Sonoff = ESP8266 - ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sonoff = ESP8266 - Bo chcę sterować urządzeniami na 12 V i inne.

12 Wpisów
2 Użytkownicy
2 Likes
5,727 Wyświetleń
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Witam, jestem tu pierwszy raz więc się przedstawię na szybko 🙂

Mam na imię Tomasz i lubię grzebać w elektronice .. tyle chyba starczy.

Pytanie do Autora i jednocześnie podziękowania za stworzenie tego bloga, który zainspirował mnie do grzebania w ESP 🙂

Jako iż Sonoff to nic innego jak esp8266 postanowiłem wykorzystać informacje zawarte na blogu do swoich hobbystycznych zabaw. Tak więc wygrzebałem z szuflady NODEMCU v3 (w oczekiwaniu aż przyjdzie programator który zamówiłem, żeby pogrzebać w sonoff), podłączyłem do laptopa, zaprogramowałem a raczej wgrałem firmware autora, ustawiłem wszystko, połączyłem z moim serverem (ubuntu server 16), no i zacząłem kombinować. Dla testów połączyłem się z jakimś prostym skryptem wgranym z arduino i wszystko śmigało i tu pojawiły się schody.

Po wgraniu firmware, mam połączenie ale w odpowiedzi z servera w konsoli szeregowej dostaję takie coś:

Przy restarcie NODEMCU

Requesting default relay value, completed

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=6

Przy przełączaniu switcha na stronie openhab

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=7

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=6

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=7

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=6

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=7

Przy przełączaniu manualnym (switch GPIO 0 ) zastępuje przycisk z sonoff:

Relay set to ON

Relay set to OFF

Relay set to ON

Relay set to OFF

Relay set to ON

 

Do relaya mam podłączony przekaźnik, który przy manualnym przełączaniu (GPIO 0) działa, natomiast nie działa przy przełączaniu ze strony (www) openhab. 

USTAWIENIA PO STRONIE OPENHAB

SITEMAP:

sitemap iq label="iQ Home Menu"
{      
Frame label="Test" {
Switch item=sonoff_lampa
}
}

ITEMS:

Switch  sonoff_lampa "Lampa" {mqtt=">[mosquitto:/sonoff/lampa/cmd:command:ON:turnON],>[mosquitto:/sonoff/lampa/cmd:command:OFF:turnOFF]"}
String sonoff_lampa_status {mqtt="<[mosquitto:/sonoff/lampa/state:state:ON:ON],<[mosquitto:/sonoff/lampa/state:state:OFF:OFF]"}

 

RULES:

rule Reczna_zmiana_wartosci_sonoff_lampa"
when
    Item sonoff_lampa_status changed
then
   if (sonoff_lampa_status.state!=sonoff_lampa.state) {
     if (sonoff_lampa_status.state==ON) {
        sendCommand(sonoff_lampa,ON)
     } else {
      sendCommand(sonoff_lampa,OFF)
     }
   }
end

 

SPOSTRZEŻENIA:

Podczas testów wychwyciłem błąd, który zgłaszał OH2.LOG

[WARN ] [el.core.internal.ModelRepositoryImpl] - Configuration model 'iq.rules' is either empty or cannot be parsed correctly!

Powodem był opis w .rules

rule "Reczna zmiana wartosci sonoff_lampa"

po zmianie na:

rule Reczna_zmiana_wartosci_sonoff_lampa

błąd przestał występować.

To na chwilę obecną tyle, czekam na zainteresowanych tematem i zapraszam do dyskusji.

 

EDIT:

Dodam jeszcze iż próbowałem wgrać sketch od strony arduino, pobrany z repozytorium autora, po wgraniu na serial monitorze w kółko leci coś takiego:

https://wklej.to/ZiSMo  

 
Dodane : 18/02/2017 1:49 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Cześć 

jeszcze nie wgrywałem do nodeMCU więc Twoje eksperymenty są ciekawe:

Problem 1

Do relaya mam podłączony przekaźnik, który przy manualnym przełączaniu (GPIO 0) działa, natomiast nie działa przy przełączaniu ze strony (www) openhab. 

Dzięki! Zauważyłem, że miałem błąd w dokumentacji, już poprawiłem na stronie. Tak powinno wyglądać włączanie / wyłączanie przekaźnika w openHAB - daj znać, czy działa z nodeMCU. 

Switch sonoff_lampa "Lampa" {mqtt=">[mosquitto:/sonoff/lampa/cmd:command:ON:ON],>[mosquitto:/sonoff/lampa/cmd:command:OFF:OFF]"}

Jeszcze informacyjnie przekaźnik musi być podpięty pod GPIO 12 - ale tak chyba masz skoro działa ci przy przełączaniu przyciskiem.

Problem 2 

Błąd który wywala openHAB w logach, który rozwiązałeś zmianą nazwy reguły. Czy przed nazwą reguły miałeś cudzysłów. Na podstawie tego co wkleiłeś wygląda, że jest tylko na końcu. Jeśli reguła nazywana jest ze spacjami to musi być cała nazwa w "ciapkach" - daj znać, czy tak miałeś - to znaczy nie miałeś 😉

Problem 3

Ten ze screenshotem. Widzę, że odczytuje jakieś krzaki z pamięci jeśli chodzi o konfigurację WiFi, Mosquitto

Configuration: 
 - Version: 0.5.0
 - Language: en
 - Switch mode: 0
 - Device ID: Ŕ 
 - Host name: Y f�f €f Ŕ 
 - WiFi SSID: ÁŰvŔ 
 - WiFi Password: @
 - MQTT Host: ö’""P
 - MQTT Port: 0
 - MQTT User: °Ć
 - MQTT Password: ®xg"m-g'-
 - MQTT Topic: `F�J"BÂţ"@$ł "!
 - DS18B20 present: 0
 - Temp correctin: 0.00
 - Temp interval: 0
 - Relay state: 0
 - Post crash relay state: 0

muszę się zastanowić jak przed takim czymś się zabezpieczyć, bo prawdopodobnie to one powodują crash oprogramowania.

Sugestia na teraz - ale nie wiem czy zadziała.

  • Spróbować wprowadzić nodeMCU w stan konfiguracji  - tryb access Point a później zrobić Ustawienia Fabryczne. Problem jaki spodziewam się, jest że nie wejdzie w tryb konfiguracji, bo ze screenshot widzę, że się wiesza.
  • lub spróbować wyczyścić całą pamięć używając np. esptool'a przed wgraniem ze sketcha
esptool.py --port <serial-port-of-ESP8266> erase_flash 

na przykład:

esptool.py --port COM3 erase_flash

dzięki raz jeszcze za znaleziska, będę działał.

 
Dodane : 18/02/2017 11:46 am
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Witam

Co do błędu nr 2 to błąd leżał gdzieś indziej 🙂 teraz to dopiero zobaczyłem, tzn widziałem to wczoraj ale zapomniałem wspomnieć a dziś potwierdziłem:

Błąd powodowany jest tym iż adri@n (jeśli mogę sę tak zwracać) popełnił literówkę {podkreslilem na czerwono} [kod skopiowany ze strony autora]

rule "Reczna zmiana wartosci sonoff_lampa"
when
    Item sonoff_lampa_status changed
then
   if (sonoff_lampa_status.state!=sonoff_lampa.state) {
     if (sonoff_mapla_status.state==ON) {
        sendCommand(sonoff_lampa,ON)
     } else {
        sendCommand(sonoff_lampa,OFF)
     }
   }
end

Co do problemu nr 1 to po zmianie z turnON, turnOFF na ON, OFF wsztstko zaczęło działać, natomiast pojawiły się kolejne problemy:

Jeśli dobrze rozumiem to .rule odpowiada za komunikację między manualnym trybem przełącznika a serverem ? Czyli jak kliknę button na urządzeniu to na stronie www powinien się zmienić stan danego "urządzenia" (przekaźnika), tak to rozumiem, bo inaczej jakie miało by to zastosowanie ?!

Tak wiec, po poprawieniu błędu w .rule: (i co ważniejsze zmianie "!")

WARIANT 1

if (sonoff_lampa_status.state=sonoff_lampa.state) {
     if (sonoff_lampa_status.state!==ON) {
        sendCommand(sonoff_lampa,ON)
     } else {
        sendCommand(sonoff_lampa,OFF)
     }

WARIANT 2

if (sonoff_lampa_status.state=sonoff_lampa.state) {
     if (sonoff_lampa_status.state==ON) {
        sendCommand(sonoff_lampa,ON)
     } else {
        sendCommand(sonoff_lampa,OFF)
     }

Przełącznik po stronie openhab www 

(Wariant 1 i 2) 

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=2 ON

Relay set to ON

 

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=3 OFF

Relay set to OFF

 

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=2 ON

Relay set to ON

 

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=3 OFF

Relay set to OFF

(Wariant oryginalny ze strony autora) przy włączeniu przełącznika na www:

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=2 ON

Relay set to ON

 

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=3 OFF

Relay set to OFF

 

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=3 OFF

Relay set to OFF

Jak widać przełącznik wchodzi w stan ON po czym dwukrotnie wchodzi w stan OFF

Po stronie urządzenia (manualne przełączanie) (BRAK REAKCJI NA SERVERZE)

(Wariant 1 i 2)

Relay set to ON

Relay set to OFF

Relay set to ON

Relay set to OFF

 (Wariant oryginalny ze strony autora) przy włączeniu przełącznika za pomocą buttona na urządzeniu:

Relay set to ON

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=3 OFF

Relay set to OFF

 

Got MQTT Topic : /sonoff/lampa/cmd, length=3 OFF

Relay set to OFF

Co do problemu nr 3 jak przetestuję napiszę wzmianki tutaj.

 

Ogólnie NODEMCU czy nawet jakieś samoróbki z użyciem esp8266 mogą być ciekawą alternatywą dla tych którzy chcą sterować urządzeniami niskonapięciowymi, no i są tańsze od sonoff`a który daje możliwość sterowania napięciem 230V (nie liczę tu dłubania i wyciągania GPIO z pinów, bo to też możliwe jak mniemam, ale nadal potrzebuje napięcia wejściowego 230V [nie licząc możliwości kolejnego lutowania i przeróbek 🙂 ]), ale zakładając że chcę podłączyć do sterowania domofon (12V) itp, wspomniane wcześniej nodemcu czy małe esp8266 mogą przyjść na ratunek 🙂

Pozdrawiam i mam nadzieje iż blog, forum i cały wątek (SMART-HOUSE) będzie cieszył się większą popularnością, gdyż w tych czasach uważam ten temat za wręcz konieczny 🙂

 

EDIT:

Teraz sobie uświadomiłem że owy błąd z włączaniem i natychmiastowym wyłączaniem zastosuję do otwierania domofonu 😀 Ale nie zmienia to faktu iż do zastosowania innych przełączników jest już niewygodny 🙂 

 
Dodane : 18/02/2017 12:42 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

dzięki z błędem w tej regule - już poprawiłem.

Reguła ta, o której piszesz służy jedynie do tego, żeby OH wiedział, w jakim stanie jest przekaźnik jeśli sterujesz nim ręcznie przez przycisk - dokładnie tak jak napisałeś.

Mam taką regułę zaimplementowaną u siebie w OH i działa - właśnie ponownie sprawdziłem


rule "Reczna zmiana wartosci sonoff_lampa"
when
    Item sonoff_lampa_status changed
then
   if (sonoff_lampa_status.state!=sonoff_lampa.state) {
     if (sonoff_lampa_status.state==ON) {
        sendCommand(sonoff_lampa,ON)
     } else {
        sendCommand(sonoff_lampa,OFF)
     }
   }
end 

Może opisze jak to działa:

  • w OH są dwa Itemy
    • sonoff_lampa  
      • steruje przełącznikiem,
      • jak ustawi się na ON to wysyłana jest wiadomości MQTT z openHAB -> ustaw przekaźnik na ON
      • jak ustawi się na OFF to wysyłana jest wiadomości MQTT z openHAB-> ustaw przekaźnik na OFF
    • sonoff_lampa_status 
      • pod ten item w OH zapisywane są wszystkie zmiany wartości przekaźnika
      • kiedy zmieni się wartość przekaźnika obojętnie, czy wymuszone ręcznie, czy przez OH - Sonoff (ESP8266) publikuje wiadomość MQTT o nowej wartości przekaźnika i ta wartość jest przechwytywana przez openHAB i zapisywana do item sonoff_lampa_status  
  • Reguła:
    • odpala się za każdym razem, gdy zmiena się sonoff_lampa_status 
      • Jeśli item sonoff_lampa jest różny od  sonoff_lampa_status (sytuacja tak występuje kiedy ręcznie przełącza się przekaźnik) to w dalszych krokach reguła ma za zadanie zaktualizowanie wartości sonoff_lampa w openHAB na takie samo jak sonoff_lampa_status, czyli robi to:
     if (sonoff_lampa_status.state==ON) {
        sendCommand(sonoff_lampa,ON)
     } else {
        sendCommand(sonoff_lampa,OFF)
     }
  • czyli, jeśli ręcznie włączony został przekaźnik, sonoff_lampa_status ma wartość ON to wtedy ustaw sonoff_lampa również na ON - czyli synchronizuje obie
    • to powoduje odpalanie sendCommand(sonoff_lampa,ON) które zmienia wartości item sonoff_lampa w OH i niestety powoduje nadmiarowe wysyłanie do Mosquitto wiadomości MQTT o treści ustaw przekaźnik na ON - które i tak nic nie zmieni bo przekaźnik w ESP8266 jest już ustawiony na ON
  • analogicznie robi OFF

jeśli dodasz w regule != to przy zmianie ręcznej stanu przekaźnika to wg mnie zadziała tak, że wróci do stanu sprzed wciśnięcia  przycisku - tak mi się wydaje - włączy i zaraz wyłączy przez regułę.

Jeśli wpadłbyś na pomysł ją zrobić zgrabniejszą regułę na aktualizację stanu item w openHAB przy ręcznym sterowaniu przekaźnikiem - a szczególnie - nie wysyłanie nadmiarowej wiadomości MQTT to chętnie skorzystam 🙂

 

 

 
Dodane : 18/02/2017 2:55 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Ja to wszystko jakoś rozumiem, ale mój server nie 🙂 W każdym razie u mnie nie działa ten zestaw:

ITEMS

Switch sonoff_lampa "Lampa" {mqtt=">[mosquitto:/sonoff/lampa/cmd:command:ON:ON],>[mosquitto:/sonoff/lampa/cmd:command:OFF:OFF]"}
String sonoff_lampa_status {mqtt="<[mosquitto:/sonoff/lampa/state:state:ON:ON],<[mosquitto:/sonoff/lampa/state:state:OFF:OFF]"}

 

RULES

rule "Reczna zmiana wartosci sonoff_lampa"
when
    Item sonoff_lampa_status changed
then
   if (sonoff_lampa_status.state!=sonoff_lampa.state) {
     if (sonoff_lampa_status.state==ON) {
        sendCommand(sonoff_lampa,ON)
     } else {
        sendCommand(sonoff_lampa,OFF)
     }
   }
end

W konsoli mi pokazuje ON - OFF - OFF

Chwilowo idę odpocząć od kompa więc może później z jaśniejszym umysłem coś pokombinuję 🙂

Pozwolę sobie wkleić link z innego bloga, jeśli narusza to regulamin czy coś proszę go skasować, dotyczy on co prawda OH1 ale zasada podobna, może Cię zainspiruje albo naprowadzi na jakieś nowe wskazówki.

http://technika-laika.blogspot.com/2014/10/openhab-i-mqtt-binding.html

Tymczasem pozdrawiam.

PS. Zastanawiałem się abyś zamieścił na forum może jakiś nowy dział typu OPENHAB ponieważ nie natknąłem się jeszcze na polsko jezyczne forum z tym oprogramowaniem, a chętnie wysłuchał bym lub podzielił się swoimi spostrzeżeniami, np: jak dodać stream z kamer bo to mnie ciekawi, jak zrobić panel sterowania muzyką i ogólnie jak zrobić centrum multimedialne a nie tylko wyłączanie światła w przedpokoju 😀 bo do tego można kupić pilot za 20zł i z głowy. OH stawia przed nami wiele możliwości, niestety prawda jest taka że samemu ciężko wszytko ogarniać, a jak to mówią starzy górale 😛 "W GRUPIE SIŁA". Może uda się w przyszłości stworzyć jakiś ciekawy projekt oparty o OH, ESP, ARDUINO itp. Wiem że jest tego już sporo ale co z tego ? Trzeba działać 🙂

 
Dodane : 18/02/2017 4:37 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Wiesz, co zastanawiam się teraz czy ten drug Item nie powinien być jednak Switch nie String - bo tak mam u siebie w OH.

Switch sonoff_light_state {mqtt="<[mosquitto:/sonoff/light/state:state:ON:ON],<[mosquitto:/sonoff/light/state:state:OFF:OFF]"}

spróbuj i daj znać jak znajdziesz chwilę.

Ja to mega fanem jestem OH i chętnie zrobię openhab sekcje na forum.

w domu zrobiłem sobie takie multimedia centrum, które jest podłączone z OH. Jedną z reguł jakie mam jest, że

  • jak odpalam film i jest zapalone u mnie w pokoju z TV światło to OH mi je gasi - lubię z małżowiną oglądać filmy jak jest ciemno;
  • jak daje pause lub stop lub film się kończy to zapala mi się automatycznie światło

Jak to mówią sky is the limit. 

 
Dodane : 18/02/2017 5:28 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

No i sprawa rozwiązana 🙂 Teraz śmiga aż miło, niestety muszę uciekać na zakupy, jak wrócę i zadowolę kulinarnie moją Panią to wrócę do tematu i pokombinuję z tym podwójnym MQTT.

Btw, cieszę się że znalazłem wreszcie osobę która podziela moje zainteresowania odnośnie usprawniania sobie życia 🙂

Jak byś miał jakiś skrypt do OH żeby gotował za mnie (mimo iż to uwielbiam) to chętnie zaimplementuję na swoim serverze, będzie więcej czasu na kombinację 🙂

Pozdrawiam i do usłyszenia. no i czekam na sekcję OH na forum 🙂

 
Dodane : 18/02/2017 6:33 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

No to aktualizuje dokumentację z tym String / Switch !

 no i czekam na sekcję OH na forum 🙂

   

Już dostępna forum openHAB

 
Dodane : 18/02/2017 6:39 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Ok moje spostrzeżenia odnośnie AFS (Alternatywnego Firmware do Sonoff).

Tak sobie myślę aby autor zrobił osobne firmware o nazwie np: UEF (Universal ESP Firmware)

Bo niektórzy potrzebują zaimplementować AFS do prostego zarządzania jakimś tam przełącznikiem, a inni chcieli by mieć więcej możliwości, temat ten zainspirował mnie po tym jak pojawiły mi się problemy podczas próby wgrania softu przez Arduino IDE.

Tak więc myślę aby rozbudować ASF i przekształcić jak wspomniałem w nowy soft UEF, ponieważ konfiguracja z przeglądarki jest jak najbardziej fajna 🙂

Zmiany które proponuję:

  1. Możliwość dopisania (ustawienia) GPIO oraz jego stanu - w moim wypadku chciałbym aby stan GPIO był np ustawiony na LOW zamiast domyślnego HIGH etc...
  2. Możliwość dodania większej ilości tematów dla MQTT - aby można było zarządzać wieloma urządzeniami za pomocą jednego ESP
  3. Alternatywnie podgląd stanów (new iem jak to dokładnie nazwać) chodzi o podgląd z konsoli szeregowej czyli przekierowanie to np na WWW, aby nie trzeba było podłączać pod komputer urządzenia żeby podejrzeć co się tam dzieje 🙂

Na chwilę obecną to tyle mi przyszło do głowy, oczywiście nie wiem czy to będzie możliwe (chociaż to komputer wiec powinien robić to co mu każemy) ale najlepiej jak wypowie sie autor.

p.s. Próbowałem wyczyścić esp eprom i nadal problem z tym oprogramowaniem przez Arduino IDE, nie wiem z czego wynika ale niebawem wstawię wszelkie logi, które zdołam wychwycić.

p.s2 mam także nadzieję iż autor wygrzebie z szafy NODEMCU v3 albo zakupi do testów.

Pozdrawiam

 
Dodane : 19/02/2017 7:33 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

hey, jestem adrian nie jakiś tam autor 😉

Nie wiem czy taki mega uniwersalny jest robialny.

Gdzie widze problemy to dodawania różnych czujników / urządzeń dodatkowych do takiego ESP - każdy czujnik posiada osobną bibliotekę lub kilka różnych do wyboru. Wszystkich nie da się upchać, ale można byłoby zrobić taki mały kombajn typu

  • max 4 przekaźniki
  • czujnik temperatury
  • wilgotności
  • ciśnienia
  • światła 

Ograniczyć się do jakiś konkretnych modeli takich czujników, a później w sofcie włączać bądź wyłączać dany czujnik.

Myślę, że ESP mogłoby publikować na różnych tematach MQTT, nie wiem jeszcze jak z nasłuchem na różnych tematach - mam to do rozgryzienia w oprogramowaniu, które robię do Sonoff Dual - tam są 2 przekaźniki.

ESP to tak, taki mały komputer, ale w komputerze też trzeba drivery dogrywać do urządzeń, albo mieć je w systemie już wszystkie zainstalowane. Prawie awykonalne w ESP - w rozsądnych ramach czasowych. 

Co do samego sprzętu przydałby się jakiś dobry system zasilania - bateryjny, z 220v, zawsze można z ładowarki tylko, że to ogranicza.

Ja się pisze i podejmę, ale mam do skończenia Soft do Sonoff DUAL i dokończenie integracji ESP z Alexą, żeby sterować nimi głosowo - przekaźnikiem. 

mam ESP8266 kilka w szufladzie - czujników jeszcze więcej - najmniej tylko czasu

 
Dodane : 19/02/2017 9:36 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

No tak z czasem to jest zawsze problem 🙂

Nie będę ukrywał iż jestem strasznie początkujący w tym temacie i działam trochę po omacku metodą prób i błędów, jednak nigdy się nie poddaję, szukam, pytam i się uczę. Jeśli masz jakiegoś maila, fb czy cokolwiek gdzie mogę wysłać Ci kod którego kiedyś używałem, co prawda użyty był na adruino mega, ale tam była możliwość sterowania kilkoma urządzeniami przez mqtt, skoro ogarniasz to jak widzę zdecydowanie lepiej ode mnie to może jakieś sugestie sobie z niego wyciągniesz które zainspirują do twoich potrzeb 🙂

 

Co do dodawania czujników to jak najbardziej można zrobić kilka tych najbardziej popularnych, a z czasem dodawać nowe. Mnie jednak bardziej chodziło o to abyśmy mieli możliwość ustawienia lub dodania GPIO i jego stanów, ponieważ do jednego ESP mogę podpiąć wtedy np 4 moduły RELAY i sobie sterować nimi za pomocą MQTT, dodatkowo trzeba by także dodać możliwość dodania manualnych przełączników do tego, bo czasem trzeba kliknąć coś manualnie 🙂

Co do zasilania to z pomocą mógłby przyjść ktoś kto ogarnia EAGLA i projektowanie tego typu rzeczy, na aliexpress co prawda są jakieś takie gotowe moduły, ale większość ma zasadę działania jak sonoff. Jak znajdę chwilę to wyrysuję w jakimś paincie czy gdzieś tam jaką ja mam wizję.

Opisowo: Wejście i Wyjście 230V oraz wyjścia GPIO np; 8 szt. Więcej chyba nie ma potrzeby bo nie chcemy z tego zrobić kombajnu do zarządzania gniazdkami w całym bloku 😀 

 

+/- mojej wizji 🙂

 
Dodane : 19/02/2017 9:58 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

z tym ustawianiem gpio to nie będzie problemu

napisz do mnie tutaj z email to podeślę swój - nie chcę go zostawiać publicznie dla łowców adresów email pod spam.

 
Dodane : 19/02/2017 10:15 pm
Udostępnij: