Wemos D1 Mini v3.0....
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Wemos D1 Mini v3.0.0 ESP8266 CH340 4MB - problem z firmware

17 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Likes
2,760 Wyświetleń
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

Witam, tez postanowiłem polutować taki czujnik temp. ale ja użyłem Wemos D1 Mini v3.0.0 ESP8266 CH340 4MB.

No i niestety po załadowaniu softu nie zgłasza się sieć AFE. Próbowałem z każdym softem AFE, również 4MB i nic. Proces czyszczenia i ładowania wygląda na ok. ale to wszystko. Czy ten 4MB ESP może byc problemem?

 

 
Dodane : 02/11/2020 5:40 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@leszekb po załadowaniu wyłączasz od zasilania i włączasz?

- odczekujesz z 1min? tam dłużej trwa pierwsze uruchomienie bo musi sformatować 4mb

- jakie GPIO używasz np, do podłączania czujnika?

 
Dodane : 02/11/2020 7:47 pm
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

@adrian, tak wyłączam, włączam i czekam dośc długo, próbowałem dziesiatki razy. Schemat mam taki sam jak Twój, używam GPIO14 (D5).

Udało mi się wgrac tasmote ale po wpisaniu ssid i hasło już się nie pojawia nowy IP w sieci. Zrobiłem drugi czujnik i problem taki sam.

Chwilę temu byłem o krok dalej, po tasmote, wgrałem T2 i dostałem sie do AFE ale po skonfigurowanie ssid i hasła i DHCP juz się nie zgłasza nowy IP. Wyczyszczenie firmware'u i walka od nowa ale na razie bez sukcesów. Dziwnie niestabilny proces wgrywania, na tyle prób tylko raz zglosiło sie AFE.

 
Dodane : 02/11/2020 8:15 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@leszekb (rozdzieliłem od tamtego tematu, żeby nie mieszać problemów)

- a po wgraniu AFE i odczekaniu jakiegoś czasu dioda LED w Wemosie miga?

- jakiego programu używasz, żeby wgrać soft? sugeruje Flash Download Tool

- Jakie SPI Mode używasz: spróbowałbym różnych - nie wiem jake tam ma być Standard SPI, Dual SPI, Quad SPI -> w takiej kolejności sprawdzałbym DIO, DOUT, QIO

 
Dodane : 02/11/2020 9:06 pm
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

@adrian, dioda miga tylko podczas wgrywania T2, po restarcie juz nie miga w ogóle, nawet wtedy kiedy zgłosiło mi sie AFE.

Teraz przy testach toolem 3.8.5 z różnymi SPI Mode, za każdym razem pojawia mi sie sieć ESP_4FF170 z IP 192.168.4.2.

Troche to potestuję i dam znać jakie wnioski.

 
Dodane : 02/11/2020 9:46 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@leszekb pewnie masz zaśmiecony ten moduł , spróbuj wgrać tym programem co widać na focie . Tu nie musisz nic nic ustawiać i pamięć się czyści automatycznie 

flasher
 
PS po wgraniu tej wersji T2 co widać na fotce LED nie będzie migał bo jest fabrycznie na GPIO 13 a w module na GPIO 2 
 
Dodane : 02/11/2020 11:04 pm
(@maras)
Wpisów: 189
Weteran Donator 2K22 Donator 2K19
 

https://www.inspectmygadgets.com/flashing-the-d1-mini-with-tasmota-the-easy-way/

W drugiej częsci artykułu masz opisane jak użyc programu Termite.

W konsoli powinno się pojawić jakieś info co się dzieje. Powiem ci, że akurat też walczyłem z Tasmotą i d1 mini pro 16MB

I też ciągle miałem problem niby pokazywał sieć ale po wpisaniu hasła do wifi ciągle tracił połaczenie. U mnie pomogło czyszczenie pamięci wgywałem kilka razy Blank_4MB.bin przez esptool i później wgrałem starszą wersję Tasmoty.

Wyczyść dobrze pamięć i później sprawdź w konsoli co się dzieje jak układ wstaje.

 
Dodane : 03/11/2020 9:52 am
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

@isom, dzieki za tool. Firmawere wgrywam juz bez problemu ale po zgłoszeniu się AFE i wpisaniu danych mojej sieci urzadzenie z nowym IP sie nadal nie zgłasza. Do testów włączyłem kolejny (trzeci nowy) ESP i bez zmian.

Coś robie źle systemowo pewnie bo z tasmote jest dokładnie to samo. Na Termite widać, że moduł próbuje się połączyć do mojej sieci i dostaje timeout.

 Termite
 
Dodane : 03/11/2020 6:55 pm
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

Ten trzeci ESP testuję "goły" jak na zdjęciu.

 IMG 20201103 174710
 
Dodane : 03/11/2020 6:58 pm
(@maras)
Wpisów: 189
Weteran Donator 2K22 Donator 2K19
 

@leszekb Miałem identycznie spróbuj wyczyścić pamięc przed flash. U mnie ruszyła wersja tasmoty 6.2
Na innych forach twierdzili ze to kwestia wersji softu (nowsze wersje działają na core version 2.6.1 i wyżej) lub czyszczenia pamieci.
Dodatkowo polecali zeby spróbować konfiguracji swojej sieci wifi przez konsole, a nie jak normalnie to wszyscy robią przez przeglądarke.
U mnie to zadziałało. Dziwne dla mnie było to, że wcześniej nie miałem takich problemów. Dodatkowo ten sam układ na espruna działał bez problemu. Ciekawi mnie czy nie ma to jakiegoś związku z tym, że mam chińskie klony D1 mini

 
Dodane : 03/11/2020 8:42 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@leszekb a jak konfigurujesz siec? dajesz mu stałe IP czy z DHCP? zrób z DHCP bo może przy stałym IP nieświadomie robisz jakiś konflikt?

 
Dodane : 03/11/2020 9:44 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@leszekb spróbuj tego DHCP jak sugeruje @adrian , napisz też czy masz już dodane jakieś inne moduły do tej sieci ? Może hasło do wifi jest jakieś udziwnione ( znaki specjalne ) za długie może router ma ograniczoną ilość urządzeń obsługiwanych po wifi . 

 
Dodane : 03/11/2020 11:34 pm
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

@isom, @adrian tez już na to patrzyłem i mam 24 aktywne urządzenia pod moim wifi a zakres DHCP od 2 to 254. Przyłączam po DHCP i szukam w monitorze sieci i na routerze po nazwie i adresie MAC.

Na potrzeby testu rozpakowałem nowego SONOFF'a basic i wgrałem do niego firmware T2, poszło za pierwszym razem i pięknie zgłosił się w sieci jako AFE-Device pod kolejnym wolnym adresem IP. Zmieniłem jeszcze kabel usb i też nic. Stworzyłem odrębną siec wifi dla goscia bez hasła i wpisałem ją w AFE w konfiguracji sieci modułu i tez nic. W kolejnym kroku podłączę się przejściówką CP2102 z pominięciem usb i zobaczę. Może felerna partia układów ESP, mam jeszcze kilka nowych.

 
Dodane : 04/11/2020 5:04 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@leszekb jak nie dasz sobie radę to kiedyś przy okazji wziąłbym go od Ciebie na testy (z tego co pamiętam jesteś z Wawy/okolic)

 
Dodane : 04/11/2020 7:59 pm
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

@adrian moge go wysłac do jakiegos paczkomatu u Ciebie w pobliżu, tylko prosze podaj mi namiary na priv. Wysłać ten polutowany czy sam moduł ESP, oba zachowuja sie tak samo?

 
Dodane : 05/11/2020 1:58 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@leszekb skatowałem tego Twojego ESP przeogromnie z 6+ bitych godzin

  • o ile AFE, Tasmota, ESPEasy - elegancko wchodzą
  • w logach wszystko okay
  • to mam tak jak u Ciebie: nie można się do nich podłączyć w trybie Access Point
  • ani razu nie udało mi się też podłączyć z tego urządzenia do routera WiFi
  • Nie znajduje mi routera WiFi który jest 10cm od urządzenia
  • Testował na bardzo starych jak i nowych bibliotekach
  • Testowałem wzmacnianie i osłabianie anteny , WiFi B/G/N

Jest to klon WeMosa - nie jest oryginałem, może jakas wadliwa partia zrobiona przez chińczyka??

W tym momenice mam wgrane AFE, Led miga i pokazuje dostępną sieć AFE-Device, no ale za nic i z kompa i z telefonu nie można się podłącz

Problem ESP8266 D1 Mini 3.0.0 Clone

Poddaje się

 
Dodane : 07/11/2020 8:17 pm
(@leszekb)
Wpisów: 43
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
 

@adrian wielkie dzięki za Twój czas, mamy sprawę jasną. Mam 10 szt. więc będą otwierał po kolei i testował. 4 sztuki juz potwierdzone ze złe.

Poszukam innej partii, może 1MB.

Znalazłem dzisiaj w sieci, ze ludzie mieli juz podobne problemy: https://github.com/esp8266/Arduino/issues/4008

Pozdrawiam

 

 
Dodane : 07/11/2020 10:21 pm
Udostępnij: