Klimatyzacja kanało...
 
Notifications
Clear all

Klimatyzacja kanałowa sterowanie  

  RSS
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Ponieważ temperatury w lato mamy coraz wyższe, zdecydowałem się na montaż klimy w swoim domu . Wieszanie jednostek wewnętrznych w kilku pomieszczeniach nie wchodziło w rachubę ( hałas i zbyt urodziwe to to nie jest ), padło na wersję kanałową . Z jednostki zamontowanej na strychu rozchodzą się 4 kanały fi 125 ( pomieszczenia na piętrze) i jeden fi 160 do salonu. Sterowanie taką klimatyzacją nie jest tak proste jak kilkoma jednostkami wewnętrznymi i żeby to sensownie działało trochę trzeba pokombinować. Firma proponowała klimę 10 kW i przepustnice regulowane ręcznie, ja zdecydowałem się na 5 kW i przepustnice sterowane elektrycznie. Na początku nie chcieli takiej montować, bo uznali, że nie da rady schłodzić takiej powierzchni, ale jak zobaczyli jak to będzie sterowane uznali, że warto spróbować.

Zrobiłem na próbę jedną przepustnicę otwórz / zamknij , ale nie było to wystarczające ( zbyt ograniczona regulacja), zamieniłem zwykły silnik DC + krańcówki na serwo MG996R ( metalowe tryby) i to się sprawdza . Mam co prawda pełny zakres regulacji od 0 do 90 stopni , ale wystarczające jest 0/45/90 . Kanałówka nie ma modułu wifi więc bardzo się przydał Broadlink rm mini3, który steruje wł/wył . Na tą chwilę działa to tylko na zasadzie jak jest na zewnątrz więcej niż 28 stopni i np w salonie więcej niż 25 stopni, to otwórz przepustnicę na rurze fi 160 na max i włącz klimę, jak w salonie spadnie do 24 stopni przymknij przepustnicę salon na 50% i otwórz pozostałe przepustnice na 50% .

Docelowo muszę we wszystkich pomieszczeniach zamontować moduły takie jak ma @adrian ( temperatura, wilgotność) , dołożyć kontaktrony we wszystkich oknach i wtedy napiszę sobie sensowny skrypt, który będzie tym sterował.

Ogólnie jestem zadowolony, cisza w domu przy pracującej klimie brak wiszących skrzynek na ścianach i przyjemny chłód w domu.

Dodatkowo jest funkcja wymiany powietrza bez chłodzenia, jonizator plazmowy, osuszanie i funkcja grzania.

Co jest istotne to dzięki rozwiązaniu z serwomechanizmami sporo zaoszczędziłem ( 5kW jest sporo tańsza ) i pobór prądu jest zdecydowanie mniejszy.

na koniec kilka fotek jak to wygląda

Cytuj
Dodane : 18/07/2020 5:43 pm
Udostępnij: