Wyładowanie atmosfe...
 
Notifications
Clear all

Wyładowanie atmosferyczne  

  RSS
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Dopadło mnie takie zjawisko jak w temacie i mam ciekawe spostrzeżenia . Zawsze byłem zwolennikiem rozwiązań przewodowych , z racji że dom mam już dawno wykończony i nie mogłem wszędzie położyć przewodów połowa mojej instalacji IT to bezprzewodówka. Po tym wyładowaniu i wymianie maliny ( serwer) większość modułów bezprzewodowych działa , wszystko co było po kablu jest do śmieci . Co ciekawe nie tylko moduły magistralowe padły , padł sterownik od pieca , sterownik od bramy wjazdowej, sterownik od kolektorów słonecznych , a nie uległy uszkodzeniu shelly od rolet , i 90 % modułów z AFE od oświetlenia . Wszystko wynika z tego że padł też główny router a tak naprawdę tylko porty LAN i to tą drogą poszło to co posypało moje sterowniki itd. Zrobię fotki tego co padło i nie nadaje się do odratowania ( sterownik bramy udało mi się naprawić) ale to kropla w morzu) Ciekawy jestem co o tym sądzicie ?

Cytuj
Dodane : 27/06/2020 7:53 pm
steel_rat
(@steel_rat)
Brygadzista

Cóż. Ja miałem podobnie. Tylko że jeszcze nie miałem urządzeń IoT. Ale jak piorun najpierw uderzył mi w lampę oświetleniową (uliczną) koło domu to po dziś 30 sekundach przyszło jakieś dziwne napięcie powrotne i uszkodziło mi TV, Android TV, Router dokładnie 2 porty LAN oraz PowerLine. Nic więcej się nie uszkodziło. A ciekawe jest to że te urządzenia wtedy nie działały (oprócz routera i powrline). TV i Android TV były odłączone od zasilania ale przez przełącznik na przedłużaczu. Ten Android TV to była przystawka do TV.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 27/06/2020 8:55 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Miałem dwa zdarzenia elektryczne

  • burza, poszedł mi router - kilka portów LAN i port LAN w mini-komputerku
  • brak zasilania i włączenie się generatora prądu na ropę - poszło z 6 sonoffów -  nic więcej

Generalnie współczuje @isom

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/06/2020 11:22 am
steel_rat
(@steel_rat)
Brygadzista

Co do bezpieczeństwa co lepiej ppo wifi czy kablu. Chyba bezpieczniejsze są urządzenia łączące się po wifi. Im grozi tylko przepięcie na zasilaniu. A urządzenia polaczone kablem mogą dostać zarówno od strony zasilania jak i po kablu eth. Wtedy dzieje się tak jak u @Isom

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/06/2020 12:46 pm
JackLab
(@jacklab)
Nowy

Witam jako nowy użytkownik tego Forum 🙂

Najbezpieczniejsze chyba są urządzenia bezprzewodowe/bateryjne - o ile piorun za blisko nie uderzy.

Można by pomyśleć o wykorzystaniu detektora burz i ew. odłączaniu zasilania domu na ten czas.

Jednak sterownik musiałby być zasilany z akumulatora na ten czas, by po przejściu burzy móc przywrócić zasilanie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/06/2020 1:29 pm
lukas121
(@lukas121)
Ekspert Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Sieć lan to najsłabsze ogniwo przy wyładowaniach. Ja u siebie postanowiłem stosować czujniki bateryjne a kabel rj45 powoli wymieniam na światłowód. Wszystkie urządzenia zasilane przez UPS APC, poza agd.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/06/2020 5:36 pm
adrian polubień
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Ekspert Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Przykro mi isom tez z tego powodu ze Cie to dopadlo. Dlatego tak mi zalezy na tym czujniku burz ktory by mi wylanczal zasilanie a wczesniej  powiadomil by mnie ze system zostanie zamkniety i zamykal system.

 Rpi  bylem zwolennikiem wifi wlasnie z tego powodu. Jedyne zagrozenie to od strony zasilania . Przez dwa lata tak hula i nie mialem problemu

Wychodzi na to, co tez sie tym martwilem jeszcze, to od strony kabla od internetu. Zagrozony ruter i spiety kablem do drugiego

Mam system w domu gdzie mieszka moja  mama ,jedynie co robie to sprawdzam pogode albo mama mnie informuje ze idzie burza i wszystko wylanczam przez internet. A mama na dodatek wylancza bezpieczniki na moje obwody wrazie „W”.

Naczytalem sie  o tym , jednak to powazne zagtozenie

Mam plan zmienic troche instalacje. Gdzie jeden obwod bedzie osobnym tylko do zasilania modulow esp. Gdzie to tylko mozliwe. Tak abym je mogl tez wylaczyc przez przekaznik. Choc na to gwarancji nie ma.

Po zatym musialbym pozakladac przepieciowki ,ale z braku czasu bo tam nie mieszkam odstawione jest to na dalszy plan.

Na to wszystko gwarancji nie ma ale zawsze to cos.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/06/2020 2:39 am
steel_rat
(@steel_rat)
Brygadzista

Nigdy nie ma gwarancji. U mnie wygląda, że przepięcie poszło od strony zasilania. I wyłączony przełącznik na przedłużaczu nie był żadną przeszkodą. Przeszkoczylo przez niego. Tak samo może być z przekaźnikami. Szczelina może być za mała.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/06/2020 8:19 am
bandi
(@bandi)
Stażysta

@isom Współczuję i powodzenia w naprawie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/06/2020 9:52 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Dziękuję Chłopaki za wsparcie duchowe , to też pomaga . Jak widać nawet elektronik się nie ustrzeże i nie pomogą przepięciówki , zasilanie z ups całej automatyki itp . Jeden strzał i po ptakach , ale drobnymi krokami przywracam to co się da , niektóre moduły mają tak wypalone ścieżki , że nawet nie ma sensu mierzyć co padło. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam zapaleńców

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/06/2020 10:36 am
Udostępnij: