Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Home Assistant Pzem 004 z espeasy

10 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
2,616 Wyświetleń
(@rakon)
Wpisów: 56
Kontrybutor
Autor tematu
 

Witam Mam dwa miernik  pzem004 połączone z esp8266  z wygranym espeasy. To działa mi na domoticzu ok,ale teraz chcę to jeszcze zdublowac na drugim urządzeniu z homeassitant.Czy ktoś może mi powiedzieć jak to zrobić.Dodam też mam też kilka czujników temp.z espeasy i po mqtt są podpięte dopięte pod HA i działają.Czy można później te dane wyświetlić w podobnej formie jak w domoticzu?

 
Dodane : 26/10/2021 12:12 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Jak chcesz na esp8266 mieć ciągle espeasy ,to musisz dane przekazywać do mqtt , stąd HA je będzie pobierał ( po skonfigurowaniu).

Jak chcesz ,żeby dane trafiały bezpośrednio do HA to trzeba użyć ESPHome: https://esphome.io/components/sensor/pzemac.html

Ale wtedy znowu domoticz tych danych nie będzie miał.

 
Dodane : 28/10/2021 9:16 am
(@rakon)
Wpisów: 56
Kontrybutor
Autor tematu
 

@marcingajda 

Tak chcę na obu ale wyslanie do domoticz jest dość proste jak na laika,do HA potrzeba pliku konfiguracyjnego i nie wiem jak on ma wygladać.Piny to Tx-06, Rx- 07.,unit name -Esp_Easy_02_4 .Pomożesz?

aa

 

 

 
Dodane : 28/10/2021 8:21 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

No to najpierw tak ustaw to espeasy ,żeby wysłał te dane do sewera mqtt ( bo serwer mqtt masz ?) 

Ja espeasy używałem bardzo dawno i tlko dla testów , i zupełnie nie pamiętam jak to zrobić , ale wiem ,że się dało.

 
Dodane : 28/10/2021 8:48 pm
(@rakon)
Wpisów: 56
Kontrybutor
Autor tematu
 

Serwer działa w ustawieniach esp też mam już dodany adres ip  nazwe i hasło  do mqtt, nie wiem co wpisać w configuration.yaml.

 
Dodane : 28/10/2021 8:59 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Żeby było przejrzyście zobacz czy masz ( a jak nie to wpisz)  configuration.yaml:

homeassistant:
  packages: !include_dir_named packages

 

teraz stwórz katalog  /config/packages , a w nim plik np. pzem.yaml ( ogólnie w tym katalogu można mieć wiele plików konfiguracyjnych , każdy do czegoś innego)

a w tym pliku:

sensor:

  - platform: mqtt
  name: Pzem Voltage
  state_topic: "PZEM/Napiecie1"
  unit_of_measurement: 'V'

  - platform: mqtt
  name: PZEM Actual Power
  state_topic: "PZEM/Moc"
  unit_of_measurement: 'W'

  - platform: mqtt
  name: PZEM Energy
  state_topic: "PZEM/Energia"
  unit_of_measurement: 'kWh'

 

No i po restarcie będą już encje o nazwach w name. 

 
Dodane : 28/10/2021 9:38 pm
(@rakon)
Wpisów: 56
Kontrybutor
Autor tematu
 

@marcingajda 

Ok dzięki.Działa tylko jak pliki mam configuration.yaml.

bb

 

Zrobiłem wg.twojej rady i nie widzi "Cos", ktory tam na próbę utworzyłem, ale ważne ze działa.Teraz jeszcze powiedz jak archiwizować te dane  dzień, miesiąc, rok

rrr

 

 
Dodane : 29/10/2021 4:00 am
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Potrzebujesz zewnętrznej bazy danych ,do której HA wysyła dane, np InfluxDB , i pewnie czegoś co by te dane prezentowało , jak np. Grafna.

http://blog.asobczak.pl/2020/10/12/home-assistant-influxdb-i-grafana-ponownie-na-tapecie-czesc-pierwsza/

 
Dodane : 29/10/2021 6:43 am
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 
Dodane przez: @rakon

 

Zrobiłem wg.twojej rady i nie widzi "Cos", ktory tam na próbę utworzyłem, ale ważne ze działa.

 

Na zdjęciu wygląda ,jaky katalog packages miał spację na końcu , może jest źle założony ?

No i w pliku pzem.yaml , ten pierwszy myślnik przed "platform" , też jakb za dużo o jedną spację przed nim.. Te pliki yaml są na takie rzeczy czułe....

 
Dodane : 29/10/2021 12:43 pm
(@rakon)
Wpisów: 56
Kontrybutor
Autor tematu
 

@marcingajda 

Tak zgadza się był błąd.Prawie już ogarnąłem najpotrzebniejsze rzeczy ,mam jeszcze jedno pytanie jak używać przełączników ewelink w automatyzacji?No i została jeszcze bramka zigbee2mqtt ,ale mam tylko jeden czujnik wiec sobie na tą chwilę odpuszczę.

Ok już wiem, trzeba utworzyć sceny, nie działało  mi to bo zacząłem od nie obsługiwanego w ten sposób modelu.

 
Dodane : 29/10/2021 6:06 pm
Udostępnij: