Gosund SP111 z tasm...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Tasmota Gosund SP111 z tasmota

60 Wpisów
11 Użytkownicy
2 Likes
5,478 Wyświetleń
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

Witam.

Proszę o pomoc w kwestii zaprogramowania gniazdka ,aby spełniało takie wymagania:

Jest to gosund sp111 z wgrana Tasmota i skonfigurowane i kalibrowane.

Zadaniem gniazdka jest włączenie grzałek w zasobniku gdy napięcie sieci osiągnie wartość 251V. Wyłączenie ma nastąpić gdy napięcie obniży się do wartości 247V.

 

 

 
Dodane : 16/05/2022 3:46 pm
Mariusz
(@mariusz-2)
Wpisów: 228
Weteran Donator 2K23
 
Dodane przez: @geminus

Witam.

Proszę o pomoc w kwestii zaprogramowania gniazdka ,aby spełniało takie wymagania:

Jest to gosund sp111 z wgrana Tasmota i skonfigurowane i kalibrowane.

Zadaniem gniazdka jest włączenie grzałek w zasobniku gdy napięcie sieci osiągnie wartość 251V. Wyłączenie ma nastąpić gdy napięcie obniży się do wartości 247V.

 

Tu był podobny temat --> https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz-reguly/wlaczanie-grzalki-skrypt-blockly/paged/2/#post-23760

 
Dodane : 16/05/2022 5:07 pm
adrian reacted
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@mariusz-2 Nie widzę możliwości zastosowania tej reguły w moim przypadku.

Oczekiwałem konkretnej podpowiedzi a nie gdzie było coś podobnego.😄

Pozdrawiam

 
Dodane : 16/05/2022 5:44 pm
Mariusz
(@mariusz-2)
Wpisów: 228
Weteran Donator 2K23
 
Dodane przez: @geminus

@mariusz-2 Nie widzę możliwości zastosowania tej reguły w moim przypadku.

Oczekiwałem konkretnej podpowiedzi a nie gdzie było coś podobnego.😄

Pozdrawiam

Z tamtego mogłeś zrobić to co chcesz

123

 

 
Dodane : 16/05/2022 6:55 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

Jak to by napisali na jednym forum "już było użyj wyszukiwarki" 🙂

A tak na poważnie. Nie napisałeś w co ma sterować przekaźnikiem.

Czy skrypt wpisany w Tasmote w gniazdku czy skrypt np. z Domoticza? Zakładam że to jednak ma być Tasmota.

Możesz np to wpisać

rule1 on Energy#Voltage>250 do Power 1 endon on energy#Voltage<248 do Power 0 endon
 
Dodane : 16/05/2022 6:58 pm
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@steel_rat 

Witam.

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź.

Sorry za zbyt skromny opis z mojej strony. Jestem totalnie zielony więc i pytanie było mało precyzyjne. Dobrze wydedukowałeś że  chodzi o skrypt Tasmota. Gniazdko ma pracować w układzie fotowoltaniki. W związku z bardzo częstym wyłączaniem falownika na skutek wysokiego napięcia w sieci energetycznej.

W zamyśle załączenie grzałek ma spowodować obniżenie napięcia poniżej 253 V,a to ma zapobiegać przed wyłączeniem falownika. Każde wyłączenie powoduje,że ponoszę straty bo z producenta staje się konsumentem.

Długo by pisać jak posiadacze instalacji PV są waleni po rogach. Próbowałem prostego skryptu z załączeniem grzałki ,ale grzanie odbywało się według czas , bez kontroli temperatury. Doprowadziłem przypadkowo do zagotowania wody w zasobniku! 

 

 

 
Dodane : 16/05/2022 9:21 pm
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@steel_rat 

Zapomniałem zapytać czy podany skrypt wpisuje po zresetowaniu gniazdka , czy po prostu dopisuje go na koniec już istniejącego?

 
Dodane : 16/05/2022 9:29 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

Ale grzałka masz bez termostatu?  Jak widzisz to zły pomysł. Może masz za mały zbiornik na wodę. Ostatnio pomagałem tworzyć skrypt na Tasmote który:

1. Działał tylko w określonym przedziale czasowym. Np. między 8 - 16

2. Załączał grzałkę powyżej 250V i wyłączał poniżej 248V

3. Było opóźnienie załączenia 3 sek. Oraz wyłączenia 10 sek.

I działa dobrze.

 
Dodane : 16/05/2022 9:35 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 
Dodane przez: @geminus

@steel_rat 

Zapomniałem zapytać czy podany skrypt wpisuje po zresetowaniu gniazdka , czy po prostu dopisuje go na koniec już istniejącego?

Ten skrypt ma numer 1. Jak masz już jakis to musisz mu zmienić numer na inny np 2. czyli rule 2.

Tak to wklejasz go całego do konsoli w Tasmocie i zatwierdzasz. Na koniec trzeba go aktywować poleceniem

Rule1 1

 

Gdzie Rule1 to skrypt 1, Rule2 skrypt 2 itp.

 

 
Dodane : 16/05/2022 9:42 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@geminus ta reguła, którą podał @steel_rat, nie zapobiegnie zagotowaniu wody, chociaż na pewno prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze.

Do tego żeby działała ta reguła , należy ją aktywować  czyli wpisać

rule1 1

to spowoduje że każdy odczyt napięcia w tasmota uruchomi tą regułę .

To oczywiście nie jest korzystne ani dla użytkownika, ani dla ESP , bo użytkownik będzie miał praktycznie zablokowaną ręczną obsługę tej grzałki, a ESP będzie mocno obciążone uruchamianiem reguły co 10 sek .

Można to ograniczyć aktywując uruchomienie tylko na zmiany napięcia , wtedy aktywacja reguły nie będzie tak częsta, robisz to wpisując w konsoli 

rule1 5

Ja bym jednak pokusił się o dodanie sobie możliwości ręcznego włączenia/wyłączenia tej grzałki a to można uzyskać dodając sobie fikcyjny przekaźnik w tasmocie , który nic nie będzie włączał a tylko aktywuje lub wyłączy tą regułę , ale zobacz jak sprawdzi się to w praktyce 

 
Dodane : 16/05/2022 9:44 pm
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@isom 

Ok dziękuję.

 
Dodane : 17/05/2022 9:55 am
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@steel_rat Grzałka jest bez termostatu.

To jak wyglądał by skrypt który opisałeś?

Opieram się na doświadczeniu ludzi znających temat. Próbuje uniknąć wysadzenia zasobnika w kosmos😀

Pozdrawiam

 

 
Dodane : 17/05/2022 10:37 am
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@mariusz-2 Witam. Jak to ugryźć?

 

 

 

 
Dodane : 17/05/2022 1:35 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 
Dodane przez: @geminus

@steel_rat Grzałka jest bez termostatu.

To jak wyglądał by skrypt który opisałeś?

Opieram się na doświadczeniu ludzi znających temat. Próbuje uniknąć wysadzenia zasobnika w kosmos😀

Pozdrawiam

 

Wygląda tak

rule1 on System#Boot do var1=0 endon on System#Boot do var2=0 endon on Time#Minute do if ((time>=420) and (time<=960)) var1=1 else var1=0;Power off endif endon on Energy#Voltage>250 do if ((var1==1) and (var2==1)) var2=0;RuleTimer2 3 endif endon on energy#Voltage<247 do if ((var1==1) and (var2==0)) var2=1;RuleTimer1 10 endif endon on Rules#Timer=1 do if (var2==1) Power off endif endon on Rules#Timer=2 do if (var2==0) Power 1 endif endon

Tylko jest jedno ale. Trzeba wgrać plik Tasmoty z tego tematu

https://www.smartnydom.pl/forum/tasmota/sterowanie-czasowe-i-wlaczanie-za-wysokim-napieciem/paged/2/

Pierwszy post na podstronie.

 
Dodane : 17/05/2022 5:51 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

To ja opiszę moje podejście. Po pierwsze nie trzeba zmieniać wersji firmware , po drugie mamy możliwość w dowolnym momencie zatrzymać grzanie tego zasobnika.

Pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić to tak jak wcześniej pisałem dodajemy drugi przekaźnik w tasmocie na dowolnym GPIO , bo on nie będzie niczego włączał, ma sobie po prostu zmieniać stan, ale o tym za chwilę.

Druga rzecz to aktywacja harmonogramów w tasmota , wystarczy kliknąć na załącz harmonogram tak jak na foto poniżej

1

 Trzecia rzecz to ustawienie strefy czasowej i wskazanie naszej lokalizacji a dokładnie szerokości i długości geograficznej. Pozwoli to tasmocie na kontrolę czasu letniego/ zimowego i pracy z aktualnym czasem. Robimy to wpisując w konsoli trzy polecenia

Timezone 99
Latitude 50.2415866
Longitude 18.4393411

Oczywiście szerokość i długość geograficzną trzeba wpisać swojej lokalizacji , ja wstawiłem przypadkowe parametry.

Czwarty punkt to dodajemy sobie dwa harmonogramy pierwszy będzie włączał kontrolę napięcia i tu ustawiamy np 9:00 rano, drugi będzie wyłączał tą kontrolę i tu ustawiamy godziny popołudniowe np 17:00. Można to zrobić na dwa sposoby, albo bezpośrednio w konfiguracji tasmoty, albo z poziomu konsoli wstawiamy sobie takie dwa Timery

Timer1 {"Enable":1,"Mode":0,"Time":"10:21","Days":"1111111","Repeat":1,"Action":3}
Timer2 {"Enable":1,"Mode":0,"Time":"16:23","Days":"1111111","Repeat":1,"Action":3}

W tym przykładzie kontrola będzie między 10:21 a 16:23

Na koniec dodajemy sobie trzy reguły

Rule1 ON clock#Timer=1 DO Backlog rule2 1; rule2 5 ENDON ON clock#Timer=2 DO Backlog rule2 0; Power1 0 ENDON
Rule2 on Energy#Voltage>251 do Power1 1 ENDON on energy#Voltage<249 do Power1 0 ENDON
Rule3 ON Power2#state = 0 DO Backlog Rule2 0;Rule1 0; Power1 0 ENDON ON Power2#state= 1 DO Backlog Rule2 1; Rule2 5; Rule1 1 ENDON

Rule3 1

Ostatni wpis aktywuje regułę trzecią i to wystarczy.

Krótki opis 

O wyznaczonej godzinie Timer 1 uruchomi regułę 2 , która ma za zadanie włączać lub wyłączać przekaźnik 1 - grzałkę na podstawie napięcia 

Timer 2 wyłączy regułę 2 i jednocześnie grzałkę jeśli była włączona.

Teraz o fikcyjnym przekaźniku , włączenie tego przekaźnika aktywuje regułę 1 i 2 , wyłączenie tego przekaźnika wyłącza grzanie wody i wyłącza reguły 1 i 2  czyli wyłącza kontrolę załączania grzałki.

To chyba tyle 

PS

Zapomniałem dodać. Jeśli chcemy żeby nie doszło do przegrzania zasobnika to dokładamy dowolny moduł z tasmotą i czujnikiem temp i z tego modułu wysyłamy polecenie wyłączenia przekaźnika fikcyjnego 2 gdy woda osiągnie zdaną temp.

W tym rozwiązaniu warto ustawić odczyt napięcia w tasmocie nie częściej niż 2 minuty, zapobiegnie to częstemu klepaniu przekaźnika od grzałki bo polecenie rule2 5 w regułach powoduje że tylko zmiana wartości tego napięcia będzie brana pod uwagę przy załączaniu grzałki, jeśli np przez 5 minut napięcie się nie zmieni to nic się nie wydarzy 

 

 
Dodane : 17/05/2022 10:44 pm
Siesiu reacted
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@isom 

Witam ponownie.

Czy do kontroli temperatury może być np. takie ustrojstwo z wgranąTasmotą?

Jeżeli możesz to podpowiedz inne tańsze rozwiązanie. Domyślam się że należałoby zamontować coś takiego na każdej fazie grzałki(3 sztuki łącznie)

Screenshot 2022 05 22 11 17 40 117 pl.allegro

 

 
Dodane : 22/05/2022 11:27 am
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

Dla bezpieczeństwa ja bym kupił jakiś przekaźnik 3fazowy i do tego podłączył ten termostat. Przekaźnik ten umieścił za sterowaniem z sp111. Nie ufał bym regułom bu np. wifi może paść albo coś jeszcze innego. I ten termostat wyłącza przekaźnik wyłączając wszystkie grzałki.

 
Dodane : 22/05/2022 12:16 pm
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@steel_rat 

Takie coś?

Screenshot 2022 05 22 13 24 41 266 pl.allegro
 
Dodane : 22/05/2022 1:27 pm
(@steel_rat)
Wpisów: 603
Ekspert
 

Myślałem o takim

https://allegro.pl/oferta/stycznik-mini-7-5kw-16a-cewka-230vac-gmc-16m-a-1no-11985488333

Takim czymś możesz sterować z termostatu. Dodatkowo te moduły z tematu. Tylko jak chcesz sterować grzałką. Jest ona 3 fazowa, czy masz 3 grzałki. Niezależnie się obwody mają otwierać czy nie. Termostat ma odciąć wszystkie obwody grzałki by nie zalac pomieszczenia/ wysadzić zasobnika.

 
Dodane : 22/05/2022 2:36 pm
(@geminus)
Wpisów: 26
Praktykant
Autor tematu
 

@steel_rat 

W Zasobniku zmontowaną mam grzałkę taka jak na zdjęciu. Jest to potrójna grzałka ,każdą z nich  poprzez jakiś przekaźnik załącza gniazdko gosund sp111 - kiedy napięcie w sieci przekroczy zadany próg.(dlatego są 3 gniazdka)

Wystarczy ,że na jednej z faz napięcie przekroczy 253V falownik wyłącza się.

To wszystko ma obniżyć napięcie poniżej tych cholernych 253 V.

Reszta osprzętu to zabezpieczenie przed zagotowaniem.

Screenshot 2022 05 22 15 07 56 067 pl.allegro

To ta grzałka. Co do przekaźników to dowiem się jutro po południu kiedy zięć przyjedzie .

Pozdrawiam

 

 
Dodane : 22/05/2022 3:21 pm
Strona 1 / 3
Udostępnij: