16 metrów teśmy LED...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Inspiracja 16 metrów teśmy LEDowej (WS2811) na klatkę schodową . Hardware do sterowania - własne programy.

6 Wpisów
3 Użytkownicy
3 Likes
146 Wyświetleń
(@gilange)
Wpisów: 19
Praktykant
Autor tematu
 

Cześć wszystkim,

zamierzam oświetlić klatkę schodową adresowalnymi taśmami LED WS2811 24VDC COB. Piksel jest na 5cm, co daje 320 pikseli.

Zrobiłem puszki elektryczne z wystającymi 5x1.5 mm2 przewodami co 3 stopień i wyszło mi osiem dwumetrowych pionowych taśm LEDowych.

Aktualnie mam postawione Home Assistant i coś tam steruje te LEDY poprzez ESP8266 (WLED). Chciałbym sobie otworzyć drogę programowania LEDów, a nie korzystania z gotowych efektów. 

Na początek chciałbym się rozeznać hardware. Ktoś mógłby polecić na czym mógłbym realizować programiki wysterowywujące LEDy. Dodatkowo jakiś układ minimalizujący zakłócenia, które zapewne będą pojawiały się przy tak długiej linii danych dla I2C (15 m do pierwszej puszki i 16 metrów taśmy LED).

 
Dodane : 04/04/2024 11:16 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3982
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Mam 3 osobne instalacje adresowalnych pasków LED (WS2815, 12v) największa instalacja ma 2 paski jeden 550 LED, a drugi ok 200 Led. Napędzam jednym ESP32. Nie mam ich tak długich, jak Twojej, bo moje mają144szt led na 1m więc są odpowiednio krótsze. Nie doświadczam zakłóceń, no ale mają ok 5-6m.

pzdr.

 
Dodane : 07/04/2024 7:13 pm
gilange reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

Dodane przez: @gilange

Na początek chciałbym się rozeznać hardware. Ktoś mógłby polecić na czym mógłbym realizować programiki wysterowywujące LEDy. Dodatkowo jakiś układ minimalizujący zakłócenia, które zapewne będą pojawiały się przy tak długiej linii danych dla I2C (15 m do pierwszej puszki i 16 metrów taśmy LED).

Myślę, że problemem nie będzie tylko sama odległość lecz pojemność. Z tego co zrozumiełem dzielisz to na 8 pasków. To ma być jeden ciąg, czy 8 osobnych. Można zastosować przedłużacz do I2C wzm-i2c w razie potrzeby. 

Problem będzie z zasilaniem, przy takiej odległości będą spadki. Ja bym zrobił osobne taśmy, nawet nie wiem czy nie pokusułbym się o osobne sterowanie do każdej. Tu obowiązkowo ESP32.

Co do oprogramowania - esphome ma wiele gotowych, które możesz dowolnie modyfikować.

Podstawa - dobry zasilacz. Jeśli zdecydujesz się na jedną taśmę to zasil ją  z dwóch stron

 

 
Dodane : 09/04/2024 2:47 pm
gilange reacted
(@gilange)
Wpisów: 19
Praktykant
Autor tematu
 

@adrian

Dzięki za informację, też zastanawiałem się nad ESP32. Myślałem o tym żeby ominąć WiFi. Jaki mógłbyś polecić inny sposób (przewodowy) do wysterowania tego kontrolera z Home Assistant?

@pawell32.

To będzie 8 osobnych pasków 2 metrowych.

Wzdłuż schodów puściłem 5x1.5 mm3 przewód. 2 przewody to + i – 24 VDC i będą zasilały każdy 2 metrowy odcinek taśmy LEDowej (połączenie równolegle) z jednej strony. Za to linia danych to jeden przewód Data który „przewala” informacje do układów WS2811 protokołem nie pasującym do żadnego standardu (lub czegoś nie wiem), będzie połączony szeregowo z wszystkimi pikselami. Czy przedłużacz I2C znajdzie tu zastosowanie? Zostają mi 2 linie jeszcze.

Ogólnie cały dom okablowałem w gwiazdę i wszystko krosuję w rozdzielnicy. Aktualnie wszystko zasilam konwencjonalnie i chce to stopniowo zamieniać to na jakąś automatykę budynkową. Tak więc może rozszerzę temat o pytanie nt. hardware do sterowania LEDami ale także pozostałymi odbiornikami w domu (kable karosowane 8x0,5 do sensorów też porozkładałem po całym domu 😀).

Myślałem o tym następująco.

Home Assistant na jakimś komputerze typu Thin Client (aktualnie działa on na widrualboxie na starym laptopie i jest to o wiele szybsze niż RPI4. Laptop ma słabsze parametry niż poleasingowe thin clienty na allegro za 260 PLN. Pobór mocy lapa mierzyłem to jakieś 50 kWh na rok, przy zamkniętej pokrywie, a thin clienty mają chłodzenie pasywne – jeszcze mniej)

Bramka w postaci Arduino MEGA zbierała by info z sensorów i sterowało by przekaźnikami, a te oświetleniem w domu . 

Pozostają rozwiązania do komunikacji z innymi urządzeniami (LEDy adresowalne z ESP32, kocioł, rekuperacja itp).

 

Ktoś mógłby podjąć krytykę mojej ww. propozycji?

 
Dodane : 12/04/2024 11:08 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

Dodane przez: @gilange

 Jaki mógłbyś polecić inny sposób (przewodowy) do wysterowania tego kontrolera z Home Assistant?

moduł z portem lan np. ESP32-ETH

Dodane przez: @gilange

To będzie 8 osobnych pasków 2 metrowych.

Wzdłuż schodów puściłem 5x1.5 mm3 przewód. 2 przewody to + i – 24 VDC i będą zasilały każdy 2 metrowy odcinek taśmy LEDowej (połączenie równolegle) z jednej strony. Za to linia danych to jeden przewód Data który „przewala” informacje do układów WS2811 protokołem nie pasującym do żadnego standardu (lub czegoś nie wiem), będzie połączony szeregowo z wszystkimi pikselami. Czy przedłużacz I2C znajdzie tu zastosowanie? Zostają mi 2 linie jeszcze.

1. mój bład, nie zauważyłem. Pytałeś o I2C a te układy nie są sterowane I2C.

2. Jeśli masz w gwiazdę to robisz 8 oddzielnych linii i sterujesz każdą z osobna. Jesli ma to być jako jeden ciąg to musisz mieć wyprowadzony przewód z końca laśmy. Połączenie jest kaskadowe.

2811

Dodane przez: @gilange

Ogólnie cały dom okablowałem w gwiazdę i wszystko krosuję w rozdzielnicy. Aktualnie wszystko zasilam konwencjonalnie i chce to stopniowo zamieniać to na jakąś automatykę budynkową. Tak więc może rozszerzę temat o pytanie nt. hardware do sterowania LEDami ale także pozostałymi odbiornikami w domu (kable karosowane 8x0,5 do sensorów też porozkładałem po całym domu 😀).

Myślałem o tym następująco.

Pozostają rozwiązania do komunikacji z innymi urządzeniami (LEDy adresowalne z ESP32, kocioł, rekuperacja itp).

 Ktoś mógłby podjąć krytykę mojej ww. propozycji?

nie wiem co mam skrytykować? Pytaj dalej. Jak zrobiłeś w gwiazdę to dobrze. Napisz czy włączniki świateł poprowadziłeś tak samo, czy będziesz miał jak tym sterować.

Jak masz wszystko w rozdzielni popatrz na sterowniki Kincony, mozna dostać do nich obudowę na szynę DIN

 

 
Dodane : 12/04/2024 11:47 am
gilange reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

Dodane przez: @gilange

Bramka w postaci Arduino MEGA zbierała by info z sensorów i sterowało by przekaźnikami, a te oświetleniem w domu . 

jeśli znasz to oczywiście, na ESP32 zrobisz wszystko co potrzebujesz.

 
Dodane : 12/04/2024 11:54 am
Udostępnij: