Asystent AI
Co i jak żeby było ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Co i jak żeby było dobrze?

12 Wpisów
5 Użytkownicy
2 Reactions
2,577 Wyświetleń
(@jacek)
Wpisów: 45
Kontrybutor
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#378]

No i klops. Właśnie przeczytałem wpis @adrian, że od 2016 ma masę popalonych sonofów i
że nie jest to sprzęt na lata. A taki miałem misterny plan, żeby je poukrywać w ścianach
i teraz nie mam już planu.

Do rzeczy:

W sierpniu odbieram nowe mieszkanie.
Mogę dowolnie porozprowadzać kable, urządzić wszystko po swojemu. Jestem technologicznie wystarczająco ogarnięty, więc dlaczego trochę nie pokombinować?

Co mi chodzi po głowie:
1 sterowanie światłem
2 sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu osobno

3 kamera przy wejściu z funkcją rozpoznawania ruchu i nagrywania (najlepiej nie widoczna)
4 sterowanie zasłonami (nie roletami)
5 sterowanie klimatyzacją
6 alarm
7 czujniki zalania i dymu
8 czujniki jakości powietrza
9 automatyczny filtr powietrza
10 Elektroniczny zamek do drzwi
11 Sterowanie telewizją

Mam już Raspberry Pi z OpenHab i mosquitto.

Światło p;anowałem zrobić na sonofach basic lub touch. Niestety touch nie prezentują się zbyt dobrze, a basic padają.
No i teraz zagwozdka jak to zrobić po bożemu, aby za rok nie musieć kuć ścian i naprawiać?

Sterowanie ogrzewaniem będzie wymagało czujników temperatury. Do tego celu chcę zastosować sonoffy basic i ukryć gdzieś na szafie.
Do sterowania ciełą wodą, planowałem użyć jakiś elektro zaworów zamontowanych w punkcie przy rozgałęźniku rury z ciepłą wodą do rurek prowadzących do pomieszczeń.
Nie wiem czy takie coś jest możliwe i jakie elektro zawory można by użyć do tego. Wiem, że są takie na baterie montowane przy kaloryferach w technologii z-wave, ale ich wolałbym użyć w ostateczności.

Kamera rejestrująca "gości" wizytujących mieszkanie pod nieobecność właścicieli - brak pomysłów na razie.

Sterowanie zasłonami - czy to jest wogóle możliwe?

Istnieją jakieś klimatyzacje z sieciowym api?

Czujniki zalani, dymu i jakości powietrza można pewnie zrobić na sonoff . Choć nie wiem czy trzymać sonoffa podpiętego pod 230 blisko np wanny?

Czujnik jakości powietrza - jeszcze nie myślałem nad rozwiązaniem, ale nie przewiduję tutaj problemów.

Filtr powietrza też pewnie jakoś się ogarnie. Myślałem nad wbudowaniem wentylatora z filtrem w szafie, zrobieniem otworów na wylot powietrza na zewnątrz z jakąś blendą i sterowanie tego za pomocą sonoff?

Przepraszam za ścianę tekstu, ale chciałbym poznać jak wy rozwiązaliście te problemy, lub jak byście je rozwiązali teraz biorąc pod uwagę wasze doświadczenie w tworzeniu swojego "smartnego domu".

 


 
Dodane : 23/05/2018 10:27 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

 

Sonoff schowany ( zatynkowany) w ścianie to na pewno zły pomysł, tak  naprawdę to nic bym nie zatynkował co  jest bardziej skomplikowane niż kostka połączeniowa i może ulec uszkodzeniu .

Najczęstszą przyczyną palenia się modułów sonoff jest zbyt duża ufność w informacje jakie podają Chińczycy i podłączanie bezpośrednio do wyjścia odbiorników o dużym poborze mocy.

Ja mam około 15 sztuk tych modułów , które sterują oświetleniem, pompkami, zaworami od nawadniania  i przez ponad rok ani jeden nie uległ uszkodzeniu . Podłączając coś co pobiera więcej niż 500W stosuję pośredniczące styczniki ( przekaźniki ) i wszystko działa bez problemu. Kilka sztuk mam w głębokich puszkach pod włącznikami , oczywiście zmodyfikowane tak żeby się zmieściły .

Modyfikacja to wywalenie kostek AKR ( oryginalnych kostek połączeniowych ) i przylutowanie przewodów bezpośrednio do ścieżek na płytce drukowanej, całą płytkę pakuję w odpowiedniej wielkości koszulkę termokurczliwą .

Gdybym jednak miał dom w budowie lub nowe mieszkanie , to szedł bym w przewody .

Poczytaj kolego ten temat  https://www.smartnydom.pl/forum/ogolne-tematy-dotyczace-inteligentnych-budynkow/nowy-zielony-ale-przekonany-ze-to-ma-sens/

Na sporo pytań znajdziesz odpowiedz.

W załączniku fotka sonoffa po przeróbce 

IMG 20180524 113857

 
Dodane : 24/05/2018 11:45 am
adrian zareagował
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Bardzo ciekawe rozwiązanie z tą koszulką termo. A jak z przyciskiem systemowym sprawa wygląda, po zgrzaniu nie jest wciśnięty? Może że wycinasz dziurę w koszulce lub też go odlutowywujesz i wyprowadzasz na zewnątrz?

PS. Mnie w jednym miejscu cały czas wariuje sonoff. Wersja basic, T1 lub T0. Podłączony zew przyciska bistabilny pod G14, a dokładnie 2 wyłączniki schodowe + krzyżowy, co sumuje się na dość długi odcinek. Czasami działa, ale częściej nie działa przełącznik wogóle. Sonoff po jakimś czasie przestaje w ogóle wstawać. Na przewodach odkłada się trochę napięcia z racji ich długości. Może w tym tkwi problem, pewnie trzeba by było zastosować jakiś filtr AC, diodę, ale elektrykiem nie jestem i musze się douczyć.


 
Dodane : 24/05/2018 4:39 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Kolego Radek  fakt nie napisałem jak to zrobić z diodą LED i przyciskiem , ale mam na stole jeszcze niedokończoną metamorfozę sonoffa , więc wstawiam fotki 

sonoff w trakcie przeróbki
sonoff wysokość
Co do twojego problemu to napisz albo narysuj jak masz to połączone w tym układzie schodowo - krzyżowym może coś podpowiem
 

 
Dodane : 24/05/2018 6:46 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: jacek

No i klops. Właśnie przeczytałem wpis @adrian, że od 2016 ma masę popalonych sonofów i
że nie jest to sprzęt na lata.

u mnie 6szt poszło za jednym strzałem podczas burzy pozostałe które padły to bardziej z mojej winy intensywnych eksperymentów. Tragedii nie mam, ale na stałe w ścianie bez dostępu raczej nie montowałbym 


 
Dodane : 24/05/2018 8:33 pm
(@jacek)
Wpisów: 45
Kontrybutor
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dobrze wiedzieć, że te sonoffy jednak aż tak łatwo nie padają 🙂

Pomimo to rozumiem (jak przeczytałem w innym wątku), rozwiązaniem problemu generalnie jest podciągnięcie skrętki gdzie się da: włączniki, przełączniki, gniazdka, czujniki itp.. Ale to generuje dwa problemy:

1.  Podpinać mam to to jakiegoś routera/switcha? Samych włączników światła będzie ok 16, nie mówiąc o czujnikach, kamerze, zasłonach itd. Jak już kabel będzie przy włączniku to co dalej z nim zrobić? Rozumiem, że tam ma być jakiś przekaźnik, ale jaki. Są wersje z portem sieciowym czy chodzi po prostu o lutowanie kabli do jakiegoś urządzenia. I jeśli chodzi o lutowanie, to nie wiem czy mój raspberry ma tyle PIO, żeby to ogarnąć, nie mówiąc już o problemie identyfikacji przewodów oraz raczej niemożliwości serwisowania takiego potwora.

2. Nie będę miał zbyt dużo miejsca na upchanie sprzętu. Wnęka na to ma dość ograniczone rozmiary i co gorsza jest nad rozdzielnikiem cieplnym, co będzie powodowało pewnie podwyższoną temperaturę w jakiej urządzenia będą pracowały. Jeśli temperaturę da się jakoś ogarnąć to rozmiarów już nie.


 
Dodane : 24/05/2018 11:36 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@jacek Jak masz mało miejsca, to pomyśl o magistrali np  I2C , w mieszkaniu spokojnie da radę. Jeden  Moduł PCF8574 , to 8 dodatkowych GPIO do RBPi .

Tu masz bardzo przystępną lekturę   https://www.dobreprogramy.pl/cyryllo/Raspberry-Pi-dodajemy-cyfrowe-i-analogowe-zlacza-GPIO,70991.html

Robisz jeden moduł na pomieszczenie i wtedy chyba GPIO wystarczy .

Nie będę się rozpisywał w temacie I2C bo nie o tym jest to forum.

Kamera jeżeli IP to tylko skrętka do routera i zasilanie samej kamery , polecam sprzęt DAHUA .

 


 
Dodane : 25/05/2018 11:45 am
(@jacek)
Wpisów: 45
Kontrybutor
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Rozumiem, że te kable muszę ciągnąć do puszki i tam podpiąć pod jakiś przekaźnik do któego również będzie podpięty przycisk włączający światło? 

Jak długi maksymalnie może być kabel, aby przełączniki w dalszym ciągu działy? Rozumiem że to 5V mam brać z jakiegoś zasilacza? Czyli jeden przewód pod GPIO a drugi pod zasilacz?


 
Dodane : 25/05/2018 1:40 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 488
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Ja sie doloze do tego watku , do pytania. Jak zrobic zeby bylo dobrze. Jak by ktos mogl mi rozwiac moje watpliwosci  

Po pierwsze zamiast uzywac sonoffow T0 postanowilem w wiekszosci uzyc sonoffow z softem T1, bo odrazu bede mnial temperature np bojlera , pomieszczenia , CO, zewnetrzna  , itp  

Moje pytanie na ile ustawic odswierzanie temperatury na kazdym sonoffie , zeby nie zamulic calego systemu  Docelowo tych sonoffow bedzie okolo 30 , a moze wiecej, a obecnie 15 . Chcialbym z niektorych sonoffow miec odswierzanie dokladne np co 10 sek  , ale czy to nie zamuli wlacznika i calego systemu na RP3+. 

Bo majac poczatkowo na wszystkich odswierzanie co 10 sek musialem czekac na reakcje wacznikow troche sek  , system czasami sie zawieszal i nie reagowal  

Nastepne pytanie one-wire. Ile z doswiadczen waszych warto dodawac czujnikow do jednego one -wire.

Ja chcialbym wszedzie kontrolowac temperature. Kazdego pokoju , piwnicy, rekuparatora w przyszlosci, i wiele moich pomyslow. Zeby nie zamulic systemu, wi-fi , rp3.

Jezeli chce tych czujnikow duzo , czy lepiej pobudowac wiecej obwodow one -wire. Jakie dac odswierzanie zeby bylo dobrze. 

Pytam aby ktos odpowiedzial, zeby nie tracic czas na doswiadczenia i isc szybciej do przodu, a dzielic sie tym co juz wiemy.   

I na koniec ile moge dodac tych urzadzen wi-fi maxymalnie na jednego rutera zeby nie zamulilo ,.Planowalem zbudowac, wlasciwie mam ,drugi ruter ktory jest powiekszeniem tego pierwszego zasiegiem. 

Czy lepiej w przyszlosci budowac wszystko kablowo  

 


 
Dodane : 26/05/2018 12:15 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@jacek Jeżeli będziesz wykorzystywał GPIO jako przyciski i sterowanie przekaźnikiem , to jedno GPIO ustawiasz jako IN i ono robi za przycisk, a drugie GPIO ustawione na OUT steruje przekaźnikiem . Poczytaj trochę o wykorzystaniu GPIO w Raspberry , w sieci jest tego bardzo dużo . Długość przewodów sterujących w dużej mierze zależy od ich przekroju , skrętka spokojnie działa na 15m.

Jeżeli chcesz korzystać z gotowych przekaźników 5V to z dobrego zasilacza przekaźnik zasilony musi być na stałe a na wejście IN podajesz sygnał z GPIO OUT z raspberry.

 

@krzysztofch Musisz się zastanowić , z których czujników potrzebujesz tak częstych odczytów . Ja uważam , że np temperatura zewnętrzna odczytywana co 10 sek. to bez sensu , przecież przez 10 sek ta temperatura nie podskoczy nawet o stopień , to samo np bojler, czy temp w pokoju .

Ja odczyty co 20 sek mam tylko przy czujniku spalin ( kocioł na pellet) , czujniku palnika ( ważne i szybko się zmienia ) reszta co 1min.

Przy bardzo dużej ilości urządzeń WIFI , pomyśl o wydzielonej sieci tylko do automatyki , a reszta TV, komputery i co tam masz ze sprzętów użytkowych na oddzielnej sieci . Do tego  routery o przyzwoitej przepustowości i wtedy powinno być ok , ale jak możliwość iść w przewody , to jak najbardziej polecam , nawet ze względów zdrowotnych 🙂


 
Dodane : 26/05/2018 4:13 pm
adrian zareagował
(@jacek)
Wpisów: 45
Kontrybutor
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

Hej. Jakiej wielkości koszulki termokurczliwej używasz?

Masz może zdjęcie gotowego sonofa po modyfikacjach a przed wpakowaniem w koszulki? 


 
Dodane : 15/07/2018 8:01 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@jacek Niestety sonoffy w koszulkach już siedzą w ścianach, a rozmiar - dobrałem w hurtowni elektrycznej , była optycznie za duża ale się skurczyła 🙂 a tak serio to nie pamiętam , ale wziąłem sonoffa do hurtowni i dobrałem taką żeby był luz.


 
Dodane : 16/07/2018 11:34 pm
Udostępnij: