Powiadomienia
Wyczyść wszystko

openHAB OpenHAB 3.0

Strona 2 / 2
ldywicki
(@ldywicki)
Młodzik
Dodane przez: @1paul11

Głupie pytanie ale jak  uruchomić serwer MQTT na nowo w openhab 3.0 ?

Osadzony serwer MQTT został usunięty w 3.0 ponieważ biblioteka za niego odpowiedzialna nie była/nie jest utrzymywana i aktualizowana:
https://github.com/openhab/openhab-distro/releases/tag/3.0.0 (pod koniec):

The "Embedded broker" (Moquette) add-on has been removed due to Moquette being an abandoned project with major bugs that won't be fixed anymore. Please use a separate MQTT broker like Mosquitto instead.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/01/2021 6:38 pm
Alien
(@alien)
Majster

@1paul11

Tak jak w 2.xx instalujesz Mosquitto.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/01/2021 10:11 pm
_MarSs_
(@_marss_)
Majster Donator 2K21 Donator 2K18

Podszedłem do tego i ja. Zrobiłem backup plikowy, backup z configu OH oraz rpiclone. 

Najpierw poszedłem w kreator aktualizacji z configu - niby wszystko poszło dobrze, ale generalnie wyszła lipa, bo wszystko się rozlazło.

No to odinstalowałem OH, restart, instalacja od nowa, próba importu konfiguracji z backupu i..... lipa, praktycznie nic nie działa.

Powalczyłem trochę z ręcznym dodawaniem urządzeń, popróbowałem zrobić jakiś nowy layout i .... stwierdziłem, że przecież skoro od lat OH2 działał dobrze, to po co mi OH3?! Włożyłem klon karty i z ulgą przyjąłem spostrzeżenie, że wszystko działa po staremu.

W mojej instalacji mam ponad 30 urządzeń, co daje pewnie ponad 100 itemów. Do tego kilkanaście dość skomplikowanych reguł. Na wierzchu dopracowany HABpanel w wersji dla 4 typów urządzeń/użytkowników. To wszystko już zaakceptowali i opanowali domownicy.

Nie mam zdrowia tego przeklikiwać na nowo od początku i uczyć rodzinę nowej obsługi!

Ja zostaję na OH 2 dopóki się da.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2021 3:14 pm
kamiKAC
(@kamikac)
Majster

Dziwne. Kilka dni temu zainstaowałem świeży system na RPi4 (RPi OS), doinstalowałem Java 11 Azul i OH3.0.

Wrzuciłem katalog conf z OH2 (z wyjątkiem persistence i OH Cloud) i wyglądało, że wszystko działa poprawnie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2021 4:12 pm
Alien
(@alien)
Majster

@_marss_
Z Jakich bindingów korzystasz?. Aktualizowałeś Jave do wersji 11? Robiłem na razie na różne aktualizacje OH z 2.5 do 3 bez problemu, u siebie mam ok 500 itemów a reguły mają 1600 lini kodu.  Musisz Pamiętać że joda time jest nie obsługiwany czyli zmieniasz:

getHourOfDay → getHour, getMinuteOfHour → getMinute, getMonthOfYear → getMonthValue

Mogą też nie działać <, > trzeba zamienić na isAfter(), isBefore() 

Zresztą tu jest wszystko. Jedna bardzo ważna sprawa, największy błąd to trzymanie instalacji OH na karcie SD. 

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2021 5:53 pm
_MarSs_
(@_marss_)
Majster Donator 2K21 Donator 2K18

@Alien

Bindingów to mam całą masę: Air Quality , Astro , Exec, GPIO, MQTT, Network, NTP, OneWireGPIO, Panasonic TV, System info, Wake-on-LAN...

Mam jeszcze transformacje: Exec, Javascript, JSONPath, Map, RegEx.

Zainstalowałem sobie na drugiej malinie świeżą wersję od nowa i tak się czasami bawię w dodawanie elementów. Sporo się zmieniło.

Co do przechowywania konfiguracji na karcie, to bez przesady. Można popełnić gorsze błędy. Ja nie demonizuję karty, bo wg mnie zalety są bardziej istotne niż wady. Przede wszystkim. Wyłączyłem event loga dla itemów, więc ilość zapisów diametralnie spadła. Mam ustawiony automatyczny backup na drugą kartę oraz drugi w chmurę. Co rok zmieniam kartę kopii na główną, a na kopię biorę nową. Dzięki temu nigdy nie miałem żadnych problemów. W najgorszym przypadku mogę stracić historię czujników z kilku godzin.

Żaden inny nośnik też nie jest całkowicie niezawodny, a wiara, że jest lepszy od karty powoduje u ludzi zaniedbanie backupu i dopiero wtedy może być płacz i zgrzytanie zębów.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2021 6:43 pm
maras
(@maras)
Majster Donator 2K19

@_marss_mam takie samo zdanie. Póki mi działa nie zmieniam. Strasznie to wkurzające jak coś przestaje działać.

na razie dzialam w myśl zasady - If it ain't broke, don't fix it!

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2021 8:34 pm
Alien
(@alien)
Majster

@_marss_
Czyli standard. Z kartami jest różnie jedna pochodzi dwa lata inna 3 miesiące, różnica w żywotności dobrego dysku SSD a karty SD jest kolosalna. Nie mówiąc o szybkości i pojemności, mam wszystkie wejścia z PLC i jakąś setkę czujników zapisywaną do bazy testowałem z ciekawości na SD Pada po miesiącu. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2021 9:15 pm
Alien
(@alien)
Majster

@maras
Ale OH 3 to zupełnie inna bajka 🙂 nowy interfejs tworzy się sam i działa na wszystkim, w odróżnieniu od habpanelu gdzie musisz dłubać każdy switch i dostosowywać  wygląd do każdego urządzenia.   

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2021 9:20 pm
_MarSs_
(@_marss_)
Majster Donator 2K21 Donator 2K18

I jak tam koledzy na OH3? Podjąłem drugą próbę przejścia na 3 i znowu się poddałem - jakoś nie mogę złapać koncepcji konfiguracji wyłącznie przez www.

Tymczasem poszedłem za namową @alien i przeszedłem na dysk SSD, najmniejszy jaki miałem 240GB. Muszę przyznać się jednak do błędu w upieraniu się przy kartach SD. Na SSD działa to wszystko lepiej. Nie ma tych przycięć ładowania wykresów itp. A backupy teraz idą na kartę i jest ok.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/07/2021 12:00 pm
ldywicki
(@ldywicki)
Młodzik

@_marss_ Część rzeczy wciąż trzeba robić przez pliki, ponieważ UI nie potrafi np. obsłużyć bardziej egzotycznych rzeczy jak np. grupy, które korzystają z quantity (np. `Number:Energy`). Co więcej całe drzewko modelu da radę stworzyć korzystając z .items. Może jest to trochę karkołomne, aczkolwiek możliwe do wykonania.

Moje 2 setupy są na OH3 od Lipca i Września 2020. Na drugim wciąż robię całkiem sporo zmian. Poza jakimiś nielicznymi zgrzytami (np. jdbc) wszystko działa jak należy. U mnie całość śmiga na minikomputerach (Aaeon Boxer 6405m) z 4GB RAM i dyskiem SSD. W drugiej instalacji mam sterowniki centralnego i mierniki dla 6 mieszkań. W sumie ponad 300 itemów, z których około 200 jest aktywnych. Zajętość miejsca na dysku przez same dane to "śmieszne" 200 MB.

Teraz mam wszystko klikane przez UI, ale jak skończę z komponowaniem modelu i reszty konfiguracji pod wizualizację będę schodził na pliki i je wersjonował. Tak żebym mógł odpalić kolejny budynek w dzień a nie pół roku. 😉

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/07/2021 2:18 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@_marss_ u mnie OH3 od dawna, dawna - większość po plikach kilka rzeczy przez www, działa bez problemów

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 22/07/2021 10:03 pm
_MarSs_
(@_marss_)
Majster Donator 2K21 Donator 2K18

No to szczerze Was podziwiam! Będę chyba musiał się bardziej przyłożyć do migracji bo na 2,5 już praktycznie nie wydają poprawek. W zimie, długie wieczory to może się za to wezmę. Dzięki.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 23/07/2021 8:21 am
Strona 2 / 2
Udostępnij: