Powiadomienia
Wyczyść wszystko

ESP8266/ESP8285 Czujnik hc sr05

8 Wpisów
5 Użytkownicy
1 Reactions
541 Wyświetleń
(@jarekfracz)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

Witam wykorzystałem czujnik jak w tytule do pomiaru poziomu wody w studni mój problem polega na tym że.te.wartosci cięgle skaczą i niewiem jak z wiarygodnością wynikow zasilanie 5 v z esp i pin 5 trig 6 eho dobrze to zrobiłem bo widziałem różne podpięcia z rezystorem jeszcze 

 
 
Dodane : 17/04/2023 11:52 am
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

ESP ma na wejściu max 3.3V. Czujnik jest zasilany z 5V rozumiem że sygnał z czujnika obniżasz do poziomu 3.3V? 

 
Dodane : 17/04/2023 3:13 pm
(@jarekfracz)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

Na esp jest wyjście 5 v jest pod nie podłączone 

 
Dodane : 17/04/2023 3:33 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

No tak. Ale ESP jest zasilane z 3.3V tak samo wszystkie wejścia GPIO zarówno analogowe jak i cyfrowe mają maksymalny poziom napięcia właśnie te 3.3V a nie 5V. Tak więc na początek trzeba dostosować sygnał by napięcie na wyjściu czujnika nie miało napięcia wyższego niż te 3.3V.

 
Dodane : 17/04/2023 3:39 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5121
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Tak jak pisze @steel_rat poziom logiczny musi być dostosowany do potrzeb GPIO ESP8266, czyli albo dzielnik napięcia , albo konwerter poziomów logicznych. Ale tego typu czujniki nie sprawdzają się przy pomiarze lustra wody. Kiedyś robiłem testy na beczce z deszczówką i skończyło się na trzech czujnikach pływakowych Max , 50% i Min . To działa niezawodnie: czujnik pływakowy  

 
Dodane : 17/04/2023 4:09 pm
adrian reacted
(@mig41)
Wpisów: 619
Ekspert
 

ESP8266 wytrzymuje stan 5V , choć sam wystawia stan o wartości 3,3V , wielokrotnie sprawdzone , choć nie to ,żebym to polecał.

 
Dodane : 17/04/2023 8:03 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

Dodane przez: @jarekfracz

Witam wykorzystałem czujnik jak w tytule do pomiaru poziomu wody w studni mój problem polega na tym że.te.wartosci cięgle skaczą i niewiem jak z wiarygodnością wynikow zasilanie 5 v z esp i pin 5 trig 6 eho dobrze to zrobiłem bo widziałem różne podpięcia z rezystorem jeszcze 

 

Przyjrzałem się zasadzie pomiaru odległości przez ten czujnik i widzę że nie zależy ona do napięcia tylko od czasu jaki upłyną od wysłania do odebrania sygnału.

I tak uważam, że przyczyną tych skoków wartości może być:

1) Źle,błędnie zrobiona procedura pomiaru w ESP

2) Odbicia dźwięku w studni.

3) Czujka nie nadaje się do takich zastosowań.

NA pierwsze można by coś zaradzić, na drugie można coś próbować, na trzecie już nie ma rady.

 

 

 
Dodane : 17/04/2023 11:40 pm
(@paweld)
Wpisów: 17
Praktykant
 

Witam, w ESP8266 zasilanie 5v jest na pinie VV nie VIN, a VIN jest jakieś dziwne napięcie, do tego mam założony konwerter 3.3v-5v. I pomiar jest stabilny. Mam inny problem jak mogę się podłączyć pod temat.

Dodałem czujnik odległości HC-SR04 do zbiornika na węgiel do pieca. Czujnik działa, pokazuje odległość. 100 cm pusty, 20 cm pełny. Dopisałem formułę -1.25*%value%+125.00, żeby mi przeliczało na procenty. 100cm - 0%, 20cm - 100%. Tylko że jest tak, że raz mi zwraca wartość do domoticza w cm, bez przeliczania formułą, a raz przelicznone, przez co mam krzaki i nie wiem ile zostało węgla, bo nie wiem czy to w % czy w cm.

 
Dodane : 12/01/2024 10:06 pm
Udostępnij: