Asystent AI
Licznik LCD pradu n...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Licznik LCD pradu na szynę

10 Wpisów
5 Użytkownicy
1 Reactions
2,954 Wyświetleń
(@booster)
Wpisów: 234
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#391]

Cześć, 

Chciałbym zakupić liczniki tego typu na szynę do domu,
http://allegro.pl/licznik-energii-pradu-1-fazowy-elektroniczny-atest-i5403904925.html

z wyjściem impulsu, podłączyć każdy do Raspberry i zczytywać informację kiedy i ile leci pradu a potem to na grafanę + ew. alert jesli w okreslonym czasie np co 5 min przekroczy X wartość że jest za dużo pradu zużywane 🙂 

Czy ktoś ma taki licznik? widział instrukcję podł pod raspbery pi? ew. ktoś chciałby równocześnie podł to u siebie 🙂 razem raźniej xD


 
Dodane : 13/06/2018 12:27 pm
(@krzysiolek)
Wpisów: 10
Bywalec
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Szczerze to raczej poleciłbym ci droższy (2x)  http://allegro.pl/1-fazowy-licznik-rs485-mid-or-we-514-orno-i7068007490.html   ale za to możliwy do podpięcia po USB (są przejściówki z RS485 na USB). Przede wszystkim odpadnie ci zliczanie impulsów bo po prostu zapytasz licznik o jego stan i się dowiesz ile tam naklikało. Dodatkowo masz takie informacje jak moc pobierana, czynna, bierna, napięcie chwilowe itd... Ja to czytam na Linuxie programem o nazwie "modpoll" podejrzewam że na RasPi też się znajdzie.


 
Dodane : 13/06/2018 6:48 pm
malygrzegorz
(@malygrzegorz)
Wpisów: 44
Kontrybutor
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Najlepiej było by ten tańszy jakoś w openhab obsłużyć bo jak ktoś ma 3 fazy to wtedy cena razy 3 się robi. Idąc dalej oprócz zliczania prądu dobrym powiadomieniem była by informacja o zaniku np. jednej z faz (oczywiście Raspberry i router od internetu do UPS-a musi być podłączony). 


 
Dodane : 17/06/2018 1:06 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Jak adrian napisze firmware , obsługujące ADC w ESP to szerzej otworzą się drzwi 🙂 , praktycznie każdy licznik będzie można zmusić do współpracy , czy to za pomocą foto czy zwykłego kontaktronu , oczywiście bez wodotrysków , ale na potrzeby domowe w sam raz . Tak między nami co mi z dokładnych wskazań z jednej fazy jak mam trzy ? no chyba że tylko ta część odbiorników mnie interesuje , ale skoro mogę wiedzieć jakie jest globalne zużycie prądu to wyselekcjonować największego pożeracza jest o wiele łatwiej .

A ponieważ piszę tu o firmware AFE to nie piszcie , że to już jest , bo pomiar temperatury z ds18b20 też już dawno jest , ale nie ma termostatu i termika , więc AFE pod tym względem jest górą . Jak będzie obsługa wejścia analogowego to AFE rozwinie skrzydła o pomiar natężenia światła, czujniki stężenia gazów , czujniki ilości wypitego piwa ( to żart ? ) ale bliski prawdy !  


 
Dodane : 20/06/2018 1:31 pm
malygrzegorz
(@malygrzegorz)
Wpisów: 44
Kontrybutor
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Z trzema fazami chodziło mi o to żeby mieć powiadomienie o zaniku jednej z faz gdyby taka sytuacja nastąpiła. Jeśli chodzi o zliczanie to tak jak piszesz istotne jest globalne zużycie prądu. 


 
Dodane : 24/06/2018 11:29 pm
(@booster)
Wpisów: 234
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@krzysiolek dzięki za info, nie głupi pomysł jak już robić to porządnie, tylko w skrzynce z bezpiecznikami mam dwa wolne miejsca 😀 i teraz zastanawiam się jak to zrobić jak bezpieczników mam 6 🙁


 
Dodane : 04/07/2018 10:18 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Jeżeli masz 1 fazową instalację to dwa wolne miejsca są ok bo ten licznik co poleca krzysiolek potrzebuje jednego pola w rozdzielni.

Fazę która wchodzi do rozdzielni (główny przewód zasilający ) podłączasz do licznika na wej , a wyj z licznika do wszystkich bezpieczników czyli tam gdzie wcześniej była główna faza , zero (N) wystarczy podłączyć z listwy zerowej w rozdzielni i oba N, N w liczniku zewrzeć ze sobą.


 
Dodane : 04/07/2018 3:50 pm
(@booster)
Wpisów: 234
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Super 🙂 zamówiony,działam w weekend, czy ktoś przerabiał temat z linux raspbery itd i może pomóc na początek? potem jak zgram to z grafaną i openhab to opiszę instrukcję bo temat fajny.


 
Dodane : 04/07/2018 4:45 pm
adrian zareagował
(@booster)
Wpisów: 234
Weteran
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Ok, mam problem, może Wy na coś wpadniecie 😉

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3385209-30.html

MODBUS.CFG
serial.2home_freq.connection=/dev/ttyUSB0:9600:8:even:1:rtu:150:1000:none:none serial.2home_volt.connection=/dev/ttyUSB0:9600:8:even:1:rtu:150:1000:none:none serial.2home_curr.connection=/dev/ttyUSB0:9600:8:even:1:rtu:150:1000:none:none serial.2home_power.connection=/dev/ttyUSB0:9600:8:even:1:rtu:150:1000:none:none serial.2home_energy.connection=/dev/ttyUSB0:9600:8:even:1:rtu:150:1000:none:none # The data type, can be "coil" "discrete" "holding" "input". See wiki for more details. poll=5000 serial.slave1.type=holding serial.slave1.id=1 serial.slave1.start=2 serial.slave1.length=1 serial.slave1.valuetype=uint16 serial.orno_1.type=holding serial.orno_1.id=1 serial.orno_1.start=2 serial.orno_1.length=1 serial.orno_1.valuetype=uint16 serial.2home_freq.type=holding serial.2home_freq.id=1 serial.2home_freq.start=20 serial.2home_freq.length=2 serial.2home_freq.valuetype=float32 serial.2home_volt.type=holding serial.2home_volt.id=1 serial.2home_volt.start=14 serial.2home_volt.length=6 serial.2home_volt.valuetype=float32 serial.2home_curr.type=holding serial.2home_curr.id=1 serial.2home_curr.start=22 serial.2home_curr.length=6 serial.2home_curr.valuetype=float32 serial.2home_power.type=holding serial.2home_power.id=1 serial.2home_power.start=28 serial.2home_power.length=8 serial.2home_power.valuetype=float32 serial.2home_energy.type=holding serial.2home_energy.id=1 serial.2home_energy.start=256 serial.2home_energy.length=8 serial.2home_energy.valuetype=float32

ITEMS
Number  mt_2home_freq "Grid Freq [%.2f Hz]"{ modbus="<[2home_freq:0]"} Number  mt_2home_volt_L1 "L1 Volt [%.1f V]"{ modbus="<[2home_volt:0]"} Number  mt_2home_volt_L2 "L2 Volt [%.1f V]"{ modbus="<[2home_volt:1]"} Number  mt_2home_volt_L3 "L3 Volt [%.1f V]"{ modbus="<[2home_volt:2]"} Number  mt_2home_curr_L1 "L1 Curr [%.2f A]"{ modbus="<[2home_curr:0]"} Number  mt_2home_curr_L2 "L2 Curr [%.2f A]"{ modbus="<[2home_curr:1]"} Number  mt_2home_curr_L3 "L3 Curr [%.2f A]"{ modbus="<[2home_curr:2]"} Number  mt_2home_power_total "Total power [%.3f kW]"{ modbus="<[2home_power:0]"} Number  mt_2home_power_L1 "L1 power [%.3f kW]"{ modbus="<[2home_power:1]"} Number  mt_2home_power_L2 "L2 power [%.3f kW]"{ modbus="<[2home_power:2]"} Number  mt_2home_power_L3 "L3 power [%.3f kW]"{ modbus="<[2home_power:3]"} Number  mt_2home_energy_total "Total energy [%.1f kWh]"{ modbus="<[2home_energy:0]"} Number  mt_2home_energy_L1 "L1 energy [%.1f kWh]"{ modbus="<[2home_energy:1]"} Number  mt_2home_energy_L2 "L2 energy [%.1f kWh]"{ modbus="<[2home_energy:2]"} Number  mt_2home_energy_L3 "L3 energy [%.1f kWh]"{ modbus="<[2home_energy:3]"}

SITEMAPS
Text item= mt_2home_freq                  Text item= mt_2home_volt_L1         Text item= mt_2home_volt_L2         Text item= mt_2home_volt_L3                  Text item= mt_2home_curr_L1         Text item= mt_2home_curr_L2         Text item= mt_2home_curr_L3                  Text item= mt_2home_power_total         Text item= mt_2home_power_L1         Text item= mt_2home_power_L2         Text item= mt_2home_power_L3         Text item= mt_2home_energy_total         Text item= mt_2home_energy_L1         Text item= mt_2home_energy_L2         Text item= mt_2home_energy_L3

 

Licznik podł przez konwerter USB.

Bus 001 Device 009: ID 1a86:7523 QinHeng Electronics HL-340 USB-Serial adapter

LOG

2018-07-18 21:15:08.034 [ERROR] [ing.ModbusSlaveConnectionFactoryImpl] - re-connect reached max tries 3, throwing last error: Could not get port identifier, maybe insufficient permissions. null. Connection SerialConnection@1535212[portName=/dev/ttyUSB0,port=<null>]. Endpoint ModbusSerialSlaveEndpoint@42e29b[portName=/dev/ttyUSB0]
2018-07-18 21:15:08.037 [ERROR] [ing.ModbusSlaveConnectionFactoryImpl] - Error connecting connection SerialConnection@1535212[portName=/dev/ttyUSB0,port=<null>] for endpoint ModbusSerialSlaveEndpoint@42e29b[portName=/dev/ttyUSB0]: Could not get port identifier, maybe insufficient permissions. null
2018-07-18 21:15:08.040 [WARN ] [.binding.modbus.internal.ModbusSlave] - ModbusSlave (2home_freq): Error getting a new connection for endpoint ModbusSerialSlaveEndpoint@42e29b[portName=/dev/ttyUSB0]. Error was: Unable to validate object
2018-07-18 21:15:08.042 [WARN ] [.binding.modbus.internal.ModbusSlave] - ModbusSlave (2home_freq) not connected -- aborting read request net.wimpi.modbus.msg.ReadMultipleRegistersRequest@c660cc. Endpoint ModbusSerialSlaveEndpoint@42e29b[portName=/dev/ttyUSB0]


 
Dodane : 18/07/2018 9:13 pm
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Nic nie pomogę, ale sam się podepnę pod temat.

Dostałem licznik Bemko BM01B-L (spec) tylko pytanie jak to podłączyć. Może być pod RPi lub ESP. W ESPEasy znalazłem takie coś (link), tylko bezpośrednie połączenie raczej nie wchodzi w grę bo z tego co wyczytałem to:

WYJŚCIE IMPULSOWE:
Zgodność z: “SO” Din-rail 43864 standard, (27V, 27mA),

A 27V jest trochę więcej niż 3,3v dopuszczalne na GPIO. Dodatkowo natomiast jest "Maksymalne wartości: napięcie: 60VDC prąd: 50mA" więc nie wiem czy zwykły rezystor wyliczony na jakąś wartość będzie dostatecznym zabezpieczeniem. A że nie jestem elektrykiem to jaki układ muszę stworzyć żeby nie spalić ESP? Z podstawowych rzeczy to mam chyba diodę zimmera, ale mam też 3 zasilacze kom to utylizacji to pewnie trochę cześci będę miał do wlutowania 😀


 
Dodane : 31/08/2018 10:24 pm
Udostępnij: