Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Instalacja - okablowanie co jeszcze ?  

  RSS
Daro1003
(@daro1003)
Brygadzista Donator 2K20 Zarejestrowany, Donator 2019

Witam

Jestem w trakcie układania instalacji u siebie na budowie i proszę was o porady i sugestie do czego i gdzie mogę jeszcze ułożyć przewody.

1. Po stropie w górnej wylewce przyłożyłem z rozdzielni przewody do lamp, do anten wi-fi typu unifi, oraz do nagłośnienia planuje jakąś 100 voltówkę z kilkoma strefami. W miejscach tz komunikacji szybkiej czyli jakieś przejścia z garażu przez pralnie, warsztat, biuro  wydzieliłem lampy i osobny przewód do zapalania i gaszenia oświetlenia na fotokomórkę.

2. Przewody do alarmu czujki YTDY 8x0,5 to samo do manipulatorów plus skrętka 5kate z szafy RACK jak by czasem został zamontowany TSI Satela.

3. Przewód do sterownika pieca CO vailant przewiduje tylko dwie żyły - dołożyłem skrętkę. Do pieca w kotłowni podciągnąłem również skrętkę oraz czujkę temp z zewnątrz. Ogrzewania gazowe ale raczej nie planuje robić jakichś cudów z ogrzewaniem dom parterowy wszystko będzie wyotwierane każde pomieszczenie wiec ogrzewanie zostanie tradycyjnie.

4. Ułożyłem rurki do klimatyzatorów no i zasilanie jednostki zewnętrznej 3x2,5 i z niej 5x2,5 do jednostki wewnętrznej i teraz pewnie pasuje dorzucić do jednostki wewnętrznej jakiś YTDY z rozdzielni plus skrętkę no i do sterownika na ścianie.

5. Rekuperacja do rekuperatora puściłem z rozdzielnie 2x3x0,75 i skrętkę no i zasilanie. A do sterownka z rekuperatora dam YTDY 8x0,5 na ścianę.

6. Nie rozwiązany dalej problem z panelem sterowania do Domoticza co podciągnąć do ekranu LCD rurę AROT 50 włożyć HDMI i USB odrazu ?? 

7. Do kontaktów jade YTDY w pokojach 6x0,5 tam gdzie będą podwójne czy potrójne kontakty daje 10x0,5 i zawsze jedną puszkę kieszeniową tak samo w pokojach też puszka kieszeniowa.

8. Rolety już spięte na Schelly w rozdzielni teraz tylko do łączników przy oknach ciągnę 3x0,75 do sterowania i tam tyle.

9. Do okien YTDY do kontaktronów każda otwierana kwatera - kontaktron.

10. Gniazdka RTV i LAN jasna sprawa przewody do rozdzielni szafy RACK skrętka 6kat e ekranowana taka sama do kamer CCTV umieszczonych wokoło domu w podbitce.

11. Budynek gospodarczy - poleciało zasilanie 5x10 poleciał światłowód, skrętak i YTDY ziemny.

12. Słup energetyczny gdzie mam skrzynkę z licznikiem tam oprócz zasilania budynki światłowód i skrętka do kamery na słupie z której fajnie mam całą działkę.

Co koledzy jeszcze radzicie co obszyć ? Jakieś czujki temp wilgotności ?

Na pewno przewód do stacji pogodowej ale to chyba na komin ? Nie mam balkonów.

Gdzieś w salonie pasuje umieścić Brodlink-a do sterowania TV klimatyzatorem no i co tam jeszcze będzie na pilota pewnie to mało potrzebne ale Brodlink leży a zawsze można mieć pokazowy bajer 🙂

Wrzucę jeszcze aktualny rozmieszczenie budynku w środku.

Cytuj
Dodane : 06/08/2020 8:08 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@daro1003 

AD 2 Jak chcesz integrować Satela z Domoticz to ethm-1 też wymaga skrętki . Taka integracja pozwoli wykorzystać wszystkie czujniki alarmu do automatyki, a to daje duże możliwości.

AD 8 Kiedyś już o tym wspominałem czujniki natężenia oświetlenia, wystarczą fotorezystory czyli dwie żyły. Można to potem wykorzystać nie tylko do sterowania roletami .

Oprócz tego domofon, bramy ( przewody do szafy serwera), Czujnik zalania chociaż w kotłowni przy głównym zasileniu przewód do elektrozaworu odcinającego wodę.

Czujniki temp w pomieszczeniach z klimą , chociaż przydały by się pewnie i w sypialniach i salonie , jak rekuperacja to czujniki CO2 , chociaż w sypialniach i salonie. 

Nawadnianie ogrodu , jeśli przewidujesz wyrzuć 10x 0,75 na zewnątrz potem doprowadzisz do studzienki z elektrozaworami , o czujniku deszczu nie piszę bo to pewnie w stacji  pogodowej będzie .

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 06/08/2020 12:03 pm
Daro1003
(@daro1003)
Brygadzista Donator 2K20 Zarejestrowany, Donator 2019

AD 2 Mam rozdzielnie Modułową dolegającą do szafy RACK więc w każdej chwili nie będzie problemu z przeciągnięciem. Alarm chce wpakować do rozdzielni modułowej wiem że może nie fachowo może nie zgodne z GRADE 2 czy 3 ale po prostu wygodniej bo i RBPI tam będzie i całe sterowanie. A znów bez przesady że ktoś będzie mi to sabotował zresztą centrala pewnie będzie pod maskownicą.

AD8 To masz racje wyciągnę se YTDY 6x0,5 powiedzmy z 2 stron domu. W pomieszczeniach mam zapas żył do czujek alarmowych oraz w kontaktach w puszkach z kieszeniami.

Czujki CO2 nie zaplanowałem a pasuje faktycznie w sypialni w salonie i w pokoju dzieci. Czujkę gazu ziemnego w gotłowni gdzie piec gazowy pewnie też by pasowało a zadaniową zaplanowałem.

Bramy domofony też zaplanowane. A podlewanie nie z tym że robię dwie puszki na zewnątrz z AROT-ami do nich 50 i 75 w razie czego można coś dociągnąć

Przewody YTDY 8x0,5 przy drzwiach wejściowych do zamków szyfrowych z dzwonkiem fajnie się to sprawdza mam aktualnie gdzie mieszkam do domu do warsztatu i do garażu wszystko zawsze zamknięte 24H i spokój identycznie będę robił i na budowie drzwi z elektrozamkami i te szyfratory od wewnątrz klamka rzecz jasna.

Oświetlenie wieczorowe tzw nocne w korytarzach i w ciągach komunikacji na wysokości 30cm od podłogi jak sterowane tylko z zmierzchówki ? Czy gdzieś dodatkowe przewody ?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 07/08/2020 8:11 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@daro1003 Ja mam obwody "oświetlenie komunikacja" sterowane czujnikami PIR tam gdzie nie ma naturalnego światła , lub PIR + LUX zewnętrzny tam gdzie wpada światło słoneczne. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/08/2020 9:16 am
Udostępnij: