Bezpieczeństwo przy...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Bezpieczeństwo przy urządzeniach sonoff  

  RSS
Mutak M
(@g_mutakm)
Młodzik

Hej.

Jako, ze Sonoff to urządzenia niezbyt pewnej marki (tak ją odbieram) i z tego co kojarzę, to bez jakichś certyfikatów europejski, chciałem wam zapytać jakie macie podejście do tych urządzeń ? W internecie piszą różne rzeczy i zawsze podchodzę do nich z dużym dystansem, ale są opinie, że potrafią się zapalić. Wydaje mi się że głównie te opinie dotyczyły sonoff basic, którego na tą chwilę nie zamierzam używać, ale zastanawia mnie jak się sprawa ma np. z włacznikami do swiateł, czy tymi adapterami które wkłada się do kontaktu (zapomniałem ich nazwy).

Macie zdanie na ten temat ? Uważacie te urządzenia za bezpieczne, i jeśli są podpięte prawidłowo, to szansa na jakieś poważne spięcie/zapalenie nie jest większa niż przy każdym innym urządzeniu które każdy posiada w domu ?

Cytuj
Dodane : 07/10/2018 12:40 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

cześć, używam sonoff'y na co dzień od 2016 roku.

Do tej pory przestały mi działac  trzy

  • dwa basic poszły mi w czasie burzy, ale  poszło mi również w domu kilka innych urządzeń
  • Sonoff S20 (czyli ten adapter do kontaktu) spalił mi się po ok 4 miesiącach. Obciążałem go ok 1,8kW, po 30-60m dziennie - tutaj jest tego efekt
  • Włącznik montowany do ściany T1 mam jeden, ale nie używam - moja instalacja nie pozwala mi go zainstalowac w domu. Nie mam 3 żył w puszkach pod włączniki, które doprowadzałyby mi pełne zasialanie. Natomast na ogół one obsługują oświetlenie, które nie wykorzystuje wysokich prądów. Teraz to głównie używa się żarówek energooszczędnych lub Led'owych. Nie obawiałbym się tego włącznika.

Jakiś zapłonów z ogniem nie miałem

Do niewielkich obciążęń to ja nie obawiałbym się, do większych wykorzystywałbym dodatkowo przekaźnik na większe prądy sterowany takim np. sonoff'em basic'iem

Ostatnio wyszedł taki włączniki WiFi,  ma certyfikaty EU, ale też na duże prądy typu grzejniki, nie wykorzystałbym go ot tak bezpośrednio.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/10/2018 10:00 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Moje sonoffy w większości basic mają się dobrze od ponad roku , jeżeli nie przegniemy z obciążeniem i nie zamontujemy ich w skrajnie niekorzystnych warunkach, to nie ma powodów do niepokoju.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/10/2018 12:20 pm
Mutak M
(@g_mutakm)
Młodzik

Ogólnie, nie zamierzałem używać smartnych rzeczy do nie wiadomo czego. Mieszkam w bloku więc raczej chciałem parę włączników światła użyć i kilku (nastu) tych Sonoff S20, więc raczej urządzenia typu lampa, konsola, tv chciałem do tego podłączyć. Obciązenie małe, ale jednak jak jest skok napięcia, to nie chciałbym, żeby mi mieszkanie się przez to zjarało 🙂 I pytam bardziej o konstrukcję samego włącznika czy jest bezpieczna, bo używać można i trzy lata, ale jak po jednej burzy się podjara - to gorzej.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/10/2018 8:39 pm
adrian polubień
Booster
(@booster)
Brygadzista

Mi jeden się uszkodził, cały czas przekazywał 230V, ale to dlatego chyba że codziennie wł i wyl się na czujnik ruchu pasek ledowy z zasilaczem.
Z drugiej strony kolego co oczekujesz za tą cenę? Certyfikaty itd kosztuje. A żeby urządzenie się zapaliło to musi być obciążenie duże jak koledzy napisali wyżej. Po za tym masz bezpieczniki więc jak leci zwarcie to bezpieczniki powinny wyskoczyć nie? 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/10/2018 10:55 am
adrian polubień
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Ekspert Donator 2K20 Zarejestrowany, Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Ja oprucz tego staram sie wkladac te sonofy w miejsca niepalne na wszelki wypadek. W jakas obudowe np na struchu  nie przykrecilem je do drewna tylko na podkladce metalowej. Po zatym w takich miejscach staran sie je nie przeciazac. Od roku nie mnialem z nimi problemu.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/10/2018 12:01 pm
adrian polubień
Mutak M
(@g_mutakm)
Młodzik
Dodane przez: Booster

Mi jeden się uszkodził, cały czas przekazywał 230V, ale to dlatego chyba że codziennie wł i wyl się na czujnik ruchu 
Z drugiej strony kolego co oczekujesz za tą cenę? Certyfikaty itd kosztuje. A żeby urządzenie się zapaliło to musi być obciążenie duże jak koledzy napisali wyżej. Po za tym masz bezpieczniki więc jak leci zwarcie to bezpieczniki powinny wyskoczyć nie? 🙂

Prawda, cena jest niska jak na takie urządzenie, ale chyba nie za dużo takich rzeczy na rynku. Bałbym się wkładać np Shelly do puchy gdzie jest kontakt 😉

Bezpieczniki są, i tak jak mówię, tv, tuner, konsola to jest to co chciałbym do tego podłączyć, moze jakieś podobne urządzenie rtv / agd więc wątpie w jakąś awarię.

Z drugiej strony myślę też o przełącznikach do światłą T1, tego to już w ogóle nie widać i to trochę przeraża 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/10/2018 12:07 am
_MarSs_
(@_marss_)
Majster Donator 2018

Jak się T1 spali, to i tak zobaczysz to na ścianie 😉

 A tak na serio, to budowa Sonoff wygląda całkiem solidnie. Zachowane są odstępy, szerokości ścieżek obciążonych, przetwornica też jest całkiem porządna, nie grzeją się, pobierają bardzo mały prąd więc można być spokojnym.

Oczywista ostrożność jest wskazana, czyli nie przykrywać materiałami łatwopalnymi, nie narażać na zalanie, nie zostawiać odkrytych złącz; nie przeciążać!

Dotychczas z chińskich rzeczy spaliła mi się tylko ładowarka do telefonu, ale w środku była kiepska w porównaniu do Sonoff.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/10/2018 8:59 am
dziubas111
(@dziubas111)
Nowy

Witam forumowiczów. Chciałbym podłączyć się pod temat bezpieczeństwa p.poż switchy. Mianowicie zainstalowałem je jako sterowanie ledami meblowymi więc obciążenie prawie żadne. Jednak umieściłem je bezpośrednio na meblu i biję się z myślami czy jednak nie umiescić w obudowie albo metalowej lub chociaż obudowie ABS. Jak to wygląda u was?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 16/09/2020 6:07 pm
Booster
(@booster)
Brygadzista

W przeciągu 2 lat 2 mi się uszkodziły, jeden był w przedpokoju na czujnik ruchu więc dużo pracował, żaden na szczęście się nie zapalił, tylko po prostu przestały działać. Jeśli nie ma dużego obciążenia myślę że nie powinno być problemu. 
większość mam w suficie podwieszanym.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/09/2020 8:57 am
Udostępnij: