SmartnyDom zajrzał ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

SmartnyDom zajrzał pod strzechę - wędzenie

adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Nie ma jak własne wędliny, a szczególnie, gdy już od jutra Święta. Dzisiaj automatyka z przymrużeniem oka - postanowiłem dołożyć trochę automatyki do procesu wędzenia wędlin 😉

Problem:

 • jest kilka faz wędzenia w różnych temperaturach
 • temperaturę w tych fazach należy utrzymać w określonych zakresach, np. podczas osuszania w zakresie od 20-35st przez 2h
 • konieczne jest zatem monitorowanie temperatury i odpowiednie reagowanie na jej spadki i wzrosty
 • dobrze jest też podczas wędzenia wykorzystać optymalnie czas i coś pomajsterkować w ogródku, a nie patrzeć tylko w termometr
 • majsterkując, "latanie" do wędzarni tam i z powrotem, żeby odczytać temperaturę też nie jest idealnym rozwiązaniem

Z pomocą przychodzi:

 • sonoff basic
 • czujnik ds18b20
 • AFE firmware T1
 • system do automatyki (openHAB w moim przypadku)
 • asystent głosowy (amazon echo u mnie)
 • kilka reguł
 • Grafana & Influx DB do wizualizacji

Łatwo domyślić się, na podstawie użytego sprzętu, że mam w zwykłym sonoffie podpięty czujnik DS18B20. Czujnik jest w hermetycznej obudowie  na kablu 1.5m, jak na poniższej fotce.

W Sonoffie siedzi AFE Firmware wersja T1 obsługujący czujnik DS18B20. Wartość temperatury wysyłam do openHAB w 30 sekundowych odstępach czasu używając protokołu MQTT. Wysyłam jedynie wartości temperatury jeśli się one zmienią. Zmiany temperatury wykrywa Sonoff z AFE

OpenHAB zapisuje dane do influxDB, po to aby rysować wykres jak temperatura zmienia się w czasie. To taki bonus, bo w całym procesie wędzenia wędlin nie potrzebuję wykresu. Wykres generuję w Grafana'ie. Z samego wykresu wyczytałem, że wędzenie zasadnicze 50 (+/-5) stopni, a później 65st (+/-5) to już całkiem spora zabawa z utrzymaniem odpowiednich poziomów temperatury 😉

Na zewnątrz mam czujnik pyłów PM2.5. Przez cały okres wędzenia jednak nie było wzrostów zanieczyszczenia powietrza, które dałyby do myślenia. O 14:30 te żółte góreczki u dołu wykresu pokazały, że lekko jakość powietrza wzbudziła się. Ale w piku było 20ug/m3 co świadczy, że jakość powietrza była mimo wszystko bardzo dobra.

Dodatkowo zrobiłem panel sterowania na smartfona. Pozwalał mi on widzieć w dowolnym momencie co się dzieje w wędzarni oraz zmieniać fazy wędzenia.

Zmiany faz wędzenia w smartfonie wykorzystałem przez reguły, które dawały mi znać przez Amazon Echo (Alexa), że muszę zareagować. Czyli podnieść lub obniżyć temperaturę.

Alexa sparowana jest z głośnikiem przez bluetooth, który stojąc na parapecie daje mi komunikaty co dzieje się w wędzarni. Dzięki temu mogłem w ogródku trochę posprzątać, a Alexa dawała mi znać w sytuacjach, w których temperatura przekraczała progi w zależności od fazy wędzenia.

No i na koniec: pachnące, soczyste, własne 🙂


Wszystkim czytelnikom strony  SmartnyDom oraz użytkownikom forum przesyłam, życzenia świąteczne i mnóstwa nowych pomysłów na automatyzację własnych czterech ścian.

Pozdrawiam, adrian

Cytuj
Autor tematu Dodane : 23/12/2018 6:08 pm
Daro1003
(@daro1003)
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21

Kiedyś dużo działałem na sprzęcie Aabatek wyrobu trunków wyskokowych konieczne było kontrolowanie 3 temperatur w różnych miejscach kolumny czyli ciągłe bieganie po schodach, niestety nie znałem wtedy takich rozwiązań.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/12/2018 9:37 am
adrian polubień
gutoslaw
(@gutoslaw)
Nowy

Czy ten Sonoff włączał/wyłączał jakąś dmuchawę/podajnik która powodowała utrzymanie zadanej temperatury czy jedynie pokazywał temp i w razie alarmu musiałeś podejść i sam zredukować/podkręcić spalanie?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/01/2019 11:25 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

hehe - wołał mnie, żeby dodmuchać z płuca lub przygasić 😉

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 14/01/2019 9:16 pm
Udostępnij: