Pilot iR WiFi + Mqt...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pilot iR WiFi + Mqtt

10 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Likes
6,113 Wyświetleń
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

 Dziś z rana korzystając z wolnego czasu, postanowiłem trochę posprzątać w mieszkaniu, niestety po kilkudziesięciu minutach wpadł mi w łapska ESP8266 model 12e. Myślę więc, kurz nie zając nie ucieknie i zasiadłem do biurka zwanego dalej "Darkiem" 🙂

Chwilę mieszając układem między palcami, wpadłem na pomysł iż podmienię NODEMCU z tym oto maleństwem, .sięgam po lutownicę 🙂 moją najlepszą przyjaciółkę 🙂 nie mając jeszcze konkretnego planu, ale w grupie się myśli lepiej 🙂 i natrafiam na problem, przecież esp zajada się napięciem 3.3 V a w usb mam 5, hymmmm, nie myśląc dłużej sięgam po jedną z walizek w której roi się od "chińczyka z ali", patrzę i patrzę a w myślach pewność że kiedyś kupowałem na wszelki wypadek STEP-DOWNY. No i znalazłem, prędko uchwyciłem multimetr, ustawiłem 3 z kawałkiem, polutowałem wszystko do siebie, zapiąłem pod UART`a, razu, dwazu sketch wgrany, restart iiiii..... no i pięknie 🙂 zamiast klocka NODEMCU mam zgrabny "IrDrive" 🙂

Może nie jest najpiękniejszym z moich dzieł ale ledwo go widać, a najważniejsze że działa. 
Poniżej kilka ujęć gotowej pracy:D

p.s. No i czas wracać ogarniać kurz, a nóż wpadnie coś jeszcze w ręce 🙂

 

 

EDIT: Wiem że łatwiej było kupić smart tv, ale na co to komu ? Tv mam w domu żeby go oglądała kobieta, albo goście, jeśli taką mają chęć 🙂 Sam korzystam czasem do snu, puszczając "Marsjanina" bo fajnie się przy tym usypia 🙂

 
Dodane : 19/05/2017 12:56 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

zgrabne - do czego to wykorzystujesz? (bedziesz)

 
Dodane : 19/05/2017 1:52 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Obsługuję tym TV (samsung) i Apple TV 🙂

Ale można wykorzystać do każdego urządzenia które ma pilota iR.

 

Na moim GitHub jest ten zlepek dodany, może komuś się przyda żeby ulepszyć 😀

EDIT: Jak mi przyjdą tonery do drukarki, to może wreszcie zacznę konstruować jakieś PCB, bo zawsze mnie to kręciło 🙂

 
Dodane : 19/05/2017 2:15 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Ale to jest nadajnik ? Do np TV

a jesli tak to każde urządzenie mozna ?  Jak to ustawiać zeby różne urządzenia obsługiwał ? Sa przecież jakieś różne kody czy cos ? 

 
Dodane : 19/05/2017 6:12 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Jutro wstawię jakiegoś mini tutorialka jak to ogarnąć i zaprogramować każde urządzenie jakie chcesz 🙂

 
Dodane : 19/05/2017 7:11 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Sorry że w weekend nie miałem czasu, ale było wietrznie i trzeba było prostować żagle 🙂

A więc do rzeczy: 

EDIT: Pamiętajcie że czysty układ ESP zasilany jest 3.3V żeby ktoś nie posłał mu 5V lub więcej 😛

Do Arduino IDE ściągamy bibliotekę IRremoteESP8266 

Otwieramy przykłady i wybieramy - IRrecvDemo

Pod esp8266 podpinamy diodę odbiorczą IR pod pin (jak w przykładznie) 2 GPIO02 w NODEMCU jak w moim wypadku było to D4 a w esp8266 12e jest to GPIO02 (pinout diody odbiorczej znajdziecie u wujka Googla wpisując pinout ir receiver" )

Po wgraniu oprogramowania w konsoli na porcie COM wyświetlą wam się wyniki jeśli przystawicie pilota i klikniecie jakiś przycisk.

przykładowo:

E0E040BF
E0E0E01F
E0E0D02F
E0E0D12E 
E0E0807F
E0E058A7

Zapisujecie sobie gdzieś na boku KOD + OPIS np: E0E0E01F - Volume up etc..

Jak już zapiszemy sobie kody jakie chcemy, przechodzimy do przykładu: IRsendDemo

teraz w LOOP zmieniamy sendNEC na nasze urządzenie np sendSAMSUNG czy sendSONY i wpisjemy nasz kod dodając przed nim 0x, najlepiej zerknąć w mojego sketcha na githubie jak mam to zrobione.

Podłączamy oczywiście diodę nadawczą zamiast odbiorczej, wgrywamy soft i sprawdzamy czy działa 🙂

No i chyba to by było na tyle. Gdyby mój opis był zbyt zamotany i ktoś by tego nie ogarniał proszę dać znać to wstawię prawdziwy tutorialek może nawet z filmem :). Ale myślę że to tak prosta sprawa że każdy powinien dać radę.

P.S. moje spostrzeżenia:

- po naciśnięciu danego przycisku wysyła on jakby kilka grup kodów prtzykladowo:

AF07BD03
007456321
XC23RT89 
AF07BD03
AF07BD03
XC23RT89
FFFEC02C

Wybieracie sobie jedną grupę i tego się trzymacie, ułatwi to dalsze prace 🙂

- oczywiści można na tej podstawie stworzyć sobie jakieś urządzenie odbiorcze i zaprogramować własne kody, podłączyć to pod cokolwiek i sterować za pomocą pilota, naszego lub dowolnego w domu 🙂

- pomocnym jest w sketchu umieścić sobie wcześniejsze wpisy jako notatkę np:

 

/*

  0xE0E040BF - POWER ON/OFF

  0xE0E0E01F - volup

  0xE0E0D02F - voldown

  0xE0E0D12E - HDMI

  0xE0E0807F - source

  0xE0E058A7 - menu

 

  0xE0E006F9 - up

  0xE0E08679 - down

  0xE0E0A659 - left

  0xE0E046B9 - right

 

  0xE0E0F00F - mute

 

  0xE0E0B44B - exit

  0xE0E01AE5 - return

  0xE0E016E9 - OK

 

*/

 
Dodane : 22/05/2017 2:59 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

dobre ! bedę robił u siebie - co to za diodę trzeba kupić?

 
Dodane : 22/05/2017 3:03 pm
(@tomaszraszowski)
Wpisów: 162
Pomocny Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
Autor tematu
 

Ja nadawczą wygrzebałem od pilota ze starej klimy (można wygrzebać z każdego pilota ir) , a odbiorczą kiedyś u chinola kupiłem, ale możesz wygrzebać z czegokolwiek co było na pilota. Na ali wpisz ir remote a na aledrogo 🙂 dioda nadawcza odbiorcza:)

EDIT: Usb wziąłem z jakiegoś starego kabla chinskiego, no i pamiętaj (robiąc to np na esp) aby jakiś step-down zastosować, żebyś nie posłał z USB śmiertelnego 5V dla układu esp 🙂

 
Dodane : 22/05/2017 3:07 pm
adrian reacted
(@ketonek)
Wpisów: 111
Pomocny
 

Hej, czy ktoś coś ciekawego zrobił sobie w tym temacie i chciałby się podzielić wiedzą/sprzętem(odpłatnie)? Potrzebowałbym układzik na nodemcu który potrafi odebrać sygnały z pilota IR(tylko do zaprogramowania układu) a potem już gotowy układ żeby wysyłąl IR do TV i klimatyzacji.

 
Dodane : 08/03/2020 12:11 pm
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
 

@ketonek

Wgraj sobie espeasy wersję Pod IR jest taki dedykowany soft do Node MCU, pod jedno GPIO podpinasz IR RX a pod inne GPIO IR TX.

Na urządzeniu w konsoli odczytujesz kody ktore przesyłasz do diody RX a po HTTP je wysyłasz .

Jest to opisane w jednym z moich postów bo też z tym walczyłem .

Miałem broadlinka ale go skasowałem bo fajnie pochowałem wemosy z IR TX i steruje Klimatyzacją, kinem domowym czy TV każdy pilot na oddzielnym ESP

 

 
Dodane : 19/03/2020 9:09 am
Udostępnij: