Inteligentny zamek
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Inspiracja Inteligentny zamek

1 Wpisów
1 Użytkownicy
2 Likes
146 Wyświetleń
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
Autor tematu
 

Cześć,

znalazłem z Ikea produkt o nazwie ROTHULT

rothult

 Dość ciekawe urządzenie, zasilany bateryjnie czytnik RFID wraz z mechanizmem. Mnie zainteresował w zasadzie tylko sam mechanizm. Wyłączyłem czytnik (zwora w miejsce kondesatora C2), do wnętrza wstawiłem ESP-01 z Esphome. Odnalazłem w sieci projekt, w którym autor wyposaża ów zamek w Wemos D1 mini z oprogramowaniem Espeasy. Wydaje mi się jednak, że to rozwiązanie jest mocno przekombinowane. Całość oparta jest na skrypcie kontrolującym pracę mechanizmu.

points
  • poza układem czytnika kart mamy prozesor kontrolujący pracę mechanizmu. Sterowanie odbywa się poprzez układ tranzystorów pozwalając na pracę w obu kierunkach.
  • dwa czujniki krańcowe informujące o położeniu mechanizmu
  • mechanizm - silnik wraz przekładnią i zasuwa

We wspomnianym projekcie autor steruje pracą silnika z modułu ESP, przełączniki krańcowe podają zasilanie w skrajnym położeniu i te kieruje je również na ESP. Zatem praca mechanizmu uzależniona jest w całości od działania ESP.

Producent przewidział pracę silnika w obu kierunkach, choć mechanizm jest bezkolizyjny tj. swobodnie się obraca. Pracując w trybie ciągłym mechanizm wsuwa i wysuwa zasuwę. Można do sterowania użyć tylko jednego kierunku.

IMG 1628
  • podłączyłem przewody 1. zasilanie, 2. sterowanie silnikiem, 3. przełączniki krańcowe
  • w przełącznikach krańcowych odwróciłem logikę - podają zasilanie w położeniu "niekrańcowym" 
  • aby zabezpieczyć układ przed niekontrolowaną pracą do sterowania zastosowałem dwa transoptory. Transoptor zamyka obwód pomiędzy przełącznikiem krańcowym a tranzystorem sterującym. To zabezpiecza przed ciągłą pracą. Impuls z ESP otwiera transoptor i silnik pracuje tylko do momentu uzyskania położenia krańcowego, gdzie mikroprzełącznik odcina napięcie. Analogicznie w drugą stronę.
  • dwa transoptory by rozdzielić na zasterowanie OPEN - CLOSE
  • trzeci transoptor wykorzystałem do potwierdzania stanu CLOSE. 
  • zasilanie zewnętrzne 5V.
IMG 1686
IMG 1645
IMG 1688
IMG 1621
ehome

 

 

 
Dodane : 25/01/2024 10:36 am
isom and adrian reacted
Udostępnij: