową płytką i plastikową ramką, ale tak czy siak zawyża mi temp. o około 1- 2 stopnie C na co po prostu biorę poprawkę.

 
Dodane : 15/04/2020 11:31 am
adrian reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1198
Guru
 

@bartolomeo

mam to samo 🙂

pod każdym wyłącznikiem zastosowałem 18b20 i wprowadzona korekta to -1,5 stopnia.

Teraz przeszedłem na czujniki aquara na zigbee i chyba przy nich pozostanę. są małe i można je umieścić w dowolnym miejscu.

 
Dodane : 16/04/2020 7:38 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1198
Guru
 

@isom

nie powinno się grzać przy takim poborze. mam takie przetwornice w trzech miejscach i są ledwo ciepłe.

 
Dodane : 16/04/2020 7:47 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

płytki przyszły, ale nie doszły komponenty ehhhh, kolejne stracone dni, a już myślałem, że w majówkę polutuję 😉

 
Dodane : 29/04/2020 6:05 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

Na szybko złożona jedna wersja - działa 😉

Teraz testuje jak stabilność i czy/jak będzie się grzał przy zasilaniu 24V

Na tle sonoffa:

Z drugiej strony

I dane które przychodzą 😉

 

 
Dodane : 05/05/2020 10:44 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@adrian jak tam testy ? Pytam z czystej ciekawości 

 
Dodane : 07/05/2020 9:24 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

@isom - jak na razie działa przyzwoicie 

  • od dwóch dni podłączony pod ładowarkę 12v
  • nie było resetów, zawieszek itp - wygląda stabilnie - monitoruje to sobie w OH
  • dane wysłana do OH - czujnik BME680 na 3.3v
  • regulator nie grzeje się jakoś specjalnie przy 12v - lekko może coś tam wyczuwalne, mam wrażenie że samo ESP jest cieplejsze
  • regulator ma katalogowo 7-40V na wejściu (na wyjściu 3.3) - testowałem przez 1min na wejściu 4.5v i zasilał układ również bez problemów

Jak odbierasz inPost i złoże jakieś dodatkowe w weekend to Ci wyśle (podaj namiary na priv) - nie będę miał czujników, jak masz coś w domu na I2C (zasilane 3.3) to podłączysz 

 

 
Dodane : 08/05/2020 12:48 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 761
Mistrz Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

Jestem na etapie prowadzenia instalacji i pytanie na jakich wysokościach umieściłeś puszki i w jakich miejscach ?

 
Dodane : 21/06/2020 8:07 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

@daro1003

  • w pokojach ok 20-30cm od podłogi w miejscach, które są dyskretne
  • w łazience wyprowadziłem kabel pod blatem na którym mam umywalkę i takie tam - mój blat nie jest meblem - jest tam pełny prześwit

 

 
Dodane : 21/06/2020 8:36 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

Dobra, czas się przyznać do porażki z tym projektem. 

  • Czujnik (BME680) do pomiarów - temp, wilgotność 
  • W puszcze siedziała płytka z ESP, którą zaprojektowałem. Puszcze jak w pierwszym poście
  • Zasilane 24v
  • Między ESP8266 a czujnikiem było 1mm grubości wieczko - wiec czujnik był odseparowany od ESP8266 tym wieczkiem
  • W puszcze były otwory, żeby "ewentualne" ciepło z ESP szło gdzieś tam za ścianą: karton/gips - ma gdzie iść

Po podłączeniu jednego zestawu

  • temperatura nie była stabilna
  • żeby coś sensownego pokazywał musiałem skorygować wskazania o około 9 stopni
  • podłączyłem drugi czujnik to samo

Wniosek jaki postawiłem, qrcze kupiłem jakąś do d... serię czujników w Azji.

Ale, parę dni temu, jak przymroziło, pożyczyłem kamerę termowizyjną, żeby pooglądać, gdzie mi ciepłota w domu uciekła. Przy okazji strzeliłem zdjęcia tym moim czujnikom

No i aż parzy na zdjęciu, jak bliskość ESP może zaburzać wyniki mimo odseparowania - w tym przypadku ok 2cm odległości od ESP i 1mm plastiku przegrody

Poniżej jeszcze jedno zdjęcie, gdzie czujnik jest na przewodzie ok 13cm od ESP. Wynik już elegancki

Tak czy inaczej. Pomiary temperatury z wykorzystanie ESP i czujnikiem w pobliżu to zły pomysł. Co ciekawe, ESP było cieplejsze niż regulator z 24v do 3.3v

Nie poddaję się

  • ESP będzie musiało, być bardziej schowane
  • Trzeba będzie zrobić jeszcze, lepsza separacja od czujnika
  • Wczoraj zaprojektował już nową płytkę - także kontynuuje, a tymczasem dzielę się swoimi "lekcjami"

Dam znać, jak dojdę do perfekcji

Pozdrawiam, adrian

 

 
Dodane : 24/01/2021 9:16 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@adrian u mnie Twoja płytka jest w puszcze odseparowana wyciętym krążkiem ze styropianu grubość 2 cm , czujnik BME 280 i wszystko śmiga pięknie. Najpierw dokleiłem do jednej strony krążka folię aluminiową , ale nie zauważyłem różnicy , więc folia poszła do kosza  

 
Dodane : 24/01/2021 9:29 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

@isom do tych małych puszeczek to już styropianu nie wrzucę, ale cieszę się, że wiem jaki problem mam do rozwiązania 😀 

 
Dodane : 24/01/2021 9:31 pm
Udostępnij: