Sterowanie oświetle...
 
Notifications
Clear all

Sterowanie oświetleniem - wykonanie instalacji  

  RSS
Daro1003
(@daro1003)
Brygadzista Donator 2019, Donator 2K20

Witam

Przymierzam się do rozpoczęcia wykonywania instalacji na budowie własnego domu i chciałbym się poradzić kolegów jak prawidłowo poprowadzić instalacje do sterowania oświetleniem.

Planuję tak:

1. W rozdzielni głównej umieścić Sonoff-y 4CH

2. Poprowadzić z rozdzielni przewody do lamp które będą wpięte do Sonoff 4CH

3. Poprowadzić z rozdzielni przewody do łączników w pomieszczeniach do sterowania lokalnego które będą wpięte do Sonoff-ów 4CH do guzików które są na tych Sonoff-ach i tutaj zastanawiam się czy jest to dobre rozwiązanie jak będą zachowywać się Sonoff-y które będą miały dolutowane długie przewody do łączników w pomieszczeniach ? Czy nie będzie zakłóceń ?

Jakie przewody zastosować do łączników ? Czy stosować teletechniczne np YTDY 8x0,5 czy skrętkę czy zwykłe przewody YDY 4x1,5 lu  YDY 5x1,5 w zależności od potrzeby  czy stosować przewody sterownicze ekranowane.

Myślałem to sterowanie wykonać jeszcze w inny sposób i na łączniki do sterowania lokalnego puścić 12V które sterowałoby listwą przekaźników a wyjście z przekaźniki wpiąć pod przycisk Sonoff w ten sposób może ustrzegłbym się od zakłóceń które no właśnie czy wogle wystąpią.

Jak to macie koledzy zbudowane ?

Cytuj
Dodane : 01/01/2020 3:23 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@daro1003 Długie przewody podłączone bezpośrednio do GPIO , a układane razem z innymi przewodami mogą być problematyczne , lepiej dać  przewody elektryczne bo zawsze będzie szansa żeby zrobić tradycyjną instalację . Sterowanie o którym myślałeś i puszczenie 12 V jest dobrym rozwiązaniem , dokładnie taki układ działa już ponad dwa lata u mojego brata i nie ma z nim problemu.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 01/01/2020 8:16 pm
Daro1003
(@daro1003)
Brygadzista Donator 2019, Donator 2K20

Czyli tak to trzeba rozwiązać listwy przekaźnikowe nie kosztują majątku a zrobią robotę. Na FB udało mi się zakupić 600szt żółtych złączach zuggy wiec przewody od lamp i wyłączników sprowadzę do nich a kiedyś wystarczy tylko je odpowiednio zmiarkować i mamy tradycyjna instalacje. 
Na obecna chwile do Sonoff 4CH chce załadować AFE 0 i ja nich zrobić sterowanie oświetleniem plus oczywiście RBPI i Domoticz.

Dawno mnie nie było na forum widze ze duże postępy poczyniliście w temacie automatyki w tym Domoticza i RBPI

OdpowiedzCytuj
Dodane : 01/01/2020 8:42 pm
Udostępnij: